Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#448149
cabala10 έγραψε:
Asimov έγραψε:Προφανώς δεν ισχύει αυτό : ήμουν σε καμπίνα 2 ΧΡΌΝΙΑ με ADSL πριν γυρίσω σε VDSL το Σεπτέμβριο.
Το ίδιο και δεκάδες γείτονες.

οχι δεν με καταλαβες...
η εεττ ειχε ριξει κοκκινο στον οτε οταν αρχισε να περναει πελατες απο χαλκο μεχρι το ΑΚ σε χαλκο μεχρι την καμπινα δινοντας τους πραγματικο 24ρι ετσι και φωναζαν οι αλλοι οτι δηθεν ταχα μου δημιουργουσε παρεμβολες ο χαλκος του οτε στον δικο τους χαλκο :metalo: :dizzy: :yahoo:

Δεν ξέρω τι λέει το άρθρο που έβαλε ο cabala (δεν το διάβασα), αλλά σε αυτό που υποστηρίζει έχει δίκιο.
Και πως το ξέρω; ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΣΕ ΜΕΝΑ. ΠΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ. :iconcool: :iconcool:

CABALA VS ALL 1-0
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#448192 Κάτι άλλο σου έκαναν, για σ' εμένα και σε χιλιάδες άλλους δεν το έκαναν
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#448228
Asimov έγραψε:Κάτι άλλο σου έκαναν, για σ' εμένα και σε χιλιάδες άλλους δεν το έκαναν

Μια χαρά ξέρω τι μου έκαναν.
adsl από καμπίνα έπαιρνα και μετά τα παράπονα των εναλλακτικών "κάτι κάνανε" και έπεσε η ταχύτητα από τα 14Mbps στα 11 (δε θυμάμαι ακριβώς)
Επειδή διάβασα βιαστικά τα προηγούμενα post, αν ο cabala είπε ότι δε δίναν adsl από καμπίνα, δεν ισχύει αυτό. Γιατί όπως είπα και πριν και εγώ από καμπίνα έπαιρνα. Κάνανε όμως άλλη μπινιά.

Διαβάστε σχετικά εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads/639180-Προβλημα-με-ConnX-στα-Χανια-Ξαφνικη-πτωση-ταχυτητας

Από το post 6 και μετά αρχίζει να ξετυλίγεται το κουβάρι. Τα εξηγούν πολύ καλά τα παλικάρια.

Τελείως μπακαλίστικα έβαζαν ένα "φίλτρο" στις χαμηλές συχνότητες που δουλεύει η adsl, στο εύρος των συχνοτήτων που δούλευε η adsl των πελατών των εναλλακτικών λόγω απόστασης από το ΑΚ. Όσο μεγαλώνει η απόσταση οι υψηλές συχνότητες εξασθενούν και άρα όλη η μεταφορά της πληροφορίας γίνεται από τις πιο χαμηλές.
Σορρυ αλλά βαριέμαι να εξηγώ τεχνικά τι και πως ακριβώς. Διαβάστε το thread στο adslgr και θα καταλάβετε. Και δεν είναι μόνο ένα, απλά αυτό βρήκα πρόχειρα με την αναζήτηση.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#448238 Άλλη περίπτωση αυτή, ενώ τα σχετικά θέματα στο adslgr είναι 5 ετών παλιά.
Πολύ συνοπτικά, δεν υπάρχει απόφαση ΕΕΤΤ που υποχρεώνει τον ΟΤΕ να μη δίνει adsl από καμπίνα.
Και για του λόγου το αληθές, στην περιοχή μου, εν ετει 2017, χιλιάδες παίρνουν adsl από καμπίνα και κλειδώνουν στα 23-24. Κι εγώ ο ίδιος μέχρι πολύ πρόσφατα.
Αν σε κάποιες περιοχές, στο παρελθόν, ο ΟΤΕ, για τεχνικούς λόγους ή μετά από συνεννόηση με τους εναλλακτικους, μείωσε τις ταχύτητες, δεν το ξέρω και δε μου ακούγεται απίθανο. Πάντως δεν έχει σχέση με κάποια τελεσίδικη απαγόρευση.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#448240 Ναι παρερμηνεία. Εγώ μιλάω για παλιά. Νομίζω όμως ότι σε αυτό που λέω κι εγώ αναφέρεται ο cabala. Απλά τα μπέρδεψε λίγο στην αρχή. :lol:
Τώρα κανονικά παίρνεις adsl από καμπίνα και μάλιστα μου το πρότεινε και μένα ο τεχνικός του ΟΤΕ όταν είχα πρωτοβάλει vdsl και συγχρόνιζα χαμηλα.

Για να κλείσουμε το θέμα στο οποίο αναφέρθηκα εγώ με τον ΟΤΕ: η ΕΕΤΤ τους είχε υποχρεώσει μετά από παράπονα/καταγγελίες των εναλλακτικών να κάνουν
αυτή τη παπαριά και να μας ρίξουν στο μισό τις ταχύτητες.

https://www.adslgr.com/forum/threads/48 ... E%A4%CE%95

Εδώ φαίνεται και η απόφαση. Το νο5 είναι αυτό που λέω.
Το ότι λέει προσωρινά στο τέλος και ότι θα γίνει ο τρίτος κύκλος ανάλυσης αγορών (lul) τον Σεπτέμβριο του 2011 δε σημαίνει τπτ. Ουδεν μονιμότερο του προσωρινού. Αφού να φανταστείς αυτή η απόφαση σε μένα εφαρμόστηκε περίπου 1 χρονο μετά, το 2012, σε σχέση με τα παιδιά στα χανιά που γράφουν στο πρώτο thread.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#448810 Τελικά, σήμερα δέχτηκα το νέο συμβόλαιο από την Vodafone και όχι στα 23, αλλά στα 24,5€ τελικά. Γιατί ήθελαν 24μηνο και εγώ απαίτησα 12μηνο. Στην αρχή μου είπε πως όλα τα συμβόλαια είναι 24μηνα, δεν το δέχτηκα και πέτυχα αυτό που ήθελα, με μια μικρή αύξηση.
ADSL, Vodafone Tv, 300 λεπτά προς όλους, και εξόφληση με κάρτα και ηλεκτρονικό λογαριασμό. Fair νομίζω. :ninja:
Του χρόνου, ελπίζω να έχουν VDSL, αλλιώς αν υπάρχει ακόμη η Forthnet/Nova θα πάω εκεί. Λογικά όμως θα έχουν λύσει τα θέματά τους, μου είπαν πως το βασικό τους πρόβλημα είναι θέμα routing και φταίει ο ΟΤΕς (κλασικό, αλλά μπορεί να λένε αλήθεια), όταν παίρνουν δηλαδή VDSL από καμπίνα του ΟΤΕ.
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By babakos
#449135 Mπούδες τα περί routing. Απλώς το ADSL τους δινει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους στην τρέχουσα χρονική περίοδο οπότε αφού και εσύ εισαι ΟΚ, γιαυτους είναι ακομα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#454630 Πηρε πρασινο φως η Ιναλαν στην Μεταμορφωση!!!

Αγαπητοί φίλοι και δημότες Μεταμόρφωσης Αττικής.

Επιτέλους ήρθε και η δική σας σειρά να χαρείτε, καθώς σήμερα καταφέραμε να πάρουμε την άδεια στα χέρια μας! Βρήκαμε την κοινή μας γλώσσα με το Δημαρχείο και την Τεχνική Υπηρεσία και μας έδωσαν μετά από τόσο καιρό το πράσινο φως για την εκσυγχρόνιση της περιοχής. Τώρα πια και η Μεταμόρφωση έχει την ευκαιρία, ξανά, να απολαύσει τις αξεπέραστες ταχύτητές μας 100/100 download & upload μέσω του δικτύου μας με την τεχνολογία FTTH.

Οι αναγραφόμενες οδοί είναι αυτές που θα σκαφτούν άμεσα. Τηλεφωνούμε ήδη στους ενδιαφερόμενους στις γύρω περιοχές, καθώς και παροτρύνουμε τους υπόλοιπους να ενεργοποιήσουν τις αιτήσεις τους ή να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για να προχωρήσουμε αντίστοιχα σε αδειοδοτήσεις και τομές.

Σας ευχαριστούμε για την υπομονή και την κατανόηση που μας δείχνετε καθημερινά.

Με εκτίμηση,
INALAN TEAM.


Εικόνα

Στεφαν σε πιανει???
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#454668 απεριόριστα σταθερά + 30 λεπτά προς κινητά + 24άρα γραμμή με δωρεάν το μόντεμ και το τέλος σύνδεσης στα 24 ευρώ από ΟΤΕ
Να πω το οκ ή υπάρχει και καλύτερο;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#454903
Geo f1 έγραψε:Πηρε πρασινο φως η Ιναλαν στην Μεταμορφωση!!!

Αγαπητοί φίλοι και δημότες Μεταμόρφωσης Αττικής.

Επιτέλους ήρθε και η δική σας σειρά να χαρείτε, καθώς σήμερα καταφέραμε να πάρουμε την άδεια στα χέρια μας! Βρήκαμε την κοινή μας γλώσσα με το Δημαρχείο και την Τεχνική Υπηρεσία και μας έδωσαν μετά από τόσο καιρό το πράσινο φως για την εκσυγχρόνιση της περιοχής. Τώρα πια και η Μεταμόρφωση έχει την ευκαιρία, ξανά, να απολαύσει τις αξεπέραστες ταχύτητές μας 100/100 download & upload μέσω του δικτύου μας με την τεχνολογία FTTH.

