Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#425580 Θεωρώ λίγο τραγικό την μη τοποθέτηση isofix καθίσματος ή βάσης. Μόνο και μόνο ότι αποκλείεται η περίπτωση λάθος τοποθέτησης.

< 8675-A >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#455939 Σιγά-σιγά πρέπει να αποφασίσουμε για το επόμενο κάθισμα του μικρού. Βασικό κριτήριο (όπως και με την προηγούμενη αγορά) το επίπεδο ασφαλείας που παρέχει με δυνατότητα να κοιτά τόσο πίσω όσο και μπροστά. Αν ανήκει στην κατηγορία 9-36kg, ακόμα καλύτερα. Αυτό που έχουμε τώρα είναι μέχρι 13kg. Θα είναι "κρίμα" να αγοραστεί κάθισμα μέχρι 18kg.

Ρίχνοντας μια ματιά στα φετινά αποτελέσματα των ελέγχων του ADAC (https://www.adac.de/_mmm/pdf/Kindersitz ... 306032.pdf) στην κατηγορία 9-36kg δε βλέπω κάποια με θετικό (βλ. πράσινο) αποτέλεσμα που να πληροί το κριτήριο του μπρος-πίσω :hmmm:

Τι προτείνουν οι έχοντες την εμπειρία; :-)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#455991
Serf έγραψε:Σιγά-σιγά πρέπει να αποφασίσουμε για το επόμενο κάθισμα του μικρού. Βασικό κριτήριο (όπως και με την προηγούμενη αγορά) το επίπεδο ασφαλείας που παρέχει με δυνατότητα να κοιτά τόσο πίσω όσο και μπροστά. Αν ανήκει στην κατηγορία 9-36kg, ακόμα καλύτερα. Αυτό που έχουμε τώρα είναι μέχρι 13kg. Θα είναι "κρίμα" να αγοραστεί κάθισμα μέχρι 18kg.

Ρίχνοντας μια ματιά στα φετινά αποτελέσματα των ελέγχων του ADAC (https://www.adac.de/_mmm/pdf/Kindersitz ... 306032.pdf) στην κατηγορία 9-36kg δε βλέπω κάποια με θετικό (βλ. πράσινο) αποτέλεσμα που να πληροί το κριτήριο του μπρος-πίσω :hmmm:

Τι προτείνουν οι έχοντες την εμπειρία; :-)

για εμένα το καλύτερο είναι το Cybex sirona (προσοχή, υπάρχουν 2, το m2 στα 350€ που δεν περιστρέφεται, απλώς είναι μπρος-πίσω, και το sirona που περιστρέφεται κ κάνει 450€).

Εμείς έχουμε το Joie spin 360 στα 300€ και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. πολύ καλή ποιότητα, πολύ καλή εταιρία κτλ.
είναι έως 18 κιλά όμως κ τα 2. από εκεί κ πέρα με 120-150€ παίρνεις κ ένα άλλο. Άλλωστε αν κάνετε κ 2ο παιδάκι, που στο εύχομαι, θα χρειαστείτε κ τα 2 ταυτόχρονα μάλλον.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#455995 Μην πάρεις 9-36. Έχεις καταλάβει πόσο μεγάλο διάστημα καλύπτει ένα τέτοιο κάθισμα; Μάλλον θα έχει λήξει (ω ναι, έχουν διάρκεια λήξης) και το παιδί θα κάθεται ακόμα.
Πάρε 9-18. Αυτό είναι το σωστό. Θα σας πάει μέχρι τα 4 έτη περίπου. Πέρισυ που έψαχνα μετά μανίας, κατέληξα ότι τα ασφαλέστερα (εννοώ με τη μεγαλύτερη επίδοση στα κρας τεστ) είναι με τη σειρά τα
1.BeSafe iZi Kid X2 i-Size
2.Cybex Sirona

