Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#412138
pik. έγραψε:την ωρα που μιλαμε η κολλητη της κοπελας μου δουλευει στην Μακινσευ .
Η εργασια της ειναι 12 ωρες την ημερα με φωνες αγχος .
Την εβαλε εκει ο μπαμπας της να μαθει την δουλεια και να μαθει να αναλαμβανει ευθυνες.

ο μπαμπας της ειναι ιδιοκτητης επενδυτικου fund με αξια 1,8δις$.
τα μισά είναι δικά της.Μοναχοκόρη.

ας συνεχιζουμε να κοιταζουμε τον κοσμο με βάση τα ΕΛληνικα γυαλακια μας ....

1. Προφανώς και όποιος πάει εκεί δουλεύει, αυτό και στο τελευταίο ταβερνείο στο Μπύθουλα ισχύει.
2. Δεν αισθάνεσαι φτωχός συγγενής διότι τα άτομα που δουλεύουν έρχονται και φεύγουν και δεν είναι απαραίτητα φραγκάτοι, ούτε με δύναμη κτλ.
3. Μπαίνεις και χωρίς βύσμα αλλά ή θα έχεις καλό πτυχίο ή θα είσαι αστέρι στα analytics κτλ. Κάτι που είχε ο Μητσοτάκης και άρα δεν πολυ-ισχύει αυτό που είπε ο HF για τηλέφωνα στη Μακίνζυ, στο Harvard πιο πιθανό.

Μια χαρά είναι τα γυαλιά μου, πρόσεχε μην χρησιμοποιείς μια ακραία τιμή για να περιγράψεις το μέσο.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#412140
saxon_747 έγραψε:
pik. έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
pik. έγραψε:την ωρα που μιλαμε η κολλητη της κοπελας μου δουλευει στην Μακινσευ .
Η εργασια της ειναι 12 ωρες την ημερα με φωνες αγχος .
Την εβαλε εκει ο μπαμπας της να μαθει την δουλεια και να μαθει να αναλαμβανει ευθυνες.

ο μπαμπας της ειναι ιδιοκτητης επενδυτικου fund με αξια 1,8δις$.
τα μισά είναι δικά της.Μοναχοκόρη.

ας συνεχιζουμε να κοιταζουμε τον κοσμο με βάση τα ΕΛληνικα γυαλακια μας ....

Offtopic:

Ο ορισμος της κατάντιας. 1,8δις περιουσίας και κάθεσαι και δουλεύεις 12ωρες σε μια δουλειά που σε βάζει ο μπαμπάς σου για να σε σκληραγωγησει με φωνές και αγχος. Αναρωτιέμαι τι πραγματικά θα επέλεγε η κοπέλα σαν επαγγελμα αν μπορούσε να επιλέξει μόνη της.

:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

φοβεροι.
αντι να επικροτουμε. :s_whiteflag


Μάλλον δεν κατάλαβες. Θα επικροτουσα αν μου έλεγες ότι η κοπέλα γουστάρει. Όταν όμως γράφεις ότι την έβαλε ο πατέρας της...

επειδη ετυχε να την γνωρισω και μια και έχεις την απορια,να σου αναφερω οτι στην αρχη δεν ηθελε με την καμμια
αλλά τώρα έχει γίνει χειρότερη απο τον πατέρα της.Μάλιστα αναγνωρισε οτι θα ήταν κουταμάρα να χειριστεί κάποιος άλλος τα χρήματα εκτός απο την ιδια μια και δεν έχει σε άλλον εμπιστοσυνη.
ισχυει,ΔΕΝ ηθελε.
Υποψην 29 ετων.

μην ξεχνας είναι πολλά τα χρήματα,είμαστε σε άλλο επιπεδο.
Θα μου πεις την διαλεξαν τα χρήματα της;
Και εγω θα σου απαντησω ως εξης...ποσα παιδια δεν κανουν τις δουλειες των πατερων τους και δεν συνεχιζουν την επιχειρηση των γονιων τους; :thumbsup:
Αρα ,αποψη μου,γιατι οχι και αυτη;
Την τιμά που δουλέυει ή αποκτά εμπειρία the hard way ενω θα μπορουσε να κανει βιντεακια στο ινστα με τις αγορες της και τον πλουτο.
Red Garland έγραψε:2. Δεν αισθάνεσαι φτωχός συγγενής διότι τα άτομα που δουλεύουν έρχονται και φεύγουν και δεν είναι απαραίτητα φραγκάτοι, ούτε με δύναμη κτλ.

