Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#411524 Κατά 99% οθόνη αφής ----->καπούτ
Παίζει το 1% να φανεί με format, το οποίο δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να κάνω τώρα καθημερινή.

Κόστος αλλαγής οθόνης 600-700 ευρώ. :lol:

Έκανα τη μλκ του αιώνα που το Φεβρουάριο τσιγγουνεύτηκα τα 80 ευρώ της επέκτασης εγγύησης.
Τέλος πάντων, αφού τα λάπτοπ HP τα δοκιμάσαμε, τα Samsung δοκιμάσαμε, τα Dell δοκιμάσαμε, το επόμενο θα είναι κάν Surface laptop ή θα γίνει το άλμα για MacBook, αν και τα λεφτά του τελευταίου είναι πλέον σε απλησίαστα επίπεδα.

Εύχαριστω όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις τους. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#411526 Mε γεια κύριε Παναγιώτη (21 quadra)!
Μια μικρή διόρθωση σε αυτά που έγραψες: η μητρική είναι Asrock και είναι αρχιτεκτονικής ΙΤΧ και όχι ΑΤΧ. Οι τελευταίες είναι πολύ μεγάλες σε διαστάσεις, οι πρώτες έχουν φτιαχτεί ακριβώς για τέτοια "κυβάκια" γι' αυτό και έχουν τετράγωνο σχήμα.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By drdino
#411531
Giuseppe Busso έγραψε:Κατά 99% οθόνη αφής ----->καπούτ
Παίζει το 1% να φανεί με format, το οποίο δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να κάνω τώρα καθημερινή.

Κόστος αλλαγής οθόνης 600-700 ευρώ. :lol:

Έκανα τη μλκ του αιώνα που το Φεβρουάριο τσιγγουνεύτηκα τα 80 ευρώ της επέκτασης εγγύησης.
Τέλος πάντων, αφού τα λάπτοπ HP τα δοκιμάσαμε, τα Samsung δοκιμάσαμε, τα Dell δοκιμάσαμε, το επόμενο θα είναι κάν Surface laptop ή θα γίνει το άλμα για MacBook, αν και τα λεφτά του τελευταίου είναι πλέον σε απλησίαστα επίπεδα.

Εύχαριστω όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις τους. :iconcool:


Eφόσον είσαι εκτός εγγύησης, δεν δοκιμάζεις να το ανοίξεις να δεις αν είναι κάτι προφανές, πχ κάποια σύνδεση που δεν είναι σωστά πατημένη;
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#411541 Νομίζω δεν αξίζει το ρίσκο να το βγάλει τελείως off και να του περισσέψουν και βίδες στο τέλος. :oops:
Ας τα αφήσει έτσι αφού δουλεύει.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#411543
Anonymous Founder έγραψε:Mε γεια κύριε Παναγιώτη (21 quadra)!
Μια μικρή διόρθωση σε αυτά που έγραψες: η μητρική είναι Asrock και είναι αρχιτεκτονικής ΙΤΧ και όχι ΑΤΧ. Οι τελευταίες είναι πολύ μεγάλες σε διαστάσεις, οι πρώτες έχουν φτιαχτεί ακριβώς για τέτοια "κυβάκια" γι' αυτό και έχουν τετράγωνο σχήμα.
:s_howdy


Eυχαριστώ ., για το ΙΤΧ έχεις δίκηο το λάθος είναι στην πληκτρολόγηση αφού η motherbord το γράφει καθαρά ( ΙΤΧ )
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#411605
drdino έγραψε:Eφόσον είσαι εκτός εγγύησης, δεν δοκιμάζεις να το ανοίξεις να δεις αν είναι κάτι προφανές, πχ κάποια σύνδεση που δεν είναι σωστά πατημένη;


Εν ευθέτω χρόνω, θα του ρίξω μια ματιά.

@Red
:lol:
δεν έχεις άδικο.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#411917
21 quadra έγραψε:Πρίν καιρό ο πολύ καλός φίλος Νίκος ( Nidosan ) μου έλεγε ότι φτιάχνει 4 υπολογιστές σε μικρούς κύβους γιατί το ήθελε να τους φτιάξει.

Πρίν 1 μήνα έσκασε μύτη με μια τσάντα και μου λέει σου έφερα ένα δώρο, τι δώρο Νίκο μου ? τον ρωτάω. Θυμάσαι που σου είπα ότι θα πάω στη VETA να μου κόψουν τα κομμάτια για τα Cubes που ήθελα να φτιάξω ?

Ναι θυμάμαι του λέω,, ωραία μου λέει, τους έφτιαξα, έχω ένα στο γραφείο και σου έφερα και εσένα έναν, πλάκα κάνεις τώρα Νίκο του λέω, καθόλου πλάκα μου απαντάει και βγάζει από την τσάντα αυτόν τον χαριτωμένο κυβάκο πουθα μου αδειάσει χώρο από το γραφείο από το μεγάλο κουτί.

Φοράει μια μίνι ΑΤΧ motherbord της ASRoc με Celeron J1900 στα 1.99Ghz με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, 4 GB μνήμη, USB3, έχει ένα 120 GB SSD, λειτουργικό windows 10 pro, autocad 2014 και solidworks.

Το κυβάκι πάει σφαίρα σαν 64μπιτο σε σχέση με τον στα χαρτιά ισχυρότερο επεξεργαστή στα 32 bit που είχα.

Ευχαριστώ φίλε, τι να πω ? με καταϋποχρέωσες με το απίθανο και κυρίως ανέλπιστο και τόσο γενναιώδωρο δώρο σου, αυτή και αν ήταν έκπληξη, στην πορείατο cube θα το τιμήσω βάζοντας το στο CNC και θα χτίσω ένα άλλο κύβο με ισχυρότερο επεξεργαστή, και όπως είναι τώρα δεν χρειάζομαι τίποτα περισσότερο, το μικρό είναι γίγαντας σε ότι χρειάζομαι αφού δεν παίζω παιγνίδια.

Εικόνα


Υπεργαμω!
Μια ερωτηση....

Ψαχνω διακοπτη ιδιο με αυτον που εχει βαλει ο φιλος σου στο κυβο.
Push button (on-off momentary)
white LED (or aqua or blue)
Φ-19mm

Αν το θυμηθεις, ρωτα που τον βρηκε και ριξε κανα ΡΜ
Μεχρι στιγμης εχω βρει εναν της Phobya αλλα το φερνει μονο το eworld και καθε φορα που παραγγελνω, μου βγαζει αναμονη μια βδομαδα
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#411931
axel12p έγραψε:Προφανώς το βιάζεσαι, αλλιώς ebay ή Banggood με κόστος κάτω από 5€
https://www.banggood.com/12V-19mm-LED-Push-Button-Panel-Dash-Momentary-Switch-Light-Car-Boat-Truck-p-1121370.html?rmmds=search

Ειναι για "project" κουτι που ετοιμαζω σιγα σιγα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#412899
fot έγραψε:Ευχαριστώ παίδες.
Σήμερα έφτασε ο M2070F της Samsung. Μέχρι στιγμής μου φαίνεται ¨πολύ μηχάνημα¨ για τα χρήματά του.
Αντιγράφει αστραπιαία, σε σχέση με τον Inkjet, χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο.
Μεγάλος ενθουσιασμός με την δυνατότητα να "ρουφάει" από πάνω μόνο του, το χαρτί και να το αντιγράφει.

Πρέπει τώρα να μάθω να στέλνω και φαξ.
Χρειάζεται άλλη σύνδεση τηλεφώνου; Χρεώνομαι κάτι;

τον αγόρασα κ εγώ κ είμαι πολύ ευχαριστημένος...
εγώ πήρα το μηχάνημα με wifi αλλά χωρίς fax. πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης... τον βάζω σε sleep mode... καλύτερο αυτό ή να τον σβήνω εντελώς (εκτυπώνω 1 φορά ανά 2 μέρες)... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By fot
#412906 Να τον σβήνεις εντελώς. 1 λεπτό και λιγότερο θέλει να ζεσταθεί με τις ζέστες πλέον

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#412945
Giuseppe Busso έγραψε:@all
500 χρόνια μέλος, προφανώς για να έγραψα κάτι, δεν το έγραψα τυχαία.
Θεωρώ ότι απευθύνομαι σε έξυπνους ανθρώπους και παρέλειψα να γράψω άκρως περιληπτικά τα δεδομένα.
Και το ότι δημιουργούνται θέματα είναι ένα γεγονός. Βέβαια ζωντανοί οργανισμοί είναι και τα φόρουμ. Εδώ σκοτώνομαι με την οικογένειά μου, με φίλους και αγνώστους δεν θα συμβαίνει;.
Να υποθέσω ότι είμαι η πέτρα του σκανδάλου; :lol: Ακριβώς επειδή απευθύνεσαι σε έξυπνους ανθρώπους αυτοί προσπαθούν να καλύψουν όλες τις περιπτώσεις. Αναφέρθηκε ήδη ότι ειδικά στα λάπτοπ υπάρχουν πάμπολλες παραλλαγές φαινομενικά ίδιου μοντέλου, το θεωρώ γνωστό δεδομένο. Οπότε σύμφωνα με τα ελλιπή στοιχεία που έδωσες έλαβες ανάλογη απάντηση, αν δεν είπες ότι έχεις οθόνη αφής δεν είναι σίγουρο ότι έχεις. Έχω γνωστούς που εγώ τους έδειξα ότι έχουν οθόνη αφής, δεν το ήξεραν.
Η σοβαρότητα και πληρότητα της απάντησης δεν αποκλείει το ελαφρύ ύφος. Σε καμία περίπτωση φυσικά δεν θα ήθελα να σε προσβάλω και ζητώ συγνώμη εγώ αν εσύ το εξέλαβες έτσι.

Υποθέτω δοκίμασες να δεις αν είναι η πρώτη περίπτωση που το κλείνει το power management και ξεχνάει να το ξανανάψει; Προτού πας σε εταιρείες κλπ, γιατί ούτε αυτό το ξεκαθάρισες...

Ίσως πριν τα Surface (που είναι καλά αν θέλεις αυτά που προσφέρουν και δέχεσαι αν τα πληρώσεις γιατί αλλιώς είναι πολύ ακριβά) να δοκιμάσεις και τα Lenovo. Ειδικά τις Thinkpad σειρές που είναι οι επαγγελματικού προσανατολισμού και που έχουν παράδοση σε αντοχή και αξιοπιστία. Θα σου έλεγα και Toshiba που είχα για πολλά χρόνια αλλά έπαψαν (επίσης πολύ καλά επαγγελμετικά μοντέλα).
Άβαταρ μέλους
By gakost
#412952
fot έγραψε:Να τον σβήνεις εντελώς. 1 λεπτό και λιγότερο θέλει να ζεσταθεί με τις ζέστες πλέον

.


:hmmm: Δεν υπάρχει λόγος να τον σβήσει εκτός και αν μιλάμε για τα 3-5 watt σε deep sleep και η ζέστη δεν κάνει καμιά διαφορά στο πόσο θα κάνει γρήγορα θα ανεβάσει θερμοκρασία.