Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#436292 Όσο γίνεται χαμός με τη μαύρη εργασία τα ποσοστά της ανεργίας δεν πρόκειται να πέσουν.
Αιτίες; από ευεργετημένους του νόμου Κατσέλη μέχρι ό,το μπορείτε να φανταστείτε. Αν αυτά ήταν τα πραγματικά επίπεδα ανεργίας στη χώρα, θα είχε γίνει ήδη επανάσταση και το έλα να δεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#436303 Ναι... εκτός αν θεωρείς κι εσύ εργαζόμενους ανθρώπους που αμοίβονται με 100 ευρώ / μήνα...


Μην τρελαθούμε, υπάρχει τρελή ανεργία. 2 είναι οι λόγοι που δεν έχει γίνει επανάσταση ακόμα: α) υπάρχει ακόμα η αθάνατη ελληνίδα μάνα και β) πάνω από μισό εκ. άνθρωποι έφυγαν
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#436318 Ποιά 100e;
Η άλλη έχει τελειώσει λογοθεραπεύτρια , δηλώνει άνεργη και κάνει φροντιστήριο σε 9-10 παιδάκια του δημοτικού. Το ίδιο και άλλη με ένα απλό proficiency και η παραδίπλα με το καλλιτεχνικό ταμπεραμέντο βγάζει καλό μεροκάματο διακοσμώντας βάφοντας νύχια σε ματσωμένες κυρίες .
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#436330 Με το πόνημα του ΔΝΤ που ποσταρίστηκε συμφωνάτε;

Μαρκοβάγγο δώσε μισή ευκαιρία στον εαυτό σου.
Πιστεύεις ότι υπάρχει κόσμος που δουλεύει 4ωρο έστω με 100 ευρώ το μήνα;
Αφήνεις ένα ενδεχόμενο να παίρνουν και άλλα πεντακό ας πούμε μαύρα ή είσαι πεπεισμένος ότι σηκώνονται το πρωί να πάνε στο κάτεργο για 100 ευρώ το μήνα;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#436333 ^Lolwut?

Εξακοσαρού συνολικά το 4ωρο στη χώρα των ελ εν έτει 2017; Μάλλον πρέπει να κόpsoυμε καμιά τριακοσαρού από τη σούμα εδουάρδε μου. :(
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#436334 Εξακόσια για 8ωρο.
Μην το υπερταληροποιήσουμε.

Απλά αναρωτιέμαι αν ο Μαρκοβάγγος πιστεύει ότι υπάρχουν άτομα που δουλεύουν 4ωρο έστω για 100 γιούρια.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#436337 Να πω την αλήθεια το λιγότερο διαπιστωμένο που γνωρίζω είναι 240 ευρά για 4ωρο, ας γράψει και κάποιος άλλος σχετικά. Πρόκειται για 23χρονη που δέχθηκε να πάει σε γνωστό μεγάλο κατάστημα καλλυντικών σε σταντ πασίγνωστης φίρμας για ημιαπασχόληση, γιατί κάθεται ήδη 2,5 χρόνια. Είναι διασταυρωμένο το νούμερο, είναι ανηψιά μου. Φυσικά τα νούμερα έχουν πέσει αρκετά, φίλη μας που κάνει αυτή τη δουλειά 20 χρόνια μας είπε ότι πριν από 10 χρονάκια έπαιζε σχεδόν το διπλάσιο για την ίδια ακριβώς θέση. :(
Κάτι άλλο, αυτός που δεν πληρώνει φόρους βάσει κείμενης νομοθεσίας είναι συνήθως ένα από τα εξής : Άνεργος, χαίρει ιδιαίτερων προνομίων (ευπαθής ομάδα κ.α.), χαμηλόμισθος ή χαμηλοεισοδηματίας, κατάμαυρα αμοιβόμενος, ή ακόμη και στο παράνομο περιθώριο της οικονομίας.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#436340
EDDIE_147 έγραψε:Εξακόσια για 8ωρο.
Μην το υπερταληροποιήσουμε.

Σωστός. Γενικότερα το έξτρα ωράριο στη μαυρίλα το έχω στο νου, με τον γενικό κανόνα να είναι κάπως έτσι:

4ωρο -> 6ωρο = 300
6ωρο -> 8ωρο = 450
8ωρο -> 10ωρο(+) = 600(+)

Ergo, μου φαίνονται απολύτως "πιστευτά" τα ~250 για πραγματικό 4ωρο δηλωμένος.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#436345
Arrow έγραψε:Όπως τα λέει ο dstou είναι

< A3003 >

Επιβεβαιώνω. 240€ είναι ο νόμιμος μισθός 4ωρου. Και περίπου 130€ τα ένσημα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#436354
mousatos έγραψε:Ποιά 100e;
Η άλλη έχει τελειώσει λογοθεραπεύτρια , δηλώνει άνεργη και κάνει φροντιστήριο σε 9-10 παιδάκια του δημοτικού. Το ίδιο και άλλη με ένα απλό proficiency και η παραδίπλα με το καλλιτεχνικό ταμπεραμέντο βγάζει καλό μεροκάματο διακοσμώντας βάφοντας νύχια σε ματσωμένες κυρίες .


Παίρνουμε εξαιρέσεις και τις κάνουμε κανόνα;;; Ξέρεις πόσους ξέρω εγώ που ψάχνουν χρόνια για δουλειά και επιβιώνουν από γονείς και αν κάνουν που και που (μιλάμε για 2-3 φορές / μήνα και άμα) κανένα μεροκάματο όπου λάχει;;; Στατιστική δεν είναι ο γνωστός του καθενός, στατιστική είναι όλος ο πληθυσμός.


EDDIE_147 έγραψε:Μαρκοβάγγο δώσε μισή ευκαιρία στον εαυτό σου.
Πιστεύεις ότι υπάρχει κόσμος που δουλεύει 4ωρο έστω με 100 ευρώ το μήνα;
Αφήνεις ένα ενδεχόμενο να παίρνουν και άλλα πεντακό ας πούμε μαύρα ή είσαι πεπεισμένος ότι σηκώνονται το πρωί να πάνε στο κάτεργο για 100 ευρώ το μήνα;


Είπε κανείς για 4ωρο με 100 ευρώ / μήνα;;; :dizzy: Δεν έχεις ακούσει την έννοια του ωρομίσθιου;;; :vava: Τις λέξεις "εκ περιτροπής εργασία";;; :dizzy:

Κάπου στο φόρουμ είχε ποσταριστεί πίνακας με στοιχεία από ΕΡΓΑΝΗ, που έδειχνε ότι κάπου 125Κ άνθρωποι έχουν μισθό (μικτό) κάτω από 100ευρώ / μήνα. Δεν βρίσκω ακριβώς το συγκεκριμένο πινακάκι τώρα, αλλά εδώ είναι ένας λίγκας σχετικός. Και για να το δούμε και μπροστά μας:

Σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Εργασίας, στον ιδιωτικό τομέα 126.956 εργαζόμενοι αμείβονται με μεικτό μηνιαίο μισθό έως 100 ευρώ, ενώ συνολικά 343.760 εργαζόμενοι αμείβονται με μηνιαίους μισθούς από 100 έως και 400 ευρώ μεικτά.


:rtfm: :rtfm:

Οπότε, δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ ή εσύ, σημασία έχει η πραγματικότητα που λέει πως 127Κ άνθρωποι "αμοίβονται" με λιγότερα χρήματα απ' ότι έπαιρνα χαρτζιλίκι μικρός από τον μπαμπά μου... :tomato: :vava: Και αυτοί θεωρούνται εργαζόμενοι... :tomato: :tomato: Και συνολικά περίπου 500Κ άνθρωποι "αμοίβονται" με μικτό μισθό έως 400 ευρώ / μήνα :vava:


Οπότε και για ν' απαντήσω στο άλλο σου ερώτημα περί ΔΝΤ, προσπαθώ να μην ασχολούμαι με ανθρώπους που θεωρούν ως πρόβλημα της Ελληνικής οικονομίας το ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν πληρώνουν φόρο. Το πρόβλημα της Ελληνικής οικονομίας είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΦΟΡΟ! :rtfm:





Υ.Γ.: Εσύ θα δώσεις μισή ευκαιρία στον εαυτό σου να διαβάσει τα στοιχεία που απεικονίζουν την πραγματικότητα;;;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#436420 Ακόμη ένα πλήγμα στην υγιή επιχειρηματικότητα! :protest:
Η κυβέρνηση δεν ανανέωσε την άδεια της Uber! :sorry:

Τόσα χρόνια, η εργαλειοθήκη του ΟΟΣΑ ζητάει να μην υπάρχουν άδειες και καθυστερήσεις, αλλά εμείς δεν τους ακούμε και έχουμε μνημόνια.
Αφήνω σ' εσάς τα σχόλια.
:s_blush
Άβαταρ μέλους
By g8777
#436422 Πάρε-βάλε στην κίτρινη φυλή. :iconcool:

Όχι που δεν ξέρουν πώς βγαίνεις κυβέρνηση στο Ελλαντα.
:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#436425 παιδιά ακόμα συζητάτε αν υπάρχει φτώχεια και χαμηλοί μισθοί; :dizzy:

σήμερα πήγα σε μια εφορία του πειραία για διακοπή, είχαν σκάσει άλλες 7 διακοπές (ή εγώ ήμουν η 7η δεν θυμάμαι ακριβώς) , δεν προλαβαίνουν να κλείνουν οι επιχειρήσεις πλέον, οι μικρομεσαίοι είναι υπό διωγμό, οι μισθωτοί παίρνουν μπάλες και φιλοσοφούμε το αν ο άλλος παίρνει 2-3 κατοστάρικα παραπάνω μαύρα το μήνα :dizzy:

ας διαλυθεί η ραχοκοκαλία της ελ οικονομίας και μετά περιμένετε όλοι να γίνουμε υπάλληλοι πολυεθνικών με σοβαρούς μισθούς, η βουλγαρία θα φαντάζει παράδεισος
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#436432 Δεν συζητάμε ούτε αν υπάρχει φτώχεια ούτε αν υπάρχουν χαμηλοί μισθοί γιατί είναι γνωστά και τα δυο.

Συζητάμε για το αν οι απολαβές των 100 ευρώ είναι best practice by Greek entrepreneurs (δηλώνω 100 και δίνω άλλα x μαύρα --> because Γκρίχελαντ) ή αν όντως τα άτομα αυτά παίρνουν μόνο 100 ευρώ και εργάζονται συγκεκριμένες μέρες και ώρες.