Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#435606
dimik έγραψε:Γιατί το να μισείς κάτι έτσι ξεκάρφωτα είναι φυσιολογικό ας πούμε... δεν έχει αίτια.

< >


Και τους Βούλγαρους τους μισούν τα ΟΡΚ και τους "Ρωσο"Πόντιους και δεν μπορείς να πεις πως υπάρχει άγνοια... Ιδίως οι Πόντιοι είναι Έλληνες κιόλας...

Δεν έχει να κάνει ο ρατσισμός με την άγνοια, κατά βάση έχει να κάνει με ποιους θεωρείς μέλη της "ομάδας" σου (όποια κι αν είναι αυτοί, Θεσσαλονικείς - Αθηναίοι, Έλληνες - Βούλγαροι - Αλβανοί - Τούρκοι, άσπροι - μαύροι, γαύρος - βάζελος, χριστιανός - μουσουλμάνος, κτλ). Οι "δικοί μας" είναι οι καλοί, οι "άλλοι" είναι οι κακοί. Που συχνά αξίζουν να σφαχτούν, να είναι κατώτεροι κοινωνικά, να κάνουν "κατώτερες" δουλειές, κτλ κτλ... Αυτό συμβαίνει από αρχαιοτάτων χρόνων και έχει πολύ καλούς εξελικτικούς λόγους να συμβαίνει. Η άγνοια δεν παίζει. Ρατσισμός υπάρχει και σε μέλη της ίδιας κοινωνίας (πχ dalit στην Ινδία) ή πχ σε ανθρώπους που ζούνε πόρτα - πόρτα μισή ζωή... :tomato:

Απλά θα περίμενε κανείς πως 400 χρόνια μετά την έναρξη της επιστημονικής επανάστασης και άπειρους ποταμούς αίματος, ο δίποδος πίθηκος που αυτο-ονομάστηκε "έξυπνος" (sapiens παναθεμά τον... :tomato: ), να έχει ξεφύγει από τέτοιες νοοτροπίες. Δυστυχώς όμως, κρίνοντας και από το ότι καθόμαστε και συζητάμε για το αν θα πρέπει να κάνουμε κατήχηση στα παιδιά μας στις παραισθήσεις ενός γιδοβοσκού της εποχής του Μπρούτζου, βλέπω πως δεν έχουμε ξεφύγει και πολύ...


21 quadra έγραψε:Το θέμα έχει ξεφύγει και μπήκαμε στα χωράφια των βασανιστών, αυτοί που ανήκουν σε ομάδες κρούσης της ΧΑ


Δεν έχουμε ξεφύγει, καλά είμαστε.


JBT έγραψε: :dizzy: :dizzy: :dizzy:


Γιατί πέφτεις από τα σύννεφα; :hmmm: Ξεκίνα από κάτι light, όπως πχ in-group - out-group morality και σου ετοιμάζω τα πιο σοβαρά. Και από Δευτέρα διαγώνισμα! :rtfm: :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#435611 Όπως τα λέει ο Μάρκος. Δεν είναι άγνοια, είναι ανόθευτο μίσος για οτιδήποτε διαφορετικό που θεωρούμε ότι μπορεί να ανταγωνιστεί την δική μας "αγέλη". Δηλαδή ο Χίτλερ δεν ήξερε για τους Εβραίους; Δεν μεγάλωσε μαζί τους; :roll:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#435613
REALZEUS έγραψε:Όπως τα λέει ο Μάρκος. Δεν είναι άγνοια, είναι ανόθευτο μίσος για οτιδήποτε διαφορετικό που θεωρούμε ότι μπορεί να ανταγωνιστεί την δική μας "αγέλη". Δηλαδή ο Χίτλερ δεν ήξερε για τους Εβραίους; Δεν μεγάλωσε μαζί τους; :roll:


Δεν είχε και αιώνια ευγνωμοσύνη σε κάποιον από αυτούς;;; :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#436302
gianik έγραψε: κ εγω δεν εχω παει ουτε 1 φορα......


Σε φάγανε οι άθεοι κομμουνιστές! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#436305 πότε είναι πιο πιθανό να γίνεις ρατσιστής με τους μουσουλμάνους;
Αν δεν έχεις μάθει τίποτε ποτέ για τη θρησκεία τους.
Αν έχεις μάθει για τη θρησκεία τους από την ορθόδοξη εκκλησία.

:roll: :roll: :roll:


Με τους μαύρους τι είδους άγνοια φταίει;
Ας πούμε δεν ήξερε κάποιος ότι οι άνθρωποι στην Αφρική λ.χ. είναι μαύροι, και ΞΑΦΝΟΥ είδε μαύρο και σκιάχτηκε; :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#436326 Το να διδασκεται θρησκειολογια δε εβρισκε να ειχε πολλους αντιθετους, η μαλλον ακομα καλυτερα φιλοσοφια, γιατι εκει περα θα επρεπε να ανοικει. Τον ασιμωφ να δω τωρα που θα ερθει η ωρα του :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#436352
mjacob έγραψε:πότε είναι πιο πιθανό να γίνεις ρατσιστής με τους μουσουλμάνους;
Αν δεν έχεις μάθει τίποτε ποτέ για τη θρησκεία τους.
Αν έχεις μάθει για τη θρησκεία τους από την ορθόδοξη εκκλησία.

:roll: :roll: :roll:


Με τους μαύρους τι είδους άγνοια φταίει;
Ας πούμε δεν ήξερε κάποιος ότι οι άνθρωποι στην Αφρική λ.χ. είναι μαύροι, και ΞΑΦΝΟΥ είδε μαύρο και σκιάχτηκε; :lol:




το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ» είναι ορθόδοξη εκκλησία;

φόβος για το άγνωστο/διαφορετικό = άγνοια;


:s_dunno :s_dunno :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By elvet
#436358
dimik έγραψε:
gianik έγραψε: κ εγω δεν εχω παει ουτε 1 φορα......



να κανονίσουμε να πάμε για φαί :eat:

Το φαγητό τους είναι εξαιρετικό, ειδικά εάν συνηθίσεις τις τελείως ανάποδες ώρες που σερβίρεται :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#436359 Να πω την αλήθεια κ γω θέλω να πάω. 2 λόγοι
1 τα κρασά
2. ορειβασία στον Άθω.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#436360 Κι εγώ θέλω να πάω, κυρίως για τα υπέροχα αριστουργήματα που έχουν στα μοναστήρια... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By g8777
#436361 Και γω θέλω για το FTTH, να κατεβάσω εκείνο το τορρεντακι του 1 TB με όλους τους αγώνες της F1.