8 στους 10 ειναι απολυτα φραγκατοι,ο κ.Μητσοτακης προφανως δεν πειναει αλλα δεν παιζει σε αυτα τα επιπεδα.
στα γραφεια ειδικα Λονδινου Παρισιου ειναι αποκλειστικα παιδια φραγκατων.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#412144
saxon_747 έγραψε:
italakias έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
pik. έγραψε:την ωρα που μιλαμε η κολλητη της κοπελας μου δουλευει στην Μακινσευ .
Η εργασια της ειναι 12 ωρες την ημερα με φωνες αγχος .
Την εβαλε εκει ο μπαμπας της να μαθει την δουλεια και να μαθει να αναλαμβανει ευθυνες.

ο μπαμπας της ειναι ιδιοκτητης επενδυτικου fund με αξια 1,8δις$.
τα μισά είναι δικά της.Μοναχοκόρη.

ας συνεχιζουμε να κοιταζουμε τον κοσμο με βάση τα ΕΛληνικα γυαλακια μας ....

Offtopic:

Ο ορισμος της κατάντιας. 1,8δις περιουσίας και κάθεσαι και δουλεύεις 12ωρες σε μια δουλειά που σε βάζει ο μπαμπάς σου για να σε σκληραγωγησει με φωνές και αγχος. Αναρωτιέμαι τι πραγματικά θα επέλεγε η κοπέλα σαν επαγγελμα αν μπορούσε να επιλέξει μόνη της.

Καλα ξηγιεται ο πατερας της κοπελας την οποια εαν την εχει μεγαλωσει σωστα,δεν θα εχει προβλημα να εργαστει .
Την καταντια που ειδες;


Στο ότι ο πατέρας επέλεξε την εργασία της κόρης του. Αν θες όμως το συζητάμε στο κατάλληλο θέμα.

Το ειπε ο Πικ,σκοπος ηταν να μαθει να αναλαμβανει ευθυνες.
Που ξερεις εσυ αν εγινε ή οχι υστερα απο συμφωνια;
Ρε Σαξον ,αυτο που βλεπετε ολοι οι μικροαστοι,αυτη η κομπλεξικη νοοτροπια ειναι τοσο ηλιθια που τελικα τα μεγαλα κεφαλια αποφασισαν να διαλυσουν παντου την μεσαια ταξη.
Γιαυτο εχουμε καταντησει να δουλευουμε και να γυρναμε πισω αφραγκοι,επειδη ειμαστε βλακες και ανοητοι εγωιστες.
Θα παει να βρει δουλεια μονη της ,αυτο που θελει εκεινη επειδη ειναι ελευθερη να αποφασιζει για τον εαυτο της και τριχες κατσαρες.οταν την περιμενουν 1.8 δις και ηδη θα περναει ζωη ζηλευτη.

Επισης περισσοτερο βλακωδες ειναι να πιστευεις εγω ,εσυ ο αλλος,οτι οι δουλεια που κανουμε καθενας μας ηταν επιλογη μας.
ΟΧΙ,δεν ηταν επιλογη μας.
Μπορει εμεις να αποφασισαμε ,αλλα αυτο εγινε επειδη δεν ειχαμε κατι αλλο να κανουμε.
Και αν εσυ αυριο κερδιζες καπου εκκ ευρω,σιγουρα θα αλλαζες επαγγελμα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#412151 pik, θα μου επιτρέψεις να σου πώ οτι η γνώση σου για το αντικείμενο ειναι, ας το πούμε επιδερμική.

Σε αυτές τις εταιρίες δουλεύουν πάρα πολλοί μη φραγκάτοι, γιατί απλά όντας φραγκάτος δεν σημαίνει ότι σου κόβει. Προφανώς και χρησιμοποιούνται για lobbying απ τους απανταχού πλούσιους/ισχυρούς για τους γόνους τους, αλλά την λάτζα δεν την βγάζουν αυτοί.

Πάααρα πολλά μυαλά, και μάλιστα άσχετα με οικονομικά καταλήγουν να κάνουν ένα πέρασμα ή και πολλές φορές να καούν σε τέτοιες εταιρίες. Αν δεις μάλιστα ποιους προσλαμβάνους στις junior θέσεις, θα δεις ότι ποσώς τους ενδιαφέρει το πτυχίο σου. Μάλιστα εχουν μια αδυναμία σε πολυτεχνία/φυσικομαθηματικά για ευνόητους λόγους :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#412152
saxon_747 έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:
Υστεροφημία που δεν εξασφαλίζει καμία θέση σε καμία ιδιωτική εταιρεία.
Πολύ δε περισσότερο για κάποιον που προέρχεται από πολιτική οικογένεια.

Αλλά σαξον μου αν δεν ήσουν αντικειμενικός δεν θα είχες τέτοιες απορίες.
Ne c' est pas? :s_roses


Γιατί, η υστεροφημία εξασφαλίζεται αν γίνεις βουλευτής, υπουργός ή πρωθυπουργός στην Ελλάδα;


Πρωθυπουργός ναι.
Πολύ δε περισσότερο αν προέρχεσαι από μια οικογένεια πολιτικών.

Την αντικειμενικότητα με μέτρο σε κάθε περίπτωση. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By pik.
#412153 Ολο αυτο εγινε σαν παραδειγμα για να αναφερω οτι δεν μπορει να παρομοιαζεται μια εταιρια αυτης της υφης με το ελληνικο δημοσιο κ την εργασια σε αυτο.
Ειναι σαν να μου λες αυτοκινητο το vW up αλλα και η Απερτα

Ε οχι
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#412156
italakias έγραψε:
Επισης περισσοτερο βλακωδες ειναι να πιστευεις εγω ,εσυ ο αλλος,οτι οι δουλεια που κανουμε καθενας μας ηταν επιλογη μας.
ΟΧΙ,δεν ηταν επιλογη μας.
Μπορει εμεις να αποφασισαμε ,αλλα αυτο εγινε επειδη δεν ειχαμε κατι αλλο να κανουμε.
Και αν εσυ αυριο κερδιζες καπου εκκ ευρω,σιγουρα θα αλλαζες επαγγελμα.


Είδες που συμφωνούμε; Αυτό ακριβώς λέω, ότι κάποιος που έχει μια περιουσία 1,8δις, μπορεί να επιλέξει. Εμείς, έχουμε περιορισμένες επιλογές.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#412167
pik. έγραψε:
markvag έγραψε:Στην αρχή είπα να απαντήσω για το πόσο με την αξία του πήρε ο Κούλης τη δουλειά σαν σύμβουλος (με μηδέν εμπειρία σύμβουλος;;; :s_rofl :s_rofl τι θα συμβουλέψει;;;; :s_rofl :s_rofl ) και το πόσο φασιστικό (δεν) είναι να μην δίνεις στην κουράδα τον Πάγκαλο το δικαίωμα να σου κουνάει το δάχτυλο, αλλά δεν βαριέσαι... τζάμπα τα Bits θα πάνε... :roll:

οταν καποιος δεν έχει τι να πει προφανως δεν λεει τιποτα.

ετσι ομως μαλλον παραδεχεσαι οτι ο αγαπητος σου Τheodore εχει δικιο. :lol:


Καλά... οκ... :sleep:


italakias έγραψε:Συριζα δεν θελετε γιατι σας πουλησε,ΝΔ δεν γουσταρετε,το Πασοκ ειναι βρωμικο,τι μενει αραγε;
Μαρκο θα πεις κατι;



Εγώ σου έχω απαντήσει πολλές φορές! Italakias for prime minister! :rtfm:



pik. έγραψε:την ωρα που μιλαμε η κολλητη της κοπελας μου δουλευει στην Μακινσευ .
Η εργασια της ειναι 12 ωρες την ημερα με φωνες αγχος .
Την εβαλε εκει ο μπαμπας της να μαθει την δουλεια και να μαθει να αναλαμβανει ευθυνες.

ο μπαμπας της ειναι ιδιοκτητης επενδυτικου fund με αξια 1,8δις$.
τα μισά είναι δικά της.Μοναχοκόρη.

ας συνεχιζουμε να κοιταζουμε τον κοσμο με βάση τα ΕΛληνικα γυαλακια μας ....


Αξιοκρατία βλέπω και στο εξωτερικό και λέμε όχι στον νεποτισμό, έτσι;;; :iconcool:

Μπορεί η κοπέλα να είναι όντως άξια και έξυπνη και με προσόντα, δεν το αμφισβητώ, αλλά μόνος σου το λες πως τίποτε από αυτά δεν μέτρησε για να πάρει τη δουλειά που έχει σήμερα. Την έβαλε ο μπαμπάς και πιθανώς να πήρε τη θέση κάποιου πιο άξιου (πιθανώς και όχι, δεν έχει σημασία) :iconcool:

pik. έγραψε:ποσα παιδια δεν κανουν τις δουλειες των πατερων τους και δεν συνεχιζουν την επιχειρηση των γονιων τους; :thumbsup:


Δεν είναι όμως το μαγαζί του μπαμπά της... :rtfm:


pik. έγραψε:Ολο αυτο εγινε σαν παραδειγμα για να αναφερω οτι δεν μπορει να παρομοιαζεται μια εταιρια αυτης της υφης με το ελληνικο δημοσιο κ την εργασια σε αυτο.


Σε ότι αφορά τον νεποτισμό, προφανώς και ναι... μόνος σου τα περιέγραψες... :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#412174
saxon_747 έγραψε:
pik. έγραψε:την ωρα που μιλαμε η κολλητη της κοπελας μου δουλευει στην Μακινσευ .
Η εργασια της ειναι 12 ωρες την ημερα με φωνες αγχος .
Την εβαλε εκει ο μπαμπας της να μαθει την δουλεια και να μαθει να αναλαμβανει ευθυνες.

ο μπαμπας της ειναι ιδιοκτητης επενδυτικου fund με αξια 1,8δις$.
τα μισά είναι δικά της.Μοναχοκόρη.

ας συνεχιζουμε να κοιταζουμε τον κοσμο με βάση τα ΕΛληνικα γυαλακια μας ....

Offtopic:

Ο ορισμος της κατάντιας. 1,8δις περιουσίας και κάθεσαι και δουλεύεις 12ωρες σε μια δουλειά που σε βάζει ο μπαμπάς σου για να σε σκληραγωγησει με φωνές και αγχος. Αναρωτιέμαι τι πραγματικά θα επέλεγε η κοπέλα σαν επαγγελμα αν μπορούσε να επιλέξει μόνη της.

αντίστοιχη κοπέλα που γνωρίζω εγώ τους έγραψε στα @@ της (σε αντίθεση με τον αδερφό της) και πήγε να γίνει χορεύτρια

ίσα ίσα σπούδασε όσο την έπρηζαν αλλά μετά έκανε την εμπανάστασή της :shifty:

η πίεση βέβαια υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει, θα δείξει.. ίσως και αυτή στα 29 της τη δει αλλιώς και πάει να κουμαντάρει τα φράγκα
Άβαταρ μέλους
By pik.
#412196
markvag έγραψε:
Αξιοκρατία βλέπω και στο εξωτερικό και λέμε όχι στον νεποτισμό, έτσι;;; :iconcool:


εκτος τοπου και χρονου.
Καταλαβαινω τον αρνητισμο και την μιζερια,ομως καπου ΥΠΕΡΕΛΕΟΣ.

με phd απο Cambridge και ενω σπουδασε ΟΛΗ ΤΗ ΣΧΟΛΗ στο Harvard μιλας οτι πηρε την θεση απο καποιον αξιο... :tomato:

ναι ρε συ απο καποιον αξιο που τελειωσε στο ΑΠΘ μαλλον :s_biggrin

πραγματικα ειστε ο,τι να ναι δεν με εκπλησει καθολου οσο περναει ο καιρος η καταντια της χωρας.
φυσικη εξελιξη.

αντι να μου πεις και να δεχθω οτι εστω λογω χρηματων μπορουσε να σπουδασει σε Harvard και Cambridge και να έχει προσβαση σε τετεια θεση,μου μιλας για νεποτισμο και νεοελληνικες μαλακιες.


:thumbsdown:

κατα τα άλλα περιμενουμε αναπτυξη.
με αυτα τα μυαλα.
ναι οκ.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#412212 pik όταν έχεις μπερδέψει το σύμπαν αναφέροντας άσχετα πράγματα(χρήμα, δύναμη, γνωριμίες και φτωχούς συγγενείς + "την έβαλε εκεί ο μπαμπάς της") για να καταλήξεις ότι ήθελες να πεις ότι η Μακίνζυ δεν είναι δημόσιο, δεν φταίνε οι άλλοι. Δόμησε καλύτερα το γραπτό σου λόγο να βγάζεις και νόημα.

Επομένως δεν τα απόδωσες σωστά,την κοπέλα την ανάγκασε/πίεσε να πάει να δουλέψει εκεί, δεν την "έβαλε ο πατέρας της" διότι μια χαρά προσόντα είχε. Το "βάζω κάποιον σε μια επιχείρηση" όταν δεν είναι δικιά μου έχει την έννοια του βύσματος/μέσου στα Ελληνικά.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#412221
Red Garland έγραψε:pik όταν έχεις μπερδέψει το σύμπαν αναφέροντας άσχετα πράγματα(χρήμα, δύναμη, γνωριμίες και φτωχούς συγγενείς + "την έβαλε εκεί ο μπαμπάς της") για να καταλήξεις ότι ήθελες να πεις ότι η Μακίνζυ δεν είναι δημόσιο, δεν φταίνε οι άλλοι. Δόμησε καλύτερα το γραπτό σου λόγο να βγάζεις και νόημα.

Επομένως δεν τα απόδωσες σωστά,την κοπέλα την ανάγκασε/πίεσε να πάει να δουλέψει εκεί, δεν την "έβαλε ο πατέρας της" διότι μια χαρά προσόντα είχε. Το "βάζω κάποιον σε μια επιχείρηση" όταν δεν είναι δικιά μου έχει την έννοια του βύσματος/μέσου στα Ελληνικά.

δυστυχως εκανα λαθος γιατι γραφω σε ελληνικο φορουμ και επρεπε να προσαρμοστω.

Βαζω στα ελληνικα σημαινει πεφτουν τα τηλεφωνα και μπαινει με μεσο.
Βαζω στον υπολοιπο δυτικο κοσμο που δεν ειναι κατσαπλιαδες σημαινει της ζηταω να παει και την αναγκαζω αρχικα.

δικιο. :iconcool:

ευτυχως που το φορουμ έχει πολυ ικανους στην ελληνικη και μας διορθωνουν. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#412225
rx8_drifter έγραψε:pik, θα μου επιτρέψεις να σου πώ οτι η γνώση σου για το αντικείμενο ειναι, ας το πούμε επιδερμική.

Σε αυτές τις εταιρίες δουλεύουν πάρα πολλοί μη φραγκάτοι, γιατί απλά όντας φραγκάτος δεν σημαίνει ότι σου κόβει. Προφανώς και χρησιμοποιούνται για lobbying απ τους απανταχού πλούσιους/ισχυρούς για τους γόνους τους, αλλά την λάτζα δεν την βγάζουν αυτοί.

Πάααρα πολλά μυαλά, και μάλιστα άσχετα με οικονομικά καταλήγουν να κάνουν ένα πέρασμα ή και πολλές φορές να καούν σε τέτοιες εταιρίες. Αν δεις μάλιστα ποιους προσλαμβάνους στις junior θέσεις, θα δεις ότι ποσώς τους ενδιαφέρει το πτυχίο σου. Μάλιστα εχουν μια αδυναμία σε πολυτεχνία/φυσικομαθηματικά για ευνόητους λόγους :lol:


Στις μεγαλες συμβουλευτικες τυπου ΜακΚινσει δουλευουν μονο αποφοιτοι καλων πανεπιστημιων και/ή απο γνωστες οικογενειες (πλουσιες, πολιτικοι κλπ) γιατι με το δικτυο περνουν δουλειες. Θα παρουν και αλλους που ειναι ομως Νο 1 στην σχολη τους (παντα απο πολυ καλα πανεπιστημια) αλλα ολοι ξερουν οτι το δικτυο σε ανεβαζει. Παρα πολλοι μη φραγκατοι σιγουρα δεν παιζει αλλα και το πολυ ειναι σχετικο γιατι γενικα δεν εχουν πολυ κοσμο αυτες οι εταιρειες (η ΕΥ δεν ειναι σε αυτο το επιπεδο, μιλαμε για μπουτικ συμβουλευτικες).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#412238
pik. έγραψε:
markvag έγραψε:
Αξιοκρατία βλέπω και στο εξωτερικό και λέμε όχι στον νεποτισμό, έτσι;;; :iconcool:


εκτος τοπου και χρονου.
Καταλαβαινω τον αρνητισμο και την μιζερια,ομως καπου ΥΠΕΡΕΛΕΟΣ.

με phd απο Cambridge και ενω σπουδασε ΟΛΗ ΤΗ ΣΧΟΛΗ στο Harvard μιλας οτι πηρε την θεση απο καποιον αξιο... :tomato:

ναι ρε συ απο καποιον αξιο που τελειωσε στο ΑΠΘ μαλλον :s_biggrin

πραγματικα ειστε ο,τι να ναι δεν με εκπλησει καθολου οσο περναει ο καιρος η καταντια της χωρας.
φυσικη εξελιξη.

αντι να μου πεις και να δεχθω οτι εστω λογω χρηματων μπορουσε να σπουδασει σε Harvard και Cambridge και να έχει προσβαση σε τετεια θεση,μου μιλας για νεποτισμο και νεοελληνικες μαλακιες.


:thumbsdown:

κατα τα άλλα περιμενουμε αναπτυξη.
με αυτα τα μυαλα.
ναι οκ.



ΕΣΥ είπες ότι την έβαλε εκεί ο μπαμπάς της! :rtfm: Οπότε ότι προσόν κι αν είχε ήταν άσχετο. Αν αυτό δεν είναι ο ορισμός του νεποτισμού, δεν ξέρω τι είναι.

τα υπόλοιπα για ΑΠΘ, φυσική εξέλιξη κτλ είναι άσχετα με την πραγματικότητα και τη συζήτηση.

Ξέρεις, θα στο ξαναπώ αυτό που σου είπαν και σε άλλο θέμα, δεν είσαι ο μόνος έξυπνος εδώ μέσα... :roll: ούτε μόνο οι χαζοί πάνε σε ελληνικά πανεπιστήμια. edit: ή μόνο οι έξυπνοι πάνε στα καλά...

Το αν ήθελες να πεις ότι την πίεσε ο πατέρας της να δουλέψει (οπουδήποτε) και αυτή βρήκε δουλειά εκεί είναι κάτι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#412245
markvag έγραψε:
.....

ο τροπος απο τον οποιο πιανεσαι για να ριξεις αρνητισμο ειναι κορυφαιος.
Θα εκανες καριερα σε πανελ.
Πιστευω εχεις ταλεντο.

κοιταξε το .
φιλικα.

Οσον αφορα το οτι ειπα ᾽᾽την εβαλε᾽᾽και εσεις νομιζατε οτι επεσαν τα μεσα,δειχνει ποσο νοσηρη και βρωμικη εχει καταντησει η σκεψη μας στην Ελλαδα και με αυτην κρινουμε αντιλαμβανομαστε και βγαζουμε για τον κοσμο συμπερασματα.

ενδεικτικο επομενως ολο αυτο.

για το αν ειμαι εξυπνος η οχι,ειδικα στο δικο μας φορουμ μαλλον ενας θρησκοληπτος κολλημενος φασιστακος δεξιος θα θεωρουμαι που το παιζει ξερολας αρα πολυ μακρια απο την εικονα του εξυπνου.

εξυπνος εδω ειναι οποιος γκρινιαζει ,βριζει τους παντες οποτε πεφτει μεσα και γενικα ειναι εναντιον εκκλησιας,δυτικου τροπου ζωης,ελληνικων αξιων ,σεβασμου των αλλων κλπ.

αρα προφανως με βαση αυτα δεν εμαι και πολυ εξυπνος θα ελεγα.
:s_smile