Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#455630
vagmag έγραψε:Η αποζημίωση ειναι περιπου 10.000 ευρώ .


Από οικονομικής απόψεως είναι no-brainer το να τσακώσει τις 10 χήνες και να πάει αμέσως στην άλλη επιχείρηση. Μιλάμε για μισθούς σχεδόν 12 μηνών (με το τωρινό του μισθολόγιο) και άμεση επαγγελματική αποκατάσταση στη συνέχεια. Τώρα αν δεν θέλει να κάνει μια νέα αρχή στο άγνωστο είναι άλλο θέμα. Αλλά η πολυεθνική μπορεί αύριο να κλείσει και το νέο τμήμα χωρίς καθόλου τύψεις. Η οικογενειακή επιχείρηση θα προσπαθήσει να κρατηθεί με νύχια και με δόντια. Βέβαια κι εκεί μπορεί να απολυθεί αν υπάρξουν περικοπές. Αν όμως η εταιρεία έχει καλό όνομα ως εργοδότης (κλίμα, ωράριο, μισθοδοσία), τα λεφτά της αποζημίωσης είναι μεγάλο δέλεαρ.


Elias έγραψε:Πολυ ρομαντικο.


Δεν είναι ρομαντισμός να θέλεις ένα ανθρώπινο ωράριο και περιβάλλον. Τι να τα κάνεις τα λεφτά αν σου φέρονται σαν σκλάβο; Πότε θα τα χαρείς;
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#455641
Elias έγραψε:Τα λεφτα που μπαινουν στο παντελονι μετρανε.


Για αυτό ως κράτος είμαστε ένα επιχειρηματικό μπουρδελο :)
Άβαταρ μέλους
By skous
#455645
Elias έγραψε:
skous έγραψε:
Elias έγραψε:Τα λεφτα που μπαινουν στο παντελονι μετρανε.


Not!



< >

Πολυ ρομαντικο. :inlove:


Καθόλου.

Θα έλεγα μάλιστα, ότι είναι το πιο ΛΟΓΙΚΟ.
Άβαταρ μέλους
By Elias
#455661 Ας μην υπερβαλουμε, δεν ειπα να γινεις σκλαβος ουτε να εργαζεσαι σε αθλιο περιβαλλον που και απο την εμπειρια μου το οικογενειακο περιβαλλον ειναι συνηθως πιο φιλικο αρκει βεβαια να σεβεσαι την επιχειρηση του αλλου.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#455714
bill33 έγραψε:Τρίτος μήνας που παίρνω έναντι .Με βλέπω να ψάχνω για δουλειά μετά την παρέλαση.
Σκατά.

Αργησα αλλά την πήρα την απόφαση.Εξοφληθηκα τον Ιούλιο ,100€ ,και για τα υπόλοιπα "κάνε υπομονή,βάλε πλάτη,δεν θα τα χάσεις κλπ" .Τους είπα ότι έχω ήδη ξεπεράσει προ πολλού τις όποιες αντοχές μου και δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι.
Οπότε απο Δευτέρα αρχίζω το ψάξιμο .
Σκατά ,πάνω απο τρεις μήνες δουλειάς πάνε χαμένοι. :x :(
Άβαταρ μέλους
By Elias
#455735
bill33 έγραψε:
bill33 έγραψε:Τρίτος μήνας που παίρνω έναντι .Με βλέπω να ψάχνω για δουλειά μετά την παρέλαση.
Σκατά.

Αργησα αλλά την πήρα την απόφαση.Εξοφληθηκα τον Ιούλιο ,100€ ,και για τα υπόλοιπα "κάνε υπομονή,βάλε πλάτη,δεν θα τα χάσεις κλπ" .Τους είπα ότι έχω ήδη ξεπεράσει προ πολλού τις όποιες αντοχές μου και δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι.
Οπότε απο Δευτέρα αρχίζω το ψάξιμο .
Σκατά ,πάνω απο τρεις μήνες δουλειάς πάνε χαμένοι. :x :(

Εχεις συμβαση εργασιας;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#455744
vagmag έγραψε:Αν κατάλαβα καλα θεωρείς πιο ήρεμη επαγγελματική ζωή την οικογενειακή επιχείρηση κ προοπτικές εξέλιξης την πολυεθνική ....

Στην προκειμένη περίπτωση οι προοπτικές εξέλιξης ειναι στην οικογενειακή επιχείρηση κ μόνο αλλα δεν είμαι κ σίγουρος αν συνεπάγονται κ με «ήρεμη επαγγελματική ζωή» μιας κ πολλές φορές στη μια μικρότερες επιχειρήσεις μπορεί να χρειαστεί να κανεις λίγο απο όλα .... προσωπική εμπειρία κάποιες φορές .

Η τυπικότητα στις πληρωμές κ συμφωνίες ειναι δεδομένη πάντως κ στις 2 περιπτώσεις .
Η πολυεθνική όπως είπες δεν παίζει με αυτά κ η οικογενειακή ψάχνει επιπλέον άτομο κ οχι αντικατάσταση κάποιου .


Φαίνεται καλή περίπτωση η συγκεκριμένη οικογενειακή επιχείρηση, οπότε, αν δεν παίζει και το βασικό δέλεαρ της πολυεθνικής (ανέλιξη), τότε δεν θα το συζητούσα... Στον μικρό και με την αποζημίωση στην τσέπη... :iconcool:




bill33 έγραψε:
bill33 έγραψε:Τρίτος μήνας που παίρνω έναντι .Με βλέπω να ψάχνω για δουλειά μετά την παρέλαση.
Σκατά.

Αργησα αλλά την πήρα την απόφαση.Εξοφληθηκα τον Ιούλιο ,100€ ,και για τα υπόλοιπα "κάνε υπομονή,βάλε πλάτη,δεν θα τα χάσεις κλπ" .Τους είπα ότι έχω ήδη ξεπεράσει προ πολλού τις όποιες αντοχές μου και δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι.
Οπότε απο Δευτέρα αρχίζω το ψάξιμο .
Σκατά ,πάνω απο τρεις μήνες δουλειάς πάνε χαμένοι. :x :(


:(

Καλό κουράγιο ρε bill! Ελπίζω και εύχομαι να βρεις γρήγορα κάτι πολύ καλύτερο! :)
Άβαταρ μέλους
By otso
#455772
dimik έγραψε:Καλή τύχη και να βρεις γρήγορα μια καλύτερη δουλειά, αλλά κάνε και ότι λέει και ο Realzeus, αυτά εκμεταλλεύονται.

Καλα τα ευχολογια αλλα οταν θα παει να τα απαιτησει καλο θα ηταν να εισασταν μαζι του με τον κοβαθε και ο διας απεξω με το σμιθ και γουεσον.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#455775
otso έγραψε:
dimik έγραψε:Καλή τύχη και να βρεις γρήγορα μια καλύτερη δουλειά, αλλά κάνε και ότι λέει και ο Realzeus, αυτά εκμεταλλεύονται.

Καλα τα ευχολογια αλλα οταν θα παει να τα απαιτησει καλο θα ηταν να εισασταν μαζι του με τον κοβαθε και ο διας απεξω με το σμιθ και γουεσον.
Έχω κι εγώ Webley περίστροφο που ανοίγει μεγαλύτερες τρύπες

< >