Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#411902 κανονικά ναι και μαζί σου από την άλλη όμως έτσι αργά που δουλεύουν άκρη δε βγαίνει και πάει η παραγραφή σύννεφο

αν το δω σαν λογιστής είμαι απόλυτα μαζί σου για τη 5ετια, αλλά αν το δω σαν πολίτης να κάτσουν να κοιτάξουν και πιο πίσω

γενικά είμαι διχασμένος με το θέμα, είναι παρανοϊκό να πάνε να ελέγξουν κάποιον για το 2005 ας πούμε, αλλά αν αυτός ο κάποιος έχει σηκώσει βίλα με μισθό δημοσίου υπαλλήλου είναι προκλητικό να μην μπορούν να τον αγγίξουν
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#411911 Η παραπάνω απόφαση βασικά σημαίνει οτι τέλος οι λίστες Λαγκαρντ, Μποργιανς κτλ. καθώς οι κινήσεις που αφορούν είναι παλιότερες της πενταετίας.

Επειδή μάλιστα την περιμένανε αυτή την απόφαση εδώ και κάποιο καιρό, πολλές τέτοιες υποθέσεις είχαν πάρει αναβολή στο δικαστήριο μέχρι να βγεί η απόφαση του ΣτΕ.

Οπότε τώρα όχι μόνο δέν θα πάρουν μία, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις θα πρέπει να επιστραφούν πρόστιμα και χρήματα που έχουν κατασχεθεί.

Παρόλα αυτά η αποφαση αυτή είναι σωστή και θα έπρεπε να έχει παρθεί εδώ και πολλά χρόνια. Δεν είναι δυνατόν το κράτος να σε κρατά δέσμιο με αυτό τον τρόπο και να σε ελέχει για δεκαετίες πίσω.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#411969 πάντως έλεγα κι εγώ γιατί μόνο πάρτυ που δεν έκαναν το πρωί στο γραφείο και αναρωτιόμουν γιατί τέτοια χαρά :lol: για το παραπάνω :lol:

δεν το έπιασα αμέσως :roll: μάλλον έπρεπε να ζητήσω και αύξηση, τέτοια κέφια είναι σπάνια
Άβαταρ μέλους
By pgs
#412184 καλημέρα σε όλους κοιτάω στο ταξις και βλέπω ότι αν πληρώσω σε δόσεις ή αν πληρώσω όλο το ποσό δεν κερδίζω κάτι νόμιζα ότι υπάρχει έκπτωση αν τα πληρώσεις όλα μαζί δεν ισχύει?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#412575 Στο Ε1 τυχόν ανήλικα τέκνα τα γράφουμε 2 φορές; Μία στον σύζυγο και μία στη σύζυγο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Andy
#412617 Μια φορά σε αυτόν που τον βαρύνουν, συνήθως στο σύζυγο, αλλά υπάρχουν περιπτωσεις που πάνε στη σύζυγο, πχ παιδιά από άλλο γάμο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#412620 βασικά αυτό ήταν μπερδευτικό, διότι έλεγαν στη μισθοδοσία όταν υπήρχε μπέρδεμα στο πώς να γίνονται οι κρατήσεις να κρατάμε και σε άντρες και σε γυναίκες ανάλογα με τα παιδιά τους τον φόρο

αυτό με βάση τη λογική απορία του asimov θα έπρεπε να αποτυπώνεται στη δήλωση βάζοντάς το και στους δύο γονείς, αλλά κι εγώ όπως το λες εσύ το κάνω και όλοι έτσι το κάνουν
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#412632 πάμε πάλι.. case study # 7941415614345534635314

γιατί το ικα είναι καλύτερο από την εφορία όταν πρέπει να παρουσιάζεις τα έσοδά σου... :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#412666 Ακριβώς παίδες, γι αυτό είχα την απορία.
Τι διαολο έχουν κάνει με τις κρατήσεις και την έκπτωση φόρου τα λογιστηρια ποιος ξέρει.
Η ΓΓΠΣ υπολογίζει και στους δύο την έκπτωση κι ας το δηλώνω μόνο εγώ το παιδί;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#412668 Με ενδιαφέρει κι εμένα το που δηλώνουμε το παιδί. Γιατί πρέπει αντιστοίχως να καταχωρήσω και ιατρικές αποδείξεις που έχουν βγει στο όνομα του.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#412669 Επίσης, υπάρχει θέμα να δηλώσω τρίτο άτομο ως λογιστή στο taxisnet για να μπορεί να βλέπει το E1 μου; Υπάρχει κάποιος έλεγχος κατά πόσο το ΑΦΜ όντως αντιστοιχεί σε λογιστή βάσει - π.χ. - μητρώου επιμελητηρίου τους;

< Note >