Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#410131 2007 καλοκαίρι, τον Ιούνη στην Κρήτη με καταπληκτικά σκοινάκια στα 2 Αορακια και μετά στην μαγευτική Αλεξ/πόλη όπου ευτυχώς είχε σχετική δροσιά τα βράδια. Δεν μπορώ όμως να πω ότι κατάλαβα ιδιαίτερη ζέστη μετά από 6 καλοκαίρια στην Λάρισα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#410148
dimik έγραψε:2007 καλοκαίρι, τον Ιούνη στην Κρήτη με καταπληκτικά σκοινάκια στα 2 Αορακια και μετά στην μαγευτική Αλεξ/πόλη όπου ευτυχώς είχε σχετική δροσιά τα βράδια. Δεν μπορώ όμως να πω ότι κατάλαβα ιδιαίτερη ζέστη μετά από 6 καλοκαίρια στην Λάρισα.

< Note >

Δεν μου κάνει εντύπωση που είσαι Κύπρο :lol: :lol: :lol: , σ'αρέσει η ζέστη :lol:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#410154
Thomas_C200K έγραψε:...Την επικότερη |λογοκρισία| την έκανε μια γειτόνισσα που έβρεξε την ταράτσα, όσα διαμερίσματα είμασταν από κάτω την είχαμε κράξει γτ είχαμε στην κυριολεξία σκάσει.


Γιατί ήταν |λογοκρισία| αυτό; Ρίχνοντας νερό ψύχεται η επιφάνεια της ταράτσας και μάλιστα με δύο τρόπους. Μια αμέσως κατά το βρέξιμο της ταράτσας με το δροσερό νερό της βρύσης και μία κατά την εξάτμιση του νερού.

Αν είχατε αντίθετο αποτέλεσμα, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η ταράτσα σας ήταν πολύ πορώδης, το νερό απορροφήθηκε και εισχώρησε στους πόρους με αποτέλεσμα να μεταφέρεται ευκολότερα η θερμότητα και να ανέβει η θερμοκρασία της οροφής σας. Αλλά πάλι αν ήταν τόσο πορώδης, το χειμώνα με τις βροχές και τα κρύα πως την βγάζατε;...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#410159
g8777 έγραψε:Ναι Δια μου, χαίρω πολύ, για πήγαινε τρύπα τοίχους σε ενοικιαζομενο διαμέρισμα.


Σε παρακαλάνε όλοι, ειδικά αν είναι να τους το αφήσεις. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#410174
Pitt έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:...Την επικότερη |λογοκρισία| την έκανε μια γειτόνισσα που έβρεξε την ταράτσα, όσα διαμερίσματα είμασταν από κάτω την είχαμε κράξει γτ είχαμε στην κυριολεξία σκάσει.


Γιατί ήταν |λογοκρισία| αυτό; Ρίχνοντας νερό ψύχεται η επιφάνεια της ταράτσας και μάλιστα με δύο τρόπους. Μια αμέσως κατά το βρέξιμο της ταράτσας με το δροσερό νερό της βρύσης και μία κατά την εξάτμιση του νερού.

Αν είχατε αντίθετο αποτέλεσμα, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η ταράτσα σας ήταν πολύ πορώδης, το νερό απορροφήθηκε και εισχώρησε στους πόρους με αποτέλεσμα να μεταφέρεται ευκολότερα η θερμότητα και να ανέβει η θερμοκρασία της οροφής σας. Αλλά πάλι αν ήταν τόσο πορώδης, το χειμώνα με τις βροχές και τα κρύα πως την βγάζατε;...

η αισθηση δυσφοριας με το που ριξεις νερο στην ταρατσα θα παει στο 1000000000000000% θες αρκετο νερο και μαλιστα γρηγορα για να πετυχεις αυτο που λες αλλιως το μονο που κανεις ειναι να εξατμιζεις το νερο και να σου ριχνουν καταρες ολοι
Άβαταρ μέλους
By dstou
#410183 Tι έγινε ρε σεις? Τηλεοπτικός ήτανε ΚΑΙ αυτός ο καύσωνας? Που είναι τα 39άρια σε Άργος, Λάρισα, Σέρρες και Αθήνα? Χθες τα προέβλεπαν, όχι πριν από καμιά δεκαριά μέρες. Π'ΑΛΙ έπεσαν έξω?

