Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#455468
axel12p έγραψε:Το 218 ξεφεύγει πολύ από το ποσό που θέλω να διαθέσω. Τι παραπάνω προσφέρει από το 216 ώστε να δικαιολογεί αυτή την διαφορά στην τιμή; Με το 216j δεν θα μπορέσω να κάνω την δουλειά μου (κυρίως τπ auto back up);
Για σκληρό να προτιμήσω κάποιον WD της σειράς RED;


Ειναι πιο συγχρονο το DS218play (βγηκε φετος) και εχει καλυτερο hardware
Τα J μοντελα ειναι τα "entry level", επισης το DS115j εχει 256MB RAM, το DS216J 512MB και το DS218play 1GB
Το DS216J ειναι μια καλη λυση, η οποια θα σου βγαλει ενα χρονο και μετα θα αρχισεις να ψαχνεις για κατι καλυτερο, γι αυτο σου προτεινω να πας απευθειας σε κατι καλυτερο.


Μεσα στο τριμηνο που μας ερχεται (2018-Q1) η Synology θα βγαλει απο το "Beta" αρκετες καλες εφαρμογες, οι οποιες μολις εγκατασταθουν θα αρχισουν να γονατιζουν τα entry level. Synology Moments και Synology Drive ειναι δυο απο αυτες

Για δισκους, ναι καλο ειναι κοιταξεις σε WD RED ή Seagate IronWolf που παιζουν στα ιδια λεφτα
Άβαταρ μέλους
By corsair
#455624
Wagner669 έγραψε:Το DS216J ειναι μια καλη λυση, η οποια θα σου βγαλει ενα χρονο και μετα θα αρχισεις να ψαχνεις για κατι καλυτερο


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλο!
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#455794
corsair έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Το DS216J ειναι μια καλη λυση, η οποια θα σου βγαλει ενα χρονο και μετα θα αρχισεις να ψαχνεις για κατι καλυτερο


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλο!


ένα χρόνο, με πολύ αισιοδοξία....
Άβαταρ μέλους
By corsair
#455960
Wagner669 έγραψε:
corsair έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Το DS216J ειναι μια καλη λυση, η οποια θα σου βγαλει ενα χρονο και μετα θα αρχισεις να ψαχνεις για κατι καλυτερο


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλο!


ένα χρόνο, με πολύ αισιοδοξία....


Wagner.... επειδη θα το κανουμε κωμωδία εδω μέσα... τι ακριβως θα σταματησει να κανει το 216j του χρονου που κάνει τώρα? Τι θα αλλαξει? Εχει ημερομηνια λήξης? Θα γινει ξαφνικα πολυ αργο σε κάτι? Πες... γιατι εγω εχω 215j και δεν ξερω... μπορει να χει βγάλει σκουληκια και να μην το χω παρει πρέφα :shifty: Οχι τιποτε αλλο... αλλα και την επομενη διετια ανετο το βλεπω.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#455975
corsair έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
corsair έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Το DS216J ειναι μια καλη λυση, η οποια θα σου βγαλει ενα χρονο και μετα θα αρχισεις να ψαχνεις για κατι καλυτερο


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλο!


ένα χρόνο, με πολύ αισιοδοξία....


Wagner.... επειδη θα το κανουμε κωμωδία εδω μέσα... τι ακριβως θα σταματησει να κανει το 216j του χρονου που κάνει τώρα? Τι θα αλλαξει? Εχει ημερομηνια λήξης? Θα γινει ξαφνικα πολυ αργο σε κάτι? Πες... γιατι εγω εχω 215j και δεν ξερω... μπορει να χει βγάλει σκουληκια και να μην το χω παρει πρέφα :shifty: Οχι τιποτε αλλο... αλλα και την επομενη διετια ανετο το βλεπω.



Αν το αφησεις οπως το εστησες το 2015, χωρις να περνας τις καινουριες εφαρμογες που βγαζουν, λογικα, θα παιζει οπως επαιζε οταν το ξεπακεταρες.

Απο κει και περα, αν κανεις mount τα shares του σε 5 pc (οπως εγω τωρα)συνδεσεις δυοIP-cams και αρχισεις να περνας cloud-station, cloud-sync, video-station, audio-station, dawnload-station, mail server, note station, itunes server, DLNA media server, synology office, moments και διαφορες αλλες εφαρμογες, πρωτα απ ολα θα μεινεις απο μνημη. Γιατι οσο και να προσπαθει η Synology να κανει τις εφαρμογες memory-efficient, οταν πεσει δουλιτσα στο DS, τα 512MB καταναλωνονται ΠΟΛΥ γρηγορα
Άβαταρ μέλους
By corsair
#455982
Wagner669 έγραψε:
corsair έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
corsair έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Το DS216J ειναι μια καλη λυση, η οποια θα σου βγαλει ενα χρονο και μετα θα αρχισεις να ψαχνεις για κατι καλυτερο


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλο!


