Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#400729 Το κρίσιμο σημείο είναι όταν αρχίσει να περπατάει, εκεί θα δείξει... ο μικρός μας μέχρι τότε (κάπου στον χρόνο) ήταν ένα αγγελούδι.

Από τότε και μετά τον περιμένουμε να ησυχάσει... κάτι μου λέει ότι θα περιμένουμε 3-4 δεκαετίες ακόμα... :lol: :lol: :inlove:


edit: Τη μεγάλη δεν τη βάζω, είναι εκτός συναγωνισμού, από την κοιλιά ξεκίνησε και συνεχίζει ακάθεκτη 9 χρόνια μετά... :lol: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#400930 Εγω ακομα ελπιζω πως ο μεγαλος "θα ηρεμησει οταν μεγαλωσει". Αλλιως με βλεπω στο δαφνί!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#400945
xenos έγραψε:Εγω ακομα ελπιζω πως ο μεγαλος "θα ηρεμησει οταν μεγαλωσει". Αλλιως με βλεπω στο δαφνί!


:s_rofl :s_rofl :s_rofl

Είναι καλό να είμαστε αισιόδοξοι στη ζωή μας... :innocent: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#400949 Μην λετε τετοια γιατι θα παω "για τσιγαρα"...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#400970
Kon5 έγραψε:
pierce21 έγραψε:Με τα Μοντεκρίστο σύντομα (σε 2 δεκαετίες) ο μικρός :rtfm:



elvet έγραψε:Εάν το αβαταρ σε χαρακτήριζε, από 'δω και πέρα θα πρέπει να ΄λαεις κάτι σε speedy gonzalez :)

είναι πολύ ήσυχος και υπναράς. Δεν μας κουράζει καθόλου μέχρις στιγμής.


Καλά νέα.

Κοιμησου τώρα που μπορείς.

Να σας ζήσει by the way.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#401054
xenos έγραψε:Μην λετε τετοια γιατι θα παω "για τσιγαρα"...



Έλα ρε... μην υπερβάλεις... Μέχρι ένα σημείο είναι...



































































Μετά συνηθίζεις... :ninja: :s_wink
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#401973 Σχετικά με το πόσο καιρό μετά από τοκετό πας για επόμενο.
- θεωρητικά όσο θηλάζει η γυναίκα έχει μειωμένη γονιμότητα, βέβαια μπορεί να μείνει έγκυος
- η καταπόνηση του οργανισμού της μαμάς κατά την εγκυμοσύνη/θηλασμό είναι μεγάλη. Βάλε και τα ορμονικά τραλαλά, κατάθλιψη, αϋπνία. Καλό είναι να έχει τη δυνατότητα να συνέλθει. Συχνά δημιουργούνται προβλήματα με το δόντια από το ασβέστιο που χάνεται.
- πολύ συχνά η γυναίκα δεν είναι έτοιμη ψυχολογικά για καιρό. Αν την ρωτήσεις μόλις έχει γεννήσει αν θα κάνει άλλο λέει ποτέ, μετά από 6 μήνες ίσως και αργότερα ναι. Καλό είναι να μην πιεστεί πολύ νωρίς και καλό είναι να το θέλει κι αυτή.
- Θα έλεγα σαν ένα καλό ελάχιστο τον 1 χρόνο από τον τοκετό για έναρξη νέας προσπάθειας. Οπότε απόσταση τοκετών 1,5-2 χρόνια που είναι αρκετά βολική και για τα παιδιά και για τους γονείς.
- Αντίθετα θα έλεγα ότι πάνω από 3-4 χρόνια διαφορά δεν βολεύει. Και η διαφορά ηλικίας των παιδιών κάνει λιγότερο εύκολο το παιχνίδι μαζί και οι γονείς έχουν ξεφύγει από την μωρο-φάση (και σε υλικά που έχουν χάσει, χαρίσει και ψυχολογικά-νοητικά) και είναι πιο δύσκολο να ξαναπάς πίσω.
Άβαταρ μέλους
By manosky
#401975 3-4 κλπ λίγα χρόνια, δεν βολεύει. Γιατί εχεις παιδιά που περιμένουν τα πάντα από εσένα, ντύσιμο, τάισμα, καθάρισμα.

1-2 χρόνια, απλώς βγαίνουν με (διπλό, αλλά έναν) κόπο.

8-9-10 χρόνια, περίεργο μεν, αλλά είναι πιο εύκολα, εφόσον το μεγάλο παιδί είναι σχεδόν σαν μεγάλος. Σπανιότερες οι ζήλειες, ευκολότερη η διαχείριση. Το θέμα είναι αν αντέχουν τη φυσική καταπόνηση οι γονείς σε τέτοια ηλικία, αν έχουν ακόμα νιότη μέσα τους (όχι ηλικιακή νιότη, από την άλλη, young at heart).


