Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#405286 mastro pitt το ενα μας ψυγειο σαν να μην δουλευει η ρυθμιση θερμοκρασιας , ολα ειναι πολυ παγωμενα λες και το εχω τερμα
παιζει να εχει χαλασει κανας διακοπτης η αισθητηρας θερμοκρασιας;
επισης για αλλαγη λαστιχου ψυγειου προτιμαμε γνησιο; η περνουμε φτιαχτα ; η ολα φτιαγμενα ειναι ;
κανα κολπο; στο βαλσιμο ; μια φορα θυμαμαι πριν πολλα χρονια ειχα φτυσει αιμα για να στρωσει με τα χιλιαδες βιδακια ενα γυρω σε ενα παλιο ιζολα .
Άβαταρ μέλους
By drdino
#405287 Δουλεύει συνέχεια το μοτέρ; Μήπως κόλλησε ο θερμοστάτης;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#405307
otso έγραψε:mastro pitt το ενα μας ψυγειο σαν να μην δουλευει η ρυθμιση θερμοκρασιας , ολα ειναι πολυ παγωμενα λες και το εχω τερμα
παιζει να εχει χαλασει κανας διακοπτης η αισθητηρας θερμοκρασιας;
επισης για αλλαγη λαστιχου ψυγειου προτιμαμε γνησιο; η περνουμε φτιαχτα ; η ολα φτιαγμενα ειναι ;
κανα κολπο; στο βαλσιμο ; μια φορα θυμαμαι πριν πολλα χρονια ειχα φτυσει αιμα για να στρωσει με τα χιλιαδες βιδακια ενα γυρω σε ενα παλιο ιζολα .

Μήπως σου ακουμπάει κάτι στην εσωτερική πλάτη,πίσω απο τα ράφια δηλαδη;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#405318
otso έγραψε:mastro pitt το ενα μας ψυγειο σαν να μην δουλευει η ρυθμιση θερμοκρασιας , ολα ειναι πολυ παγωμενα λες και το εχω τερμα
παιζει να εχει χαλασει κανας διακοπτης η αισθητηρας θερμοκρασιας;
επισης για αλλαγη λαστιχου ψυγειου προτιμαμε γνησιο; η περνουμε φτιαχτα ; η ολα φτιαγμενα ειναι ;
κανα κολπο; στο βαλσιμο ; μια φορα θυμαμαι πριν πολλα χρονια ειχα φτυσει αιμα για να στρωσει με τα χιλιαδες βιδακια ενα γυρω σε ενα παλιο ιζολα .


Τι ψυγείο είναι, απλό ή με αέρα; Είναι μικρότερο από εσένα σε ηλικία; Απόψυξη πότε το έκανες τελευταία φορά; Μήπως δεν έχει αρκετά τρόφιμα μέσα;

Λάστιχο είτε γνήσιο είτε καλό φτιαχτό το ίδιο είναι. Ίσως το φτιαχτό να είναι και καλύτερο, αφού εν των πραγμάτων φαίνεται πως το γνήσιο δεν άντεξε.

Μαγικό κόλπο για την αντικατάσταση του λάστιχου δεν υπάρχει. Αν το ψυγείο είναι από αυτά που εύκολα βγαίνει η πόρτα (όπως αυτά που αλλάζει η φορά ανοίγματος της πόρτας) τότε καλύτερα ξάπλωσέ την σε ένα πάγκο και άλλαξε το λάστιχο εκεί επάνω. Έτσι θα γλυτώσεις το κρέμασμα που θα κάνει στο κάτω μέρος και δεν θα χρειάζεται να το μαζεύεις με τις βιδούλες.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι συζητάμε για το λάστιχο του ψυγείου κάθε χρόνο τέτοια εποχή;
Άβαταρ μέλους
By otso
#405406 γιατι τετοια εποχη ανοιγω πορτα ψυγειου για να παρω καμμια μπυρα.
εχεις και μνημη ελεφαντα που να παρει η ευχη . και επειδη ειμαι της σχολης αστο να χαλασει τελειως μεχρι να το φτιαξεις
χθες παντως εδεησα να φτιαξω το αιρ κοντιτιον , ειχε βουλωσει η σωληνα που φευγουν οι συμπυκνώσεις , το ξεβουλωσα με
συρματινα ; πως το λενε οι ηλεκτρολογοι για να περνανε καλωδια (ναι εχω και απ αυτο) καθαρισα τα παντα αφου εβγαλα τα καπακια , με πινελο και μετα το φύσηξα με αερα , τα πτερυγια του μαλακοανεμιστηρα ομως απο την μεσα πλευρα ειναι προβλημα . παρεπιμπτωντως εχω την εντυπωση οτι δεν φερνει τοσο πολυ αερα οπως παλια , υπαρχει περιπτωση να εχει πεσει το μοτερ του ανεμιστηρα; δεν εδωσα πολυ σημασια να αντικαθισταται ευκολα; εχει πλακα να το αλλαξω και να γυρναει το ιδιο , υπαρχει τροπος εκτος απο εμπειρικος να καταλαβουμε αν εχει μισοπεθανει το μοτερ;
προλαβα την εποχη που καθε ηλεκτρικη συσκευη συνοδευοταν απο σχεδιο και κωδικους ανταλακτικων , μετα αρχισε η φιλιπς να τα πουλαει ενα πεντοχιλιαρο το ενα.
Τελευταία επεξεργασία από otso και 11 Ιουν 2017, 17:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By otso
#405412
bill33 έγραψε:ατσαλίνα.


σωστος μαστρο bill33 , ευχαριστω.
τωρα χαιρομαι μονο τα εφεδρικα εγγραφα του citroen service , χανομαι με τις ωρες .
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#405582 Ψάχνω για καλό ψυκτικό στα δυτικά, πέριξ Ασπροπύργου, να δει το air condition που πεθαίνει.
Αν έχεις κανείς κάποια πρόταση ενημερώνει. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#409114 Απορροφητήρας κάηκε. Αν θυμάμαι καλά προτιμάμε elica ή πάμε αλλού? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#409123
Kon5 έγραψε:Απορροφητήρας κάηκε. Αν θυμάμαι καλά προτιμάμε elica ή πάμε αλλού? :hmmm:


elica! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#409124 elica,αθανατοι.Ο δικος μας στο χωριο δουλευει 35 χρονια.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#409429
dimviii έγραψε:elica,αθανατοι.Ο δικος μας στο χωριο δουλευει 35 χρονια.


Τωρα για μετα βιας 5-10 τους κοβω να αντεχουν. Απλα πληρωνεις και απορροφητηρα, οχι κατι που ειτε δεν ρουφαει ειτε κανει σαν antonov σε απογειωση.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#410460 Ερώτησις: Έχω ένα wok Max Home (όχι κάτι το ιδιαίτερο δηλαδή) με κεραμεική επίστρωση το οποίο υποτίθεται ότι κάνει σε επαγωγική εστία αλλά, την πρώτη φορά που το δοκιμασα δεν ζεστάθηκε και τη 2η "έχασε" την εστία (και σταμάτησε να ζεσταίνει) μετά από κανενα τέταρτο.
Το πετάμε;

< >
Άβαταρ μέλους
By pgs
#411637 καλημέρα σε όλους μου ήρθε μια τρελή σκέψη με την απεργία στα απορρίμματα να αγοράσω σκουπιδοφάγο ώστε να μην έχω παρά μόνο αυτά που ρίχνω στην ανακύκλωση. έχει κάποιος εμπειρία σχετική αξίζει η είναι βλακεία η σκέψη μου?
σκουπιδοφάγο εννοώ ένα μηχάνημα που βάζουν στο νεροχύτη και τα κάνει όλα λιώμα δεν ξέρω αν λέγεται αλλιώς