Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#410962
xenos έγραψε:Δωστη πισω. Αλλαξε καλωδιο μπας και...


προς τα εκει παγαινω..
(και χωρις καλωδιο εμφανιζει το προβλημα οποτε..)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#411071
mirage έγραψε:Εχω δοκιμασει μερικα πριν γινω ισοπεδωτικος. Δεν το συνηθιζω αλλιως.
Επισης τα in ear της Bose ειναι μαλλον καλυτερα απο τις γκουμουτσες και τελικά πιο πρακτικά. Και δεν οδηγω MB. Ουτε εχω τα Bose γιατι οταν αποφασισα να τα αγορασω αλλαξα ποστο και δεν μου χρειαζονται πλεον. Ισως στο μελλον.

< >

Χωρίς να αμφισβητώ τη εμπειρία σου, εξάλλου δήλωσα ότι πρώτη φορά φοράω και δεν έχω μετρο σύγκρισης, η διαφορά που κάνουν πχ στο uBahn είναι σημαντική, κόβει το βουητό από τις ράγες και το ac . Ακόμα και αν τα πολύ ακριβά bose κάνουν καλύτερη δουλειά, για τα 70κάτι ευρώ που έδωσα, είναι καταπληκτικό αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#411345
egobrain έγραψε:πηρα μια μεταχειρισμενη οθονη samsung για το πισι και, μετα απο λιγες βδομαδες χρησης, βγαζει χιονια.
πιο αναλυτικα:

α) εμφανιζονται σ' ολη την οθονη
β) βγαινουν και χωρις να εχω συνδεμενο το vga καλωδιο (στο πλαισιακι που εμφανιζει ενα warning)
γ) διορθωθηκε 1-2 φορες οταν εβγαλα και ξαναβαλα καλα το καλωδιο αλλα την 3η οχι.

τι εχουμε?


Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία απ'αυτό που λες ότι βγάζει χιόνια;

Βρε μήπως η οθόνη είναι και TV μαζί και μπήκες κατά λάθος αυτό το mode και δεν είναι συνδεδεμένη με κεραία για να έχει σήμα?
Τέτοια χιόνια είναι;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#411351 Παίδες τα φώτα σας.
Σήμερα παρατήρησα κάτι τυχαία. Ότι δεν μου δουλεύει η touch screen στο laptop.

Μπαίνω στο Dell Support, βάζω να τρέξει το τεστ της Touch Screen και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα

We are unable to find the selected device. The device driver for your selected diagnostic is either not installed or installed incorrectly. Please ensure your device is enabled through your device manager or go to Drivers and Downloads to install the latest driver.


Για πείτε καμιά ιδέα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#411358 - είσαι σίγουρος ότι έχεις οθόνη αφής;
- μήπως έχεις πατήσει κάποιον συνδυασμό πλήκτρων που απενεργοποιεί την οθόνη αφής; (το πιθανότερο)
- μήπως μέσα από κάποιο ειδικό λογισμικό δεν έχει ενεργοποιηθεί ή απενεργοποιήθηκε;
- χάλασε, είσαι τυχερός που λειτουργεί ακόμα και βλέπεις κανονικά! :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#411377 Να πως δημιουργούνται "θέματα" από το πουθενά στο forum.
Υποτιμούν τη νοημοσύνη σου και έτσι ζούμε τα πραγματάκια που βλέπουμε σε κάθε τόπικ.

https://www.notebookcheck.net/Review-De ... 976.0.html

Touchscreen

Although the Inspiron 15 is not an ultrabook and therefore does not imperatively need a touchscreen, it belongs to the standard configuration of all models offered in Germany. The accuracy and responsiveness are excellent and facilitate using the new Windows 8 user interface. Nevertheless, some users would likely appreciate a matte screen without touch function, which would also reduce the device's weight and production costs.



Επανέρχομαι και βελτιώνω τον τρόπο που το έγραψα.
Η touch screen υφίσταται και λειτουργούσε κανονικά, μέχρι που χθες παρατήρησα ότι δεν μου λειτουργεί.
Δεν είναι κάτι που χρησιμοποιώ συνέχεια όμως οπότε δεν ξέρω τον χρονικό ορίζοντα από πότε δεν λειτουργεί. Είναι εντός μήνα όμως, όχι παραπάνω.

Με ψάξιμο στο νετ, δεν κατάφερα να κάνω κάτι.
Ξαναπέρασα ΒΙΟS, έκανα κατάργηση όλων των USB device και επανεκκινήσεις αλλά τίποτα.
Να χάλασε δεν νομίζω. Δεν χαλάει κάτι έτσι. Λογικά κάποιο πρόβλημα με drivers θα είναι.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#411414 Απο την σελίδα του laptop στο site της DELL δεν εχει καποιο σχετικό driver? Συνηθως οι μεγάλες εταιρείες εχουν καποιο utility που το κατεβαζεις και ψαχνει μονο του για ολους τους drivers σου και κατεβαζει,εγκαθιστά κτλπ.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#411437
Giuseppe Busso έγραψε:Να πως δημιουργούνται "θέματα" από το πουθενά στο forum.
Υποτιμούν τη νοημοσύνη σου και έτσι ζούμε τα πραγματάκια που βλέπουμε σε κάθε τόπικ.


Θέματα δημιουργούνται αν ο άλλος είναι κομπλεξικός κι έχει απλωμένο το ζωνάρι του. Ειδικά στα λάπτοπ, τα configurations είναι πολύ ευμετάβλητα και μπορεί κάποια υποέκδοση του μοντέλου να μην έχει touchscreen ή φωτιζόμενο πληκτρολόγιο ή dual band wifi κλπ κλπ. Γιαυτό είναι χρήσιμη η πληροφορία που έδωσες ότι δούλευε σωστά μέχρι πρότινος αλλά σταμάτησε ξαφνικά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#411448
Giuseppe Busso έγραψε:Να πως δημιουργούνται "θέματα" από το πουθενά στο forum.
Υποτιμούν τη νοημοσύνη σου και έτσι ζούμε τα πραγματάκια που βλέπουμε σε κάθε τόπικ.

Γιατί γίνεσαι κακοπροαίρετος; Πόσο λάθος θεωρείς την ερώτηση; Κι εγώ κάποτε πέρασα μια μέρα προσπαθώντας να κάνω το Bluetooth να δουλέψει σε ένα laptop, μέχρι να καταλάβω πως ΔΕΝ έχει, παρόλο που τα Windows είχαν βγάλει το σηματάκι στο taskbar.
Δεν υποτίμησε την νοημοσύνη κανενός, απλά να βοηθήσει προσπάθησε και ρώτησε κάτι απλό, όσο και προφανές.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#411462 Μπούσσε άσχημα τα πράγματα, το έχουν πάθει πολλοί και οι περισσότεροι το έλυσαν με service στην εταιρία.

Lost Touch Screen Function on Inspiron 7537

Inspiron 7537 touch screen not working with windows 10

Κατά πάσα πιθανότητα όπως βλέπω ή το πρόβλημα θα είναι κάποιο update του λειτουργικού ή θα φταίει κανένα κακοκολλημένο καλωδιάκι στην οθόνη.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#411475 Το κακό είναι ότι έχει λήξει η εγγύηση. Αν τυχόν δεν είναι θέμα drivers, τότε θα μείνει έτσι


@all

500 χρόνια μέλος, προφανώς για να έγραψα κάτι, δεν το έγραψα τυχαία.
Θεωρώ ότι απευθύνομαι σε έξυπνους ανθρώπους και παρέλειψα να γράψω άκρως περιληπτικά τα δεδομένα.


Και το ότι δημιουργούνται θέματα είναι ένα γεγονός. Βέβαια ζωντανοί οργανισμοί είναι και τα φόρουμ. Εδώ σκοτώνομαι με την οικογένειά μου, με φίλους και αγνώστους δεν θα συμβαίνει;
Πάμε παρακάτω.


Μίλησα σήμερα το πρωί με την εξ.πελατών, αλλά επειδή βρισκόμουν στη δουλειά, δεν είχα το λάπτοπ μαζί μου.
Θα ξαναμιλήσω μετά μαζί τους, να δω τι γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#411483 Πρίν καιρό ο πολύ καλός φίλος Νίκος ( Nidosan ) μου έλεγε ότι φτιάχνει 4 υπολογιστές σε μικρούς κύβους γιατί το ήθελε να τους φτιάξει.

Πρίν 1 μήνα έσκασε μύτη με μια τσάντα και μου λέει σου έφερα ένα δώρο, τι δώρο Νίκο μου ? τον ρωτάω. Θυμάσαι που σου είπα ότι θα πάω στη VETA να μου κόψουν τα κομμάτια για τα Cubes που ήθελα να φτιάξω ?

Ναι θυμάμαι του λέω,, ωραία μου λέει, τους έφτιαξα, έχω ένα στο γραφείο και σου έφερα και εσένα έναν, πλάκα κάνεις τώρα Νίκο του λέω, καθόλου πλάκα μου απαντάει και βγάζει από την τσάντα αυτόν τον χαριτωμένο κυβάκο πουθα μου αδειάσει χώρο από το γραφείο από το μεγάλο κουτί.

Φοράει μια μίνι ΑΤΧ motherbord της ASRoc με Celeron J1900 στα 1.99Ghz με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, 4 GB μνήμη, USB3, έχει ένα 120 GB SSD, λειτουργικό windows 10 pro, autocad 2014 και solidworks.

Το κυβάκι πάει σφαίρα σαν 64μπιτο σε σχέση με τον στα χαρτιά ισχυρότερο επεξεργαστή στα 32 bit που είχα.

Ευχαριστώ φίλε, τι να πω ? με καταϋποχρέωσες με το απίθανο και κυρίως ανέλπιστο και τόσο γενναιώδωρο δώρο σου, αυτή και αν ήταν έκπληξη, στην πορείατο cube θα το τιμήσω βάζοντας το στο CNC και θα χτίσω ένα άλλο κύβο με ισχυρότερο επεξεργαστή, και όπως είναι τώρα δεν χρειάζομαι τίποτα περισσότερο, το μικρό είναι γίγαντας σε ότι χρειάζομαι αφού δεν παίζω παιγνίδια.

Εικόνα