Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#411269 Nα τος ο μηχανικός πιπεντουμ :superman:

Εικόνα

Το κλασσικό τρίγωνο που χρησιμοποιεις όταν θέλεις να κάνεις αναλυσεις για ATEX. Aν αφαιρέσεις οποιοδήποτε απ τα τρία στοιχεία, τότε δεν μπορείς να εχεις ανάφλεξη
Άβαταρ μέλους
By markvag
#411318 Απλά, αν έχουν χυθεί μερικοί τόνοι πετρέλαιο στην άσφαλτο, αέρας υπάρχει, αναθυμιάσεις άφθονες, άρα σε σημεία έχεις σωστό καύσιμο μίγμα, όλο και μια σπίθα θα πεταχτεί, δεν θέλει πολύ... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#411322 Πρέπει να είχε και βενζίνη, δεν εξηγείται αλλιώς. Στη δουλειά μου (εγκατάσταση πετρελαιοειδών), όταν θέλουν οι οδηγοί να κάνουν τίποτα κολλήσεις στο βυτίο, το φορτώνουμε με πετρέλαιο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#411329 Τρελό flashback από την κουβέντα, πριν από χρόνια δεν είχε γίνει ατύχημα με πυροσβεστικό αν θυμάμαι καλά, που πήγαν να κοιτάξουν με αναπτήρα αν είχε πετρέλαιο μέσα?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#411356
dimik έγραψε:Τρελό flashback από την κουβέντα, πριν από χρόνια δεν είχε γίνει ατύχημα με πυροσβεστικό αν θυμάμαι καλά, που πήγαν να κοιτάξουν με αναπτήρα αν είχε πετρέλαιο μέσα?


Φορτηγό του ΕΣ ήταν απ'ότι θυμάμαι, και είχαν σκοτωθεί οπλίτες (κληρωτοί ή ΕΠΟΠ/ΕΜΘ κλπ δεν ξέρω). Οι πυροσβέστες δεν είναι ηλίθιοι, ειδικά σε κάτι τέτοια.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#411368
kubiak έγραψε:Τι κολλήσεις; Οξυγονοκολλήσεις;

Τα βυτία είναι πλέον από αλουμίνιο. Mig & tig κόλληση νομίζω μόνο.

Στις εξατμίσεις βάζουν ακόμα​ φλογοπαγιδες Γιάννη;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#411385
Zorz έγραψε:
dimik έγραψε:Τρελό flashback από την κουβέντα, πριν από χρόνια δεν είχε γίνει ατύχημα με πυροσβεστικό αν θυμάμαι καλά, που πήγαν να κοιτάξουν με αναπτήρα αν είχε πετρέλαιο μέσα?


Φορτηγό του ΕΣ ήταν απ'ότι θυμάμαι, και είχαν σκοτωθεί οπλίτες (κληρωτοί ή ΕΠΟΠ/ΕΜΘ κλπ δεν ξέρω). Οι πυροσβέστες δεν είναι ηλίθιοι, ειδικά σε κάτι τέτοια.



Η περίπτωση που μου ήρθε στο μυαλό πρέπει να είναι αυτή

Εποχικός Πυροσβέστης Δημόπουλος Σπύρος, 45 ετών
Υπηρετούσε στην Π.Υ. Μακρακώμης, ήταν έγγαμος και πατέρας πέντε παιδιών. Στις 28 Ιουνίου 2001, έχασε τη ζωή του, κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες, κατά τη διάρκεια πλήρωσης της δεξαμενής καυσίμων πυροσβεστικού οχήματος μέσα στην Π.Υ. Μακρακώμης.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#411553
bill33 έγραψε:
kubiak έγραψε:Τι κολλήσεις; Οξυγονοκολλήσεις;

Τα βυτία είναι πλέον από αλουμίνιο. Mig & tig κόλληση νομίζω μόνο.

Στις εξατμίσεις βάζουν ακόμα​ φλογοπαγιδες Γιάννη;


Den έχω κοιτάξει τα καινούρια. Πάντως, υπάρχουν ακόμα βυτία σιδερένια, οπότε και το οξυγόνο πάει σύννεφο :metalo:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#411688
Dodger έγραψε:
bill33 έγραψε:
kubiak έγραψε:Τι κολλήσεις; Οξυγονοκολλήσεις;

Τα βυτία είναι πλέον από αλουμίνιο. Mig & tig κόλληση νομίζω μόνο.

Στις εξατμίσεις βάζουν ακόμα​ φλογοπαγιδες Γιάννη;


Den έχω κοιτάξει τα καινούρια. Πάντως, υπάρχουν ακόμα βυτία σιδερένια, οπότε και το οξυγόνο πάει σύννεφο :metalo:

Τότε η αβιν τα έχει απαγορεύσει,θυμάμαι που το έλεγε το παλιό μου αφεντικό,αλλά δεν θυμόμουν ποια εγκατάσταση το είχε κάνει.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#411689
dimik έγραψε:Η περίπτωση που μου ήρθε στο μυαλό πρέπει να είναι αυτή

Εποχικός Πυροσβέστης Δημόπουλος Σπύρος, 45 ετών
Υπηρετούσε στην Π.Υ. Μακρακώμης, ήταν έγγαμος και πατέρας πέντε παιδιών. Στις 28 Ιουνίου 2001, έχασε τη ζωή του, κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες, κατά τη διάρκεια πλήρωσης της δεξαμενής καυσίμων πυροσβεστικού οχήματος μέσα στην Π.Υ. Μακρακώμης.


Τότε μιλάμε για (τουλάχιστον) 2 διαφορετικές περιπτώσεις. :vava:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#411805
bill33 έγραψε:
Dodger έγραψε:
bill33 έγραψε:
kubiak έγραψε:Τι κολλήσεις; Οξυγονοκολλήσεις;

Τα βυτία είναι πλέον από αλουμίνιο. Mig & tig κόλληση νομίζω μόνο.

Στις εξατμίσεις βάζουν ακόμα​ φλογοπαγιδες Γιάννη;


Den έχω κοιτάξει τα καινούρια. Πάντως, υπάρχουν ακόμα βυτία σιδερένια, οπότε και το οξυγόνο πάει σύννεφο :metalo:

Τότε η αβιν τα έχει απαγορεύσει,θυμάμαι που το έλεγε το παλιό μου αφεντικό,αλλά δεν θυμόμουν ποια εγκατάσταση το είχε κάνει.


Και οι ΕΚΟ-Ελληνικα Καυσιμα τα εχουν απαγορεψει, απλως κρατανε τα σιδερενια αυτοι που κουβαλανε για δικο τους ΜΟΝΟ πρατηριο. Ελαχιστοι πλεον, 5-6 μου ερχονται σε συνολο 120+β/φ.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#411818 Μια καλημέρα θέλω να πω, για να αλλάξουμε σελίδα. :shifty:

Φτού, φτού, φτού... :lol:

Σελίδα 666 από 666


Που είναι η Λουκά, την χάσαμε...