Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By 224v
#455543 Έδειξα τις φωτογραφίες και την περιγραφή της εξόρμησης στη "σύζυγο", και αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε να την μιμηθούμε, αρκεί να βρούμε κατάλληλο καιρό, και χρόνο. Προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ πάνω απο την Ναύπακτο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#455644 Οπότε έχουμε:

Από Ναύπακτο προς Άνω Χώρα. Χάρτης

Από Καρπενήσι προς Άνω Χώρα. Χάρτης Εναλλακτικά Καρπενήσι - Κλαυσί - Ανιάδα

Μικρό τουρ που περιέγραψα 1 σελίδα πριν.
Άνω Χώρα, Αμπελακιώτισσα - προς Περδικόβρυση - Κρυονέρια, Κάτω Χώρα και πίσω. Χάρτης

Εννοείται μπορείς να το διευρύνεις με τουρ γύρω από τη λίμνη κ στα γύρω χωριά. Χάρτης

Ενδιαφέρον στο πολύ κοντινό μέλλον έχει και η παραδεξιά διαδρομή στα χωριά της Φωκίδας / Αιτ/νίας που Ξεκινάει από Λίμνη Μόρνου, Κροκύλειο, Πενταγιούς, Αρτοτίνα - Γραμμένη Οξυά. Προς το παρόν είναι άσφαλτος ως εκεί. Σύντομα θα ασφαλτοστρωθει και το κομμάτι προς Γαρδίκι Φθιώτιδας. Φέτος μισοστρώθηκε το κομμάτι στο νομό Φθιώτιδας.
Χάρτης
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#457976 Χρωσταω κατι φωτογραφιες και ζηλεψα απο τον JimClark, αν και στο τροπο παρουσιασης δεν τον πιανει κανεις.

Οπως ειπαμε πρωτη μερα ειχε επισκεψη στην Μονη Κηπίνας

Εικόνα

μετα περπατημα στο χωριο Καλαρίτες

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

και τελος στο Συρρακο.

Εικόνα

Εικόνα

Απο τον δρομο της επιστροφης προς την βαση μας περασαμε και απο τον Καλαριτικο ποταμό.

Εικόνα

Επόμενη μέρα περπατήσαμε λίγο γυρω απο το καταφυγιο των Μελισσουργών.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αργοτερα ο καιρος εκλεισε και οι κορυφες ασπρισαν.

Εικόνα

και αφηνοντας τον βουνο

Εικόνα

ΥΓ. Αν τις παραεβαλα μικρες καντε κλικ να τις δειτε πιο μεγαλες
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#468149 Παιδια για Καστοριά ,Φλώρινα ,Νυμφαίο πώς συμφέρει να πάμε απο Αθήνα?
Για πείτε ,αξίζει να πάω την άλλη βδομάδα 02/01 εως 07/01.Με τα παιδιά εννοείται...
Δεν έχω πάει ποτέ στη περιοχή. :(
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#468166
kostis20 έγραψε:Παιδια για Καστοριά ,Φλώρινα ,Νυμφαίο πώς συμφέρει να πάμε απο Αθήνα?
Για πείτε ,αξίζει να πάω την άλλη βδομάδα 02/01 εως 07/01.Με τα παιδιά εννοείται...
Δεν έχω πάει ποτέ στη περιοχή. :(
Εμένα αυτό που θα με προβλημάτιζε αυτή την εποχή είναι το τι καιρό θα βρώ. Είναι από τα πιο κρύα μέρη της Ελλάδας, με συχνές χιονοπτώσεις, παγετους και πολύ κρύο. Οι ντόπιοι φοράνε όλοι χειμερινά λάστιχα. Ειδικά Νυμφαίο, μου έχει τύχει να περνάω τέλη Σεπτεμβρίου και να έχει τρελή ομίχλη με θερμοκρασία σχεδόν στο 0. Σαν μέρη αξίζουν μια επίσκεψη πιστεύω, η Καστοριά είναι αρκετά γραφική, με παλιά αρχοντικά, ωραία παραλίμνια βόλτα. Αξίζει να πάτε στο Λιμναιο οικισμό( προϊστορικος οικισμός λίγο έξω από την πόλη) , υπάρχει ένα επισκέψιμο σπήλαιο λίγο μετά το Νοσοκομείο όπως και ένα Μοναστήρι εκεί κοντά. Σίγουρα επίσκεψη στην παλιά συνοικία Ντολτσο και επίσκεψη σε κάποιο αρχοντικό που έχει γίνει Μουσείο. Πάνω από την πόλη υπάρχει και ένα καφέ με θέα της λίμνης, ενώ υπάρχει και σε ένα χωριό έξω από την Καστοριά ενας χώρος με ωραία θέα Αλλά δεν θυμάμαι όνομα. Αν πας για τόσες μέρες αξίζει μια μέρα με καλό καιρό να πάτε Πρέσπες, έχει ένα κέντρο ενημέρωσης για τον υδροβιότοπο, μπορείτε να περπατήσετε την πεζογέφυρα μέχρι το νησάκι του Αγίου Αχιλειου και να επισκεφθείτε τα ερείπια μιας παλιάς Βασιλικής που είναι εκεί. Τώρα Φλώρινα και Νυμφαίο μια φορά έχω περάσει αλλά δεν θυμάμαι κάτι συγκεκριμένο. Για το δρόμο, λογικά μάλλον συμφέρει από Λαμία να πάρεις τον Ε65 που έδωσαν μέχρι Τρικαλα(με στάση ίσως στον Μύλο των Ξωτικών)και μετα Καλαμπάκα Γρεβενά και από εκεί με αυτοκινητοδρομο ως Καστοριά. Δεν έχω κάνει πάντως Ούτε τον Καλαμπάκα-Γρεβενά ούτε τον Λάρισα - Κοζάνη για να πω ποιος είναι καλύτερη επιλογή

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#468168
kostis20 έγραψε:Παιδια για Καστοριά ,Φλώρινα ,Νυμφαίο πώς συμφέρει να πάμε απο Αθήνα?
Για πείτε ,αξίζει να πάω την άλλη βδομάδα 02/01 εως 07/01.Με τα παιδιά εννοείται...
Δεν έχω πάει ποτέ στη περιοχή. :(


Έχεις κλείσει δωμάτια κλπ;

Ένας πανικούλης θα γίνεται βέβαια, εγώ θα πήγαινα Λαμία-Δομοκό-Καλαμπάκα-Γρεβενά-Καστοριά γιατί είναι μακράν πιο όμορφη διαδρομή, αλλιώς εθνική μέχρι έξοδο για Βέροια και Εγνατία από εκεί και πέρα.

Για τις εντός Δ.Μακεδονίας διαδρομές θα πήγαινα από Καστοριά-Φλώρινα μέσω Βίγλας την μιά μέρα και άλλη μέρα Καστοριά-Νυμφαίο.

Στο Νυμφαίο πίνεις ένα καφεδάκι και πηγαίνεις βόλτα στον Αρκτούρο (αν και θα κοιμούνται οι αρκούδες) και φαί στον Θωμά στο Σκλήθρο ή στον Κοντοσώρο στο Ξινό Νερό.

Στην Καστοριά τρως στο Ντολτσό ή στο Αθήρι, επισκέπτεσαι τον οικισμό στο Δισπηλιό και κάνεις και έναν γύρο της λίμνης αν θέλεις, καφεδάκι στον Ναυτικό Όμιλο με θέα την λίμνη.

Αν σου βγαίνουν οι μέρες και μια εκδρομή Πρέσπες είναι must, μην φας στους Ψαράδες πήγαινε στο νησάκι από την πεζογέφυρα και φάτε στην ταβέρνα εκεί.

edit: Να συμπληρώσω σαν ντόπιος ότι έχει δίκιο ο Belgarion για το κρύο και τα χιονολάστιχα αλλά δεν είναι τόσο τραγικά αν δεν έχει χιόνια ή μεγάλο παγετό, οι κεντρικές οδικές αρτηρίες είναι σχεδόν πάντα καθαρές αν και καλό είναι να έχεις αλυσίδες μαζί σου. Επίσης η διαδρομή Λάρισα-Κοζάνη δεν λέει πολλά, χίλιες φορές από Γρεβενά.
Τελευταία επεξεργασία από dimik και 27 Δεκ 2017, 11:53, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#468170 τρελο μαχημι στο φαγητο ο dimik.Δεν υπαρχει προταση που δεν περιεχει και ταβερνα :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#468172
dimviii έγραψε:τρελο μαχημι στο φαγητο ο dimik.Δεν υπαρχει προταση που δεν περιεχει και ταβερνα :lol:


Όταν πηγαίναμε εμείς μέσα στο καταχείμωνο για μπριτζόλες με Opel Kadett και Alfasud ντριφτάροντας (εξ ανάγκης :oops: ) εσείς δεν ξέρατε που είναι το πεντέληρινγκ :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#468202
kostis20 έγραψε:Παιδια για Καστοριά ,Φλώρινα ,Νυμφαίο πώς συμφέρει να πάμε απο Αθήνα?
Για πείτε ,αξίζει να πάω την άλλη βδομάδα 02/01 εως 07/01.Με τα παιδιά εννοείται...
Δεν έχω πάει ποτέ στη περιοχή. :(

O πιο σίγουρος και άνετος δρόμος είναι ο κάτω: Ολυμπία Οδός, Ιόνια Οδός, Εγνατία Οδός.
Χιόνια αν βρεις, θα βρεις μόνον στο πέρασμα της Πίνδου, κοντά στο Μέτσοβο. Μετά βέβαια στην Καστοριά και ειδικά προς Φλώρινα δεν ξέρω.
Εναλλακτικά, κλείνεις για Γιάννενα και τα λέμε πάνω, ο g8777 ετοιμάζει το δίκανο για να μας κρατήσει μακριά βέβαια, αλλά δεν θα του περάσει! :protest:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#468208 Μεχρι που να ερθω να σε παρω; Θα βγαλει μεχρι Πατρα η μπεμπεκα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#468211 Θα έρθουμε με το Golf, σε περίπτωση που βρούμε χιόνια δεν θέλω να ξαναζήσω την εμπειρία να βάλω τις κουβέρτες στην BMW! :ninja:
Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να φορτώσω την καλή μου με καμιά 2000 χιλιόμετρα, καλύτερα να τα πληρώσουν άλλοι. :twisted:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#468225 Δεν έχω κλείσει τίποτα...Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα προγραμματισμού το τελευταίο καιρό .
Είχα κανονίσει για Πράγα αλλά το ακύρωσα.
Με βολεύει και από Γιάννενα .Τοτε παίζει να μείνω και δυο μέρες Αρτα που υπάρχει και σπίτι,οπότε να πάμε και Μελισσουργούς πχ