Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#410129 #italakias

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#410134 Εκανα κατι το ασεβες; Ειναί το hashtag ασεβες. Μαλιστα, μάλιστα.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#410143 Χαιρομαι που συμφωνουμέ.

< >
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#410150 Άσε που είναι κ γεμάτο ορμόνες :s_whiteflag :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#410158
elvet έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:χυμό με την τσίμπλα στο μάτι δεν παίζει


Ενώ η έκκριση των αδένων ενός βοοειδούς, η οποία δεν αποτελεί τροφή για το είδος μας, παίζει... :s_empathy

Με εξαίρεση το μητρικό γάλα, δεν υπάρχει καμία τροφή στη φύση ειδικά για το είδος μας :rtfm:


Σίγουρα το μητρικό γάλα ενός άλλου ζώου δεν είναι δικό μας φυσικό τρόφιμο. Μπορεί να γίνει, αλλά δεν υπάρχει λόγος. Παμφάγο είδος δεν είμαστε; Επίσης η ανθρωπότητα δεν ήταν όλη δυσανεκτική στο γάλα μέχρι πριν λίγα χιλιάδες χρόνια; Μια μετάλλαξη επιτρέπει στους ενήλικες να καταναλώνουν γάλα πλέον. Όπως και να έχεις, αυτή την άσπρη αηδία που δεν την πίναμε ούτε σαν παιδιά γιατί θα πρέπει να την πίνουμε τώρα; Χάθηκε η μπύρα; :roll:
Άβαταρ μέλους
By elvet
#410170
blackpug106 έγραψε:Άσε που είναι κ γεμάτο ορμόνες :s_whiteflag :s_whiteflag

Αυτό το ξέρουν και τα μικρά παιδιά, πως γίνονται αυτά με χορταράκι; :rtfm:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By elvet
#410172
REALZEUS έγραψε:
elvet έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:χυμό με την τσίμπλα στο μάτι δεν παίζει


Ενώ η έκκριση των αδένων ενός βοοειδούς, η οποία δεν αποτελεί τροφή για το είδος μας, παίζει... :s_empathy

Με εξαίρεση το μητρικό γάλα, δεν υπάρχει καμία τροφή στη φύση ειδικά για το είδος μας :rtfm:


Σίγουρα το μητρικό γάλα ενός άλλου ζώου δεν είναι δικό μας φυσικό τρόφιμο. Μπορεί να γίνει, αλλά δεν υπάρχει λόγος. Παμφάγο είδος δεν είμαστε; Επίσης η ανθρωπότητα δεν ήταν όλη δυσανεκτική στο γάλα μέχρι πριν λίγα χιλιάδες χρόνια; Μια μετάλλαξη επιτρέπει στους ενήλικες να καταναλώνουν γάλα πλέον. Όπως και να έχεις, αυτή την άσπρη αηδία που δεν την πίναμε ούτε σαν παιδιά γιατί θα πρέπει να την πίνουμε τώρα; Χάθηκε η μπύρα; :roll:

Ακριβώς επειδή είμαστε παμφάγο είδος καταναλώνουμε γάλα :lol: . Το γάλα που καταναλώνουμε (και υπάρχει παντού σε μαγειρική, ζαχαροπλαστική, αρτοποιϊα, κλπ) δεν είναι μητρικό γάλα άλλου είδους, αλλά επεξεργασμένο τρόφιμο, εκτός κι αν κάποιος βυζαίνει αγελάδες :s_wacko .
Η δυσανεξία στη λακτόζη υπήρχε και υπάρχει (εάν έχεις δει γιαπωνέζους τουρίστες στην Ελβετία μετά από κατανάλωση φοντύ :s_crazy ), αλλά δεν λέει κάτι για το γάλα ως τρόφιμο. Σε όλο τον κόσμο οι αλλεργίες και οι δυσανεξίες αυξάνονται.

Φυσικό τρόφιμο μόνο για ανθρώπινη κατανάλωση δεν υπάρχει (ούτε υπήρξε), αλλά τα φυσικά, εννοώ όπως είναι στη φύση, προϊόντα που καταναλώνουμε είναι απειροελάχιστα: κάτι θαλασσινά (φούσκες, πεταλίδες), κανένα αγριο μύρτιλο ή τσάϊ, τι άλλο :s_scratchhead
Άβαταρ μέλους
By markvag
#410192
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:χυμό με την τσίμπλα στο μάτι δεν παίζει


Ενώ η έκκριση των αδένων ενός βοοειδούς, η οποία δεν αποτελεί τροφή για το είδος μας, παίζει... :s_empathy


Μια χαρά τροφή είναι για το είδος μας οι εκκρίσεις των αδενών του βοοειδούς! :rtfm:


edit:

italakias έγραψε:Aμα ο ανθρωπος δεν καπνιζει,μιζεριαζει.
:thumbsdown:


Άμα έχει κάψει τον εγκέφαλο να δεις τι παθαίνει... :s_thumbsup


italakias έγραψε:Καλο ειναι να σεβομαστε τον αλλον.



Κάνει και μαθήματα... :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#410591 εχτες ειχα επισκεφτει ενα φιλικο ζευγαρι και λεω στον μικρο που ειναι 3ων και κατι λιγο.

"αντε πηγαινε πιες γαλα και υπνο" και μου λεει "δεν πινω γαλα το εκοψα"

μου εξηγησαν οι γονεις του οτι η παιδιατρος τους ειπε οτι δεν προσφερει τιποτα και οτι τις απαιτουμενες ουσιες τις παιρνει απο τυρια και γιαουρτι.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#410608
bibendum έγραψε:εχτες ειχα επισκεφτει ενα φιλικο ζευγαρι και λεω στον μικρο που ειναι 3ων και κατι λιγο.

"αντε πηγαινε πιες γαλα και υπνο" και μου λεει "δεν πινω γαλα το εκοψα"

μου εξηγησαν οι γονεις του οτι η παιδιατρος τους ειπε οτι δεν προσφερει τιποτα και οτι τις απαιτουμενες ουσιες τις παιρνει απο τυρια και γιαουρτι.

< >


Άντε καλά, χαζομάρες. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#410626 Το ασβέστιο που περιέχεται στο αγελαδινό γάλα δεν απορροφάται από τον οργανισμό μας, η απορρόφηση του ασβεστίου στα κόκκαλά μας προέρχεται από τα χορταρικά, δεν είναι τυχαίο ότι στις προηγμένες δυτικές κοινωνίες που καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες γαλακτοκομικών υπάρχουν και τα περισσότερα κατάγματα στις μεγάλες ηλικίες αφού καταναλώνουν επί δεκαετίες μεγάλες ποσότητας γάλακτος νομίζοντας ότι ενισχύουν τα κόκκαλά τους ενώ στην ουσία έχουν αυξημένα ποσοστά οστεωπόρωσης αφού δεν καταναλώνουν παρά ελάχιστα χορταρικά, αυτά λένε οι στατιστικές που όμως δεν κυκλοφορούν ευρύτερα αφού πίσω από το γάλα υπάρχουν τζίροι πολλών δίς.

Ένα παγωμένο ποτήρι γάλα είναι ένα ευχάριστο ρόφημα και τίποτα περισσότερο, αυτή είναι η άποψη μου από όσα γνωρίζω, γιατρός δεν είμαι αλλά με έπεισαν οι στατιστικές αφού η κάθε ομάδα ( γιατρών, διατροφολόγων, κλπ επιστημονικών κλάδων κλπ ) κάθε φορά που ανακοινώνουν κάτι γύρω από ένα προϊόν που έχει μεγάλη κατανάλωση δεν μου εμπνέει πλέον εμπιστοσύνη γιατί νομίζω ότι κάθε ανακοίνωση προσπαθεί να στρέψει το κοινό σε μια συγκεκριμένη κατανάλωση, ναί, είμαι πια πολύ επιφυλακτικός σε ότι ανακοινώνεται με ιδιαίτερο τρόπο, στόμφο, μεγάλης κλίμακας ανακοινώσεις.