Από εκεί και πέρα, όλα τα οπίσθια βλέποντα είναι παραπάνω από ικανοποιητικά.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#456030 Στις οδηγίες χρήσης.
Ψάχνεις στην σελίδα του Adac (για τις δοκιμές πρόσκρουσης).
Υ.Γ. Είμαι από κινητό κ δεν έχω το λινκ έτοιμο να το παραθέσω.
Άβαταρ μέλους
By zaharias
#493221 Χαιρετω τη παρεα.
Καινουργιος εδω.
Ειμαι σε αναζητηση παιδικου καθισματος και εχω μπερδευτει στο τί να επιλεξω..
Ο μικρος δειχνει οτι θα γινει ψηλος (ειναι 3,5 μηνων κοντευει 6κιλα και 65cm).
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι το καθισματακι πρεπει να βλεπει προς τα πισω και παντα τοποθετημενο στο πισω καθισμα.
Προς το παρον εχω ενα δανεικο Chicco αλλα θελω να παρω ενα καινουργιο.
Να δω κατι απο αυτα τα γκρουπ σε πρωτη φαση και παραπισω το αλλαζω οταν πρεπει..???
Group 0+ (0 Έως και 13 Κιλά)
Group 0,0+1 (0 Έως και 18 Κιλά)
Group 0,0+1,2 (0 Έως και 25 Κιλά)
Καροτσι relax κτλ εχω ηδη, οποτε το καθισματακι θα ειναι μονιμα στο αμαξι (Toyota Auris 5d του 2011 με isofix). Το αναφερω γιατι δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω με βαση isofix ή οχι.
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#495142 Λοιπόν να μπω και εγώ στο χορό.
Η μεγάλη μικρή 3 το Μάιο κάθεται σε ένα joie i-anchor 0-18kg.
Η μικρή μικρή που έρχεται τον Ιούλιο, θα κάνει κατάληψη στο κάθισμα της μεγάλης, οπότε η μεγάλη μικρή μένει χωρίς κάθισμα.
Παίζουμε στην κατηγορία 15-36kg
Εκτός από το besafe και το cybex q3 plus???
Θέλουμε κάτι με ανάκληση για ύπνο, γιατί η μεγάλη μικρή το έχει αρκετά με τον ύπνο στο αμάξι.
Ευχαριστώ, εκ τον προτέρων

< A1 >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#495460 Ανακλιση σε 15-36, δυσκολο το βρισκω. Μονο στα πιο μικρης ηλικιας εχουν νοημα κιολας.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#495462 Ακριβώς. Τα 15-36 δεν έχουν ανάκλιση ουσιαστικά αφού επιτρέπουν κίνηση της έδρας 4-5 εκατοστά.
Επειδή από εταιρεία σε εταιρεία μπορεί να υπάρξουν διαφορές δες τα από κοντά.
Πάντως επειδή έχω cybex τέτοιο, παλιότερο μοντέλο όμως, δε το λες ανακλιση αυτό που κάνει.
Σαν να κατεβάζεις δύο κλικ την πλάτη του καθίσματος στο αυτοκίνητο είναι.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#495639 Μετά από ψάξιμο σε γερμανικά site(κάνουν συγκρίσεις για ότι μπορείς να φανταστείς) και επίσκεψη σε μαγαζιά με μπε-μπε, αγοράστηκαν τα Britax Romer Evolva 123 SL SICT , για 9-36.
Τα βρήκα πιο ποιοτικά από τα concord, που ήταν η 2η επιλογή.

Είχα κάνει ένα πακέτο στο windeln.de . Με τα καθισματάκια αυτοκινήτου, καθισματάκια φαγητού, διάφορα παιχνίδια της playgro, πιάτα-κουτάλια, και εξοπλισμό παραλίας... Τα καθισματάκια μόνο είχαν 372€ τα 2. Περίπου 750€ όλα μαζί από το ιντερνετ. + 25€ μεταφορικά για Ελλάδα.

Πάω στο orchestra, γιατί μου είπαν ότι είναι φθηνότερο από διάφορα Λητώ-mothercare κλπ. Όντως ήταν φθηνότερο, αλλά ξεπερνούσαμε το 1000ρικο για ακριβώς τα ίδια πράγματα. Μόνο τα καθισματάκια για το αυτοκίνητο βγαίναν κοντά στα 600€. Στo skroutz 540€
Αγορά από Γερμανία λοιπόν. Είχα πει, ότι αν η διαφορά είναι μέχρι 100€, θα τα αγόραζα από Ελλάδα.