Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#411977 Μην το μπερδεύεις: δεν λέω αν είχαμε κομμουνιστική κυβέρνηση με την γνωστή μοιρασιά της Γιάλτας, αλλά αν η μοιρασιά ήταν διαφορετική ή δεν υπήρχε.
Από την στιγμή που η μοιρασιά έγινε όπως έγινε, ο Εμφύλιος ήταν μια μάταια αιματοχυσία. Κανείς δεν τους είπε πως τσάμπα σκοτώνονται και πως το παιχνίδι είναι στημένο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#411981
Anonymous Founder έγραψε:Μην το μπερδεύεις: δεν λέω αν είχαμε κομμουνιστική κυβέρνηση με την γνωστή μοιρασιά της Γιάλτας, αλλά αν η μοιρασιά ήταν διαφορετική ή δεν υπήρχε.
Από την στιγμή που η μοιρασιά έγινε όπως έγινε, ο Εμφύλιος ήταν μια μάταια αιματοχυσία. Κανείς δεν τους είπε πως τσάμπα σκοτώνονται και πως το παιχνίδι είναι στημένο.




Αν δεν υπήρχε μοιρασιά στην χειρότερη θα γινόμασταν Κορέα, αν και επιμένω ότι λόγω ιδιαίτερων σχέσεων μας με την Αγγλία προ Β ΠΠ η ΕΣΣΔ δεν θα επέμβαινε.

Με το αν όμως δεν γίνεται τίποτα, αν κέρδιζαν οι Γερμανοί τον πόλεμο θα δίκαζαν τον Τσώρτσιλ για εγκληματία πολέμου που έκαψε την Δρέσδη και όλοι θα συμφωνούσαμε.


Ήταν μάταια γιατί οι έχοντες εξουσία στον ΕΛΑΣ ήταν άτεγκτοι, ενώ θα μπορούσαν να τους γράψουν στα υποδήματα τους επέλεξαν να συνδιαλαγούν μαζί τους και αυτοί νόμισαν ότι έπιασαν τον παπά από τα @ αντί να κινηθούν διπλωματικά και να αποκτήσουν έρεισμα στην εξουσία.
Δεν παύει όμως να παραμένει αιματοχυσία και να υπάρχει ιστορική ευθύνη η οποία δεν αναλαμβάνεται ενώ η αντίπαλη παράταξη κατηγορείτε συλήβδην. Αυτό νομίζω εννοεί ο elvet ιδεολογική ηγεμονία.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#411998 Και οι δύο κατηγορούνται συλλήβδην, δεν βλέπω γιατί υπάρχει μονομέρεια. Αυτό που υπήρξε είναι άλλο όμως για το οποίο κανένας δεν μιλάει: ο Εμφύλιος δεν τελείωσε το 1949, αλλά συνεχίστηκε για πολλές δεκαετίες μετά , αφού οι νικητές κατεδίωκαν τους ηττημένους. Και οι ηττημένοι, είχαν την στήριξη πολλών, ως διωκόμενοι.
Δεν είναι λοιπόν τόσο απλό.
Ούτε βγήκε ποτέ κάποιος από τους νικητές να ζητήσει συγνώμη για τα ξερονήσια ανεπιθύμητων και τις εξορίες.
Κοινώς, όλοι την φωλιά τους την έχουν λερωμένη, άλλοι έχουν υποφέρει από τους κομμουνιστές, άλλοι από τους εθνικούς/κυβερνητικούς, και άκρη δεν βγάζεις.
Οπότε, το να ζητούνται συγνώμες από την μία πλευρά, είναι μάλλον λάθος. Το πιο σωστό είναι να αφήσεις την κάθε πλευρά να λέει και να κάνει τα δικά της, χωρίς να προκαλεί όμως. Και για τα υπόλοιπα, ας αναλάβουν οι ιστορικοί.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#412004 Διμικ, αναρωτιέσαι γιατί εν καιρό ειρήνης, με δημοκρατικό πολίτευμα είχες ξερονήσια και βασανισμούς? Ή μάλλον καλύτερα το θεωρείς φυσιολογικό :s_crazy

Εγώ θα ντρεπόμουν να έχω τέτοιες απορίες, δε μιλάμε για απλά επικράτηση νικητή-ηττημένου.

Η ίδια ιστορία επαναλήφθηκε μετά το 74, όταν βασανιστές της χούντας σουλατσάρανε και πίνανε καφέ.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#412008
rx8_drifter έγραψε:Διμικ, αναρωτιέσαι γιατί εν καιρό ειρήνης, με δημοκρατικό πολίτευμα είχες ξερονήσια και βασανισμούς? Ή μάλλον καλύτερα το θεωρείς φυσιολογικό :s_crazy

Εγώ θα ντρεπόμουν να έχω τέτοιες απορίες, δε μιλάμε για απλά επικράτηση νικητή-ηττημένου.

Η ίδια ιστορία επαναλήφθηκε μετά το 74, όταν βασανιστές της χούντας σουλατσάρανε και πίνανε καφέ.


Μηπως αιτια για αυτα που εγιναν μετα το 50 ηταν η πολιτικη του Ζαχαριαδη, για τα "οπλα παρα ποδα"??? ΑΚΑ θα παμε για τριτο γυρο??
Να λετε καλα που ο Φλωρακης "κανονισε" με την αποστολη του Μπαρμπα Κωστα στο Σουργκουτ τον ιουλιο το 73 να αυτοκτονησει ο Ζαχαριαδης και το 74 μετα την μεταπολιτευση να μην τον εχουν μεσα στα ποδια τους στο ΚΚΕ. Αρκετα ειχε πληρωσει η Ελλαδα την παρουσια του πρακτορα του ΚΚΣΕ απο το 1930 σαν φυτευτο ΓΓ του ΚΚΕ. (επισημα βεβαια το 1934 ο Ριζοσπαστης ανεφερε σε ενα μονοστηλο τον διορισμο του στη θεση του ΓΓ του ΚΚΕ)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#412013
rx8_drifter έγραψε:Διμικ, αναρωτιέσαι γιατί εν καιρό ειρήνης, με δημοκρατικό πολίτευμα είχες ξερονήσια και βασανισμούς? Ή μάλλον καλύτερα το θεωρείς φυσιολογικό :s_crazy

Εγώ θα ντρεπόμουν να έχω τέτοιες απορίες, δε μιλάμε για απλά επικράτηση νικητή-ηττημένου.

Η ίδια ιστορία επαναλήφθηκε μετά το 74, όταν βασανιστές της χούντας σουλατσάρανε και πίνανε καφέ.


Όχι δεν αναρωτιέμαι.
Το έγραψα και πριν γιατί συνέβαινε αυτό.
Κάθε ιστορικό γεγονός το εξετάζεις εν συναρτήσει με τις συνθήκες, εν μέσω ψυχρού πολέμου, παραλίγο πραγματικού πυρηνικού πολέμου, ΝΑΤΟ κλπ κλπ περίμενες δηλαδή να αφήνει το κράτος μερικούς κομμουνιστές να σουλατσάρουν; Ακόμα κι αν δεν ήταν δεξιές οι κυβερνήσεις και ήταν σοσιαλιστικές περίμενες να κάνουν κάτι διαφορετικό όταν στην ουσία είμασταν στο ανάχωμα του δυτικού μπλοκ και το χεράκι της Αμερικής στον ώμο μας;
Όπως τώρα παίζουν κάτι Γκουαντάναμο, παρακολουθήσεις, τρομονόμοι κλπ για φομενταλιστές υπήρχαν και τότε τα ανάλογα. Σαφώς σήμερα τα θεωρούμε άγρια, τότε δεν ήταν όμως.

Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι δεν ήταν μόνο "αγνές" προθέσεις προστασίας από τον κομμουνιστικό "κίνδυνο", υπήρχαν μεγάλες εως τεράστιες δόσεις ρεβανσισμού, ελληνικής ζηλοφθονίας, κοπροσκυλιασμού και η κλασική μλκια που πιάνει τον κάθε τσοπάνη μόλις του δώσεις λίγη εξουσία. :rtfm:

Το ότι σουλατσάρανε βασανιστές της χούντας μετά το 74 δεν λέει τίποτα, ολόκληρο δικαστικό σύστημα επι Ναζί και όχι μόνο παρέμεινε στην θέση του μετά τον Β ΠΠ. Πολιτικές αποφάσεις για πολλούς και διάφορους λόγους.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#412014 Ε, οπότε αφού ήταν "φυσιολογικό" πράγμα οι Μακρόνησος, η Γυάρος και όλες αυτές οι ομορφιές, αντίστοιχα μια χαρά είναι και η Σιβηρία και τα γκουλάγκ.
Και τα δύο κρίνονται φυσιολογικά σύμφωνα με την εποχή τους σωστά;
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#412032 Όχι γιατί υπάρχει τεράστια διαφορα κλίμακας και πολιτεύματος. Άσε που την ίδια εποχή συνέβαιναν.
Αν υιοθετουσαμε αυτή την λογική και το Άουσβιτς-Μπιρκιναου θα ήταν φυσιολογικό.

Τέλος αν θυμάμαι καλά από την Μακρόνησο και την Γυάρο έφευγες με μια υπογραφή, από τα γκουλάγκ δεν νομίζω.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#412035
dimik έγραψε:Τέλος αν θυμάμαι καλά από την Μακρόνησο και την Γυάρο έφευγες με μια υπογραφή, από τα γκουλάγκ δεν νομίζω.

:dizzy:
:vava:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#412037
dimik έγραψε:
Τέλος αν θυμάμαι καλά από την Μακρόνησο και την Γυάρο έφευγες με μια υπογραφή, από τα γκουλάγκ δεν νομίζω.

< >


Όχι μόνο υπογραφή. Στους μη διάσημους και στα κομματικά στελέχη ζητούσαν να δώσουν συνεργάτες, συντρόφους κτλ.

Επίσης νομίζω ότι πριν πας στα γκουλάγκ, αν έκανες το ίδιο την γλυτωνες, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#412040 Kαλά, μπορεί να ήθελε και σφραγίδα :lol:

Επαναλαμβάνω όλα καλά κι ωραία, αλλά εγώ στέκομαι κυρίως στην απαίτηση για απολογία του ηττημένου όταν ο νικητής εν καιρώ ειρήνης, όχι όταν σφαζόταν μεταξύ τους, σε δημοκρατικό καθεστώς ξεσάλωνε, με ξεπερνάει.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#412052
dimik έγραψε:Τέλος αν θυμάμαι καλά από την Μακρόνησο και την Γυάρο έφευγες με μια υπογραφή, από τα γκουλάγκ δεν νομίζω.

< >


Σορρυ αλλά μιλάμε για εξωφρενικά ανιωθο ποστακι (για να το θεσω πολυυυ ευγενικά όμως).....

< >