Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#419185
italakias έγραψε:Δεν γινονται ετσι οι δουλειες.


Ο μεσιτης θα θελει αποκλειστικοτητα. Αν εχει ετοιμους πελατες που ψαχνουν ειναι καλη ιδεα αλλα δυσκολο τωρα.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#420066 2 αποριες για το μπρικι του τουρκικου:

- το μπρικι νουμερο 2 ειναι για τον μονό και το νουμερο 4 για δυο μονούς?
- ποια ποιοτικη διαφορα εχουν τα χαλκικα απο τα ορειχαλκινα?
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#420827
egobrain έγραψε:2 αποριες για το μπρικι του τουρκικου:

- το μπρικι νουμερο 2 ειναι για τον μονό και το νουμερο 4 για δυο μονούς?
- ποια ποιοτικη διαφορα εχουν τα χαλκικα απο τα ορειχαλκινα?


τι προεκυψε απ' το ψαξιμο, για οποιον φανει χρησιμο τωρα ή καποτε:

- για 2 μικρα φλιτζανια (τα ενα κλικ μεγαλυτερα απ' τα πολυ μικρα των καφενειων) χρειαζεται το 4αρι. για μεγαλυτερη ανεση και ενα ακομα κλικ μεγαλυτερα φλιτζανια βολευει το 5αρι
- καμια, καθαρα αισθητικο ζητημα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#420848 Καλά και ωραία είναι τα παλιά αντικείμενα, αλλά κάποιες φορές καλύτερα να τα κρατάμε στην βιτρίνα παρά να τα χρησιμοποιούμε.

Είναι γνωστό ότι τα χάλκινα μπρίκια αλλά και γενικότερα τα μαγειρικά σκεύη δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται ως έχουν αλλά αφού γανωθούν, γιατί ο χαλκός είναι τοξικός. Όσοι πρόλαβαν γανωτζήδες θα έχουν δεί την διαδικασία που είναι απλή. Καθάριζαν την χάλικινη επιφάνεια με νισαντήρι και επάλειφαν ο εσωτερικό (της επιφάνειας δηλαδή που έρχεται σε επαφή με το τρόφιμο ή το ποτό) με καλάι. Το καλάι είναι κράμα κασσίτερου και μολύβδου.

Τώρα γιατί μετά από τόσα χρόνια προόδου και γνώσης θα πρέπει να τρώω το φαγητό μου ή να πίνω τον καφέ μου που παρασκευάσθηκε σε σκεύος που ναι μεν προστατεύεται από τον χαλκό, αλλά περιέχει μόλυβδο (από τα πλέον τοξικά μέταλλα μετά τον υδράργυρο) και έρχεται σε άμεση επαφή μ΄αυτό, δεν το καταλαβαίνω.

:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#420855 Απ οτι ξερω Pitt, το γανωμα γινεται και γινοταν με καθαρο κασσιτερο και οχι με το κραμα κασσιτερου μολυβδου που χρησιμοποιηται για κολλησεις.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#420863 Δεν ξέρω πως γανώνουν τώρα (μακάρι και εύχομαι να μη χρησιμοποιούν πλέον μόλυβδο, όπως δεν χρησιμοποιούμε στο καλάι που χρησιμοποιούμε για την συγκόλληση ηλεκτρονικών ) αλλά παλαιότερα φυσικά και χρησιμοποιούσαν!
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#420870 Οχι δεν χρησιμοποιουσαν ποτε με μολυβδο.
Ποτε δεν υπηρχε προβλημα με μολυβδο απ αυτα τα σκευη.
Η χρηση της λεξης καλαι (που ειναι τουρκικη και σημαινει κασσιτερος) και στα κραματα συγκολλησης, ειναι που μπερδευει.
Εχω μια ραβδο απο κασσιτερο για γανωμα απο πολυ παλια ( διατομης περιπου 1 χ 1 εκατοστου) και ειναι διαφορετικη απο αυτο που γνωριζουμε ως καλαι για τις κολλησεις.
Παρ οτι ειναι σχετικα ευκαμπτη, ειναι πολυ πιο σκληρη, πιο αργυροχρους και αρκετα πιο δυστηκτη.
Χαλκινα σκευη γανωμενα, χρησιμοποιουνται ακομα απο τους σεφ πολυ καλων εστιατοριων γιατι δινουν καλυτερο φαγητο.

Προβλημα υπηρχε στα σκευη που εφτιαχναν παλια απο ψευδαργυρο (πιατα, ποτηρια, φλασκια κλπ)
Οπου εκει το υλικο που χρησιμοποιουσαν ηταν ψευδαργυρος που ειχε ομως και καποιο ποσοστο μολυβδου.
Τωρα ομως ουτε εκει υπαρχει μολυβδος.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#420879
Y.V έγραψε:Οχι δεν χρησιμοποιουσαν ποτε με μολυβδο.


@Y.V, διάβασε στην σελίδα 24 (26-27 της προβολής) το "Ο Νίκος ο Γανωτζής".

Και εκεί αναφέρει ότι χρησιμοποιούσαν μόλυβδο σε ποσοστό 4-10%. Μάλιστα για τα μπαλώματα των τρύπιων σκευών χρησιμοποιούσαν καλάι με μόλυβδο 30-50%

Y.V έγραψε:Εχω μια ραβδο απο κασσιτερο για γανωμα απο πολυ παλια ( διατομης περιπου 1 χ 1 εκατοστου) και ειναι διαφορετικη απο αυτο που γνωριζουμε ως καλαι για τις κολλησεις.


Έχω κι εγώ, όπως έχω και μια πλάκα νισαντήρι. Κάπου στο υπόγειο πρέπει να έχω και το φλόγιστρο που χρησιμοποιούσαμε. Έκαιγε πετρέλαιο και είχε τρόμπα. Στο κάτω μέρος του είχε ένα μικρό δοχειάκι όπου έβαζες οινόπνευμα για να ζεσταθεί και να αρπάξει το πετρέλαιο. Μπροστά έπαιρνε και μύτη συγκόλλησης που έμοιαζε με σφυράκι. Την μύτη την χρησιμοποιούσαμε για να σφραγίζουμε τενεκέδες.

Ε, ρε τι μου θύμησες τώρα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#421104 Γενικα παραγουν ειτε συνεχές ειτε εναλλασσόμενο. Αν μιλαμε για τις γεννητριες που εχουν οι μικροπωλητές στο πανηγύρι του Αγιου Μαμαντα τοτε ναι ειναι AC

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#421116 Οι γεννήτριες στην πλειοψηφία τους θα παράγουν εναλλασσόμενο ρεύμα, ενώ φυσικά μετά μπορείς να έχεις έναν μετατροπέα για να κάνεις το εναλλασσόμενο σε συνεχές , παρόμοιο με αυτό που έχουν τα αυτοκίνητά μας. Γεννήτριες συνεχούς ρεύματος είχαμε παλιότερα, τα γνωστά δυναμό. Επειδή δεν ήταν τόσο αποδοτικά, πλέον σχεδόν παντού το μοτέρ είναι AC και η μετατροπή σε DC γίνεται κατόπιν με ανορθωτικές διατάξεις.
https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_generator
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#421120 Σε τέτοια γεννήτρια με εναλλασώμενο θα έχω θέμα αν συνδέσω lcd τηλεοράσεις;