Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#455237 Θέλω καλό φωτισμό για τα βίντεο μου, κυρίως για κοντινές λήψεις διαφόρων συσκευών πάνω στο τραπέζι.

Ένα softbox σε τρίποδο σαν το παρακάτω κάνει για αυτή τη δουλειά?

https://www.kalemisbros.gr/softbox-stand-s-1662/
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#455263 Το θέμα είναι που να το τοποθετήσεις αυτό, ώστε να μην έχεις σκιές.
Όπως ανέφερα και παλιότερα, έχω αγοράσει ένα Yongnuo YN300 Air, από το οποίο είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το καλό είναι πως μπορείς να ρυθμίσεις ένταση και θερμοκρασία χρώματος. Ίσως είναι προτιμότερο να αγόραζες δύο τέτοια (που έχουν μικρότερο όγκο) και να τα έβαζες αριστερά-δεξιά. :hmmm:

Εικόνα

Οι Unboxholics πάλι, φαίνεται να έχουν ένα softbox κρεμασμένο από πάνω τους και ένα να τους φωτίζει από μπροστά

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#455788
axel12p έγραψε:Το θέμα είναι που να το τοποθετήσεις αυτό, ώστε να μην έχεις σκιές.
Όπως ανέφερα και παλιότερα, έχω αγοράσει ένα Yongnuo YN300 Air, από το οποίο είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το καλό είναι πως μπορείς να ρυθμίσεις ένταση και θερμοκρασία χρώματος. Ίσως είναι προτιμότερο να αγόραζες δύο τέτοια (που έχουν μικρότερο όγκο) και να τα έβαζες αριστερά-δεξιά. :hmmm:

+1.

Με 1 softbox μόνο θα έχεις σκιές, το συγκεκριμένο δεν έχει diffuser μπροστά, χώρια που με το λαμπάκι που έχει δεν κάνεις δουλειά.

Προτείνω είτε -όπως λέει ο απ' πάνου- 2 video led lights, είτε light tent (με ο,τι φώτα θέλεις από έξω, γιατί το ίδιο λειτουργεί ως diffuser), είτε έναring light αν τα αντικείμενα που θέλεις γράψεις στο βίντεο είναι πολύ μικρά.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#455909 Παράγγειλα ήδη το συγκεκριμένο softbox, φτηνό είναι και χαμένο δέν θα πάει.

Τα Yongnuo μπαίνουν σε τρίποδο? Και αν ναί υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο για αυτή τη δουλειά?

Γενικά θα έχω ένα όλοκληρο πάγκο-γραφείο με καλωδιομάνι και διάφορα ογκώδη πράγματα, οπότε ο φωτισμός θα πρέπει να είναι αναγκαστικά εκτός πάγκου σε τρίποδα, ωστε να μπορώ να τους αλλάξω και θέση όταν χρειαστεί.

Το light tent είναι πολύ προβληματικό για αυτή τη δουλειά που το θέλω
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#455996 Για το τρίποδο, κανονικά ναι. Τσέκαρε αν έχει στη βάση για το παπουτσάκι ένα σπείρωμα 1/4 από κάτω, κάπως έτσι

Εικόνα

Επίσης δεν χρειάζεσαι απαραίτητα τρίποδο, ακόμα και light stand κάνει δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#456025 Οκ, βλέπω υπάρχει στα αξεσουάρ του Yongnuo μεταξύ άλλων και βαση με θυληκό σπείρωμα. Οπότε παράγγειλα δύο και δύο φτηνα light stand απο skroutz
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#456078 Το Yuongyo έρχεται κομπλε με μικρή βάση, βάση για τρίποδο, ακόμη και θήκη υφασμάτινη!
Να τονίσω μόνο πως για τροφοδοσία παίρνει συμβατές μπαταρίες Sony (για βιντεοκάμερες) ή εξωτερική τροφοδοσία από τροφοδοτικό. Έγω βρήκα και έβαλα έναν αντάπτορα ώστε να χρησιμοποιώ μπαταρίες επαναφορτιζόμενες ΑΑ που έχω.
Εικόνα

Δεν ξέρω σε τι απόσταση θέλεις να τα τοποθετήσεις, αλλά υπολόγισε ότι θα πρέπει να τα έχεις σχετικά κοντά σε εσένα 1-2 μέτρα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#456549 Ποια φωτογραφική θα παίρνατε που να προφέρει τον καλύτερο συνδυασμό ποιότητας εικόνας, video και μεγέθους;

Ξέρω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κουβαλάω dslr, οπότε ψάχνω για κάτι που να πλησιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο τις δυνατότητες μιας dslr αλλά να είναι όσο πιο μαζεμένη γίνεται σε διαστάσεις.

Μια mirror-less σαν αυτήν την canon θα ήταν καλή περίπτωση; Έχουμε να προτείνουμε κάποια άλλη; Δεκτή κάθε πρόταση (και για πιο ακριβή, αν στα χρήματα της canon δεν παίρνω κάτι καλό). Υπόψιν ότι αυτή τη στιγμή έχω την Sony Cybershot-DSC-HX5V, οπότε ψάχνω για κάτι αρκετά (έως πολύ) καλύτερο.
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#456554 Κάποια από τη σειρά olympus pen ίσως ? Έχω την λίγο παλαιότερη Olympus pen epl-5 και δεν μου λείπει τίποτα
http://www.imaging-resource.com/PRODS/o ... -epl5A.HTM

https://shop.olympus.eu/UK-en/cameras/p ... pJEALw_wcB
Άβαταρ μέλους
By dstou
#456559 Για κάτι καλύτερο στο τρίπτυχο εικόνα-βίδεο-μέγεθος και χωρίς παράλληλα να καταξοδευτείς, θα πήγαινα είτε σε Ολύμπους Μ10 ΜΚ2 είτε σε Σόνυ α5100 ή α6000. Η διαφορά των δύο τελευταίων είναι το υπερπολύτιμο σκόπευτρο και για μένα αξίζει με τα 1000.
Και οι 3 καλύτερες σε απόδοση από την Κάνον, αλλά και ακριβότερες.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#456581 Έχει γίνει πολύ της μόδας τελευταία να τραβάνε βίντεο με mirrorless ή DSLR, σε σημείο που σε κοιτάνε περίεργα αν πείς οτι τραβάς βίντεο με βιντεοκάμερα.

Η αλήθεια όμως είναι οτι το να τραβάς βίντεο με φωτογραφική μηχανή έχει πολλά θεματάκια.

Ενδεικτικά: Σε κάποιες μηχανές δέν υπάρχει καθόλου autofocus, μόνο διατηρεί το αρχικό. Άλλες πάλι έχουν δυνατότητα autofocus, αλλά το χάνουν κατα τη διάρκεια του zoom-in/out.

Το ενσωματωμένο μικρόφωνο συνήθως είναι της πλάκας, ενώ ο ήχος του μοτέρ εστίασης περνά στο βίντεο.

Το ζοομ είναι προβληματικό, δέν μπορεί να βγεί τόσο όμαλό όσο με το joystick μιας κλασικής βιντεοκάμερας.

Λάθος form factor που δέν βολευει στο κράτημα.

Οι αισθητήρες υπερθερμαίνονται και υπάρχει χρονικός περιορισμός στη διάρκεια του βίντεο. Δηλαδή θα πρέπει να τραβάς κανα δεκάλεπτο, μετά να περιμένεις να κρυώσει κοκ.

Και άλλα διάφορα ψιλοπροβλήματα.


Οπότε ποιός ο λόγος να τραβάς βίντεο με φωτογραγφική? Η μόδα ξεκίνησε απο τους ερασιτέχνες κινηματογραφιστές, γιατι οι φωτογραφικές έχουν συνήθως καλύτερη ποιότητα εικόνας, ρηχό βάθος πεδίου, άρα bokeh που δίνει πιό cinematic feel στο βίντεο, και η δυνατότητα να αλλάζουν φακοί, φίλτρα κτλ.

Μια βιντεοκάμερα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά κόστίζει όσο ένα νεφρό, αντίθετα με τις φωτογραφικές έχεις το ίδιο αποτέλεσμα (με τις προαναφερθείσες παραχωρήσεις βέβαια) με τιμές και κάτω απο χιλιάρικο.

Για όλες τις άλλες περιπτώσεις όμως τίποτα δέν είναι καλύτερο απο παραδοσιακή βιντεοκάμερα για βίντεο.