Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#444365 https://www.car.gr/9330229-alfa-romeo-g ... 2-0-220-ps

Εικόνα
Εικόνα

Αν δεν ίσχυαν τα ληστρικά τέλη για αμάξι 20ετίας θα ήταν υπερ-γαμηστερή λύση για αμάξι καύλας.
Και zbucham εμπρός πίσω κίνηση.

Αυτά τα αφήνω για τους χεράδες.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#444386
Νίκος Παππάς έγραψε:Ας κανει και αυτο η Julia αν μπορει

https://i.pinimg.com/736x/ce/a7/67/cea7 ... nsters.jpg

η αυτο

https://i.ytimg.com/vi/gTLtVCXJWdg/hqdefault.jpg

:s_tongue :s_tongue


O Mπουσος μπορεί να τα κάνει όμως? :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#444403
EDDIE_147 έγραψε:https://www.car.gr/9330229-alfa-romeo-gtv-v6-turbo-2-0-220-ps

Εικόνα
Εικόνα

Αν δεν ίσχυαν τα ληστρικά τέλη για αμάξι 20ετίας θα ήταν υπερ-γαμηστερή λύση για αμάξι καύλας.
Και zbucham εμπρός πίσω κίνηση.

Αυτά τα αφήνω για τους χεράδες.
Ωραία η GTV ... αλλά η συγκεκριμένη έχει φάει σφαλιάρα μπροστά...ο θυρεός μπροστά και το καπό πολυεστερικό είναι?

< TAB 2 >
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#444423 Ανυπομονώ για τη στιγμή που κάποιος θα προτείνει καμμιά βάρκα ή κανένα εξοχικό σε καλή τιμή. :iconcool:

@Busso
Εγώ που σε καταλαβαίνω, αν θες μου δίνεις το 1/3 των χρημάτων που θα σπαταλούσες για το Φόκους και υπόσχομαι να σου βάλω το μαγαζί διαφήμιση για όσο περπατάει αυτό που θα αγοράσω :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#444488
EDDIE_147 έγραψε:https://www.car.gr/9330229-alfa-romeo-gtv-v6-turbo-2-0-220-ps

Εικόνα
Εικόνα

Αν δεν ίσχυαν τα ληστρικά τέλη για αμάξι 20ετίας θα ήταν υπερ-γαμηστερή λύση για αμάξι καύλας.
Και zbucham εμπρός πίσω κίνηση.

Αυτά τα αφήνω για τους χεράδες.



Ατιμεεεεεεεεεε! :rant: :rant: :rant:

Τι ωραίο αμάξι αυτή η GTV (ίσως όχι η συγκεκριμένη, γενικά το μοντέλο)... Και με το σωστό μοτέρ... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#444520 O george έχει δίκιο, μετά πρόσεξα ότι κάτι έχει παίξει στη μάσκα.

Βασικά Μαρκοβάγγο αν εξαιρέσεις το ότι μιλάμε για αρχαίο εσωτερικό σαν σουλούπι έχει κρατήσει φοβερή δόση καύλας.
Για τον κινητήρα no comment γμτ...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#444530 Κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου ,αν η alfa του bousou μετραγε τόσο πολύ σαν αμάξι ,δεν θα είχε χεστει στα τηλέφωνα ο εν λόγω;;;; Δεν θα είχε ήδη πουληθεί ;
Προσέξτε ,δεν υποννοω ότι δεν αξίζει το αμάξι , εξάλλου το συγκεκριμένο το έχω δει κ από κοντά κ είναι κουκλί. Όμως βλέπω ότι όλοι λέτε πω γαμάτη η alfa , αμαξαρα κ.λ.π αλλά απ ότι φαίνεται κανείς δεν πάει να αγοράσει μεταχειρο alfa >10ετια.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#444548
gianik έγραψε:Κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου ,αν η alfa του bousou μετραγε τόσο πολύ σαν αμάξι ,δεν θα είχε χεστει στα τηλέφωνα ο εν λόγω;;;; Δεν θα είχε ήδη πουληθεί ;
Προσέξτε ,δεν υποννοω ότι δεν αξίζει το αμάξι , εξάλλου το συγκεκριμένο το έχω δει κ από κοντά κ είναι κουκλί. Όμως βλέπω ότι όλοι λέτε πω γαμάτη η alfa , αμαξαρα κ.λ.π αλλά απ ότι φαίνεται κανείς δεν πάει να αγοράσει μεταχειρο alfa >10ετια.
Μεταξύ μας τωρα, αλλά σιγά την αμαξαρα.
Δε λεω, για την εποχή του ήταν πολύ καλύτερο από κατι astra g, a3 (προσωπική εξαίρεση η ε46 compact με σωστό μοτέρ) και λοιπά αλλά από τότε έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια .

Busse με συγχωρείς αν το πα κάπως άκομψα, δεν έχω στόχο να σου προσβάλλω το αμαξι, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν έβρισκες κάτι που σου αρέσει πραγματικά η άλφα θα χε φύγει χθες.

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#444553
gianik έγραψε:Κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου ,αν η alfa του bousou μετραγε τόσο πολύ σαν αμάξι ,δεν θα είχε χεστει στα τηλέφωνα ο εν λόγω;;;; Δεν θα είχε ήδη πουληθεί ;
Προσέξτε ,δεν υποννοω ότι δεν αξίζει το αμάξι , εξάλλου το συγκεκριμένο το έχω δει κ από κοντά κ είναι κουκλί. Όμως βλέπω ότι όλοι λέτε πω γαμάτη η alfa , αμαξαρα κ.λ.π αλλά απ ότι φαίνεται κανείς δεν πάει να αγοράσει μεταχειρο alfa >10ετια.


Αυτό ισχύει και για τις άπειρες bmw 320 που υπάρχουν στις αγγελίες. Που καινούριες είχαν 40 και 50 χιλιάδες ευρώ και τώρα πωλούνται για 10-12 χιλιάδες ευρώ, για ατελείωτους μήνες.
Βενζίνη και συντήρηση, αποτελούν καταλυτικούς παράγοντες και αυτοκίνητα σπορτίφ εσάνς.

Αντιθέτως κάτι χρηστικά mini & super mini, φεύγουν στο λεπτό.
Το δικό μου αμάξι ψάχνει νέο κάτοχο που να είναι γνώστης του τι αγοράζει.

Υπόψιν, δεν με ενδιέφερε το 1 χιλιάρικο πάνω κάτω που θα έδινα το αμάξι.
Με ενδιέφερε πιο πολύ ότι δεν βρίσκω αμάξι που να ξέρω ότι θα με ικανοποιήσει τόσο όσο η Alfa.
Όταν λέω δεν βρίσκω, εννοώ εντός του κεφαλαίου μου. Αν μιλούσα για 50Κ ευρώ, είναι άλλη συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#444554
gianik έγραψε:Κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου ,αν η alfa του bousou μετραγε τόσο πολύ σαν αμάξι ,δεν θα είχε χεστει στα τηλέφωνα ο εν λόγω;;;; Δεν θα είχε ήδη πουληθεί ;
Προσέξτε ,δεν υποννοω ότι δεν αξίζει το αμάξι , εξάλλου το συγκεκριμένο το έχω δει κ από κοντά κ είναι κουκλί. Όμως βλέπω ότι όλοι λέτε πω γαμάτη η alfa , αμαξαρα κ.λ.π αλλά απ ότι φαίνεται κανείς δεν πάει να αγοράσει μεταχειρο alfa >10ετια.

Πρώτον ζήταγε πολλά χρήματα (και καλά έκανε), δεύτερον υπάρχει υπερπροσφορά αν δεις τις αγγελίες και μάλιστα αυτοκίνητα ίδιας κατάστασης και καλύτερου εξοπλισμού και τρίτον υπάρχουν και τα γνωστά στερεότυπα περί αξιοπιστίας.

Τίποτα από τα παραπάνω βέβαια δεν μειώνουν την αξία του αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#444571
Giuseppe Busso έγραψε:
gianik έγραψε:Κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου ,αν η alfa του bousou μετραγε τόσο πολύ σαν αμάξι ,δεν θα είχε χεστει στα τηλέφωνα ο εν λόγω;;;; Δεν θα είχε ήδη πουληθεί ;
Προσέξτε ,δεν υποννοω ότι δεν αξίζει το αμάξι , εξάλλου το συγκεκριμένο το έχω δει κ από κοντά κ είναι κουκλί. Όμως βλέπω ότι όλοι λέτε πω γαμάτη η alfa , αμαξαρα κ.λ.π αλλά απ ότι φαίνεται κανείς δεν πάει να αγοράσει μεταχειρο alfa >10ετια.


Αυτό ισχύει και για τις άπειρες bmw 320 που υπάρχουν στις αγγελίες. Που καινούριες είχαν 40 και 50 χιλιάδες ευρώ και τώρα πωλούνται για 10-12 χιλιάδες ευρώ, για ατελείωτους μήνες.
Βενζίνη και συντήρηση, αποτελούν καταλυτικούς παράγοντες και αυτοκίνητα σπορτίφ εσάνς.

Αντιθέτως κάτι χρηστικά mini & super mini, φεύγουν στο λεπτό.
Το δικό μου αμάξι ψάχνει νέο κάτοχο που να είναι γνώστης του τι αγοράζει.

Υπόψιν, δεν με ενδιέφερε το 1 χιλιάρικο πάνω κάτω που θα έδινα το αμάξι.
Με ενδιέφερε πιο πολύ ότι δεν βρίσκω αμάξι που να ξέρω ότι θα με ικανοποιήσει τόσο όσο η Alfa.
Όταν λέω δεν βρίσκω, εννοώ εντός του κεφαλαίου μου. Αν μιλούσα για 50Κ ευρώ, είναι άλλη συζήτηση.


διλιτρο για το 320, κοστος συντηρησης και υπερπροσφορα ειναι που σκοτωνουν τις τιμες για μεταχειρα. για το 147 κοστος συντηρησης και υπερπροσφορα. και τα δυο αμαξια ειναι πολυ αξιολογα αλλα εχουν ακριβη συντηρηση.

τα μινι και σουπερμινι ειναι φθηνα να τα εχεις και να τα συντηρεις γιαυτο κρατουν τις τιμες τους. πχ για ψωνια και να πηγαινεις στο μετρο δεν χρειαζεσαι 147/320 με ενα μικρο κανεις καλυτερη δουλεια και πολυ ποιο φθηνα.

Οι γνωστες που ψαχνεις να το δωσεις ξερουν οτι μπορουν να παρουν ενα ποιο συγχρονο αμαξι με 8 χρονια εγγυηση (πχ Φοκους) και να τους βγει το ιδιο σε κοστος με ενα μεταχειρο και ειναι και καλυτερο αμαξι. Αρα δεν πρεπει να απευθυνεσαι σε γνωστες αλλα σε παιδακια που εχουν μονο 4-5 χιλιαρικα να ξοδεψουν και δεν λαβαινουν υποψιν τα πιθανα εξοδα συντηρησης.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#444572
gianik έγραψε:απ ότι φαίνεται κανείς δεν πάει να αγοράσει μεταχειρο alfa >10ετια.


Αυτό δεν λέει κάτι απαραίτητα για την Άλφα, αλλά πιο πολύ για το τι προτιμάει ο μέσος αγοραστής (που αγοράζει diesel, ίσως premium με οθονίτσες και μπλιμπλίκια)...