Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#419199
theo13 έγραψε:
mousatos έγραψε:
theo13 έγραψε:Σε ένα Nissan Pulsar με μόλις 15.000 χλμ άναψε η λυχνία λαδιού και όντως έλειπε αρκετό λάδι από μέσα. Είναι ο 1,5 dci της Renault. Έχουμε άποψη από ιστορικό στον εν λόγω κινητήρα ή σε τι μπορεί να οφείλεται τόσο μεγάλη κατανάλωση;;


Η λυχνία λαδιού ή η λυχνία στάθμης λαδιού; Το δικό μου που είναι και japan :innocent: , έχει και λυχνία στάθμης. Όσο για τον 1,5 , για να τον φοράει και η mercedes , πρέπει να είναι κορυφή.



εμφάνισε στην οθόνη Oil level low άρα μιλάμε για την λυχνία στάθμης. Δε ξέρω αν είναι θέμα κατανάλωσης ή τα μαστόρια στην πρώτη αλλαγή δεν έβαλαν όσο λάδι έπρεπε
Δηλαδή πριν ποσα χιλιόμετρα έγινε η πρώτη αλλαγή? Αν και συνήθως μια τάση να βάζουν παραπάνω έχω παρατηρήσει εγώ. Στο δικό μου 1.5 dci πάντως, μετά από 95.000χλμ όχι μόνο δεν έχω προσθέσει ποτέ λάδι αλλά ούτε καν έχω παρατηρήσει να πέφτει το λάδι στην βέργα αξιοσημείωτα ( ελπίζω να μην το ματιασω τώρα που το γράφω)

< >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#419201
belgarion έγραψε:
theo13 έγραψε:
mousatos έγραψε:
theo13 έγραψε:Σε ένα Nissan Pulsar με μόλις 15.000 χλμ άναψε η λυχνία λαδιού και όντως έλειπε αρκετό λάδι από μέσα. Είναι ο 1,5 dci της Renault. Έχουμε άποψη από ιστορικό στον εν λόγω κινητήρα ή σε τι μπορεί να οφείλεται τόσο μεγάλη κατανάλωση;;


Η λυχνία λαδιού ή η λυχνία στάθμης λαδιού; Το δικό μου που είναι και japan :innocent: , έχει και λυχνία στάθμης. Όσο για τον 1,5 , για να τον φοράει και η mercedes , πρέπει να είναι κορυφή.



εμφάνισε στην οθόνη Oil level low άρα μιλάμε για την λυχνία στάθμης. Δε ξέρω αν είναι θέμα κατανάλωσης ή τα μαστόρια στην πρώτη αλλαγή δεν έβαλαν όσο λάδι έπρεπε
Δηλαδή πριν ποσα χιλιόμετρα έγινε η πρώτη αλλαγή? Αν και συνήθως μια τάση να βάζουν παραπάνω έχω παρατηρήσει εγώ. Στο δικό μου 1.5 dci πάντως, μετά από 95.000χλμ όχι μόνο δεν έχω προσθέσει ποτέ λάδι αλλά ούτε καν έχω παρατηρήσει να πέφτει το λάδι στην βέργα αξιοσημείωτα ( ελπίζω να μην το ματιασω τώρα που το γράφω)

< >


Eίχαν αλλαχθεί στα 1000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#419223 στο κανγκου παντως ακομα και αν τα κρατησεις πανω από 10κ χλμ δεν θελει συμπλήρωμα.Δεν καιει σταγονα.
Και εθνικη παει μονίμως οσο παει.
Άβαταρ μέλους
By umaga
#419251
panos2171 έγραψε:Εγώ με τις παλιές βαλβολίνες είχα σκάλωμα στην 1η και σε άλλη μια που δε θυμάμαι, νομίζω όπισθεν. Με αλλαγή λύθηκε. Πόσα χιλιόμετρα έχουν οι βαλβολίνες;


140k. για να δουμε, με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω το μαστορα
Άβαταρ μέλους
By theo13
#419296
panos2171 έγραψε:Γιατί;


Γιατί " έτσι είπαν από την αντιπροσωπεία". Το αυτοκίνητο είναι φίλου. Εγώ διαφωνώ κάθετα με την λογική αυτή. Στο δικό μου άλλαξα πρώτη φορά λάδια στις 15.000 όπως ακριβώς λέει και ο κατασκευαστής.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#419441 Eμενα το δικο μου παιρνει 3 λιτρα.
Ειχα καιρο να το κοιταξω και ενα πρωι φθανω στην δουλεια και του ριχνω μια ματια.
Δεν ειχε καθολου λαδι στον δεικτη και στελνω καποιον να μου φερει ενα λιτρο να συπληρωσω.
Μου το φερνει,το συμπληρωνω αλλα στον δεικτη ισα που φαινονταν το λαδι.
Φευγω το απογευμα παω σε ενα βενζιναδικο και βαζω αλλο ενα λιτρο κα ιηρθε στα ισα του.

Ενα λιτρο ειχε η μηχανη και απορω πως δεν κολησε.
Αλλα περισσοτερο απορω με τον |λογοκρισία| που μου εβαλε λαδια shell και καλα,αμφιβαλλω ,σιγουρα κατι φθηνιαρικο θα εβαλε.
Αλλη φορα θα τα αγοραζω μονος μου αν και βαριεμαι να μπαινω στο τρυπακι του καβλιαγκουρα .
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#419495 Ποτέ δεν αφήνω να βάζουν λάδια μόνοι τους. Πάντα τα αγοράζω εγώ και είμαι παρών όταν τα βάζουν.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#420217
mousatos έγραψε:
theo13 έγραψε:Σε ένα Nissan Pulsar με μόλις 15.000 χλμ άναψε η λυχνία λαδιού και όντως έλειπε αρκετό λάδι από μέσα. Είναι ο 1,5 dci της Renault. Έχουμε άποψη από ιστορικό στον εν λόγω κινητήρα ή σε τι μπορεί να οφείλεται τόσο μεγάλη κατανάλωση;;


Η λυχνία λαδιού ή η λυχνία στάθμης λαδιού; Το δικό μου που είναι και japan :innocent: :lol: , έχει και λυχνία στάθμης. Όσο για τον 1,5 , για να τον φοράει και η mercedes , πρέπει να είναι κορυφή.


να μην αρχίσουμε λοιπόν με τις άπειρες |λογοκρισία| που έχει κάνει η mercedes τα τελευταία 20 χρόνια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By g47
#420857 Eσπασε το πλαστικο κελυφος κλειδιου Jazz του 04, σαν αυτο:

Εικόνα

Που ψαχνω για αλλο? Μπορω να βγαλω το κυκλωματακι υποθετω οποτε χρειαζομαι μονο το πλαστικο?
Άβαταρ μέλους
By xenos
#421053 Λογικα ναι. Ψαξε στο εβαυ και βιντεακια στο τουμπε.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#421069
g47 έγραψε:Eσπασε το πλαστικο κελυφος κλειδιου Jazz του 04, σαν αυτο:

Εικόνα

Που ψαχνω για αλλο? Μπορω να βγαλω το κυκλωματακι υποθετω οποτε χρειαζομαι μονο το πλαστικο?

https://www.carkeycover.com/en/select-y ... d-model-a/
Άβαταρ μέλους
By g47
#421236 Saxon αυτα ειναι προφυλακτικα για το κελυφος, εγω θα ηθελα να αλλαξω το ιδιο το κελυφος.
Οντως στο ebay υπαρχουν, θα τσιμπησω ενα και ας μην ειναι original. Αναγκαστικα θα παρω ενα που εχει και κυκλωμα γιατι ειναι τα μονα που ερχονται και μετα κουμπια (εχουν ξεβαψει στο δικο μου).
Άβαταρ μέλους
By elteo
#421251 Μια βοήθεια για σύνδεση της κουζίνας ρε αδέρφια...

Στην κουζίνα το κουτάκι είναι 1,2,3 επάνω και γείωση και 4,5 από κάτω

Στον τοίχο έχω έτοιμη κλεμα με φάση ουδέτερο και γείωση με τα χρώματα τους τα πάντα όλα. ΕικόναΕικόναΕικόνα

.