Οι αναγραφόμενες οδοί είναι αυτές που θα σκαφτούν άμεσα. Τηλεφωνούμε ήδη στους ενδιαφερόμενους στις γύρω περιοχές, καθώς και παροτρύνουμε τους υπόλοιπους να ενεργοποιήσουν τις αιτήσεις τους ή να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για να προχωρήσουμε αντίστοιχα σε αδειοδοτήσεις και τομές.

Σας ευχαριστούμε για την υπομονή και την κατανόηση που μας δείχνετε καθημερινά.

Με εκτίμηση,
INALAN TEAM.


Εικόνα

Στεφαν σε πιανει???

Δεν ξέρω μανμου. Από τότε που με κάνανε αναβάθμιση στα 24mbps δεν ξανασχολήθηκα με internet και ούτε πρόκειται. Είμαι απόλυτα καλυμμένος μ' αυτές τις ταχύτητες.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#454908
Anonymous Founder έγραψε:Τελικά, σήμερα δέχτηκα το νέο συμβόλαιο από την Vodafone και όχι στα 23, αλλά στα 24,5€ τελικά. Γιατί ήθελαν 24μηνο και εγώ απαίτησα 12μηνο. Στην αρχή μου είπε πως όλα τα συμβόλαια είναι 24μηνα, δεν το δέχτηκα και πέτυχα αυτό που ήθελα, με μια μικρή αύξηση.
ADSL, Vodafone Tv, 300 λεπτά προς όλους, και εξόφληση με κάρτα και ηλεκτρονικό λογαριασμό. Fair νομίζω. :ninja:
Του χρόνου, ελπίζω να έχουν VDSL, αλλιώς αν υπάρχει ακόμη η Forthnet/Nova θα πάω εκεί. Λογικά όμως θα έχουν λύσει τα θέματά τους, μου είπαν πως το βασικό τους πρόβλημα είναι θέμα routing και φταίει ο ΟΤΕς (κλασικό, αλλά μπορεί να λένε αλήθεια), όταν παίρνουν δηλαδή VDSL από καμπίνα του ΟΤΕ.
:s_biggrin


ποσο εκπτωση πηρες? τελος ανανεωσης σε εβαλαν να πληρωσεις?

η τιμη που γραφεις θα αλλαξει σε λιγους μηνες καθοτι ανακοινωσαν αυξησεις...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#454910 κάθε φορά που ανεβάζουν μονομερώς τις τιμές έχεις δικαίωμα βέβαια να σπάσεις το συμβόλαιό σου, οπότε και να το διαπραγματευτείς
Άβαταρ μέλους
By GTS
#454934 Το μονο που μπορεις να παρεις ειναι μεγαλυτερο ποσοστο εκπτωσης...αλλα θα εχουν και καποιο οριο που δεν μπορουν να ξεπερασουν...εγω βλεπω να τους κοβω τελειως σε καποια στιγμη...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#455152
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Τελικά, σήμερα δέχτηκα το νέο συμβόλαιο από την Vodafone και όχι στα 23, αλλά στα 24,5€ τελικά. Γιατί ήθελαν 24μηνο και εγώ απαίτησα 12μηνο. Στην αρχή μου είπε πως όλα τα συμβόλαια είναι 24μηνα, δεν το δέχτηκα και πέτυχα αυτό που ήθελα, με μια μικρή αύξηση.
ADSL, Vodafone Tv, 300 λεπτά προς όλους, και εξόφληση με κάρτα και ηλεκτρονικό λογαριασμό. Fair νομίζω. :ninja:
Του χρόνου, ελπίζω να έχουν VDSL, αλλιώς αν υπάρχει ακόμη η Forthnet/Nova θα πάω εκεί. Λογικά όμως θα έχουν λύσει τα θέματά τους, μου είπαν πως το βασικό τους πρόβλημα είναι θέμα routing και φταίει ο ΟΤΕς (κλασικό, αλλά μπορεί να λένε αλήθεια), όταν παίρνουν δηλαδή VDSL από καμπίνα του ΟΤΕ.
:s_biggrin


ποσο εκπτωση πηρες? τελος ανανεωσης σε εβαλαν να πληρωσεις?

η τιμη που γραφεις θα αλλαξει σε λιγους μηνες καθοτι ανακοινωσαν αυξησεις...
Ναι, πλήρωσα και τέλος ανανέωσης αναγκαστικά. Ελπίζω να μην κάνουν καμία μπιπππππ με αυξήσεις, γιατί θα τους μπιππππ, τους έχω κάμποσα μαζεμένα.
Η έκπτωση νομίζω είναι 60% ή 40%, δεν θυμάμαι καλά.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#455671 Εικόνα

Μμμμμ παρολο το αρνητικο αποτελεσμα μπηκαν και αλλα νουμερακια στην αναζητηση διαθεσιμοτητας :thumbsup: