Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#411812
ArrowsFA1 έγραψε:OK. Πάνω που το συζητούσαμε ενημερώθηκε το tracking, "The shipment has arrived in the destination country", αλλά προς το παρόν δεν το εντοπίζω ούτε σε dhl.gr ούτε σε ΕΛΤΑ/ΕΛΤΑ Courier. Ίδωμεν, ελπίζω να το έχω μέχρι Παρασκευή.


Αφού έφτασε, πάρε τηλέφωνο στο 2109890000 να σου πουν πότε θα παραδοθεί. Συχνά όταν φτάνει το δέμα εδώ αποδίδουν νέο tracking nr.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#411817 Εξαιρετικά! Τώρα που το λες, την είχα ξανακάνει αυτή τη διαδικασία πριν χρόνια. Έμαθα το ελληνικό tracking nr. και μου είπαν ότι κατά 99% θα παραδοθεί αύριο. Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#413966 Παραγγελίες gearbest από CN warehouse περνάνε τελωνείο ή κάνουν τριγωνική στο EU warehouse τους και έρχονται ελεύθερα;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#413969
Dimitris_P έγραψε:Παραγγελίες gearbest από CN warehouse περνάνε τελωνείο ή κάνουν τριγωνική στο EU warehouse τους και έρχονται ελεύθερα;


Έρχονται από Κίνα και αν θεωρηθεί ότι πρόκειται για κάτι ακριβό, περνάει τελωνείο.


Με την ευκαιρία, να πω ότι είναι τρελοί αυτοί που συσκευάζουν στην Amazon! :lol:

Είχα γράψει ότι παρήγγειλα 2 σετ υαλοκαθαριστήρων Bosch Aerotwin. Μου έστειλαν το ένα και το άλλο θα έρθει σε λίγες μέρες. Έλαβα λοιπόν εχθές ένα τεράστιο κουτί διαστάσεων περίπου 100χ40χ40 που είχε ΜΙΑ συσκευασία με το σετ διαστάσεων 89 x 5 x 3.5 cm.

Μιλάμε για ένα κουτί που παίρνει άνετα 80 τέτοια σετ και περισσεύει και χώρος! :slap:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#413974 Packaging feedback
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#413975
drdino έγραψε:Packaging feedback


Γιατί; Μια χαρά ήρθε, καλά συσκευασμένο, χωρίς χτυπήματα και έχω και μεγάλες κούτες για να κατεβάζω πράγματα στο υπόγειο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#413977 Γιατί ήταν δυσανάλογα μεγάλο το κουτί, το συγκεκριμένο feedback χρησιμοποιείται και για αυτό. :lol: Αλλά οκ, εφόσον βρέθηκε άλλη χρήση για το κουτί μια χαρά. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#413987
Dimitris_P έγραψε:Παραγγελίες gearbest από CN warehouse περνάνε τελωνείο ή κάνουν τριγωνική στο EU warehouse τους και έρχονται ελεύθερα;

Για να μην περάσει δες από το 39'
https://youtu.be/ah2l3EAvPlE

Όλες οι άλλες επιλογές έχουν πιθανότητα τελωνείου
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#414025
Red Garland έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Παραγγελίες gearbest από CN warehouse περνάνε τελωνείο ή κάνουν τριγωνική στο EU warehouse τους και έρχονται ελεύθερα;

Για να μην περάσει δες από το 39'
https://youtu.be/ah2l3EAvPlE

Όλες οι άλλες επιλογές έχουν πιθανότητα τελωνείου

:thumbsup:
Άρα priority line :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#414064
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ έτσι τη πάτησα πάντως με το gearbest.
Επέλεξα priority line και μου το έστειλαν με dhl!

Αν μιλάς για τη γνωστή περίπτωση με το 100άρικο που σου ζητούσαν, δεν το έκανες έτσι.
Αυτή η υπηρεσία είναι το πολύ 1-1,5 μήνα σε λειτουργία, δεν υπήρχε τότε. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#414230 Είναι guaranty ότι με priority δεν θα περάσει τελωνείο; Διαβάζω ότι συνήθως πάνε μέσω Αγγλίας. Το συνήθως όμως δεν σημαίνει και πάντα :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#414260 Στο Facebook μου βγάζει συνέχει διαφήμιση για την υπηρεσία EU Express του Gearbest. Με 20€ μεταφορικά γλιτώνεις θεωρητικά το τελωνείο. Στην πράξη δεν γνωρίζω τι ισχύει μιας και δεν το έχω δοκιμάσει.

http://www.doctorandroid.gr/2017/06/gearbest-eu-express-shipping.html?m=1