Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#397203
Chris έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Είναι και ρατσιστές και αν δεν σε θεωρήσουν good enough (δεν μιλάς καλά την γλώσσα, είσαι από καμιά περίεργη χώρα κλπ) δεν θα σε κάνουν φίλο. Ισχύει για όλους τους βόρειους αυτό πάντως.


Ενω οι Ελληνες τρεχουν στα hot spots να βρουν Συριους να τους καλεσουν για τσιπουρα :s_biggrin :s_biggrin


:lol:

Κι εδώ δυσκολεύτηκαν οι πρόσφυγες-φοιτητές που ήρθαν την δεκαετία του '80, ειδικά οι Άραβες.

Δεν θα ξεχάσω σκηνικό που συνέβη προ αμνημονεύτων. Έχει έρθει ο μακαρίτης Έλληνας θείος μου και η γυναίκα του (λευκή Αμερικανή) από το Σικάγο και βλέπει βράδυ έναν μαύρο φοιτητή κάπου στην Μπότσαρη (κεντρικός δρόμος της Θεσ/νίκης) και πάει και κρύβεται πίσω από τον άντρα της. Γέλασαν όλοι προφανώς. Black people over here are not like that baby, της είπε ο θείος. Ο ορισμός του ρατσισμού... :sorry:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 19 Μάιος 2017, 17:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#397205 Πιστεύω (εντελώς θεωρητικά πάντα) ότι αν είναι να πας έξω καλύτερα να γίνεις ξένος, το να κάνεις αποκλειστικά παρέα με έλληνες το βρίσκω αρνητικό :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#397208 Παρέα κάνεις με όλους. Κακό είναι να παραμείνεις κολλημένος Ελληναράς. Ακόμα και εδώ εγώ κάνω πολύ παρέα με Βρετανούς, μου λείπει το μέρος εκεί. Να δεις πως χαίρονται όταν βρίσκουν έναν Έλληνα που τους νιώθει! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#397215
QsisVTS έγραψε:Πιστεύω (εντελώς θεωρητικά πάντα) ότι αν είναι να πας έξω καλύτερα να γίνεις ξένος, το να κάνεις αποκλειστικά παρέα με έλληνες το βρίσκω αρνητικό :hmmm:

Πραγματικά Γιώργο έχω 2 στον κύκλο μου που θέλουν να είναι σε ελληνικά μαγαζιά και με έλληνες όσο το δυνατόν γίνεται. Καλά το δεύτερο πάει και έρχεται, το πρώτο είναι χειρότερο για εμένα :dizzy:
οι δυο που προανέφερα είναι και χρυσαυγίτες σε ξένη χώρα, δλδ την Γερμανία που είμαστε :lol: :lol: :lol: , εγώ τους φτιάχνω ιστορίες για αγρίους, είμαι κινητό HOAX :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#397229 Κι εγώ έχω φίλο που από ότι καταλαβαίνω το παρακανει με Έλληνες φίλους ελληνικά μαγαζιά κτλ και του εχω πει και ο ίδιος ότι ίσως δεν είναι καλό να γίνεις Τούρκος ή Πακιστανός εκεί που είσαι

Αλλά ο καθένας ας κάνει του κεφαλιού του, εγώ προσωπικά αν πήγαινα σόλο θα έβρισκα ντόπια γυναίκα και θα αφελληνίζομουν πλήρως, δεν έχει νόημα να συνεχίζουν οι δεσμοί με τη χώρα σου ειδικά στις επόμενες γενιές σε κάποιες, σε κάποιες περιπτώσεις όπως ξέρουμε είναι και κάπως γραφικό ( οι Έλληνες του εξωτερικού αγαπάνε την Ελλάδα περισσότερο και είναι πιο Έλληνες και άλλοι τέτοιοι εμετοί)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#397428 Δεν έχω πρόβλημα να κάνω παρέες και με Έλληνες και με ξένους. Αλλά γενικά το είδος-ύφος των Ελλήνων που συναντάς στα ελληνικά μαγαζια-clubs-διοργανώσεις κλπ δεν είναι της αρεσκείας μου. Οπότε χωρίς να κάνω ουδεμία προσπάθεια κάνω παρέα με όσους περνάω ωραία. Και βέβαια με όσους περνάει η κόρη μου ωραία. Στην τάξη της είναι παιδιά από 15-20 διαφορετικές χώρες.... με απίθανους συνδυασμούς γονιών (Ιταλος-αμερικανοκορεάτισα, Ινδοαμερικανός-γιαπωνέζα, αυστραλός-ελβετίδα, σουηδός-κινέζα, γκάνα-φιλιπίνες και άλλα τέτοια, πολύ μούλτι-κούλτι καταστάσεις).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#397432
Anonymous Founder έγραψε:Όσο για το κρύο της Θεσσαλονίκης, ας πούμε πως αυτό δεν είναι το μεγαλύτερό της πρόβλημα... :shifty:


Τι θέλεις να πεις;;; :hmmm:




Α, άσε... κατάλαβα... :lol:

Εικόνα

:lol: :lol:



ΟΚ, προφανώς και υπάρχουν καλές δουλειές, αλλά πλέον είναι τόσο λίγες και η ζήτηση είναι τόσο μεγάλη, που... :vava:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#416657 'EU pension' planned for people who move between countries

A new “EU pension” will be introduced to aid people who move around the continent under proposals from the European commission.
The EU-branded product will allow workers hopping from country to country to save seamlessly into one pot.


Ενδιαφέρουσα ιδέα αν υλοποιηθεί, ένα εμπόδιο λιγότερο στο να αλλάζεις χώρα πηγαίνοντας σε άλλη δουλειά. Από την Ελλάδα ως έχει βέβαια, θα πάρουμε ένα μύδι από σύνταξη. :lol: :(
Άβαταρ μέλους
By markvag
#416684
Zorz έγραψε: Από την Ελλάδα ως έχει βέβαια, θα πάρουμε ένα μύδι από σύνταξη. :lol: :(


Αυτό είναι γνωστό και δεδομένο εκ των προτέρων! :vava: :sorry:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#416704
Zorz έγραψε:'EU pension' planned for people who move between countries

A new “EU pension” will be introduced to aid people who move around the continent under proposals from the European commission.
The EU-branded product will allow workers hopping from country to country to save seamlessly into one pot.


Ενδιαφέρουσα ιδέα αν υλοποιηθεί, ένα εμπόδιο λιγότερο στο να αλλάζεις χώρα πηγαίνοντας σε άλλη δουλειά. Από την Ελλάδα ως έχει βέβαια, θα πάρουμε ένα μύδι από σύνταξη. :lol: :(

Απο τωρα σκεφτεσαι την συνταξη; :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#416706 ρε τι παθαίνουν όσοι πάνε έξω; μου ήρθε μία με μόλις ένα χρόνο αμερική και άλλαξε προφορά :lol:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#416717
QsisVTS έγραψε:ρε τι παθαίνουν όσοι πάνε έξω; μου ήρθε μία με μόλις ένα χρόνο αμερική και άλλαξε προφορά :lol:


Έχω έναν κολλητό συμμαθητή που χρόνια τώρα είναι καθηγητής στην Βοστόνη. Τα καλοκαίρια που βρισκόμαστε τρώει καρπαζιά κάθε φορά που στην κουβέντα κολλάει και πετάει το "...πως το λέτε εδώ στην Ελλάντα...".

Στην τρίτη καρπαζιά το ΄χει κόψει κι έχει θυμηθεί όλες τις λέξεις, μέχρι και όλους τους χρόνους του "λύω" που κάναμε στο γυμνάσιο! :vava:

Τον περιμένω αυτές τις μέρες. :lol: