Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#449343
JasonLouk έγραψε:Μεσαία τριβή θέλει καθάρισμα.
Νομίζω έχεις δίκιο, σήμερα το σκεφτόμουνα ότι μάλλον από εκεί ακούγεται.
Και πως το κάνουμε αυτό το πράμα;
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#455487 Thule HangOn 4

Είναι η επιλογή μας για μεταφορά 4 ποδηλάτων με κοτσαδόρο; Την έχει δοκιμάσει κανείς;
Βλέπω ότι αντέχει 60 κιλά φορτίο. Χωράνε όμως τόσο κοντά το ένα με το άλλο ή κοπανάνε μεταξύ τους;
Αναδιπλώνεται όταν είναι άδεια;

Γιαννιό, αυτήν έχεις;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#455523 Εγώ την έχω.
Ναι, αναδιπλώνεται όταν είναι ελεύθερη. Με την ίδια ευκολία όμως μπαίνει και βγαίνει και ολόκληρη.
4 μεγάλα ποδήλατα δεν έχω βάλει. 2 ενηλίκων και 2 παιδιά χωράνε σχετικά άνετα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα προκύπτει όταν κάποιου έχει ανομοιόμορφο σχήμα ο σκελετός ή περίεργα εξογκώματα. Σε κάθε περίπτωση τα δένεις και με τον ιμάντα που συνοδεύει τη βάση και δεν κουνιέται τίποτα. Στα σημεία που ακουμπάει το ένα με το άλλο καλό ίσως θα ήταν να μπει κάποιο προστατευτικό για να μην υπάρχουν φθορές από τριβή.
Από άποψη βάρους, ένας τζόγος υπάρχει με 4 ποδήλατα (και τα παιδικά είναι αρκετά βαριά). Θεωρώ όμως πως είναι φυσιολογικό.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#455600
21 quadra έγραψε:Pedaling Monitor Sensor

://pioneer-cyclesports.com/us-en/products/sensor/sgy-pm910v.html
Η ιδέα χρήσης μετρητών ισχύος γενικά και πιο ειδικά αυτό το προϊόν με ξεκάθαρη επίδειξη του κάθε ποδιού είναι πολύ καλή και χρήσιμη. Εμένα με ενθουσιάζουν κάτι τέτοια (σοβαρός αριθμολάγνος). Δυστυχώς όμως όπως όλα τα power meters είναι πανάκριβο, κοστίζει πιο πολύ από τα ποδήλατα των περισσότερων....
Μέχρι να βγει κάτι φτηνό θα περιοριστούμε στους υπολογισμούς μέσης ισχύος εφαρμογών όπως το Strava και άλλες αντίστοιχες.
Και μια κριτική που είδα το βρίσκει να υστερεί ακόμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό (μόνο 2 στα 5).
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#455810 Ευχαριστώ Σκωτσέζε. Νομίζω ότι είναι το ιδανικό επόμενο βήμα μετά τη σχάρα τύπου κουρτίνας. Τίποτα δεν αγγίζει το αυτοκίνητο, νοικοκυραίοι άνθρωποι!
Η πινακίδα όμως κρύβεται τελείως. Τι λύση υπάρχει για αυτό;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#455826 Παρακαλώ :)
Πράγματι, η πινακίδα κρύβεται τελείως και στο δικό μου. Μια λύση είναι το Thule Lightboard που είτε "κουμπώνει" με τους κατάλληλους αντάπτορες στη βάση (εγώ την πάτησα σ' αυτό... δεν ταιριάζουν οι αντάπτορες που πήρα με τη βάση) ή πιάνει πάνω στα ποδήλατα με ιμάντα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#460355
Φορτηγό συγκρούστηκε με ποδηλάτη που βρισκόταν εν κινήσει στην ΕΟ Θεσσαλονίκης-Αθηνών, στο ρεύμα εξόδου και τον τραυμάτισε θανάσιμα.
Την τελευταία του πνοή στην άσφαλτο άφησε ένας ποδηλάτης μετά από σύγκρουση με φορτηγό στην ΕΟ Θεσσαλονίκης - Αθηνών. Το περιστατικό σημειώθηκε λίγο πριν τις 16.00, στη γέφυρα Γαλλικού της Θεσσαλονίκης, στο ρεύμα εξόδου.

Το ατύχημα συνέβει στην Ε.Ο στο παρακάτω σημείο
https://goo.gl/maps/PTXnsAUB9V82

Περνούσε γνωστός μου εκείνη την ώρα και η περιγραφή του ποδηλάτη μετά το ατύχημα ήταν... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#460365 Στα μέρη μας απογορεύονται ποδηλάτες στην Εγνατία, υπάρχει απογορευτική σήμανση.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#460492 Τάνα ζωή, αλλά και χαζομάρα ποδηλατική. Έγραφα σε άλλο θέμα ότι ο πελάτης έχει δύο τρόπους για να προστατευτεί: να φαίνεται (high visibility ρούχα και φώτα μπρος πίσω και την ημέρα) και να αποφεύγει επικίνδυνους δρόμους*.
Λες ότι ήταν στην Εγνατία. Μα έπρεπε να βρίσκεται εκεί;
Επιπλέον, όπως είδα σε φωτογραφίες, φόραγε κατάμαυρα ρούχα. Στη Νότια Ελλάδα, είχε συννεφιά. Αν είχε τον ίδιο καιρό και στα Βόρεια, αυτό σημαίνει ότι είχαμε έναν αόρατο ποδηλάτη σε τελείως λάθος σημείο. Ε δεν είναι όλα τάνα ζωή...

*Άραγε ο δρόμος για Σούνιο είναι ασφαλής; Ή η ανάβαση της Πεντέλης; Με τον Νίκο να έχει πάρει το EVO μόλις 48 ώρες; Και τον Ντίμη να του δείχνει τα πατήματα;
Τα Λιμανάκια; Με τον Νας να δοκιμάζει πώς πάει το Βόλβο στις δύο ρόδες; Χμμμμμ...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#460705 Έκανα μια βόλτα σήμερα με αρκετό κρύο αλλά την καταφχαριστηθηκα
Πρωτόγνωρη εμπειρία για αυτός ο ήχος πάνω στο παγωμένο χώμα και χιόνι , φοβερός!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#460721 Αυτό που τρέμω είναι ο πάγος στην άσφαλτο. Υποθέτω αν είναι πάνω σε στροφή απλά πέφτεις, κατευθείαν.