Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#455664 Ντω μεταξύ Ασή Γωνιά - Καλλικράτη που κατέβηκα και χάζευα υψόμετρο και θέα (δέντρα δεν είχε) 3 4 γύπες (gyps fulvus) πετούσαν πάνω από το κεφάλι μας. Θα δοκιμάσω.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#455669
g8777 έγραψε:Ένα τυρί πλασμενο για μένα.

Δεν λέω ότι ΜΑΜΗΣΕ, αλλά ΦΟΡΤΩΣΕ.

Στον ΑΒ της γειτονιάς.

Πήρα και Γραβιέρα Μπαφος, θα δοκιμαστεί οσονούπω.


Ε το μλκ... :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Την Μπάφος την "καπνιστή" ελπίζω... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#455679 Στην Ελλάδα πουλάει κανείς τυρί τοστ με πιπεριές μέσα?
Στην Αμερική έχουν το pepper Jack που χει jalapeños μέσα. Κόλαση.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#455686 ο "ΤΥΡΑΣ" εξαγόρασε την "Ολυμπος" πριν μερικά χρόνια.
Ε΄ιναι ο κύριος προμηθευτής φέτας στα Lidl (ο άλλος ειναι η ΕΒΡΟΦΑΡΜΑ)

Αναρωτιέμαι πως μπορει να πουλαει ΦΕΤΑ με 4,30€/κιλο, μιας και μιλάμε για ποσότητες και οχι για μια ποσότητα "κράχτη"
Προπομπό αρνητικών εξελίξεων για την εγχώρια αγορά αιγοπρόβειου γάλακτος χαρακτηρίζουν οι κτηνοτρόφοι τη συμφωνία που «έκλεισε» πρόσφατα ο όμιλος ΤΥΡΑΣ με την TESCO για την εξαγωγή φέτας σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή, οδηγώντας την τελευταία στην απόφαση να «σπάσει» το συμβόλαιο που είχε με την Κολιός.

Σύμφωνα με πληροφορίες της «Ύπαιθρος Χώρα», ο ελληνικός όμιλος κατέθεσε στη βρετανική αλυσίδα προσφορά για παράδοση φέτας έναντι 4,30 ευρώ το κιλό, τιμή κατά πολύ χαμηλότερη από τα 5,80 ευρώ το κιλό που προέβλεπε το συμφωνητικό που αυτή είχε συνάψει με την Κολιός. Το δέλεαρ για τους Βρετανούς φαίνεται ότι ήταν πολύ μεγάλο, με αποτέλεσμα να αποφασίσουν να πληρώσουν ακόμα και τη ρήτρα αποκλειστικότητας των 750.000 ευρώ, που προέβλεπε το συμφωνητικό με την Κολιός και να βάλουν έτσι το τυρί του ομίλου Σαράντη στα καταστήματά τους.

http://www.ypaithros.gr/ktinotrofoi-tyras-tesco/
Άβαταρ μέλους
By dstou
#455690 O ΓΥΠΑΣ φτιάχνει την αγαπημένη μου ξινομυτζήθρα :eat: , αναγκάζομαι και πηγαίνω ΑΒ μόνο γι' αυτό. Θέλει προσοχή όταν την ανοίξεις να τη φας γρήγορα ή να την τυλίξεις ξανά με τη συσκευασία της για να μην ξεραθεί ή αλλοιωθεί. Είναι κόλαση με παξιμάδι, λαδερά, γκρικ σάλαντ κ.τ.λ.
Παραδόξως τα άλλα του τυριά δεν με συγκινούν ιδιαίτερα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#455703 Βρήκα Glenfiddich -3€ στο Βασιλόπουλο και προφανώς δεν αντιστάθηκα

Έπιασε το κρύο, είναι εποχή για ουίσκι
Άβαταρ μέλους
By bill33
#455709
bebes έγραψε:ο "ΤΥΡΑΣ" εξαγόρασε την "Ολυμπος" πριν μερικά χρόνια.
Ε΄ιναι ο κύριος προμηθευτής φέτας στα Lidl (ο άλλος ειναι η ΕΒΡΟΦΑΡΜΑ)

Αναρωτιέμαι πως μπορει να πουλαει ΦΕΤΑ με 4,30€/κιλο, μιας και μιλάμε για ποσότητες και οχι για μια ποσότητα "κράχτη"
Προπομπό αρνητικών εξελίξεων για την εγχώρια αγορά αιγοπρόβειου γάλακτος χαρακτηρίζουν οι κτηνοτρόφοι τη συμφωνία που «έκλεισε» πρόσφατα ο όμιλος ΤΥΡΑΣ με την TESCO για την εξαγωγή φέτας σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή, οδηγώντας την τελευταία στην απόφαση να «σπάσει» το συμβόλαιο που είχε με την Κολιός.

Σύμφωνα με πληροφορίες της «Ύπαιθρος Χώρα», ο ελληνικός όμιλος κατέθεσε στη βρετανική αλυσίδα προσφορά για παράδοση φέτας έναντι 4,30 ευρώ το κιλό, τιμή κατά πολύ χαμηλότερη από τα 5,80 ευρώ το κιλό που προέβλεπε το συμφωνητικό που αυτή είχε συνάψει με την Κολιός. Το δέλεαρ για τους Βρετανούς φαίνεται ότι ήταν πολύ μεγάλο, με αποτέλεσμα να αποφασίσουν να πληρώσουν ακόμα και τη ρήτρα αποκλειστικότητας των 750.000 ευρώ, που προέβλεπε το συμφωνητικό με την Κολιός και να βάλουν έτσι το τυρί του ομίλου Σαράντη στα καταστήματά τους.

http://www.ypaithros.gr/ktinotrofoi-tyras-tesco/

Απλό .Θα χαμηλώσει η τιμή του γάλακτος.Ήδη λόγω στοκαρίσματος φέτας απο τα τυροκομεία πιέζουν για να πέσει η τιμή κάτω απο τα 0,90€ το πρόβειο ενώ το γιδινό το θέλουν στο 0,50€ .
Που να δεις σε τι τιμή αγοράζουν τα σφαγεία τα ζώα .Αρνιά ζωντανά στα 2,10€ το κιλό ή στα 4€ σφαγμένα.Κάτι παραπάνω τα κατσίκια.Ολόκληρη γίδα ,περίπου 35-40 κιλα, στα 50€.Ολόκληρο ζωντανό μοσχάρι 8 μηνών στα 2,5€ το κιλό.
Τουλάχιστον αυτή τη στιγμή οι τσοπάνηδες κοιτάνε να πληρώνονται και ας το δώσουν πιο φτηνά γιατί υπάρχουν πολλά λαμόγια στο εν λόγω "κύκλωμα" .
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#455718
dstou έγραψε:O ΓΥΠΑΣ φτιάχνει την αγαπημένη μου ξινομυτζήθρα :eat: , αναγκάζομαι και πηγαίνω ΑΒ μόνο γι' αυτό. Θέλει προσοχή όταν την ανοίξεις να τη φας γρήγορα ή να την τυλίξεις ξανά με τη συσκευασία της για να μην ξεραθεί ή αλλοιωθεί. Είναι κόλαση με παξιμάδι, λαδερά, γκρικ σάλαντ κ.τ.λ.
Παραδόξως τα άλλα του τυριά δεν με συγκινούν ιδιαίτερα.


Αδερφέ,εκανετέτην ξινοπιταράκια(με δυόσμο και λίγο γιαούρτι στραγγιστό πλήρες-Δωδώνη φυσικά-)και να θυμηθείς να πιείς μια ολιά ρακί στην υγειά μου!!! :s_yummy
υγ,την ίδια ξινομυζήθρα (εννοείται) παίρνω και'γώ.....να δοκιμάσεις και του Σκλαβενίτη,είναι το ίδιο νόστιμη!!
Άβαταρ μέλους
By dstou
#455732 Aπό τον Σκλαβ. πήρα ξινομυτζήθρα Ο ΣΥΝΤΕΚΝΟΣ τις προάλλες. Δεν πιάνει χαρτωσιά δίπλα στον ΓΥΠΑ. Έννοείς αυτή ή άλλη, π.χ. χύμα? Για πες, εγώ είμαι σκλαβενιτικός, στον ΑΒ μόνο για τον ΓΥΠΑ πάω. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#455737 εμεινα από τη μυζηθρα που φερνω από τυροκομειο στην Αρκαδια και πηρα από το Λιντι ,φακελακι των 200 γραμ τριμμενη γραβιερα Αμφιλοχιας. Αριστη. Την ειχε στα 2 ευρω τα 200 γραμ.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#455743 Είχε και κεφαλοτύρι και πεκορινο, όλα παραγωγής Καραλη. Επίσης φίλος που δουλεύει στη Βίκος μου έφερε Freeway light cola 500ml και λεμονάδα 1.5λίτρο που παράγονται εδώ για λογαριασμό της Lidl.

< >
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#457478
dstou έγραψε:Aπό τον Σκλαβ. πήρα ξινομυτζήθρα Ο ΣΥΝΤΕΚΝΟΣ τις προάλλες. Δεν πιάνει χαρτωσιά δίπλα στον ΓΥΠΑ. Έννοείς αυτή ή άλλη, π.χ. χύμα? Για πες, εγώ είμαι σκλαβενιτικός, στον ΑΒ μόνο για τον ΓΥΠΑ πάω. :hmmm:


Χύμα..του Λεβέτη!Αλλά έχει ένα μείον,είναι πολλές φορές "σε έλλειψη" :( Και ΄γώ Σκλαβενιτικός...Στον ΑΒ μόνο για Γύπα,παξιμάδι (μπουκιές) Λήμνου,Μοσχοφίλερο το 1.5λιτρο στο πλαστικό(μου τη δίνει κάποιες φορές,γιατί παίζουν κάτι ελλείψεις που τραβάνε και μήνα) και μωρομάντηλα "365"τα λευκά!
υγ.επίσης,στον Σκλάβε ο ανθότυρος του Λεβέτη είναι απλά κορυφαίος....
Άβαταρ μέλους
By dstou
#459075 Στο Λιντλ κρητική γραβιέρα Καλογεράκη (ΙΜΟ, the industry standard) στα 12,80 το κιλό σε συσκευασίες του 1/3.
Φέρνει και κανά καλό πράμα που και που.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#459077
dimviii έγραψε:εμεινα από τη μυζηθρα που φερνω από τυροκομειο στην Αρκαδια και πηρα από το Λιντι ,φακελακι των 200 γραμ τριμμενη γραβιερα Αμφιλοχιας. Αριστη. Την ειχε στα 2 ευρω τα 200 γραμ.


AB εχει μυζηθρα Τριπολης 5.7/κιλο. Τι πατε στο Λιντλ?