Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#410402
REALZEUS έγραψε:
Kon5 έγραψε:Μάλλον ήταν πιο όμορφα τότε στο συγκεκριμένο και σε άλλα μέρη :lol:


Σαφώς!

Εικόνα

Pitt θυμάσαι πότε καταργήθηκε το παραπάνω roundabout? Δεκαετία '70;

Άλεξ σκέψου να υπήρχε σήμερα αυτό τί σβουροπάντες θα έπεφταν :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#410403 Ναι, όπως και πόσοι θα κατέληγαν στο συντριβάνι με την άσφαλτο γυαλί που έχετε.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#410404
diplomat έγραψε:Κάτι θα κάνουμε καλύτερα τότενες...


Εικόνα

:whistlink: :shifty:


Kon5 έγραψε:Άλεξ σκέψου να υπήρχε σήμερα αυτό τί σβουροπάντες θα έπεφταν


Θα αλλάζαμε λάστιχα κάθε 5000 χλμ Κωνσταντίνε μου! :lol:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#410413
Kon5 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
Kon5 έγραψε:Μάλλον ήταν πιο όμορφα τότε στο συγκεκριμένο και σε άλλα μέρη :lol:


Σαφώς!

Εικόνα

Pitt θυμάσαι πότε καταργήθηκε το παραπάνω roundabout? Δεκαετία '70;

Άλεξ σκέψου να υπήρχε σήμερα αυτό τί σβουροπάντες θα έπεφταν :lol:


Αύγουστος με τέτοια πλατεία, άσφαλτο Μ.Αλεξάνδρου και ΜΧ5 ή 320 (με σηματάκι 325 :shifty: ).....Απόλαυση θα ταν :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#410421
REALZEUS έγραψε:
Kon5 έγραψε:Μάλλον ήταν πιο όμορφα τότε στο συγκεκριμένο και σε άλλα μέρη :lol:


Σαφώς!

Pitt θυμάσαι πότε καταργήθηκε το παραπάνω roundabout? Δεκαετία '70;


Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ήταν κάπου μετά το '70 και πριν από την μεταπολίτευση. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By markvag
#410427
Pitt έγραψε:
Έχω ένα κενό μνήμης και επιφύλαξη μόνο για την παραλιακή (Κένεντι τότε).


Σαν να θυμάμαι την παραλιακή (τωρινή Μ. Αλεξάνδρου) να είναι διπλής κατεύθυνσης (τουλάχιστον στο ύψος του βασιλικού θεάτρου)... :hmmm: Αλλά πολύ αμυδρά, πρέπει να ήμουν 5-6 χρονών (δηλαδή μιλάμε για 1985-86)...

Η λεωφόρος Νίκης ήταν σίγουρα διπλής πιο μετά, τη θυμάμαι αρκετά πιο καθαρά...


panos2171 έγραψε:
Αύγουστος με τέτοια πλατεία, άσφαλτο Μ.Αλεξάνδρου και ΜΧ5 ή 320 (με σηματάκι 325 :shifty: ).....Απόλαυση θα ταν :yahoo: :yahoo: :yahoo:



:metalo: :twisted: :metalo: :twisted: :metalo: :twisted:

Και καμία φθορά στα λάστιχα, τι να φθαρούν από τη τζαμαρία;;; :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#410439
markvag έγραψε:Σαν να θυμάμαι την παραλιακή (τωρινή Μ. Αλεξάνδρου) να είναι διπλής κατεύθυνσης (τουλάχιστον στο ύψος του βασιλικού θεάτρου)... :hmmm: Αλλά πολύ αμυδρά, πρέπει να ήμουν 5-6 χρονών (δηλαδή μιλάμε για 1985-86)...

Ήταν το θυμάμαι
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#410465
Kon5 έγραψε:
markvag έγραψε:Σαν να θυμάμαι την παραλιακή (τωρινή Μ. Αλεξάνδρου) να είναι διπλής κατεύθυνσης (τουλάχιστον στο ύψος του βασιλικού θεάτρου)... :hmmm: Αλλά πολύ αμυδρά, πρέπει να ήμουν 5-6 χρονών (δηλαδή μιλάμε για 1985-86)...

Ήταν το θυμάμαι

Αυτό που θυμάστε τότε ήταν προσωρινή αμφιδρόμιση κάποιες ώρες το πρωί για ν' ανασάνει η Β. Ολγας.

___
... tapatalk
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#410493
ArrowsFA1 έγραψε:Είχαμε κυκλοφοριακό πρόβλημα στα mid-80's; :lipsealed:


Βεβαίως και είχαμε. Σκέψου ότι η περιφερειακή οδός δεν υπήρχε ακόμη (τότε κατασκευάζονταν) και η Νέα Εγνατία (Νυν Κ. Καραμανλή) που δεν είχε την σημερινή της μορφή ήταν σχεδόν αδιαπέραστη για μια τετραετία περίπου λόγω της "τρύπας του Κούβελα".

Ουσιαστικά όλος ο πληθυσμός που μετακινούνταν τα πρωινά από ανατολικά προς το κέντρο της πόλης ή δυτικά στα εργοστάσια κινούνταν μέσω της Β. Όλγας.

Το οξύμωρο είναι ότι την περίοδο 65 -70 τα πράγματα ήταν ακόμη χειρότερα. Τότε η παραλιακή δεν υπήρχε ακόμη (οι επιχωματώσεις νομίζω ότι άρχισαν γύρω στο ’60) και ο βασικός άξονας (η Β. Όλγας) ήταν αμφίδρομος με παρκαρισμένα δεξιά και αριστερά και με τα τιγκαρισμένα με επιβάτες Magirus και Leland του ΟΑΣΘ να αγκομαχούν να κινηθούν.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#410500 Μάλιστα. Δεν τα πρόλαβα αυτά, θυμάμαι την τρύπα του Κούβελα αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι τον αντίκτυπό της στο κυκλοφοριακό :shifty:
Εμένα εντύπωση μου έκανε το διάστημα 2005-2010 περίπου, πόση ώρα έκανε το λεωφορείο να διασχίσει τη νυν Μ. Ανδρονίκου (νομίζω παλιά λεγόταν και εκεί Δεσπεραί, το κομμάτι δρόμου που ενώνει το τέλος της Β. Γεωργίου με την αρχή της Τσιμισκή στη ΧΑΝΘ και δεν έχει λεωφορειόδρομο). Θυμάμαι να γίνεται πανικός, άνετα έχανες είκοσι λεπτά μεσα στο λεωφορείο μόνο για αυτό το κομμάτι τις ώρες αιχμής. Ευτυχώς μετά ήρθε η κρίση και βελτιώθηκε η κατάσταση :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#410501
Pitt έγραψε:Αυτό που θυμάστε τότε ήταν προσωρινή αμφιδρόμιση κάποιες ώρες το πρωί για ν' ανασάνει η Β. Ολγας.

___
... tapatalk


Θυμάμαι να υπάρχει και διπλή διαγράμμιση... :hmmm: τόσο λάθος θυμάμαι;;; :hmmm: μπορεί βέβαια, έχουν περάσει πάνω από 30 χρόνια και ήμουν πολύ μικρός... :hmmm:


ArrowsFA1 έγραψε:Είχαμε κυκλοφοριακό πρόβλημα στα mid-80's; :lipsealed:


Αν είχε;;; Οι γονείς μου είχαν εξοχικό στην περιοχή της Λητής και τότε μέναμε Μπότσαρη. Όταν θέλαμε να πάμε εκεί (τα Σ/Κ) ακόμα θυμάμαι το ότι κάναμε πάνω από 1ώρα λόγω κίνησης... Άντε πάρε Β. Όλγας, Τσιμισκή και το χειρότερο απ' όλα: Λαγκαδά ( :omg: ), την ίδια στιγμή με ΟΛΗ τη Θεσσαλονίκη. ΧΩΡΙΣ περιφερειακό! :rtfm: Η 1 ώρα ήταν το μίνιμουμ, εκτός αν φεύγαμε πάρα πολύ νωρίς. Μιλάω για το δεύτερο μισό των 80's...

Και φυσικά ακόμα θυμάμαι μία φορά που το Citroen Dyane :inlove: (ολόδιο με αυτό) που είχε ο πατέρας μου τότε να έχει μείνει στο συντριβάνι (μάλλον υπερθεμάνθηκε ο αερόψυκτος 600άρης κινητήρας του :lol: είχε καμιά 40άρα) και να προκαλούμε το απίστευτο μποτιλιάρισμα... :innocent: :lol: :lol: πρέπει να ήμουν 5-6 πάλι...

Ακόμα θυμάμαι επίσης το πόσο μεγάλη εντύπωση μας έκανε όταν άνοιξε ο περιφερειακός πως κάναμε μόνο 30-40 λεπτά... Και σκέψου τότε ξεκινούσε από Τούμπα και είχε σε κάθε διασταύρωση φανάρια... Αλλά μόνο το ότι γλίτωνες τη Λαγκαδά ήταν μεγάλη υπόθεση...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#410522 προψεσινο μπανιο στους Επιβατες και πρωτη φορα στη ζωη μου ειδα καφε βρωμα στις πετσετες μετα το σκουπισμα!
τι στο μπουτσο ρε? :help:
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#410523
REALZEUS έγραψε:Ερωτική πόλη σήμερα:

Εικόνα

egobrain έγραψε:προψεσινο μπανιο στους Επιβατες και πρωτη φορα στη ζωη μου ειδα καφε βρωμα στις πετσετες μετα το σκουπισμα!
τι στο μπουτσο ρε? :help:

:s_yummy