Πιο συγκεκριμένα, το Σαββατοκύριακο 39 βαθμούς Κελσίου θα έχουμε σε Λάρισα και Σέρρες, 38-39 βαθμούς θα έχουμε σε Αθήνα, Άργος, ενώ 37 βαθμούς Κελσίου θα έχουμε σε Αγρίνιο, Θεσσαλονίκη και Βόλο.


Τρόμος :s_sarcastic :metalo:


http://www.protothema.gr/greece/article/690946/erhetai-kai-stin-ellada-o-kausonas-pou-gonatise-tin-europi/
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#410184
dstou έγραψε:Tι έγινε ρε σεις? Τηλεοπτικός ήτανε ΚΑΙ αυτός ο καύσωνας? Που είναι τα 39άρια σε Άργος, Λάρισα, Σέρρες και Αθήνα? Χθες τα προέβλεπαν, όχι πριν από καμιά δεκαριά μέρες. Π'ΑΛΙ έπεσαν έξω?

Πιο συγκεκριμένα, το Σαββατοκύριακο 39 βαθμούς Κελσίου θα έχουμε σε Λάρισα και Σέρρες, 38-39 βαθμούς θα έχουμε σε Αθήνα, Άργος, ενώ 37 βαθμούς Κελσίου θα έχουμε σε Αγρίνιο, Θεσσαλονίκη και Βόλο.


Τρόμος :s_sarcastic :metalo:


http://www.protothema.gr/greece/article/690946/erhetai-kai-stin-ellada-o-kausonas-pou-gonatise-tin-europi/

Συμφωνα με το kairos.gr τωρα τον πριβλεπουν για το αλλο ΣΚ. Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#410206
cabala10 έγραψε:
Pitt έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:...Την επικότερη |λογοκρισία| την έκανε μια γειτόνισσα που έβρεξε την ταράτσα, όσα διαμερίσματα είμασταν από κάτω την είχαμε κράξει γτ είχαμε στην κυριολεξία σκάσει.


Γιατί ήταν |λογοκρισία| αυτό; Ρίχνοντας νερό ψύχεται η επιφάνεια της ταράτσας και μάλιστα με δύο τρόπους. Μια αμέσως κατά το βρέξιμο της ταράτσας με το δροσερό νερό της βρύσης και μία κατά την εξάτμιση του νερού.

Αν είχατε αντίθετο αποτέλεσμα, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η ταράτσα σας ήταν πολύ πορώδης, το νερό απορροφήθηκε και εισχώρησε στους πόρους με αποτέλεσμα να μεταφέρεται ευκολότερα η θερμότητα και να ανέβει η θερμοκρασία της οροφής σας. Αλλά πάλι αν ήταν τόσο πορώδης, το χειμώνα με τις βροχές και τα κρύα πως την βγάζατε;...

η αισθηση δυσφοριας με το που ριξεις νερο στην ταρατσα θα παει στο 1000000000000000% θες αρκετο νερο και μαλιστα γρηγορα για να πετυχεις αυτο που λες αλλιως το μονο που κανεις ειναι να εξατμιζεις το νερο και να σου ριχνουν καταρες ολοι


Μα ακριβώς αυτή η εξάτμιση του νερού ρίχνει την θερμοκρασία της ταράτσας!

Όσο για την αύξηση του δείκτη δυσφορίας, με σχετική υγρασία κάτω από 30%-40% που έχει συνήθως στους καύσωνες και το ότι οι υδρατμοί κατευθύνονται ανοδικά κατά την εξάτμιση μου φαίνεται αδύνατο να έχει αυξήσει την σχετική υγρασία στα κάτω πατώματα.

Για να δούμε τι θα μας πει κι ο Θωμάς, κάποια εξήγηση θα έχει... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#410211 Κάποια εξήγηση δεν έχω. Λόγο να πώ ψέμματα δεν έχω. Είχαμε σκάσει. Δεν έχω να περιγράψω κάτι άλλο.


< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#410244
Pitt έγραψε:
cabala10 έγραψε:
Pitt έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:...Την επικότερη |λογοκρισία| την έκανε μια γειτόνισσα που έβρεξε την ταράτσα, όσα διαμερίσματα είμασταν από κάτω την είχαμε κράξει γτ είχαμε στην κυριολεξία σκάσει.


Γιατί ήταν |λογοκρισία| αυτό; Ρίχνοντας νερό ψύχεται η επιφάνεια της ταράτσας και μάλιστα με δύο τρόπους. Μια αμέσως κατά το βρέξιμο της ταράτσας με το δροσερό νερό της βρύσης και μία κατά την εξάτμιση του νερού.

Αν είχατε αντίθετο αποτέλεσμα, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η ταράτσα σας ήταν πολύ πορώδης, το νερό απορροφήθηκε και εισχώρησε στους πόρους με αποτέλεσμα να μεταφέρεται ευκολότερα η θερμότητα και να ανέβει η θερμοκρασία της οροφής σας. Αλλά πάλι αν ήταν τόσο πορώδης, το χειμώνα με τις βροχές και τα κρύα πως την βγάζατε;...

η αισθηση δυσφοριας με το που ριξεις νερο στην ταρατσα θα παει στο 1000000000000000% θες αρκετο νερο και μαλιστα γρηγορα για να πετυχεις αυτο που λες αλλιως το μονο που κανεις ειναι να εξατμιζεις το νερο και να σου ριχνουν καταρες ολοι


Μα ακριβώς αυτή η εξάτμιση του νερού ρίχνει την θερμοκρασία της ταράτσας!

Όσο για την αύξηση του δείκτη δυσφορίας, με σχετική υγρασία κάτω από 30%-40% που έχει συνήθως στους καύσωνες και το ότι οι υδρατμοί κατευθύνονται ανοδικά κατά την εξάτμιση μου φαίνεται αδύνατο να έχει αυξήσει την σχετική υγρασία στα κάτω πατώματα.

Για να δούμε τι θα μας πει κι ο Θωμάς, κάποια εξήγηση θα έχει... :hmmm:

εισαι σωστος στην ουσια αλλα αυτο δεν γινεται αμεσως εκει ειναι το θεμα ολη η θερμικη ενεργεια του τσιμεντου μενει εκει που ειναι διοτι ο ηλιος θερμαινει το νερο σε μεγαλυτερη θερμοκρασια λειτουργει σαν μονωση μεχρι να εξατμιστει
Άβαταρ μέλους
By g8777
#410268
REALZEUS έγραψε:
g8777 έγραψε:Ναι Δια μου, χαίρω πολύ, για πήγαινε τρύπα τοίχους σε ενοικιαζομενο διαμέρισμα.


Σε παρακαλάνε όλοι, ειδικά αν είναι να τους το αφήσεις. :iconcool:
.
Σουρ. Ειδικά αν το αφήσεις μέσα.
Μετά από 2 χρόνια που θα αλλάξεις σπίτι. Και τζάμπα κιόλας ε; Δια θες να σου νοικιάσω ΤΖΆΜΠΑ το σπίτι μου; Μόνο πόρτες, αλουμίνια, μπάνιο θα φτιάξεις.
ΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :s_shout :s_shout :s_shout

Cabala ΜΑΤΗΜΠΑΝΑΓΙΑ είσαι πλασμένος να βγάζεις θέματα Πανελληνίων. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#410295 Ποτέ πάντως δεν μου είπε κανείς να μην βάλω A/C και επίσης ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο και σε δικό μου ενοικιαστή. Απορώ που πας και τους βρίσκεις Τζιάκο μου. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By Morx
#410310 Παρομοιως... μεχρι να βαλω τελικα τη μοναδα και να παρακαλαν να το σβησω! :lol: :lol: :lol: :lol:

Ειχα ενα παναρχαιο Lucky Goldstar κλασσικο split (Google it και θα καταλαβετε) 12000btu ... το οποιο ολο ανεβαλλα να το αντικαταστησω και το εσερνα οπου πηγαινα. (Σκυλι παντως, δεν με προδωσε ΠΟΤΕ!)
Χωρις αντικραδασμικες βασεις, βαραγε που βαραγε σαν κομπρεσερ, τα 2αρια που νοικιαζα ηταν ναι μεν καινουρια αλλα με τοιχους καρυδοτσουφλα ... οι απο πανω επαιρναν ηρεμηστικα καθε καλοκαιρι! :tomato:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#410394 Ακόμα βέβαια να καταλάβουμε πώς το βρέξιμο της ταράτσας ανεβάζει την δυσφορία κατα 10000000% as per cabala :lol:

hint: Ταράτσα ειναι ενα πράγμα που είναι ανοιχτό απο πάνω :ninja: