Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#412169 Σιγά ρε 'συ... Πόση ώρα κάνει να δροσίσει το σπίτι;;; Εγώ σε 5 λεπτά αισθάνομαι διαφορά, σε 15 είμαι καλά.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#412312 Χρονοδιακοπτη; Φυσικα και εχει, για ΟΝ και ΟΦΦ ... αλλα:

Ειναι μικρο, 9000btu για περιπου 90τμ σπιτι...
Ειναι τοποθετημενο στο σαλονι, με την κουζινα να συνορευει και το διαδρομο του, απεναντι ακριβως.
1ο δωματιο στον διαδρομο ειναι το υπνοδωματιο, επομενως πρεπει να σπρωξει και εκει αερα... το αλλο δωματιο και το μπανιο και η αποθηκουλα, ειναι στη στροφη του διαδρομου οποτε εκεινα παραμενουν σχετικα χλιαρα.

Δεν με παιρνει να το κλεισω για ολη μερα με τετοια ζεστη και να το ανοιξω οταν γυρισω απο τη δουλεια 19:00... ή 17:00 αναλογα ποτε σχολαω.... δε θα προλαβει να κρυωσει πατωματα, τοιχους, οικοσκευή και ολα ακτινοβολουν ζεστη.
Διωχνει την υγρασια, δεν ειμαι φαν της υγρασιας οποτε με βολευει.

Συν τοις αλλοις, ειναι και η :inlove: για καποιες ωρες στο σπιτι οσο λειπω επομενως, το ανοιξε κλεισε μας γαμαει λιγακι.
Σταθερα στους 23 τη μερα ρυθμισμενο και 25 το βραδυ για υπνο και ολα καλα μεχρι να περασουν οι τρελες ζεστες.
Το σπιτι αεριζεται 1 ωριτσα το πρωι (7 παραθυρα ανοιχτα - διαμπερες).

Το να ειναι κλειστο απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 7 το απογευμα ειναι χαζομαρα κατα τη γνωμη μου με τετοιες εξωτερικες συνθηκες. Αν γυρισω και θελω δροσια θα εχω βγει απο το ντουζ και θα το βαλω να λειτουργησει φυσωντας πολυ πιο κρυο αερα... κακη συνταγη!! Με τον μεχρι στιγμης τροπο λειτουργιας, η καταναλωση του ειναι αστεια, ενεργειακη κλαση Α++ inverter ειναι!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#412332
glf έγραψε:Εγώ στο γραφείο πήρα δραστικά μέτρα. Δεν εχω a/c όμως δίπλα είναι το server rack με μονιμο a/c.
Και έριξα δύο τρύπες με σωλήνα Φ125.
Μια τρύπα επάνω και μια κάτω για φυσική κυκλοφορία.ΕικόναΕικόναΕικόνα

Ενδιαφέρουσα προσπάθεια για gloryhole, μου άρεσε και το παιχνιδιάρικο φινίρισμα, αλλά με την ψύξη τι έγινε τελικά;





Άβαταρ μέλους
By Kon5
#412383 Για να ολοκληρώσεις σωστά το project βάλε ένα εξαεριστήρα μπάνιου για να έρχονται μαζικά οι ψυχρές αέριες μάζες :s_sarcastic
Ακολουθούν προτεινόμενες λύσεις:

Λύση κιτς
Εικόνα

Λύση τρέντι βλαχο led --> αυξάνει την ψύξη κατά 2000 btu :s_sarcastic

Εικόνα

Λύση λαική . Με αυτή την επιλογή απαραίτητα κυκλοφορείς με παντόφλες στο χώρο εργασίας.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#412404
drdino έγραψε:Ενδιαφέρουσα προσπάθεια για gloryhole,


Kon5 έγραψε:Για να ολοκληρώσεις σωστά το project βάλε ένα εξαεριστήρα μπάνιου για να έρχονται μαζικά οι ψυχρές αέριες μάζες :s_sarcastic
Ακολουθούν προτεινόμενες λύσεις:


Εικόνα






























Εικόνα

Εικόνα































Εικόνα































Εικόνα






Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#412407 :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#412421 :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Ξεράθηκα... :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#412442 Θα δώσω κουράγιο στους λίγους φίλους/συνφορουμίτες και θα σας πώ πως σήμερα η μέγιστη ήταν 22οC με βροχές, καταιγίδες ήλιο. Τωρα μπήκα σπίτι και ημουν με ζακέτα. 17oC
Άβαταρ μέλους
By pik.
#412449
Thomas_C200K έγραψε:Θα δώσω κουράγιο στους λίγους φίλους/συνφορουμίτες και θα σας πώ πως σήμερα η μέγιστη ήταν 22οC με βροχές, καταιγίδες ήλιο. Τωρα μπήκα σπίτι και ημουν με ζακέτα. 17oC



εδω έχει 23κελσιου... :omg:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#412468
pik. έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Θα δώσω κουράγιο στους λίγους φίλους/συνφορουμίτες και θα σας πώ πως σήμερα η μέγιστη ήταν 22οC με βροχές, καταιγίδες ήλιο. Τωρα μπήκα σπίτι και ημουν με ζακέτα. 17oC



εδω έχει 23κελσιου... :omg:

Είστε νότια, γιαυτό :rtfm:
Πάντως μετά από καιρό είπα, δόξασι, να φύγει ο ήλιος και έφυγε :yahoo: :yahoo: :yahoo: , δρόσισε κιόλας, γίναμε ανθρώποι :yahoo: :yahoo: :yahoo: :inlove: .Α ρε χειμώνα μας λείπεις που βολοδέρνεις?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#412480
Thomas_C200K έγραψε:Α ρε χειμώνα μας λείπεις που βολοδέρνεις?



Εικόνα

:rtfm: :rtfm: :innocent: :lol:

Και στο τριγύρω ημισφαίριο...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#412485
Thomas_C200K έγραψε:Θα δώσω κουράγιο στους λίγους φίλους/συνφορουμίτες και θα σας πώ πως σήμερα η μέγιστη ήταν 22οC με βροχές, καταιγίδες ήλιο. Τωρα μπήκα σπίτι και ημουν με ζακέτα. 17oC


12° C, ενώ βρέχει από χτες. Δεν άντεξα και άνοιξα το καλοριφέρ κάνα μισάωρο. :(