Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#428259 Εγώ πηγαίνοντας φέτος στο γυναικοχωρι ένιωσα αρκετά αδύνατος παρά τα 100-102 κιλά μου, τόσα ήταν όσοι είχαν κάνει μεγάλες δίαιτες :lol: άρα εγώ είμαι μάλλον μικρόσωμος για τα εκεί δεδομένα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#443065 Σώπα ρε μλκ. Φάε εκεί με την ψυχή σου. Η πίτσα του Σαββάτου στα γενέθλια του παιδιού θα σε σώσει?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#443072
Geo f1 έγραψε:Εγινε ο μπιλυ 1 χθες και το σαββατο θα σβήσουμε το κερακι..
Θα παρουμε πιτσες αλλά θα συγκρατήθω

.

Πολυχρονος ο Μπιλυ, να τον χαιρεστε!

Να μην συγκρατηθεις εκεινη την μερα.
Μπορεις να το κανεις απο την επομενη και για παντα; Καντο!
Αν οχι, αποδεξου τον εαυτο σου οπως ειναι και ζησε την ζωη σου :)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#443073 εγώ μετά από 2 χρόνια που έπαιζα στα 105+ , είμαι πλέον 99 και συνεχίζω....
θυμίζω ότι 31/8 ξεκίνησα στα 108...
Το μόνο κακό είναι ότι δεν προλαβαίνω προς το παρόν να γυμναστώ λίγο , έστω λίγο ποδήλατο , τρέχω σαν παλαβός όλη μέρα , όμως τουλάχιστον ξεπρύστηκα και αρχίζω πάλι κ φοράω τα ρούχα μου που είχα αγοράσει προ 3ετίας που ειχα φτάσει τα 88 κιλά...
Στόχος να φτάσω 92-93 μέχρι τα Χριστούγεννα και μετά μέχρι το Πάσχα να έχω σταθεροποιηθεί στα 85-88....μέχρι εκεί εγώ δεν ειμαι για παρακάτω....
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#443084 Δεν θα πω κάτι που δεν έχει ειπωθεί, απλά Geo να ξέρεις ότι είναι καθαρά θέμα state of mind.

Ούτε τόσο θέμα προσπάθειας είναι, ούτε θέμα στερήσεων. Απέφυγε τις υπερβολές όσο μπορείς σε πρώτη φάση (π.χ τότε που ανέβαζες κάτι μπρόκολα κλπ). Θεωρώ πως ένας νορμάλ οργανισμός δεν γίνεται να κόψει συνήθειες ετών μαχαίρι ένα πρωί. Αν πάντα το βραδινό σου ήταν dominos, προφανώς δεν γίνεται σε μία μέρα το βραδινό σου να γίνει μπρόκολο βραστό. Αλλά ας πούμε είναι πολύ πιο εύκολο να αντικαταστήσεις μία κόκα κόλα με ένα κρύο τσάι π.χ.

Πάρε ένα χαρτί και γράψε μόνος σου ένα πρόγραμμα με ψιλό-υγιεινές επιλογές που θα σε βόλευε να τηρήσεις για ένα διάστημα κάποιων μηνών. Σαν γενικό κανόνα απλά απέφυγε το junk food, τα τηγανητά, τα χαζά snack και τα αναψυκτικά (οκ άμα χτυπάς καμιά zero μία στο τόσο προφανώς δεν χάλασε ο κόσμος).

Και προφανώς, ξεκίνα και τα περπατήματα με τον σκύλο σου, με 4-5 χιλιόμετρα τη μέρα δεν φαντάζεσαι πόση διαφορά θα δεις. (και 5 χιλιόμετρα δεν είναι τίποτα, ένα πήγαιν' έλα μίας απόστασης 2.5 km είναι --> ok λέω το προφανές, αλλά ακόμη και τέτοιες σκέψεις χτυπούν αλλιώς στην ψυχολογία)

Ειδικά στα κιλά που παίζεις εσύ, αν δεν το ξεφτυλίζεις στις ποσότητες, με βόλτες των 5 km 4 φορές τη βδομάδα και στοιχειώδη προσοχή ενός ενήλικού θα δεις από τον πρώτο μήνα σοβαρή μείωση. Κρίμα να μη δώσεις μία καλή ευκαιρία στον εαυτό σου :metalo: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#443120
Deleted User 1 έγραψε:Σώπα ρε μλκ. Φάε εκεί με την ψυχή σου. Η πίτσα του Σαββάτου στα γενέθλια του παιδιού θα σε σώσει?


Διαφωνώ, το να μάθεις να έχεις μια στοιχειώδη εγκράτεια δεν είναι θέμα ημέρας είναι θέμα νοοτροπίας. Δεν θα σε σώσουν οι 800 λιγότερες θερμίδες, θα σε σώσει η στιγμιαία εγκράτεια που σιγά σιγά γίνεται τρόπος ζωής.
By the way, αν κανείς κρεμάλες με Κρεατα χορταίνεις πολύ πιο εύκολα, αν κανείς με πίτσα και Coca Cola πιάνεις τις 2000 θερμίδες για πλάκα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#443127
red_monster έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Σώπα ρε μλκ. Φάε εκεί με την ψυχή σου. Η πίτσα του Σαββάτου στα γενέθλια του παιδιού θα σε σώσει?


Διαφωνώ, το να μάθεις να έχεις μια στοιχειώδη εγκράτεια δεν είναι θέμα ημέρας είναι θέμα νοοτροπίας. Δεν θα σε σώσουν οι 800 λιγότερες θερμίδες, θα σε σώσει η στιγμιαία εγκράτεια που σιγά σιγά γίνεται τρόπος ζωής.
By the way, αν κανείς κρεμάλες με Κρεατα χορταίνεις πολύ πιο εύκολα, αν κανείς με πίτσα και Coca Cola πιάνεις τις 2000 θερμίδες για πλάκα



Oρθόν

γι αυτό το έχουμε γυρίσει στο BBQ με την παρέα, μόνο σάρκα άντε και καμια πιτούλα για την γεύση, με 2 μπριζόλες είσαι κομπλέ.