Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#393727
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#399171
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#407969
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#409108
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#409226 ε τώρα θα ρωτήσω :lipsealed:

Ως πόσα g μπορεί να πιάσει κανείς έτσι; Σίγουρα θα έχουν κάποιες τηλεμετρίες μερικοί.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#409331 Εγώ όταν έκανα την γνωστή βλακεία (με την οποία ακόμα γελάει η κοινότητα των παραπεντάδων στην Ελλάδα), έγραψα λίγο κάτω από 6, και πρόλαβα να τραβήξω εφεδρικό ελάχιστα πριν λιποθυμήσω και σκάσω σαν καρπούζι στο νερό. Υπάρχουν πιλότοι όμως που μπαίνουν επίτηδες και κρατούν σταθερό σπιράλ που ανεβάζει 5 - 5,5g χωρίς να παθαίνουν blackout.

Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#415327
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#415618
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#444455
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#831267 Επιτέλους πτήση μετά από ένα ολόκληρο χρόνο απραξίας, και -αναμενόμενο- πάτωμα στο εικοσάλεπτο:

https://www.livetrack24.com/track/2470662/view3d

Εικόνα

Εικόνα

Ακόμα και έτσι όμως... τι όμορφα που είναι να πετάς!

Κατά τα άλλα, ερημιά στον Κιθαιρώνα, το κιόσκι το γκρεμίσανε για να μην σκοτώσει κανένα και τώρα πια δεν υπάρχει ούτε σκιά για να σταθεί κάποιος, οι περισσότερες σχολές έκλεισαν, γενικά μια εγκατάληψη... :(
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#844323 Για skydiving αυτό είναι το πιο σχετικό θέμα. Στην Ελλάδα είδα ότι δεν έχουν όριο ηλικίας οπότε το ετοιμάζω για δώρο γενεθλίων για την κόρη μου (μάλλον είναι και τα μισά λεφτά από αλλού). Θα κάνω κι εγώ φυσικά.
Βρήκα το Skydiving Athens και το Skydiving Greece. Το ένα από την Κωπαΐδα και το άλλο από την Πάχη Μεγάρων με σαφώς πιο εντυπωσιακή θέα με θάλασσα, Σαλαμίνα κλπ.
Έχετε κάτι να προτείνετε, υπάρχουν άλλοι και ποιους να προτιμήσω και γιατί;
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#844411 Η θέα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία, ιδίως την πρώτη φορά που θα κάνεις.

Με τους πρώτους εγώ το είχα ευχαριστηθεί περισσότερο από ότι με τους δευτερους, αλλά νομίζω αυτό έχει να κάνει με ποιον θα τύχει να κάνεις (tandem).

Την κόρη σου φαντάζομαι την έχεις ρωτήσει, γιατί θα ειναι κριμα να ανεβεί και να μην κάνει τελικά.

Είναι φανταστική εμπειρία πάντως!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#844412 Πείτε με παράξενο, αλλά δεν θα ήταν από τα δώρα που θα έκανα στην κόρη μου. Ούτε μηχανή θα της έπαιρνα, παρόλο που εμένα μου αρέσουν.