Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By manosky
#411280 http://www.iefimerida.gr/news/326266/ap ... vatopedioy

Αυτό είναι απόφαση δικαστηρίου. Την παίρνεις και την κάνεις κορνίζα.
Οι αποφάσεις ηλιθίων και εγκάθετων, όπως και οι πολιτικές ευθύνες του Κωστάκη, που ήταν ο πρώτος της ΝΔ που ακολούθησε τον δρόμο του ΠΑΣΟΚ, είναι διαφορετικού τύπου.

Δεν έχω πει ότι ψήφισα μία φορά τη ΝΔ, αλλά σίγουρα δεν την έχω ψηφίσει πολλές φορές. Και έχω κάθε δικαίωμα να μη δίνω λογαριασμό και να απολογούμαι σε πασοκοτρολάκια για το το κάνω. ΟΚ;

Όσο προσπαθείς να τρολάρεις λυσσασμένα, τόσο θα αποδεικνύεις πόσο σού λείπουν άλλα πράγματα.
Τα οποία δεν μπορεί να στα δώσει το internet.
Εκτονώσου, αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο. Γίνεται όλο και χειρότερη η κατάστασή σου και δεν έχω όρεξη ρε παιδάκι μου.
Άβαταρ μέλους
By manosky
#411365 Ας ξεκινήσουμε από το βασικό:
σε οποιαδήποτε χώρα, οι αποφάσεις θεσμικών οργάνων είναι για όλους. Σύνταγμα, νόμοι, δικαστικές αποφάσεις, νόμιμες υπουργικές αποφάσεις κλπ δεν εφαρμόζονται αναλόγως του τι νομίζει ο καθένας.
Είτε κυβέρνηση είναι το ΠΑΣΟΚ (παλιό-νέο), είτε η ΝΔ, είτε η ΑΝΤΑΡΣΥΑ.
Προφανώς, εφόσον έχουν εκλεγεί δημοκρατικά τα όργανα που εκδίδουν τα παραπάνω και δεν πρόκειται για "επανάσταση" (από κάποιο εκ των δύο "επαναστατικών" άκρων συνήθως).

Είπε ο Καραμανλής κάτι, που δεν ξέρω αν το διάβασε κανένας. Ότι η δικαιοσύνη ασχολείται και θα αποδώσει ευθύνες εκεί που υπάρχουν. Από εκεί και πέρα, έκανε μια εκτίμηση και πήρε το (πολιτικό προφανώς) κόστος.
Γιατί σίγουρα έγιναν διάφορα στραβά, όχι όμως αυτά που έλεγαν διάφοροι ΓΑΠ όλη μέρα.
Η ανάληψη πολιτικής ευθύνης είναι δουλειά των πολιτικών.
Η απόδοση ποινικής ή άλλης ευθύνης είναι δουλειά των δικαστηρίων.

Επειδή δεν νομίζω ότι υπάρχει εδώ γύρω κόσμος που παρακολούθησε τις δεκάδες ή εκατοντάδες καταθέσεις στο ακροατήριο, να διάβασε τα χιλιάδες έγγραφα και να έχει τη νομική εμπειρία χιλιάδων δικών, δεν μπορεί να κρίνει με δημοσιεύματα πολιτικά αντίθετων μάλιστα κονδυλοφόρων. Των ίδιων που σε άλλες δίκες, που τους "αρέσουν", τσιρίζουν για την αθώωση διάφορων "συντρόφων" ή που πιέζουν προκαταβολικά για αθωώσεις ή καταδίκες διαφόρων.

Στο κάτω-κάτω, η απόφαση εκδόθηκε το 2017. Όχι το 2012, ούτε το 2014. Με τη Θάνου στο τιμόνι της πολιτικής δικαιοσύνης. Με ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση.

Επίσης, η πρόταση του Εισαγγελέα δεν δεσμεύει οποιονδήποτε, φυσικά όχι τους δικαστές που συχνότατα την παρακάμπτουν αν θεωρούν ότι τα πράγματα έχουν αλλιώς. Άλλο Εισηγητής δικαστής και άλλο Εισαγγελέας.

Λοιπόν, a la carte νόμους, συνταγματικές διατάξεις, δικαστικές αποφάσεις κλπ δεν θα έχουμε. Μας αρέσει, δεν μας αρέσει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#411367 Στο σημείο αυτό θα διακόψουμε την προβολή της ξεκαρδιστικής κωμωδίας
"Πέφτουν οι φαπες σαν το χαλάζι, και ο :lipsealed: αναστενάζει"
κατόπιν επιθυμίας της κας Περιστερας Τσιπρα.

Ο καιρός :



Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#411535 http://www.capital.gr/arthra/3222215/po ... is-poe-ota
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#411559 Χρήστο επειδή έχεις γράψει πολλά και ενδιαφέροντα επί του θέματος, τελικά η Χρυση Αυγή υπάρχει ή όχι; χθες έμαθα ότι είναι ασήμαντη ποσότητα. 400 ψωροχιλιάδες μόνο.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#411585 500K εκτιμήθηκαν στις τελευταίες βουλευτικές εκλογάς.

Άμα βάλεις και τους αριστερούς που ασπάζονται τέτοιες μεθόδους/φιλοσοφία, μάλλον περισσότεροι.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#411595 Kλασσική παπάτζα ότι κάποιοι άγνωστοι αριστεροί θα το γυρνούσαν εύκολα στην χα, ειδικά τώρα που απογοητεύονται από την ΠΦΑ/ΔΦΑ.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά: άτομο που στηρίζει/ψηφίζει χα ή έχει τρικυμία στο κεφάλι ή (πιθανότερα) παθαίνει αναφυλαξία όταν ακούει για δημοκρατία, άρα και για αριστερά.