Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#456043 Δημήτρη σκοπεύω να πάρω τιμές για λάστιχα από Φωκά, Ζευγώλη και Sirio center που ξέρουν τον αδερφό μου.

Νομίζω ο φωκας κάνει και άτοκες.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#456046 ένα τηλεφωνο θα κανεις Νικο,δεν χανεις τιποτα να παρεις τιμες και από Κυριαζη,Χοιμε.Επειδη δεν τα φερνει επισημα η αντιπροσωπεια όπως ειπες,καλο να ψαξεις από πολλες πηγες να δεις ποιος θα εχει το καλο κονε με καποιον χοντρεμπορο που προφανως τα φερνει με δικη του εισαγωγή.Αυτο προϋποθέτει ψαξιμο.
Αν και η τιμη που βρηκες στο ελαστικαονλαιν είναι πολύ καλη.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#456050 Με γεια Nikos το evo, άψογη επιλογή εφόσον μπορεις να το διατηρείς και ωραίο χρώμα. Καλά χιλιόμετρα και με προσοχή γιατί δεν έχει σχέση με τα άλλα τετρατροχα που είχες ως τώρα.

Dimsabas θα πεις τι πήρες ή θα πάρω το άροτρο του otso και θα ρθω από εκεί? Πες ρε μλκ Mazda 5? Σκίσε όλα μας τα όνειρα!!!

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#456064 Δεν το πήρα ακόμα, για αυτό δε γράφω. Αύριο στον μάστορα, μεθαύριο μεταβίβαση.
Αλλά για να μην έχετε αγωνία (σιγά κιόλας) πρόκειται για Corolla Verso 1.8 του 2005. Άντε βρε, για να κοιμηθείτε ξένοιαστοι το βράδυ χαχαχα!
Μάλλον βέβαια θα περιμένατε Lexus IS300 station με χειροποίητη τρίτη σειρά καθισμάτων και μοτέρ από Supra.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#456075
Nikos! έγραψε:
Zeus έγραψε:Άντε με το καλό Νίκο :yahoo:


:yahoo: :yahoo:

Ξέρεις ποιός ακολουθεί, ε? :iconcool:

Ο dimsabas!!! :lol: :metalo:

Dimsabas καλοτάξιδο...και μην μασάς, δεν υπάρχουν ξενέρωτα αυτοκίνητα, αλλα ξενερωτοι οδηγοί.. :metalo: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#456081
Zeus έγραψε:
Nikos! έγραψε:
Zeus έγραψε:Άντε με το καλό Νίκο :yahoo:


:yahoo: :yahoo:

Ξέρεις ποιός ακολουθεί, ε? :iconcool:

Ο dimsabas!!! :lol: :metalo:

Dimsabas καλοτάξιδο...και μην μασάς, δεν υπάρχουν ξενέρωτα αυτοκίνητα, αλλα ξενερωτοι οδηγοί.. :metalo: :metalo:


Έτσι ακριβώς! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#456084 Χαχαχα, εγώ τα έχω και τα δύο. Ο πατέρας μου, 73 παρακαλώ, με φωνάζει πουρόγερο. Οδηγώ όσο πιο συντηρητικά θα μπορούσε ένας 38χρονος. Μετά από το λυσσασμένο ξεχαρβαλωμένο Miata των 840 κιλών, με τα άπειρα δεσίματα, την ελεύθερη και πάρα πολύ φασαριόζικη εξάτμιση. Μετά από τις 70+ επισκέψεις στην πίστα (μην ψαρώνετε, οι περισσότερες ήταν στην παρατημένη πίστα καρτ στη Βάρη). Μετά τα αναρίθμητα παντιλίκια σε κάθε στροφή σε ακτίνα χιλιομέτρου από το σπίτι μου, τις κόντρες (Γιάννη, μέχρι τα 140 και συνήθως με σύνεση)...
Δε μου κάνει καμία αίσθηση το να τρέξω με ένα αδιάφορο κουτί. Τι να μου πει ότι το S-Max είναι πιο στημένο από την Corolla; Εδώ οδηγούσα μαμά Miata Sporty και μου φαινόταν εντελώς αδιάφορο, αυτό που εκθείαζαν τα περιοδικά κι έβαζαν πέντε αστέρια!
Η σπορ οδήγηση έχει τελειώσει για μένα, όλη μου η αδρεναλίνη βγαίνει στο ποδήλατο και μου φαίνεται πολύ πιο ασφαλές, οικολογικό (πώς αλλάζουν οι εποχές, κάποτε το Miata δεν είχε καταλύτη...), συνετό για εαυτόν και λοιπούς συνανθρώπους.
Το μόνο που με απασχολεί στο στρογγυλό τιμόνι είναι να πάω από το σημείο Α στο Β με τη μέγιστη ασφάλεια κι οικονομία, με τα πιτσιρίκια μου στο πίσω κάθισμα κι (αν είναι δυνατόν) τις ποδηλατάρες μου απ'έξω.
Στα παραπάνω δεν έχει συντελέσει μόνο η ωρίμανση της ηλικίας (πουρόγερε, ωρίμανση το λες τώρα?), το χόρτασμα των προηγούμενων εμπειριών, η οικογενειακή θαλπωρή, το νέο χόμπι. Είναι αποτέλεσμα και της οικονομικής κρίσης. Αν υπήρχε το Miata κι έβγαινε για μια καρτόπιστα το μήνα κι άλλες 2-3 περατζάδες στο δρόμο, το πάθος θα διατηρείτο. Τώρα όμως...

Ένας πρώην petrolhead!
Άβαταρ μέλους
By morpheus
#456092 Καλοτάξιδα και στους δύο! :yahoo:

Νίκο θεωρώ πως ένα Χ σε στοκ ή σχεδόν στοκ μορφή μπορεί να είναι εύκολα daily drive (εγώ τουλάχιστον με αυτο θα κυκλοφορούσα χαλαρά).
Καλή υπομονή για τις επομενες βδομάδες. :)
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#456096
Dimsabas έγραψε:Χαχαχα, εγώ τα έχω και τα δύο. Ο πατέρας μου, 73 παρακαλώ, με φωνάζει πουρόγερο. Οδηγώ όσο πιο συντηρητικά θα μπορούσε ένας 38χρονος. Μετά από το λυσσασμένο ξεχαρβαλωμένο Miata των 840 κιλών, με τα άπειρα δεσίματα, την ελεύθερη και πάρα πολύ φασαριόζικη εξάτμιση. Μετά από τις 70+ επισκέψεις στην πίστα (μην ψαρώνετε, οι περισσότερες ήταν στην παρατημένη πίστα καρτ στη Βάρη). Μετά τα αναρίθμητα παντιλίκια σε κάθε στροφή σε ακτίνα χιλιομέτρου από το σπίτι μου, τις κόντρες (Γιάννη, μέχρι τα 140 και συνήθως με σύνεση)...
Δε μου κάνει καμία αίσθηση το να τρέξω με ένα αδιάφορο κουτί. Τι να μου πει ότι το S-Max είναι πιο στημένο από την Corolla; Εδώ οδηγούσα μαμά Miata Sporty και μου φαινόταν εντελώς αδιάφορο, αυτό που εκθείαζαν τα περιοδικά κι έβαζαν πέντε αστέρια!
Η σπορ οδήγηση έχει τελειώσει για μένα, όλη μου η αδρεναλίνη βγαίνει στο ποδήλατο και μου φαίνεται πολύ πιο ασφαλές, οικολογικό (πώς αλλάζουν οι εποχές, κάποτε το Miata δεν είχε καταλύτη...), συνετό για εαυτόν και λοιπούς συνανθρώπους.
Το μόνο που με απασχολεί στο στρογγυλό τιμόνι είναι να πάω από το σημείο Α στο Β με τη μέγιστη ασφάλεια κι οικονομία, με τα πιτσιρίκια μου στο πίσω κάθισμα κι (αν είναι δυνατόν) τις ποδηλατάρες μου απ'έξω.
Στα παραπάνω δεν έχει συντελέσει μόνο η ωρίμανση της ηλικίας (πουρόγερε, ωρίμανση το λες τώρα?), το χόρτασμα των προηγούμενων εμπειριών, η οικογενειακή θαλπωρή, το νέο χόμπι. Είναι αποτέλεσμα και της οικονομικής κρίσης. Αν υπήρχε το Miata κι έβγαινε για μια καρτόπιστα το μήνα κι άλλες 2-3 περατζάδες στο δρόμο, το πάθος θα διατηρείτο. Τώρα όμως...

Ένας πρώην petrolhead!

Σημερα επιστρέφοντας μόνος μετα απο πολυ καιρό, είδα άδειο δρόμο κι είπα να κάνω κυκλο για το σπιτι..τέρμα Ποσειδωνος και να στριψω βουλιαγμενης. Στο Ασκληπιείο ξεκινάει να πλακώνετε μια Cayman S..μας πιάνει το επόμενο φανάρι...ξεκινάω με τα ολα, πατάει αργότερα, με περνάει και ξεκινάμε ένα κυνηγητό...ευτυχώς ειχε κίνηση, και απο λίμνη βουλιαγμενης μπροστά αυτος πίσω εγω...190, πλακώμα στα φρένα πριν την πρώτη στροφή, και χορός απο εκει και πέρα (Παναγιώτη -Quadra21- δεν μασάνε τιποτα τα φρένα)...ειχα τουλάχιστον 5 χρονια να περάσω ετσι. Τελευταία στροφή μετα το island κόβει κανει δεξιά βγάζει χέρι thumbs up, πιάνουμε κουβέντα, περίμενε R του βγήκε Τ5...ωραίος τύπος γαμιωντας το πήγαινε το μηχάνημα...
Γύρισα και σκεφτομαι αν αξίζει να το στείλω για ένα περίπτερο....για μια φορά στα 5χρονια...

Μάλλον αξίζει για τους επιβάτες που εχω πίσω στο 95% των μετακινήσεων μου...οποτε σε καταλαβαινω :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#456131
Dimsabas έγραψε: Οδηγώ όσο πιο συντηρητικά θα μπορούσε ένας 38χρονος.
Ένας πρώην petrolhead!


Σε έχω, χαρακτηριστικά και άνετα.

Και είμαι και 39. :metalo: :metalo:

Νίκο Καλορίζικο
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#456135 Ωωωω, ευχαριστώ soch! :yahoo:

dimviii έγραψε:ένα τηλεφωνο θα κανεις Νικο,δεν χανεις τιποτα να παρεις τιμες και από Κυριαζη,Χοιμε.Επειδη δεν τα φερνει επισημα η αντιπροσωπεια όπως ειπες,καλο να ψαξεις από πολλες πηγες να δεις ποιος θα εχει το καλο κονε με καποιον χοντρεμπορο που προφανως τα φερνει με δικη του εισαγωγή.Αυτο προϋποθέτει ψαξιμο.
Αν και η τιμη που βρηκες στο ελαστικαονλαιν είναι πολύ καλη.


Μέχρι τώρα 1-2 τηλέφωνα που έχω κάνει, δεν έρχεται κανένα από τα δυο λάστιχα Ελλάδα (SP600 or GT600) οπότε μάλλον μόνο παραγγελία από site του εξωτερικού με τεράστιο ρίσκο στην ημερομηνία παραγωγής του ελαστικού και υποστήριξης σε περίπτωση προβλήματος κατά την αποστολή/παράδοση.

Το Yokohama AD08R είναι καλύτερο λάστιχο από το Dunlop?