Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#409798
iceman έγραψε:θα πάνε οι ξεβρακωτοι οι Ρώσοι να κουνηθούν


:dizzy: :dizzy: :dizzy:


Εικόνα


cabala10 έγραψε:ρεαλιστικα μιλωντας ποτε οι αμερικανοι ειχαν σοβαρο αντιπαλο?


Ε πάντα μαγκιές εκ του ασφαλούς σε κάτι κακομοίρηδες μόνο. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#409992 Χθεσινά χτυπήματα κατά του ISIS με πυραύλους Calibr από τις φρεγάτες Ναύαρχος Εσσεν και Ναύαρχος Γκριγκοριβιτς και το υποβρύχιο Κρασνονταρ.

Άβαταρ μέλους
By Serf
#410011
Ελεύθερος σκοπευτής στο Ιράκ σκοτώνει τζιχαντιστή από απόσταση - ρεκόρ!

Ένας ελεύθερος σκοπευτής στο Ιράκ που μάχεται εναντίον των μαχητών του Ισλαμικού Κράτους, κατέρριψε με μια βολή το παγκόσμιο ρεκόρ επιτυχημένης ελεύθερης βολής.

Ο ελεύθερος σκοπευτής των ειδικών δυνάμεων του Καναδά, που επιχειρεί στο Ιράκ εναντίον των μαχητών του Ισλαμικού Κράτους, κατάφερε με μια βολή ακριβείας να καταρρίψει το παγκόσμιο ρεκόρ, Συγκεκριμένα από απόσταση 3,3 χιλιομέτρων ο ελεύθερος σκοπευτής κατέρριψε το ρεκόρ του 1 χιλιομέτρου που κατείχε μέχρι τώρα, ο Βρετανός ελεύθερος σκοπευτής Craig Harrison.

H βολή έγινε από ένα όπλο τύπου McMillan TAC-50, από υπερυψωμένη θέση και πήρε λιγότερο από 10 δευτερόλεπτα για να χτυπήσει το στόχο, αναφέρει το Unilad .

Μάλιστα, υπάρχουν αναφορές πως υπάρχει βίντεο που επιβεβαιώνει την επιτυχημένη βολή. Το όνομα του ελεύθερου σκοπευτή, όσο και η ακριβής θέση που επιχείρησε δεν έγιναν γνωστά για λόγους ασφαλείας.


Λίγο περίεργο μου φαίνεται να πήγαμε με τη μία από το 1km στα 3,3km :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#410013 2475μ είναι το ρεκόρ του Harrison ( https://en.m.wikipedia.org/wiki/Longest ... iper_kills )

< >
Τελευταία επεξεργασία από stavrosg και 23 Ιουν 2017, 18:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#410015 Βλακείες γράφει! Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 2475 μέτρα, η διαφορά είναι κοντά 1 χιλιόμετρο. http://www.forces.net/news/sniper-break ... ot-history
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#410028
REALZEUS έγραψε:Χθεσινά χτυπήματα κατά του ISIS με πυραύλους Calibr από τις φρεγάτες Ναύαρχος Εσσεν και Ναύαρχος Γκριγκοριβιτς και το υποβρύχιο Κρασνονταρ.



εκει στο 1.01 απο τι ειναι φτιαγμενοι τα αγια παιδια της isis :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#410251
βγηκε ενα νεο ντοκυμαντερ
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#410913

Συνέντευξη δίνει ο αντιστράτηγος Καμπάς Γεώργιος τον οποίο είχα διοικητή στη ΣΠΒ, έπειτα αν δε κάνω λάθος ως υποστράτηγος βρέθηκε σε κάποιο γραφείο του ΓΕΣ και πλέον εκτελεί χρέη διοικητή στο Δ' Σωμα.
Μας είχε ταράξει στις καμπάνες :lol: αλλά νομίζω ότι είναι από τους καλύτερους γνώστες του όπλου. Μάλλον από τους καταλληλότερους σε εκείνη τη θέση.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#410932
panos2171 έγραψε:Συνέντευξη δίνει ο αντιστράτηγος Καμπάς Γεώργιος τον οποίο είχα διοικητή στη ΣΠΒ, έπειτα αν δε κάνω λάθος ως υποστράτηγος βρέθηκε σε κάποιο γραφείο του ΓΕΣ και πλέον εκτελεί χρέη διοικητή στο Δ' Σωμα.
Μας είχε ταράξει στις καμπάνες :lol: αλλά νομίζω ότι είναι από τους καλύτερους γνώστες του όπλου. Μάλλον από τους καταλληλότερους σε εκείνη τη θέση.


Πωωωωω... Είχα να τον δώ 33 χρόνια! Τότε ήταν για μπάτσες! Ήμουν ΥΕΑ στο Μ. Πεύκο ('84) κι αυτός μόλις είχε έρθει φρέσκος Ανθλγός από την ΣΕ.

Μ΄έβγαλε στην αναφορά για δική του |λογοκρισία| με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί αυτός από τον Ταξχο. Έκτοτε με κυνηγούσε αλλά δεν κατάφερε τίποτε. Μέχρι και την ημέρα που έφευγα με άδεια για να δω τον πατέρα μου που είχε εισαχθεί στο νοσοκομείο, παρά το ότι ήξερε τον λόγο της άδειας, παρά το ότι δεν ήταν υπηρεσία, με σταμάτησε στην πύλη και προσπαθούσε να μου την κόψει ελέγχοντας με βαμβάκι μήπως ήμουν αξύριστος και βγάζοντας μου το χιτώνιο για να δεί αν το πουκάμισο μέσα ήταν κουμπωμένο στα μανίκια!

Πω ρε Πάνο τι μου θύμησες... :slap:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#410945 Έχω φάει τα νιάτα μου στο ΠΒΑΛ και στην ΙΠΒΑΛ. Ένα δάκρυ κύλισε όταν είδα το πυρ κατά των αιθρίων, αν και αυτό είναι για το θεαθήναι, δεν γίνεται έτσι η εκπαίδευση, αλλά με προέλαση άρματος:

Άβαταρ μέλους
By iceman
#410967
Pitt έγραψε:
panos2171 έγραψε:Συνέντευξη δίνει ο αντιστράτηγος Καμπάς Γεώργιος τον οποίο είχα διοικητή στη ΣΠΒ, έπειτα αν δε κάνω λάθος ως υποστράτηγος βρέθηκε σε κάποιο γραφείο του ΓΕΣ και πλέον εκτελεί χρέη διοικητή στο Δ' Σωμα.
Μας είχε ταράξει στις καμπάνες :lol: αλλά νομίζω ότι είναι από τους καλύτερους γνώστες του όπλου. Μάλλον από τους καταλληλότερους σε εκείνη τη θέση.


Πωωωωω... Είχα να τον δώ 33 χρόνια! Τότε ήταν για μπάτσες! Ήμουν ΥΕΑ στο Μ. Πεύκο ('84) κι αυτός μόλις είχε έρθει φρέσκος Ανθλγός από την ΣΕ.

Μ΄έβγαλε στην αναφορά για δική του |λογοκρισία| με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί αυτός από τον Ταξχο. Έκτοτε με κυνηγούσε αλλά δεν κατάφερε τίποτε. Μέχρι και την ημέρα που έφευγα με άδεια για να δω τον πατέρα μου που είχε εισαχθεί στο νοσοκομείο, παρά το ότι ήξερε τον λόγο της άδειας, παρά το ότι δεν ήταν υπηρεσία, με σταμάτησε στην πύλη και προσπαθούσε να μου την κόψει ελέγχοντας με βαμβάκι μήπως ήμουν αξύριστος και βγάζοντας μου το χιτώνιο για να δεί αν το πουκάμισο μέσα ήταν κουμπωμένο στα μανίκια!

Πω ρε Πάνο τι μου θύμησες... :slap:

Μιλάμε για απίστευτο |λογοκρισία| τύπο με τέτοια κολλήματα.
Απο κατι τέτοιους βρίζει δίκαιως ο κόσμος το στρατό .....
Άβαταρ μέλους
By alexm
#411095
iceman έγραψε:
Pitt έγραψε:
panos2171 έγραψε:Συνέντευξη δίνει ο αντιστράτηγος Καμπάς Γεώργιος τον οποίο είχα διοικητή στη ΣΠΒ, έπειτα αν δε κάνω λάθος ως υποστράτηγος βρέθηκε σε κάποιο γραφείο του ΓΕΣ και πλέον εκτελεί χρέη διοικητή στο Δ' Σωμα.
Μας είχε ταράξει στις καμπάνες αλλά νομίζω ότι είναι από τους καλύτερους γνώστες του όπλου. Μάλλον από τους καταλληλότερους σε εκείνη τη θέση.


Πωωωωω... Είχα να τον δώ 33 χρόνια! Τότε ήταν για μπάτσες! Ήμουν ΥΕΑ στο Μ. Πεύκο ('84) κι αυτός μόλις είχε έρθει φρέσκος Ανθλγός από την ΣΕ.

Μ΄έβγαλε στην αναφορά για δική του |λογοκρισία| με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί αυτός από τον Ταξχο. Έκτοτε με κυνηγούσε αλλά δεν κατάφερε τίποτε. Μέχρι και την ημέρα που έφευγα με άδεια για να δω τον πατέρα μου που είχε εισαχθεί στο νοσοκομείο, παρά το ότι ήξερε τον λόγο της άδειας, παρά το ότι δεν ήταν υπηρεσία, με σταμάτησε στην πύλη και προσπαθούσε να μου την κόψει ελέγχοντας με βαμβάκι μήπως ήμουν αξύριστος και βγάζοντας μου το χιτώνιο για να δεί αν το πουκάμισο μέσα ήταν κουμπωμένο στα μανίκια!

Πω ρε Πάνο τι μου θύμησες... :slap:

Μιλάμε για απίστευτο |λογοκρισία| τύπο με τέτοια κολλήματα.
Απο κατι τέτοιους βρίζει δίκαιως ο κόσμος το στρατό .....

Pitt μπορω να σου επιβεβαιωσω οτι επειδη τον ειχα και το 15 στρατηγο στην Αλεξ/πολη, συνεχιζει να ναι το ιδιο μαλακας (με βαμμενο μαλλι τωρα πια).

.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#411115
REALZEUS έγραψε:Έχω φάει τα νιάτα μου στο ΠΒΑΛ και στην ΙΠΒΑΛ. Ένα δάκρυ κύλισε όταν είδα το πυρ κατά των αιθρίων, αν και αυτό είναι για το θεαθήναι, δεν γίνεται έτσι η εκπαίδευση, αλλά με προέλαση άρματος:


Ο τζήκας που μιλάει κάποια στιγμή πρέπει να ήταν ο διοικητής μου στην 26 εμα :hmmm: ήταν επίλαρχος τότε

ή ήταν στην 23 :hmmm: έχω μπερδευτεί πάντως μου είναι γνωστή φάτσα