Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nEK
#385948
Dodger έγραψε:Προχθές "ασβέστωσα" γύρω στα 50 δέντρα στο εξοχικό με τον κλασσικό πατροπαράδοτο τρόπο. Αλλά επειδή -γενικά- ο χρόνος μου είναι λίγος, η μέση μου δεν αντέχει σε συγκινήσεις λόγω χειρουργείου αλλά και δεν θέλω να επιβαρύνω τους γονείς με τέτοιες αγγαρείες, ψάχνω ψεκαστήρα, όχι χειροκίνητο (έχω), αλλά ηλεκτρικό ή βενζινοκίνητο. Θέλω να ασβεστώσω και τη περίφραξη, γύρω στα 200m. Βρήκα κάποιους με googleάρισμα, αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω αν έχει κάποιος πείρα.

Ευχαριστώ σας


Ο ψεκαστηρας θα μπορει να ψεκασει τον ασβεστη λογω ιξωδους και υφης?
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#386004
nEK έγραψε:
Dodger έγραψε:.....................


Ο ψεκαστηρας θα μπορει να ψεκασει τον ασβεστη λογω ιξωδους και υφης?


Ναι, γιατί όχι; Ο χειροκίνητος που έχω μια χαρά ψεκάζει, απλώς θέλει συνέχεια τρομπάρισμα πάνω (κάτω συνέχεια) και είναι κουραστικό. Επίσης, υπάρχουν ακροφύσια ειδικά για ασβέστη/μπογιά, οπότε δεν υπάρχει θέμα. Απλώς ήθελα να μάθω αν έχει κάποιες από εδώ εμπειρία σχετικά. Μάλλον δεν ασβεστώνει κανείς τα δέντρα του :lol: Είχα μια ελπίδα στον otso αλλά τίποτα.. :(
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#410304 Περί ... κουνουποκτόνου Draker για ανοιχτούς χώρους-εξοχή, είχα γράψει εδω => viewtopic.php?p=393922#p393922 .
Νεότερες διαπιστώσεις: Διήρκεσε σχεδόν ένα μήνα, με σπανιότατη εμφάνιση κουνουπιών μετά τις 20 ημέρες απο τον αρχικό ψεκασμό.
Μετά την >24ωρη συνεχή βροχή του προηγούμενου ΣΚ, απο Δευτέρα είχαμε δριμύα επανεμφάνιση. :s_hang
Ξαναψέκασα την Τετάρτη και δεν έμεινε κολυμπηθρόξυλο! :lol:
Συμπέρασμα: Ο 1 μηνας είναι η μέγιστη διάρκεια δράσης, η δε "καλή" βροχή συνεπάγεται απαραίτητα νέο ψεκασμό = νέο 10ευρο! :(

Χαλάλι όμως, αφού οι απολαύσεις που προσφέρει ένας χώρος κήπου, αξίζουν τα έξοδα αλλά και τον κόπο συντήρησης. :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#410340 Ψεκαζεις παντου πανω στα φυτά κλπ;; Ποσο επιβλαβη ειναι για εμάς; Μυρωδιά;;

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#410345 Τα δικά μας δεν καταλαβαίνουν jesus. Έτσι μου 'ρχεται να βγω με το φλογοβόλο. :rant:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#410445
RXristos έγραψε:Ψεκαζεις παντου πανω στα φυτά κλπ;; Ποσο επιβλαβη ειναι για εμάς; Μυρωδιά;;

Το συγκεκριμένο:
1/Eπιλέχτηκε με την προϋπόθεση να είναι επιτρεπτός αλλά και αποτελεσματικός ο ψεκασμός πάνω σε κωνοφόρα και φυτά, πάντα όμως λίγο πρίν τη δύση ηλίου .
2/ Για το "επιβλεβές σε εμάς", μετά και τα μέτρα προστασίας κατά τον ψεκασμό (μάσκα-γάντια-πλήρη ένδυση), θα δείξει η ... νεκροψία! :lol:
3/ Μυρίζει ελάχιστα την ώρα του ψεκασμού και μετά απο μισή ώρα καθόλου!
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#419979 Για τον φίλο μου τον Qsis, που λέει ότι θα πεθάνουμε από την πείνα τα παιδιά της πόλης, αν πάμε να ζήσουμε σε χωριό :lol:

Προχθές:
Εικόνα

Σήμερα (δες και τελευταία φωτό):
Εικόνα

Και δεν έχω βάλει μελιτζάνες, πιπεριές και καρπουζάκι (δεν πρόλαβα να το τραβήξω φωτό ολόκληρο :metalo: )
Εικόνα

Kαι bonus:
Εικόνα
:shifty: :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#465785 ψαχνω να βρω μια ελια,που να είναι κοντη και χοντρη :shifty:
θα τη βαλω σε γλαστρα μεγαλη πηλινη. Μου χαλασε αυτό που ειχα πριν,και θελω να βαλω ελια.
Η ελια που θελω είναι καπως ετσι.
Εικόνα
Εικόνα


ιδανικα θα ηθελα να εχει διαμετρο κορμου περιπου 8-10 εκατοστα και υψος μεχρι 1 μετρο αντε 1,30μ
Στο εμποριο με μια ματια στο νετ,βρισκω διαμετρο κορμου 8-10 εκατοστα γυρω στα 80 ευρω
ξερουμε που μπορούμε να βρουμε καποια τετοια ελια σε καλυτερη τιμη?
οποιος βοηθησει θα του δωσω ένα τενεκε λαδι μολις μεγαλωσει η ελιτσα μου. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#465804
g8777 έγραψε:https://www.geoponiko-parko.gr/products/products-categories/fyta-sximata/bales/695-detail


διαμετρο κορμου δεν βλεπω να λεει. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#465807 Θα παραμεινω ηρεμος και ευγενης.


ΠΑΡΕ ΜΠΟΝΣΑΙ. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#465808
cabala10 έγραψε:
dimviii έγραψε:
g8777 έγραψε:https://www.geoponiko-parko.gr/products/products-categories/fyta-sximata/bales/695-detail


διαμετρο κορμου δεν βλεπω να λεει. :rtfm:

Ελιά μπάλα με κορμό 0,50 m


ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΟΧΙ ΥΨΟΣ