Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#436194 Τη lezyne την έχω για σοβαρή εταιρεία με πολύ καλά προϊόντα.
Της Sigma το κομπιουτεράκι (BC900) το έχω από το 1993 και δεν έχει κάνει τσίκ. Η ίδια είναι, υπάρχει ακόμα;
Βέβαια αυτό δε λέει κάτι για την σημερινή εικόνα και για το είδος των προϊόντων που λέμε.
Την Garmin την έχω πιο πολύ σε εκτίμηση από την Polar.
Τα ρολόγια για μέτρηση σφυγμών υστερούν σε συχνότητα/αμεσότητα απόκρισης. Με τη ζώνη στο στήθος έχεις άμεση αντίληψη της όποιας διαφοράς. Επίσης τα ρολόγια αν έχουν και GPS και συχνά τους σφυγμούς ψοφάνε πολύ γρήγορα οι μπαταρίες.
Καλό είναι να βάλεις και αισθητήριο για cadence (γύρους πενταλιού).

Σε μακρινούς αγώνες δεν είναι καλύτερο να είστε ομάδα που να έχετε προπονηθεί μαζί ώστε να αλλάζετε μπρος πίσω και ο εμπρός να τρώει την πιο μεγάλη αεροδυναμική αντίσταση ενώ οι από πίσω να διευκολύνονται; Το σκέφτηκα πάλι σήμερα που φύσαγε πόσο πιο εύκολο είναι αν είσαι πίσω από άλλον και πως χαλάει η μαγεία μόλις πας να τον περάσεις. :lol:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#436235 ο χειρότερος εφιάλτης του σκνιπερ τελικά δεν ήταν μόνο εφιάλτης ήταν πραγματικότητα

Εικόνα


ευτυχώς έχω καλά φρένα δηλαδή και δεν κινδύνεψα :lipsealed:
Εικόνα



:s_roses
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#436294 Λατομείο Πλάκας στη Μάκρη :inlove: . Δίπλα έχει χωματόδρομο που βγάζει σε 150m στο εκκλησάκι του Αγ. Ηλία. Από εκεί έχεις θέα όλη την πόλη , την Εγνατία και τα Δίκελλα. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#436307 Πάμε για ένα προσκύνημα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#436594 Με χαρά ανακάλυψα ότι υφίσταται επίσημα κατηγορία δρόμου αλλά με ίσιο τιμόνι.
https://www.tredz.co.uk/flat-bar-road-b ... t/priceasc

Έχουν πιο δρομίσια λάστιχα από τα cyclocross, ως και τελείως δρομίσια, και δεν χρειάζεται να διπλωθείς. Πολύ πιο άνετα και βολικά για καθημερινή χρήση από τις κούρσες χωρίς να χάνουν πολύ σε σχέση με αυτές (σίγουρα χάνουν από τη στάση-αεροδυναμική-αντιστάσεις και μετά ανάλογα με το λάστιχο παίζουν από 25-32 πάχος ενώ στα cyclocross 32-38 και στα δρόμου κυρίως 25).
Δεν αγοράζω ακόμα, και αν αγόραζα δεν θα ήθελα να δώσω τόσα αλλά πολύ μου αρέσει το παρακάτω.... παίρνει λέει και φτερά, βλέπω ότι όντως έχει χώρο... (carbon με φτερά θα πούνε κάποιοι... αλλά δεν βλέπω γιατί πρέπει να βρέχομαι αν καβαλάω carbon).
Εικόνα https://www.tredz.co.uk/.Cannondale-Qui ... _83174.htm
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#436598
JBT έγραψε:βολτούλα πάλι σήμερα :inlove: :inlove:



αν ήξερα να βγάζω καλές φώτο θα χρειαζόμουν ολόκληρο άλμπουμ για να αποτυπώσω τις λεπτομέρειες που τόσο απλόχερα χαρίζει :s_howdy το κάτι άλλο είναι :s_omg

με γεια το μοτοσακό!
δυνατό μηχάνημα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#436600 Ευχαριστώ πετραν :s_howdy

Ο καιρός χάλασε κάπως, όχι και η διάθεσή μας εννοείται. Σε λίγο ξεκινάμε για τα σύνορα :metalo:

2 από την παρέα θα συνεχίσουν για τον γύρο του Μαρμαρά :s_music :s_gamer
Άβαταρ μέλους
By elteo
#436602 Εσύ σε λίγο θα πας Γερμανία να πιεις καφέ με το ποδήλατο.... :lol:

Καλώς ήρθες στο κλαμπ των πορωμένων. Εγώ όταν ξαναξεκίνησα κάθε φορά που κατέβαινα από το νιούμπικο τότε ποδήλατο μου έλεγα λόγω των πόνων ότι δεν θα ξανανέβω. Την επόμενη ημέρα έψαχνα το κράνος για να φύγω. :s_rofl Εντάξει έφταιγε το ότι ήμουν αγύμναστος, δεν είχα σωστό ποδήλατο. Αλλά μετά με το σωστό εξοπλισμό εδώ και 7 χρόνια δεν σταματώ. :metalo: Το μόνο μείον είναι ότι είναι ακριβό χόμπι και πατάνε οι κερατάδες στην πόρωσή μας και μας κοπανάνε στο κεφάλι. :lol:

ΥΓ. καλως ορίζουμε επίσης την καλύτερη εποχή για ποδήλατο για εμάς τους βουνίσιους. Δροσερό φθινόπωρο. Ποίημα. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#436616
elteo έγραψε:Εσύ σε λίγο θα πας Γερμανία να πιεις καφέ με το ποδήλατο.... :lol:

Καλώς ήρθες στο κλαμπ των πορωμένων. Εγώ όταν ξαναξεκίνησα κάθε φορά που κατέβαινα από το νιούμπικο τότε ποδήλατο μου έλεγα λόγω των πόνων ότι δεν θα ξανανέβω. Την επόμενη ημέρα έψαχνα το κράνος για να φύγω. :s_rofl Εντάξει έφταιγε το ότι ήμουν αγύμναστος, δεν είχα σωστό ποδήλατο. Αλλά μετά με το σωστό εξοπλισμό εδώ και 7 χρόνια δεν σταματώ. :metalo: Το μόνο μείον είναι ότι είναι ακριβό χόμπι και πατάνε οι κερατάδες στην πόρωσή μας και μας κοπανάνε στο κεφάλι. :lol:

ΥΓ. καλως ορίζουμε επίσης την καλύτερη εποχή για ποδήλατο για εμάς τους βουνίσιους. Δροσερό φθινόπωρο. Ποίημα. :inlove:

έχω καταλήξει πως το ακριβότερο χόμπυ είναι το κάπνισμα...
ένα πακέτο τη μέρα (4,5€ δεν έχει? :hmmm: ) μας κάνει ~1.600€ τον χρόνο, δλδ 16.000€ την δεκαετία συν τις προσαυξήσεις κ τέλος ας το να πάει στο διάολο...

γι' αυτό μια χαρά κάνετε...

εγώ κοιτώ το δικό μου cube στο υπόγειο να έχει 2-3 χρόνια να κινηθεί... ελπίζω αν μεγαλώσει λίγο ο μπόμπιρας κ αν πάμε στο καινούριο σπίτι με καλύτερη πρόσβαση (θα έχει γκαράζ για ποδήλατα) να το παίρνω συχνά...
Άβαταρ μέλους
By travelman
#436656
sknipper έγραψε:Με χαρά ανακάλυψα ότι υφίσταται επίσημα κατηγορία δρόμου αλλά με ίσιο τιμόνι.
https://www.tredz.co.uk/flat-bar-road-b ... t/priceasc

Έχουν πιο δρομίσια λάστιχα από τα cyclocross, ως και τελείως δρομίσια, και δεν χρειάζεται να διπλωθείς.


Ακριβώς εκεί είναι το πρόβλημα με τις κούρσες ότι διπλώνεσαι, όχι στο τιμόνι τους που είναι εξαιρετικά άνετο. Άμα πάρεις μία κούρσα με ψηλό κούτελο ή ψηλώσεις το λαιμό με διάφορους τρόπους (θαρραλέος ο Τζέιμπιτι αψήφησε τη χλεύη των λοιπών κουρσάδων και άφησε γενναίο μήκος άκοπου σωλήνα πηρουνιού στον Ισαάκ του) θα έχεις ένα πολύ καλό ποδήλατο για μετακίνηση και χαλαρές βόλτες.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#436786 Και να ήθελαν δεν προλαβαίνουν να χλευασουν :whistlink:

Σήμερα κι αφού είχαμε κάνει 80 χλμ σηκώθηκα όρθιος κι απλά εξαφανίστηκα :superman: όσο πιο γρήγορα το πας τόσο περισσότερο θέλει το άτιμο :eat:

Η πλάκα είναι ότι σε ρυθμούς βόλτας ζήτημα είναι εάν αλλάξω 1 ταχύτητα (όπως σήμερα) ενώ ακούω τους άλλους να παλεύουν με τα ντεραγπωσταλενε :shifty:

Βρήκα και στατικό μηχάνημα για να κουμπωσει η καγκελόπορτα να βγάλουμε και κάπως τον χειμώνα.

Δευτέρα θα έχω τον παλμογραφο χειρός :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#436839 1. Έχεις πωρωθεί αργί άγρια και μ' αρέσει πολύ.
2. Χώνεις φράγκα και ζηλεύω πολύ. Μακάρι να είχα να χώσω κι εγώ. Ρολόι και προπονητήριο είναι φοβερά εργαλεία, τόσο για να παίζεις και να ασχολείσαι ως γκατζετάκιας, όσο και για να δομήσεις μια σωστότερη προπονητική πορεία.
3. Κάνεις λίγο καιρό, οπότε λογικά έχεις λίγα χιλιόμετρα στα πόδια σου. Μάλλον ούτε καν τετραψήφιο νούμερο. Από τα γραφόμενά σου στα υπόλοιπα θέματα, μάλλον δεν ήσουν ποτέ ο σούπερ αθλητής. Ως εκ τούτου, το να ξεφεύγεις από την παρέα μετά από 80 χιλιόμετρα βόλτας, σημαίνει ότι μάλλον αυτοί είναι αργοί παρά εσύ γρήγορος. Ήτοι, αυτή η παρέα θα αποτελέσει τροχοπέδη στην περαιτέρω βελτίωσή σου.
4. Τα ντερατέτοια είναι για να διατηρούμε το σωστό cadence. Το ότι δεν ασχολείσαι μαζί τους είναι αρνητικό, δουλεύεις σε λάθος στροφές οπότε είτε επιβαρύνεις τα γόνατά σου είτε δε βγάζεις τη δύναμη που θα μπορούσες.