ΥΓ: όποιος περιμένει να "μεγαλώσουν τα παιδιά" για να ηρεμήσουν, ατύχησε. ΚΑΘΕ ηλικία έχει δυσκολίες και κινδύνους. Οπότε, απολαμβάνουμε τα θετικά κάθε ηλικίας και δεν περιμένουμε για να περάσει η μπόρα. Θα απογοητευτούμε στη δεύτερη περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#401976 Συμφωνώ και εγώ με τους χρόνους που αναφέρεις sknipper. Αυτά έχω στο μυαλό μου.
Επιπροσθέτως, εμείς που είμαστε με καισαρική, όταν ρωτήσαμε το γιατρό μας πόσο καιρό να περιμένουμε για τυχόν 2ο παιδί, μας είπε ότι ιδανικά ο επόμενος τοκετός πρέπει να απέχει το λιγότερο 2 χρόνια.

@manosky
Το θέμα είναι να σκέφτεσαι και λίγο τα παιδιά σου και όχι μόνο την πάρτη σου (όχι τη δική σου, γενικά μιλάω, έτσι;). Αν έχουν τα αδέρφια μια λογική διαφορά ηλικίας, τότε μπορούν να είναι παρέα μια ζωή και αυτό είναι υπέροχο. Αν έχουν 10 χρόνια, είναι σα μοναχοπαίδια και αυτό είναι άσχημο. Εγώ με την αδερφή μου έχουμε 6 χρόνια διαφορά (είμαστε κ διαφορετικό φύλο) και στην ουσία μεγαλώσαμε ο καθένας μόνος του. Δε μου άρεσε καθόλου. Ξεκινήσαμε να κάνουμε παρέα μετά που περάσαμε τα 20-25.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#402023 Προσωπικά είμαι της άποψης πως 2 χρόνια είναι το ελάχιστο. Καλύτερα 3-4 χρόνια διαφορά. Έτσι όπως έζησα τα δύο παιδιά θεωρώ πως αν είχαμε 2 μωρά τόσο κοντά θα είχαμε τρελαθεί. Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να έχω λίγο πιο απλωμένο και το πότε θα έχω μωρό...

Απλά κι εγώ έχω 3 χρόνια διαφορά με τον αδερφό μου και μια χαρά παίζαμε. Βλέπω και τα δικά μου (4,5 χρόνια) πάλι καλά παίζουν κι ας είναι αγόρι - κορίτσι (όταν φυσικά δεν μαλώνουν... :innocent: :lol: ).

Επιπλέον, ένα ακόμα είναι πως καλό είναι να μην πλακώνουν όλα τα έξοδα των μεγαλύτερων ηλικιών (φροντιστήρια, πανεπιστήμια) μαζεμένα... :oops: Και της γέννας και τα μωρουδιακά (πάνες, κτλ) φυσικά...

Βέβαια, αυτό πιστεύω εγώ... η σύζυγος στην αρχή τα ήθελε μαζεμένα, αλλά είδε τα ζόρια με το πρώτο και είπε να περιμένουμε λίγο... :innocent: :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#402316 Για την αίτηση μέσω ΕΣΠΑ για τους παιδικούς σταθμούς , απαιτείται το Ε1.

Δεν μπορώ να το υποβάλλω και να έχω το εκκαθαριστικό γιατί ακόμα δεν έχει γίνει η δήλωση της εταιρίας....

Ξέρει κανείς τι προβλέπεται σε αυτή την περιπτωση;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#402320
saxon_747 έγραψε:Για την αίτηση μέσω ΕΣΠΑ για τους παιδικούς σταθμούς , απαιτείται το Ε1.

Δεν μπορώ να το υποβάλλω και να έχω το εκκαθαριστικό γιατί ακόμα δεν έχει γίνει η δήλωση της εταιρίας....

Ξέρει κανείς τι προβλέπεται σε αυτή την περιπτωση;



Υπεύθυνη δήλωση για τα εισοδήματα του 2016.

Μπορείς να το δεις στο taxis.

Εγώ έτσι έκανα για την επανεγγραφη, αυτοί δηλαδή μου το ζήτησαν να το κάνω έτσι.

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#402326
Nikos! έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Για την αίτηση μέσω ΕΣΠΑ για τους παιδικούς σταθμούς , απαιτείται το Ε1.

Δεν μπορώ να το υποβάλλω και να έχω το εκκαθαριστικό γιατί ακόμα δεν έχει γίνει η δήλωση της εταιρίας....

Ξέρει κανείς τι προβλέπεται σε αυτή την περιπτωση;



Υπεύθυνη δήλωση για τα εισοδήματα του 2016.

Μπορείς να το δεις στο taxis.

Εγώ έτσι έκανα για την επανεγγραφη, αυτοί δηλαδή μου το ζήτησαν να το κάνω έτσι.

< >

Και εμένα μου το είπαν αλλά δεν τους εμπιστεύομαι. Αφού το επιβεβαιώνεις όμως οκ. Μάλιστα, μου είπαν να αποστείλω το εκκαθαριστικό όταν ανοίξουν οι ενστάσεις.