Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#411945 Ρε συ σε τι γαμάτη χώρα ζούμε.
Τσακωνόμαστε εδώ σε ποιό καλύτερο παράδεισο να πάς:
Σέριφο? Πήλιο? Λευκάδα?
Προχτές είμουνα Ρέθυμνο για δουλιά.
Έφυγα Κυριακή βράδυ, γύρισα Δευτέρα βράδυ.
Το βράδυ φάγαμε σε ένα ταβερνάκι δίπλα στη θάλασσα, πεντακάθαρο, κυριλέ τουαλέτες, μεζέδες τοπικούς, πνιγήκαμε στις ρακές κλπ, σκάσαμε πληρώσαμε σκάρτα πενήντα ευρώ τρία άτομα, στο τέλος μας έφεραν εκτός από ρακές κέρασμα μια πιατέλλα με φρούτα, γλυκά, και παγωτό. Το μαγαζάκι ήταν τίγκα στους Βορειοευρωπαίους.
Σκεφτόμουνα τι άλλο να θέλουνε αυτοί? Τσάμπα φαι που δεν το έχουνε δει ούτε στον ύπνο τους, κεράσματα που δεν έχουνε κάνει ούτε στη μάνα τους, ζεστή, γλυκιά βραδιά, πλαί στο κύμα.
Το επόμενο πρωι πετυχαίνω ένα ζευγάρι από αυτούς σε ένα καφενεδάκι θέα το απέραντο γαλάζιο, κάτω από μια μουριά και πίνανε μπυρίτσα fix. Δυόμιση ευρώ η μία με πατατάκια. Κάτσανε κάνα τρίωρο πληρώσανε πέντε ευρώ και φύγανε.
Και μετά σου λένε δεν ξέρουμε πώς θα περάσουμε από τα κοινοβούλια μας το κούρεμα του χρέους σας.
Γαμώ το σπίτι σας μουνιά.
Τριάντα ευρώ τη μέρα το άτομο είσοδο και ο,τι φάτε και ο,τι ρουφήξετε έξτρα. Με το που μπαίνετε στο αεροδρόμιο θα περνάτε από το ταμείο. 30ευρώ*10 μέρες μεσο όρο ο κάθε βρωμιάρης*10.000.000 που μας κατσικόνωνται κάθε χρόνο= 3 δις. όσο το γαμημένο το πλεόνασμα που έχουν γαμηθεί στα μέτρα. Δε γουστάρετε? τραβάτε σε καμμιά Αίγυπτο να σας τινάξουν στον αέρα ή καθήστε στις μπουρδελοχώρες σας να κάνετε διακοπές στα παγκάκια του πάρκου με ψιλόβροχο και πικνικ με σάντουιτς κομμένα διαγώνια σε πλαστικό. :rtfm:















υγ.: άμα με αφήνουνε αμολητό σε τέτοια μέρη κάνα δυο μέρες γίνομαι λίγο εθνικιστής. Δεν πειράζει. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#411964 Θέλουνε και Πεμβέ Μητρίο, αιφόουνζς, δουλειά με κάμποσα χιλιάρικα μηνιάτικο, υγειονομική ασφάλεια και περίθαλψη και ασφαλές περιβάλλον διαβίωσης και εργασίας σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα.
Και το καλοκαίρι να έρχονται για 10 μέρες Ελλάδα, Τουρκία, Ισπανία και να τα σπάνε.Ψιλοπράματα δηλαδής.
Άβαταρ μέλους
By skous
#411995 Κυθνο οχι Λουτρά, μου φαινεται μακριά.
Εγω έμενα Λιμάνι, που είχε και ζωη το βράδυ και ειναι κοντα σε Χώρα και σε Δρυοπηδα (που είναι σαν πιο μικρή χώρα). Ειναι και κεντρικά κα έχεις όλο το νησί στα ειΚοσι λεπτά με το αυτοκίνητο.
Να και μια φωτο απο εκει που έμενα εγω (φοβερά δωματια οταν είχα πάει)!

Και μερικες απο κάτι παραλίες κλπ
Btw κύθνος αν θυμαμαι καλα έχει τις περισσοτερες παραλίες απο κάθε νησί, όμως το σημαντικο είναι ότι εχει παραλίες παντού, οποτε οτι αέρα και να έχει δεν σε νοιάζει, πάς σε άλλη...

Εικόνα
ΕικόναΕικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#412005
junior gt έγραψε:Ρε συ σε τι γαμάτη χώρα ζούμε.
.....
υγ.: άμα με αφήνουνε αμολητό σε τέτοια μέρη κάνα δυο μέρες γίνομαι λίγο εθνικιστής. Δεν πειράζει. :rtfm:


ΧαχαχαχΑ επικό rant.....
Μαζί σου!

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#412015 Βλέπω τους ολλανδούς απέναντι στο γραφείο κι εχω γαμηθεί στα γέλια, επικό ρανταρισμα :yahoo: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#412017
dimik έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:διμικ Βατερά δεν είναι αυτή;
20 μέρες έκανα εκεί διακοπές το 2000.

ΘΑΛΑΣΣΑΡΑ :iconcool:



Μόλυβος :rtfm:
Απο τα ομορφότερα χωριά της Ελλάδας

Εικόνα


Σαφώς και έχω πάει. Την έχω γυρίσει σχεδόν όλη.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#412142
junior gt έγραψε:Και μετά σου λένε δεν ξέρουμε πώς θα περάσουμε από τα κοινοβούλια μας το κούρεμα του χρέους σας.
Γαμώ το σπίτι σας μουνιά.

υγ.: άμα με αφήνουνε αμολητό σε τέτοια μέρη κάνα δυο μέρες γίνομαι λίγο εθνικιστής. Δεν πειράζει. :rtfm:


:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#412371 Κύθνο έχει χωματόδρομους?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#412431 Υπέρ της Σαμοθράκης και της Σκύρου κι εγώ. Απρόσμενα νησιά για λιγότερο κοσμοπολίτικες αλλά αυθεντικές καταστάσεις.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#412437 Κύθνο σκεφτιμασταν και μεις φετο γιατί Κυκλάδες, αλλά και κοντά σχετικα και εναλλακτικό αςουμε και δεν έχουμε παει...
Αλλά μου φαίνεται λίγο άγονο και εχουμε και το 2χρονο Ταλιμπάν μαζί....
Γι αυτό βλέπουμε και σκόπελο, Αλόννησο κλπ.
Σαμοθράκη ηταν επίσης σκέψη αλλά πολύ χλμ ρε γμτ...
Καμια πρόταση για νησάκι με παραλίες τουμπανο, ψιλοοργανωμενο αλλά και σχετικά φθηνό εναλλακτικο?
Στυλ Αμοργό (ιδανικό για μένα), Σέριφο (αυτοι παραακριβυνανε πήρα μερικά τηλ και μου φύγε ο τάκος, ζητάνε 70αρες για δωμάτιο που είχα πληρώσει 35 πριν λιγα χρόνια...) κλπ ?

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#412713
skous έγραψε:Κυθνο οχι Λουτρά, μου φαινεται μακριά.
Εγω έμενα Λιμάνι, που είχε και ζωη το βράδυ και ειναι κοντα σε Χώρα και σε Δρυοπηδα (που είναι σαν πιο μικρή χώρα). Ειναι και κεντρικά κα έχεις όλο το νησί στα ειΚοσι λεπτά με το αυτοκίνητο.
Να και μια φωτο απο εκει που έμενα εγω (φοβερά δωματια οταν είχα πάει)!

Και μερικες απο κάτι παραλίες κλπ
Btw κύθνος αν θυμαμαι καλα έχει τις περισσοτερες παραλίες απο κάθε νησί, όμως το σημαντικο είναι ότι εχει παραλίες παντού, οποτε οτι αέρα και να έχει δεν σε νοιάζει, πάς σε άλλη...

Εικόνα


:omg: :omg: :omg:

Τι κρανίου τόπος είναι αυτός; Ούτε για τόπος εξορίας δεν κάνει! Να με πλήρωναν δεν πήγαινα ούτε για μια μέρα... :vava:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#412714
Η Κύθνος χρησιμοποιήθηκε επίσης ως τόπος εξορίας πρώτα από τους Ρωμαίους.


Στα χρόνια της βασιλείας του Όθωνα ήταν τόπος εξορίας επαναστατών και πολιτικών αντιπάλων.