Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#420932 +Ντανοπιτάκια
+Λαμπάδα μισθοφόρου

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#420997
g8777 έγραψε:ΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


Μίλησα πριν λίγο με Κιμ. Στέλνει Νίντζα!!! :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#421995 http://tvxs.gr/news/blogarontas/skonaki ... oyn-binteo

:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#422685 νομιζω οτι μιλαμε για σημαιοφορους για ΣΤ δημοτικου και οχι για σημαιοφορους Λυκειου.

Το 1996 που ημασταν στην ΣΤ Δημοτικου και επειδη απο τα 90 παιδια τα 80 ημασταν του 10 εγινε κληρωση για τον σημαιοφορο. Αλλα και τοτε ΠαΣοΚ ειχαμε, τι καθομαι και λεω...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#422693 Πολύ κρίσιμο ζήτημα οι σημαιοφοροι στο δημοτικό.
Μπράβο στην αντιπολίτευση που για άλλη μια φορά αναδεικνύει τα σημαντικά.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#422697 Συμφωνώ για την κλήρωση, αλλά για άλλους λόγους από τον Γαβρόγλου που είναι κομπλεξικός.
Ο λόγος μου : που και που γίνονταν ατασθαλίες και γελοιότητες, π.χ. ριξίματα μασθητών από δασκάλους, κακίες και κακεντρέχειες μεταξύ συμμαθητών αλλά και γονέων, θλιβερά περιστατικά με γλυψίματα δασκάλων, μέχρι και περιστατικό δωροδοκίας δάσκαλου από γονέα με 3.000 ευρά για να γίνει σημαιοφόρος ο γιόκας του :dizzy: , και πόσα άλλα δεν γνωρίζουμε και ούτε θα μάθουμε.
Κλήρωση λοιπόν με όλους μέσα, μπας και γίνετε ποτές ανθρώποι. :x
Λυπάμαι από την άλλη που καταργείται μια ανέξοδη και τιμητική διάκριση για αρκετούς αριστούχους, υπάρχουν όμως άλλου είδους διακρίσεις γι' αυτούς, στο φινάλε μαζί με τα ξερά καίγονται πάντα και μερικά χλωρά.
Άβαταρ μέλους
By g8777
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#422795
dstou έγραψε:Συμφωνώ για την κλήρωση, αλλά για άλλους λόγους από τον Γαβρόγλου που είναι κομπλεξικός.
Ο λόγος μου : που και που γίνονταν ατασθαλίες και γελοιότητες, π.χ. ριξίματα μασθητών από δασκάλους, κακίες και κακεντρέχειες μεταξύ συμμαθητών αλλά και γονέων, θλιβερά περιστατικά με γλυψίματα δασκάλων, μέχρι και περιστατικό δωροδοκίας δάσκαλου από γονέα με 3.000 ευρά για να γίνει σημαιοφόρος ο γιόκας του :dizzy: , και πόσα άλλα δεν γνωρίζουμε και ούτε θα μάθουμε.
Κλήρωση λοιπόν με όλους μέσα, μπας και γίνετε ποτές ανθρώποι. :x
Λυπάμαι από την άλλη που καταργείται μια ανέξοδη και τιμητική διάκριση για αρκετούς αριστούχους, υπάρχουν όμως άλλου είδους διακρίσεις γι' αυτούς, στο φινάλε μαζί με τα ξερά καίγονται πάντα και μερικά χλωρά.


Δεν θυμάμαι πότε αποφασίσθηκε να παίρνει την σημαία ο αριστούχος (απόφαση με την οποία συμφωνώ) πάντως δεν ήταν πάντα έτσι. Ήμουν σημαιοφόρος στο δημοτικό την δεκαετία του 60 και τότε τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά. Ούτε αριστεία, ούτε λόττο, ούτε δωροδοκίες ούτε τίποτε.
Ο πιο ψηλός έπαιρνε την σημαία! Οι δύο επόμενοι, παραστάτες. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By dimik
#422796
Pitt έγραψε:
dstou έγραψε:Συμφωνώ για την κλήρωση, αλλά για άλλους λόγους από τον Γαβρόγλου που είναι κομπλεξικός.
Ο λόγος μου : που και που γίνονταν ατασθαλίες και γελοιότητες, π.χ. ριξίματα μασθητών από δασκάλους, κακίες και κακεντρέχειες μεταξύ συμμαθητών αλλά και γονέων, θλιβερά περιστατικά με γλυψίματα δασκάλων, μέχρι και περιστατικό δωροδοκίας δάσκαλου από γονέα με 3.000 ευρά για να γίνει σημαιοφόρος ο γιόκας του :dizzy: , και πόσα άλλα δεν γνωρίζουμε και ούτε θα μάθουμε.
Κλήρωση λοιπόν με όλους μέσα, μπας και γίνετε ποτές ανθρώποι. :x
Λυπάμαι από την άλλη που καταργείται μια ανέξοδη και τιμητική διάκριση για αρκετούς αριστούχους, υπάρχουν όμως άλλου είδους διακρίσεις γι' αυτούς, στο φινάλε μαζί με τα ξερά καίγονται πάντα και μερικά χλωρά.


Δεν θυμάμαι πότε αποφασίσθηκε να παίρνει την σημαία ο αριστούχος (απόφαση με την οποία συμφωνώ) πάντως δεν ήταν πάντα έτσι. Ήμουν σημαιοφόρος στο δημοτικό την δεκαετία του 60 και τότε τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά. Ούτε αριστεία, ούτε λόττο, ούτε δωροδοκίες ούτε τίποτε.
Ο πιο ψηλός έπαιρνε την σημαία! Οι δύο επόμενοι, παραστάτες. :s_yes


Μην ήταν ο πιο δεξιών φρονημάτων (οικογενειακώς) και δεν σας το έλεγαν; :lol:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#422799
Δεν θυμάμαι πότε αποφασίσθηκε να παίρνει την σημαία ο αριστούχος


Αυτό είναι μια καλή ερώτηση για τους γονείς μου που ήταν δημοδιδάσκαλοι :lol: από το 1952 μέχρι το 1986
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#422801
dimik έγραψε:Μην ήταν ο πιο δεξιών φρονημάτων (οικογενειακώς) και δεν σας το έλεγαν; :lol:


Αφού μπαίναμε στην σειρά βρε συ. Δεν μπορούσαμε ούτε να... κοντύνουμε ούτε να ψηλώσουμε! Διαφανής διαδικασία... :lol:

dstou έγραψε:
Δεν θυμάμαι πότε αποφασίσθηκε να παίρνει την σημαία ο αριστούχος


Αυτό είναι μια καλή ερώτηση για τους γονείς μου που ήταν δημοδιδάσκαλοι :lol: από το 1952 μέχρι το 1986


Νομίζω ότι πρέπει να άρχισε ή προς στο τέλος της χούντας, ή αμέσως με την μεταπολίτευση.
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, πέρασαν πολλά χρόνια... :s_dunno