ένα χρόνο, με πολύ αισιοδοξία....


Wagner.... επειδη θα το κανουμε κωμωδία εδω μέσα... τι ακριβως θα σταματησει να κανει το 216j του χρονου που κάνει τώρα? Τι θα αλλαξει? Εχει ημερομηνια λήξης? Θα γινει ξαφνικα πολυ αργο σε κάτι? Πες... γιατι εγω εχω 215j και δεν ξερω... μπορει να χει βγάλει σκουληκια και να μην το χω παρει πρέφα :shifty: Οχι τιποτε αλλο... αλλα και την επομενη διετια ανετο το βλεπω.



Αν το αφησεις οπως το εστησες το 2015, χωρις να περνας τις καινουριες εφαρμογες που βγαζουν, λογικα, θα παιζει οπως επαιζε οταν το ξεπακεταρες.

Απο κει και περα, αν κανεις mount τα shares του σε 5 pc (οπως εγω τωρα)συνδεσεις δυοIP-cams και αρχισεις να περνας cloud-station, cloud-sync, video-station, audio-station, dawnload-station, mail server, note station, itunes server, DLNA media server, synology office, moments και διαφορες αλλες εφαρμογες, πρωτα απ ολα θα μεινεις απο μνημη. Γιατι οσο και να προσπαθει η Synology να κανει τις εφαρμογες memory-efficient, οταν πεσει δουλιτσα στο DS, τα 512MB καταναλωνονται ΠΟΛΥ γρηγορα


Tα παντα γινονται update... πλην ομως τρεχω οσα χρειαζομαι. VPN, file server, download station, audio station, cloud sync (dropbox-onedrive), photostation, webdav server, ftp για δυο καμερες. Ουσιαστικα στο Interface του synology μπαινω μονο για να πετάξω νεα torrents.
Ποιο πολυ με προβληματιζει η ταχυτητα του ασυρματου δικτυου μου και του ADSL (ακομα :x ) παρα κάτι αλλο. Εδω αλλωστε στο synology forum πολυ εχουν μηχανηματακια 212 και 213j τα οποια παιζουν ακομα και σημερα. Το 215j σε μεσες ακρες λειτουργει οπως λειτουργουσε και το βλεπω να πηγαινει ακομα 2 χρονια χωρις προβλημα. Γρηγορο στα μενου του πχ δεν ηταν ποτε... αλλα οχι οτι σπαει μπαλες και θα χρειαστει αλλαγη. Αρκετα μακρια απο αυτο το σεναριο ακομα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#455985 λοιπόν πάω να υλοποιήσω το πλάνο backup to external drive για το synology.

συνέδεσα τον 3ΤΒ εξωτερικό μου κ είπα να τον κάνω format μέσω synology. Μου δίνει 2 επιλογές format, FAT32 & EX4. Από την άλλη έχω τώρα NTFS.
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή? Μήπως να τον κάνω format μέσω του ΗΥ σε NTFS και να τον ξανακουμπώσω στο synology για το backup?

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#455987
PeterPan έγραψε:λοιπόν πάω να υλοποιήσω το πλάνο backup to external drive για το synology.

συνέδεσα τον 3ΤΒ εξωτερικό μου κ είπα να τον κάνω format μέσω synology. Μου δίνει 2 επιλογές format, FAT32 & EX4. Από την άλλη έχω τώρα NTFS.
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή? Μήπως να τον κάνω format μέσω του ΗΥ σε NTFS και να τον ξανακουμπώσω στο synology για το backup?

:hmmm:

Σε NTFS απο το PC.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#455988
corsair έγραψε:
PeterPan έγραψε:λοιπόν πάω να υλοποιήσω το πλάνο backup to external drive για το synology.

συνέδεσα τον 3ΤΒ εξωτερικό μου κ είπα να τον κάνω format μέσω synology. Μου δίνει 2 επιλογές format, FAT32 & EX4. Από την άλλη έχω τώρα NTFS.
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή? Μήπως να τον κάνω format μέσω του ΗΥ σε NTFS και να τον ξανακουμπώσω στο synology για το backup?

:hmmm:

Σε NTFS απο το PC.

οκ, ευχαριστώ :)

αλλά γιατί δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα το NAS? το EX4 δε διαβάζεται από το PC διάβασα. το FAT32 έχει περιορισμούς σε μέγεθος κ ονομασία αρχείων. γιατί δεν έχει επιλογή NTFS άραγε? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#455992
PeterPan έγραψε:λοιπόν πάω να υλοποιήσω το πλάνο backup to external drive για το synology.

συνέδεσα τον 3ΤΒ εξωτερικό μου κ είπα να τον κάνω format μέσω synology. Μου δίνει 2 επιλογές format, FAT32 & EX4. Από την άλλη έχω τώρα NTFS.
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή? Μήπως να τον κάνω format μέσω του ΗΥ σε NTFS και να τον ξανακουμπώσω στο synology για το backup?

:hmmm:


Οπως ειπε και ο Corasir
Format σε NTFS απο το PC και μετα το συνδεεις στο DS

corsair έγραψε:
Tα παντα γινονται update... πλην ομως τρεχω οσα χρειαζομαι. VPN, file server, download station, audio station, cloud sync (dropbox-onedrive), photostation, webdav server, ftp για δυο καμερες. Ουσιαστικα στο Interface του synology μπαινω μονο για να πετάξω νεα torrents.
Ποιο πολυ με προβληματιζει η ταχυτητα του ασυρματου δικτυου μου και του ADSL (ακομα :x ) παρα κάτι αλλο. Εδω αλλωστε στο synology forum πολυ εχουν μηχανηματακια 212 και 213j τα οποια παιζουν ακομα και σημερα. Το 215j σε μεσες ακρες λειτουργει οπως λειτουργουσε και το βλεπω να πηγαινει ακομα 2 χρονια χωρις προβλημα. Γρηγορο στα μενου του πχ δεν ηταν ποτε... αλλα οχι οτι σπαει μπαλες και θα χρειαστει αλλαγη. Αρκετα μακρια απο αυτο το σεναριο ακομα.


δεν χρειαζεται να ανοιγεις το interface για να περνας τα torrent.
απλα θα ρυθμισεις το Download Station να κανει αυτοματα "load torrent files from watch directory" ή εναλλακτικα περνας ενα plug-in για chrome/firefox και κανεις add torrent to download station με δεξι κλικ.

προς το παρον και το 216se που εχω εγω, ειναι μια χαρα, αλλα περασα το office για να ξεφυγω απο τη κωλομαϊκροσοφτ και το γονατισα.
Οποτε αισιως, μεσα στο 18 θα παω σε κατι καλυτερο, με intel cpu, μπολικη RAM και δυο gigabit ports για να αναλαβει τα πιο ζορικα tasks, ενω το 216se θα μεινει να κραταει αντιγραφα ασφαλειας απο τα cloud accounts (10 λογαριασμοι google drive, one drive, dropbox κτλ) της οικογενειας για αλλα 5 χρονια χαλαρα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#455994
Wagner669 έγραψε:
PeterPan έγραψε:λοιπόν πάω να υλοποιήσω το πλάνο backup to external drive για το synology.

συνέδεσα τον 3ΤΒ εξωτερικό μου κ είπα να τον κάνω format μέσω synology. Μου δίνει 2 επιλογές format, FAT32 & EX4. Από την άλλη έχω τώρα NTFS.
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή? Μήπως να τον κάνω format μέσω του ΗΥ σε NTFS και να τον ξανακουμπώσω στο synology για το backup?

:hmmm:


Οπως ειπε και ο Corasir
Format σε NTFS απο το PC και μετα το συνδεεις στο DS


ευχαριστώ :)
το backup το κάνετε με επιλογή compressed ή όχι? ήταν προεπιλεγμένη κ το έκανα έτσι? τί διαφορά υπάρχει? μήπως με το uncompressed βλέπω τα αρχεία σαν φακέλους στο PC?
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#456001
PeterPan έγραψε:ευχαριστώ :)
το backup το κάνετε με επιλογή compressed ή όχι? ήταν προεπιλεγμένη κ το έκανα έτσι? τί διαφορά υπάρχει? μήπως με το uncompressed βλέπω τα αρχεία σαν φακέλους στο PC?


Εγω συνηθως το κανω σε "compressed" για να βγαινουν πιο μικρα τα τελικα αρχεια του backup και να πιανουν λογοτερο χωρο στο δισκο.
Αν χρησημοποιεις το HyperBackup, για να βλεπεις το περιεχομενο των αρχειων που φτιαχνει στο PC σου, θες αυτη την εφαρμογη