Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#456159
2014 έγραψε:......................


:yahoo: :inlove: :inlove:

Πολλά χαιρετίσματα και ευχές! :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#456214 Ηλία, welcome! :metalo:
To μεγαλύτερο πρόβλημά μας ήταν, είναι και θα είναι (γιατί όχι μόνον δεν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο, αλλά πάρα πολλά χειροτέρεψαν τα τελευταία χρόνια...) η πρωτογενής παραγωγή. Γιατί ποτέ δεν καταλάβαμε πως το πρώτο και σημαντικότερο είναι το προϊόν και όχι η επιδότηση ή το πρόσκαιρο κέρδος.
Πρέπει να έχεις προϊόν που θα το πουλάς πάντα και ανεξαρτήτως τιμής. Για να μένεις στην αγορά. Αν βγεις από μια αγορά επειδή έχεις χαμηλή τιμή για κάποιο διάστημα, δεν ξαναμπαίνεις. Και η αγροτική παραγωγή έχει μεγαλύτερη αδράνεια από την βιομηχανία. Αν ξηλώσεις την σταφίδα για να βάλεις ελιές, θα χρειαστείς χρόνια για να έχεις προϊόν και τότε δεν ξέρεις αν θα έχεις τιμή. Και τούμπαλιν.
Το πρόβλημα είναι κεντρικό και την μικρότερη ευθύνη την έχουν οι αγρότες. Γιατί δεν γίνεται ο καθένας να προσπαθεί μόνος του. Θέλει βοήθεια και θέλει στρατηγική.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#456223 Ενδεικτικό μέγεθος σε cover letter ; Είναι σχετικά offtopic βέβαια, μιας και πάει για εξωτερικό :ninja: .
1 σελίδα μαξ, 1 παράγραφος τι έχεις κάνει, 1 γιατί είσαι γαμάτος, 1 γιατί είναι γαμάτοι αυτοί και η θέση. Κάτι διαφορετικό στη δομή;

Τι λέει ο official HR του petrolheads ;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#456227 Ηλία ( 2014 ) η αναφορά μου ήταν καλοπροαίρετη και υπερασπιστική καί σφάλμα μου που δεν ανέφερα και την πρωτογενή παραγωγή αλλά την εισέπραξες λάθος, κρίμα.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#456238
pierce21 έγραψε:Ενδεικτικό μέγεθος σε cover letter ; Είναι σχετικά offtopic βέβαια, μιας και πάει για εξωτερικό :ninja: .
1 σελίδα μαξ, 1 παράγραφος τι έχεις κάνει, 1 γιατί είσαι γαμάτος, 1 γιατί είναι γαμάτοι αυτοί και η θέση. Κάτι διαφορετικό στη δομή;

Τι λέει ο official HR του petrolheads ;


Θα έλεγα μισή προς 3/4 σελίδας. Μια είναι πολύ.

Focus στο γιατί πρέπει να σε φωνάξουν για συνέντευξη.

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#456240 Ντάξει τα τυπικά. Μία σελίδα όλο μαζί με τις προσφωνήσεις, τους χαιρετισμούς κτλ. Το κείμενο όπως το περιγράφεις λίγο πολύ. Γενικά δεν είμαι του πολύ δημιουργικού σ' αυτές τις περιπτώσεις εκτός κι αν πρόκειται να απευθυνθείς σε κάνα Αμερικάνικο start up με προϊόντα για vegeterian Σαϊεντολόγους ξέρω γω. :lol:
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#456243 Noted και από τους 2. Thanks.

Πάει σε μεγάλη τράπεζα στην Φρανκφούρτη(οπότε το ακριβώς αντίθετο από αυτό που είπες Στέφανε :lol: ). Έχω στείλει το CV και ζήτησαν μετά το cover letter, οπότε υποθέτω το πρώτο screening το περάσαμε ήδη, άρα ο Νίκος έχει point στο που να δώσω βάση.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#456250 Επανάληψη: μέγιστη έκταση βιογραφικού;
Είμαι της άποψης 3-4 σελίδων αλλά προστίθενται μαιλστόουνς και προβληματίζομαι για το αν προσθέτω νέα σελίδα ή πετσοκόβω τα προηγούμενα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#456252 2 σελίδες ΜΑΞ! Παραπέρα φλερτάρεις με τον καταστροφέα εγγράφων.

Πέτα keywords από τα milestones ώστε να τσιμπήσει ο αναγνώστης αλλά χωρίς πολλές περιγραφές.
Τελευταία επεξεργασία από Deleted user 1 και 20 Νοέμ 2017, 16:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#456253 Προσωπικά μιας και δεν έχω την τεράστια εμπειρία, το έχω στην μια.
Από αυτά που έχω δεί και ακούω, νομίζω πάει περίπου δεκαετία και σελίδα, οπότε το 4 μου ακούγεται πολύ. Μόνο σε ακαδημαϊκούς που βάζουν τα papers και τα συνέδρια μέσα.
Θα προτιμούσα μαξ 2 σελίδες και οι λεπτομέρειες στο linkedin.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#456259
Deleted User 1 έγραψε:2 σελίδες ΜΑΞ! Παραπέρα φλερτάρεις με τον καταστροφέα εγγράφων.

Πέτα keywords από τα milestones ώστε να τσιμπήσει ο αναγνώστης αλλά χωρίς πολλές περιγραφές.


2 σελίδες παίζει να είχε το βιογραφικό μου όταν έστελνα για πρώτη κανονική δουλειά.
Ποτέ δεν έχω στείλει λιγότερες από 3.

Αυτή τη στιγμή είμαι στις 4 με 1/4 σελίδας προσωπικές πληροφορίες και 1/2 σελίδα σπουδές, ενδιαφέροντα και λοιπές |λογοκρισία|.

Μου κάνει εντύπωση γιατί το βιογραφικό μου το έχω συζητήσει με recruiters από 2-3 μεγάλες HR εταιρείες και δεν μου είχαν κάνει κανένα σχόλιο επί έκτασης βιογραφικού.

Έχεις πρόχειρο υπόδειγμα (όχι πραγματικό εννοείται) βιογραφικού σε 2 σελίδες;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#456262 Κοίτα να δεις...αν το βιογραφικό σου πάει στοχευμένα σε στελεχάρα που σε ξέρει ήδη και είναι και κοντά στη λήψη αποφάσεων, τότε στα παπάρια σου. Κάντο και 10 σελίδες και βάλε και κι ένα τόνο σάλτσα γαμηστεροσύνης.

Αν όμως πάει σε κοινό recruiter με όγκο 200 βιογραφικά τη μέρα (που μπορεί να είναι ένας πρακτικάριος τέτοιος) τότε πρέπει να είσαι σύντομος και περιεκτικός. Ευνόητο το γιατί.

Template δυστυχώς δεν έχω. Έχω μόνο κανονικά. Αλλά βρίσκεις με ένα απλό γκουγκλαρισμα ότι γουστάρεις.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#456265 Αποκλείεται να μην σου έχει πει κανείς τίποτα για 4 σελίδες βιογραφικό

Ψαξε διαφορα template στο Google ανάλογα με το κλάδο σου. Όταν έφτιαξα το δικό μου σε LaTex, απο τα πιο δημοφιλή template ήταν το 20secondscv για προφανες λογο.

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#456274 Κανείς... :(
Και φαντάσου ότι έχω μειώσει πράγματα.
Μόνο στην τωρινή θέση έχω μια παραπάνω ανάλυση (το σύνολο duties-achievements μια σελίδα).

2...;
:vava: