Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#455186 Το Citroen C4 για κάποιο λόγο μου τρωει τα ρουλεμάν των πίσω τροχών.

Η πρώτη φορά ήταν με πολύ λίγα χιλιόμετρα, γύρω στα 30-40 χιλιάδες, τώρα στα περίπου 90 έφαγε το ρουλεμαν του άλλου τροχού.

Μάλιστα λόγω θορυβώδους φιλτροχωάνης που έχει το αυτοκίνητο πλέον, άργησα να το καταλάβω, και πλέον το ρουλεμάν κάνει θόρυβο σαν αεροπλάνο, ενώ και ο τροχός αν τον κουνησεις ενώ είναι στον αέρα έχει μεγάλα μπόσικα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#455189
red_monster έγραψε:
21 quadra έγραψε:
red_monster έγραψε:
Obelix έγραψε:
21 quadra έγραψε:Στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο εκτός των εξαερώσεων που υπάρχουν, έχει ρύθμιση της διαδρομής και το πεντάλ του αμπραγιάζ με βίδα και παξιμάδι, βρίσκεται δίπλα από την κολώνα του τιμονιού στο επάνω μέρος του πεντάλ, είπαμε πρώτα όλοι οι έλεγχοι και μετά προχωράμε σε αλλαγή αλλιώς πετάμε λεφτά αν με το παραμικρό και χωρίς να έχουν προηγηθεί οι απαιτούμενες ενέργειες που προβλέπει το εκάστοτε εργοστάσιο, αλλάζουμε το μισό μηχανοστάσιο γιατί το είπε ο... ειδικός που πάντα εξυπηρετεί τα δικά του συμφέροντα και όχι του πελάτη.



Με έβαλες να ψάχνω κυριε Παναγιώτη
Δεν θυμόμουν να ρυθμίζεται και τελικά θυμόμουν καλά...

Εικόνα

Επιπλέον για να αλλάξει πρέπει όπως βλέπω να βγει η πεταλιερα...


< Note >



Τα ποστ του κυρίου Παναγιώτη εμπνέουν αληθοφάνεια αλλά κρύβουν πολλά διαμαντάκια σαν το παραπάνω.
Κυρ Παναγιώτη, αν δεν είστε σίγουρος, μην παίρνεται κόσμο στον λαιμό σας :)


Δεν πέρνω και δεν θέλω να πέρνω κόσμο στο λαιμό μου όπως λές, άλλωστε δεν κόστιζει τίποτα, στο συγκεκριμένο προέτρεψα για ψάξιμο αφού δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω τις λεπομέρειες όλων των αυτοκινήτων, άσε που από μοντέλο ίδιας γενιάς πολλές φορές υπάρχουν βασικές διαφορές, το κάνω για να υπάρχει μια δεύτερη σκέψη για περαιτέρω ψάξιμο μήπως και γλυτώσει κάποιος κανένα κατοστάρικο, αυτό είναι το σκεπτικό μου, να βοηθήσω θέλω ξυπνώντας διάθεση για μια δεύτερη ματιά, αλλά ΟΚ αφού ενοχλεί και θεωρείται ότι κάνω ζημιά δεν θα ξανά...πάντως κέρδος δεν έχω, ελπίζω να μη μου το προσπάψετε και αυτό, τέλος λοιπόν με τα ...διαμάντια.

Άσε που δεν το πολυκατάλαβα αυτό το - εμπνέουν αληθοφάνεια - δηλαδή είναι fake ότι λέω και δημιουργώ εντυπώσεις ντε και καλά για να παρασύρω κόσμο, που ? Με ποιό κέρδος ? μήπως έχεις να μου υποδείξης και το κίνητρο μου ?

Αλήθεια τη σιγουριά μου που την είδες στο κείμενο μου ?


:)


Eμ του κανεις πλακα και αν και Πειραιωτης τσιμπαει , τον σκοτωσες μια με το <κυρίου Παναγιώτη> και αντε πες στο διαλο , αλλα αυτο το Κυρ Παναγιώτη μετα λες και ειναι μπακαλης ο ανθρωπος δεν τρωγοταν με τιποτα.
ΤΗΝ καλημερα μου και στους 2.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#455442
fubar.gr έγραψε:Το Citroen C4 για κάποιο λόγο μου τρωει τα ρουλεμάν των πίσω τροχών.



έχεις φιλτροχοάνη, εισαι καγκουρας, κάνεις χειρόφρενα, ειναι λογικό. Καλά πήγαν στα χλμ/ω.

Μπόσικα στον αέρα με φοβίζει, προχώρα σε αλλαγή. έχω αλλάξει ισαμε 5 6 στο δικό μου, όλα πίσω.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#455781 Τί σημαίνει αυτό που έβγαλε το Golf v πάλι; ο πάνω κωδικός κυρίως. ο κάτω είναι παλιά ιστορία που έχει πρήξει τα ούμπαλα :x

Εικόνα

Μπουζί απ' ότι βλέπω έχω να αλλάξω 40.000 χλμ. Τί άλλο μπορεί να είναι? Πολλαπλασιαστής?

ΜΚ5 1.4 fsi

Εντιτ: διάβασα αρκετά, άντε να δούμε τί θα είναι πάλι. Ξέρω, έχει μαλακά πλαστικά :rant:

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#455797 Μπουζί, πολλαπλασιαστής τα πιο κοινά.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#455800
drdino έγραψε:Μπουζί, πολλαπλασιαστής τα πιο κοινά.

ευχαριστώ Κωνσταντίνε.
θα πω τον μηχανικό να περάσει να το πάρει τη Δευτέρα αν μπορεί κ βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#456013 PeterPan τα παραπάνω τα βλέπεις από εφαρμογή στο κινητό απ' ό,τι κατάλαβα.
Έχεις κουμπώσει πάνω στην υποδοχή του αυτοκινήτου κάποιο bluetooth μαραφέτι; Αν ναι ποιο και από πού;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#456017
ArrowsFA1 έγραψε:PeterPan τα παραπάνω τα βλέπεις από εφαρμογή στο κινητό απ' ό,τι κατάλαβα.
Έχεις κουμπώσει πάνω στην υποδοχή του αυτοκινήτου κάποιο bluetooth μαραφέτι; Αν ναι ποιο και από πού;

έχω το παρακάτω

https://www.ebay.de/itm/Mini-ELM327-Wir ... Swg~BZ7eBF

υπάρχει ολόιδιο και με wifi σύνδεση, το έχω κ αυτό. ένα το αγόρασα εγώ κ το άλλο μου το χάρησε ένας συνάδελφος που δεν το ήθελε πια
όποιο κ να πάρεις δουλεύει μια χαρά.

μετά έχω κ την παρακάτω εφαρμογή https://itunes.apple.com/de/app/iobd2/id528881858?mt=8 και διαβάζω τα δεδομένα.

και στο android υπάρχουν πολλές εφαρμογές που τα διαβάζουν
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#456162
fubar.gr έγραψε:Το Citroen C4 για κάποιο λόγο μου τρωει τα ρουλεμάν των πίσω τροχών.

Η πρώτη φορά ήταν με πολύ λίγα χιλιόμετρα, γύρω στα 30-40 χιλιάδες, τώρα στα περίπου 90 έφαγε το ρουλεμαν του άλλου τροχού.

Μάλιστα λόγω θορυβώδους φιλτροχωάνης που έχει το αυτοκίνητο πλέον, άργησα να το καταλάβω, και πλέον το ρουλεμάν κάνει θόρυβο σαν αεροπλάνο, ενώ και ο τροχός αν τον κουνησεις ενώ είναι στον αέρα έχει μεγάλα μπόσικα.


Από ότι γνωρίζω έχει θερμόμετρο laser, κάνει μια διαδρομή που είναι απαιτητική κατά την κρίση σου και σταμάτησε σε μια άκρη του δρόμου και πάρε θερμοκρασίες των εμπρός και πίσω τροχών στα μουαγιέ, μάλλον ζεσταίνονται αρκετά οι πίσω δίσκοι από εργοστασιακή ρύθμιση του bias στο φρενάρισμα και αλλοιώνεται το γράσο των ρουλεμάν αφού δεν αερίζονται σαν τους εμπρός και ούτε είναι αεριζόμενοι.

Ίσως να οδηγάς γρήγορα και να υπάρχουν μικρά γλυστίματα του πίσω μέρους χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι και να επεμβαίνει το ECP ζεσταίνοντας τους πίσω δίσκους, τα πίσω τακάκια κάθε πότε τα αλλάζεις και σε τι κατάσταση είναι όταν τα βγάζεις ?

Πάντως πάρε θερμοκρασίες να δείς τι γίνεται, η γνώμη μου είναι ότι προέρχεται από υψηλές θερμοκρασίες και μην ξεχνάς ότι το αμάξι σου έχει παθητική τετραδιεύθυνση που τα φορτίζει σε μεγαλύτερο βαθμό, και βέβαια δεν γίνεται να κρατάνε και 200.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#456191
mirage έγραψε:H C4 δεν εχει παθητικη τετραδιευθυνση.

< >


Το ήξερα ότι θα σχολιάσεις ένα λάθος μου άσχετα αν ήταν λάθος παγίδα και έπεσες μέσα, χαίρομαι όμως που με παρακολουθείς ανελλιπώς και είσαι φαν μου.

Καλή εβδομάδα να έχεις.