Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#454511
Geo f1 έγραψε:Κοιταξτε τι βρηκα σε ενα συρταρι ξεχασμενο..

Θα παιζει αραγε?ΕικόναΕικόνα

.



Ρε Geo.... Σε χακαρανε;;;
Τι ερωτησεις ειναι αυτες τωρα τελευταια;;;

Υ.Γ. Παιζει δεν παιζει, το αφηνεις εκει που το βρηκες και παρε ενα σοβαρο εργαλειο, οπως το plantronics
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#454541
Geo f1 έγραψε:Χαχαχα ναι αυτο με τον αφυγραντηρα ηταν |λογοκρισία|

.



οοοοοοοοχι..... |λογοκρισία| ηταν που στεγνωνεις ρουχα στον ιδιο χωρο με το (εχω-ριξει-ενα-καρρο-λεφτα-στο) PC
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#454549
Wagner669 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Χαχαχα ναι αυτο με τον αφυγραντηρα ηταν |λογοκρισία|

.



οοοοοοοοχι..... |λογοκρισία| ηταν που στεγνωνεις ρουχα στον ιδιο χωρο με το (εχω-ριξει-ενα-καρρο-λεφτα-στο) PC
:lol: :lol: :lol:

αφου intel πηρε τι περιμενεις room heater :shifty:
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#454551
cabala10 έγραψε:για τι raid Μιλαμε? γιατι π.χ se 5/6 μπορεις ανετα να σκεφτεις και το zfs (μιας που αμφιβαλλω πως θα γεμισεις τους δισκους γρηγορα και παντα μιλωντας χωρις deduplication στο on)


Προς το παρόν θα χρησιμοποιήσω 2 δίσκους (4 TB each) σε RAID 1, και θα έχω και έναν εξωτερικό δίσκο 4ΤΒ για backup. Όταν κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον τιγκάρει, λογικά θα προσθέσω άλλους 2 δίσκους δημιουργώντας άλλο ένα volume τύπου RAID 1 (υποθέτω ότι είναι εφικτό χωρίς να το έχω ψάξει...). Τίποτα το εξεζητημένο λοιπόν.
Θα τσεκάρω και το SHR να δω τι βολεύει παραπάνω.
Επίσης δεν έχω ιδέα τι είναι το zfs αλλά θα του ρίξω μια ματιά. Ίσως να μην είναι applicable στη χρήση που θα κάνω ούτως ή άλλως.
Πολλά ερωτήματα να απαντηθούν πριν ακόμα βγουν από τα κουτιά τους!

edit: Μάλλον για btrfs & shr το κόβω όπως τα βλέπω τα πράγματα. Από βδομάδα θα σας ζητήσω και τα φώτα για differential backups κλπ κλπ :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#454766 Για χρήστες Firefox με χρήσιμα addons όπως Tab Mix Plus κλπ

Σήμερα αναβάθμισε μόνο του στην 57 που είναι η νέα γενιά Mozilla και καταργούνται όλα τα παλιά addons. Όποιος λοιπόν θέλει να κρατήσει τα παλιά addons μέχρι να βγούνε αναβαθμίσεις τους, ας ξετσεκάρει το αυτόματο update.

Για όσους δεν πρόλαβαν, το link για την 56.0.2 64bit είναι
https://download-installer.cdn.mozilla. ... 56.0.2.exe
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#454783 ...κι εγώ ξεχνάω τον synology & περιμένω τον WD EX4100, αφού παίζει χορηγία από το πλαίσιο που δεν έχει κάτι άλλο. Είναι τα πάντα δωρεάν με 4, 6ΤΒ δίσκους, >1200€, οπότε δεν μπορώ να πω τίποτα.
Να δούμε τι θα κάνω όταν έρθει. Είδα πάντως ότι έχει ένα συμπαθητικό μάνιουαλ.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#454784 Ερωτησουλα γρηγορη

Είναι λογικο που ενώ το Pc είναι κλειστο,
Όταν βαζω το usb της g27, εκεινη να αναβει και να κανει calibrate?
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#454898 Μολις το παρεις, πριν το ξεπακεταρεις, βαλ το αγγελια και παρε Synology
:lol: :lol: :lol: :lol:

Geo f1 έγραψε:Ερωτησουλα γρηγορη

Είναι λογικο που ενώ το Pc είναι κλειστο,
Όταν βαζω το usb της g27, εκεινη να αναβει και να κανει calibrate?


Το οτι αναβει, ναι, ειναι φυσιολογικο, γιατι οι USB δινουν ρευμα και αφου κλεισει ο υπολογιστης.
Το κομματι του calibration θα το βρεις στο μανουαλι :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#455267 Μιας και συζητάμε για NAS, σκέφτομαι να αγοράσω ένα, ώστε να παίρνει αυτόματο backup από τον δεύτερο σκληρό του dekstop όπου αποθηκεύω όλα τα έγγραφα μου. Επίσης, μελλοντικά θα με ενδιέφερε να δημιουργήσω ένα φάκελο στο NAS ώστε να ανεβάζω εκεί όλες τις φωτογραφίες μου από την μηχανή και από τα κινητά. Για το κομμάτι των ταινιών δεν με πολυενδιαφέρει μιας και ασχολούμαι ελάχιστα. Πιστεύω πως ένα 1bay μου είναι αρκετό, μιας και τα δεδομένα στον σκληρό δεν ξεπερνάνε τα 500GB στην παρούσα φάση.

Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;
Πιστεύετε πως το φτηνό της Synology (DS115j) καλύπτει τις ανάγκες μου ή αξίζει να δώσω τα διπλά χρήματα και να πάω σε κανένα DS216j;

Τονίζω πως αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να μπορεί να παίρνει αυτόματα backup και να είναι αρκετά απλό στην χρήση του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
By sargus
#455291 Και εμένα θα με ενδιέφερε κάτι όπως το περιγράφει ο axel (με έμφαση στο απλό -γελοιωδώς απλό ει δυνατόν).
Άβαταρ μέλους
By corsair
#455391
axel12p έγραψε:Μιας και συζητάμε για NAS, σκέφτομαι να αγοράσω ένα, ώστε να παίρνει αυτόματο backup από τον δεύτερο σκληρό του dekstop όπου αποθηκεύω όλα τα έγγραφα μου. Επίσης, μελλοντικά θα με ενδιέφερε να δημιουργήσω ένα φάκελο στο NAS ώστε να ανεβάζω εκεί όλες τις φωτογραφίες μου από την μηχανή και από τα κινητά. Για το κομμάτι των ταινιών δεν με πολυενδιαφέρει μιας και ασχολούμαι ελάχιστα. Πιστεύω πως ένα 1bay μου είναι αρκετό, μιας και τα δεδομένα στον σκληρό δεν ξεπερνάνε τα 500GB στην παρούσα φάση.

Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;
Πιστεύετε πως το φτηνό της Synology (DS115j) καλύπτει τις ανάγκες μου ή αξίζει να δώσω τα διπλά χρήματα και να πάω σε κανένα DS216j;

Τονίζω πως αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να μπορεί να παίρνει αυτόματα backup και να είναι αρκετά απλό στην χρήση του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


το 115j κανει 90 ευρώ και το 216j κανει 160. Το 115 ειναι και εναν χρονο παλαιοτερο.
Αν αυριο μεθαυριο θελησεις να αλλαξεις δίσκο και να βαλεις εναν μεγαλυτερο θα πρεπει να παρεις εναν εξωτερικο για να μεταφερεις τα δεδομενα σου προσωρινα. Αν επισης απλα θελησεις να αυξησεις χωρο απλα δεν μπορεις. Θα πρεπει να βγει ο παλιος και να μπει ενας αλλος. Τον παλιοτερο ομως δεν θα μπορεις να τον εκμεταλλευτεις στο synology. Δεν πολυσυμφερει η φάση. Θα πας για διπλο σιγουρα και ας εχεις εναν δισκο.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#455423
axel12p έγραψε:Μιας και συζητάμε για NAS, σκέφτομαι να αγοράσω ένα, ώστε να παίρνει αυτόματο backup από τον δεύτερο σκληρό του dekstop όπου αποθηκεύω όλα τα έγγραφα μου. Επίσης, μελλοντικά θα με ενδιέφερε να δημιουργήσω ένα φάκελο στο NAS ώστε να ανεβάζω εκεί όλες τις φωτογραφίες μου από την μηχανή και από τα κινητά. Για το κομμάτι των ταινιών δεν με πολυενδιαφέρει μιας και ασχολούμαι ελάχιστα. Πιστεύω πως ένα 1bay μου είναι αρκετό, μιας και τα δεδομένα στον σκληρό δεν ξεπερνάνε τα 500GB στην παρούσα φάση.

Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;
Πιστεύετε πως το φτηνό της Synology (DS115j) καλύπτει τις ανάγκες μου ή αξίζει να δώσω τα διπλά χρήματα και να πάω σε κανένα DS216j;

Τονίζω πως αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να μπορεί να παίρνει αυτόματα backup και να είναι αρκετά απλό στην χρήση του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Παρε ενα DS218play και ασε τα μονοδισκα
απο κει και περα μπορεις να ρυθμισεις το πότε και τι θα κανει backup ειτε απευθειας μεσω των Windows ή μεσω εφαρμογης στο synology, οπως το Cloud Station
https://youtu.be/XpvehjM8T4Q


corsair έγραψε:
το 115j κανει 90 ευρώ και το 216j κανει 160. Το 115 ειναι και εναν χρονο παλαιοτερο.
Αν αυριο μεθαυριο θελησεις να αλλαξεις δίσκο και να βαλεις εναν μεγαλυτερο θα πρεπει να παρεις εναν εξωτερικο για να μεταφερεις τα δεδομενα σου προσωρινα. Αν επισης απλα θελησεις να αυξησεις χωρο απλα δεν μπορεις. Θα πρεπει να βγει ο παλιος και να μπει ενας αλλος. Τον παλιοτερο ομως δεν θα μπορεις να τον εκμεταλλευτεις στο synology. Δεν πολυσυμφερει η φάση. Θα πας για διπλο σιγουρα και ας εχεις εναν δισκο.


το DS115J κυκλοφορει απο το 2014
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#455460 Το 218 ξεφεύγει πολύ από το ποσό που θέλω να διαθέσω. Τι παραπάνω προσφέρει από το 216 ώστε να δικαιολογεί αυτή την διαφορά στην τιμή; Με το 216j δεν θα μπορέσω να κάνω την δουλειά μου (κυρίως τπ auto back up);
Για σκληρό να προτιμήσω κάποιον WD της σειράς RED;