Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#385766 Νέο ρεκόρ φέτο στο κοκορέτσι, 7 ώρες ψήσιμο. Το φταίγμα ήταν η νέα χτιστή ψησταριά η οποία στήθηκε το καλοκαίρι και εγκαινιάστηκε σήμερα. Έχει δύο ράγες με ατέρμονες, μέσα έβαλα το αρνί και έξω το κοκορέτσι. Όμως η σκάφη είναι σχετικά στενή με αποτέλεσμα το κοκορέτσι να είναι έξω-έξω και σχετικά μακρυά από τα κάρβουνα.
Συνήθως όσο ψήνω το αρνί (5 με 5 1/2 ώρες) τόσο έψηνα και το κοκορέτσι, πάντα τα συνδυάζω και δεν βγάζω μεζέδες και τα τοιαύτα, έχουμε άλλωστε ντερλικώσει επαρκώς από το βράδυ για να χρειαστεί να ξαναφάμε π.χ. στις 11 π.μ.
Τελικά ο οβελίξ βγήκε στις 6 ώρες (λουκούμι), οπότε έβαλα το κοκορέτσι στη μέσα ράγα και συνέχισε για άλλη μία ώρα για να βγει καταιδρωμένο στο 7ωρο (λουκούμι επίσης) και να καταναλωθεί ως επιδόρπιο.
Ήδη εκπονήθηκαν σχέδια μετατροπών 1ου σταδίου με νέο σετ ράγες που μοιράζουν καλύτερα το εύρος της σκάφης.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#385805 Φέτος βαριόμουν και αποφάσισα να τα κάνω όλα κοντόσουβλι. 4 κιλά αρνί 2 κιλά χοιρινό και 1,5 κιλό κοκορετσι.
Μαριναδα με αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, κρεμμύδι, σκόρδο, πάπρικα και λευκό ξύδι.
Ψήσιμο για 2,5 ώρες και έλιωναν στο στόμα.

Και του χρόνου τώρα....

< >
Άβαταρ μέλους
By famas
#385895 Εικόνα
Δύο ώρες στο φούρνο στους 190. Στο τέλος λίγο γκριλ για αυτό άρπαξε. Ανά διαστήματα έριχνα σως με αλάτι πιπέρι, πορτοκάλι, λεμόνι, δενδρολίβανο, χυμό κνορ. Από κάτω υπήρχε ταψί με πατάτες. Από αρχή(ετοιμασία) ως τέλος(καθάρισμα φουρνου) μόνον εγώ.

.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#385897 Το έφαγες και μόνος σου;;;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#386203 11,5 κιλα κατσικι,και κανα μετρο κοκορετσι.
φετος ψηθηκε σε 4 ωρες,το κοκορετσι σε 3 ωρες.
Κανει διαφορα παντως το μέγεθος/τυπος της ψησταριας.Φετος σε βαρελι κομμενο,κραταγε πολύ καλυτερα το καρβουνο,βαλαμε 15 κιλα καρβουνο από την αρχη,και δεν χρειαστηκε να συμπληρώσουμε τιποτα.
περσυ με ψησταριά μεγαλη από γαλβανισμενη λαμαρινα,ηθελε συχνο συμπλήρωμα.Ισως να εφταιγε και το καρβουνο? Θα δουμε του χρονου.
κατά τις 4 μετα τα κρεατα,εφαγα και 2 κομματια γαλακτομπουρεκο,και 2 κομματαρες καρυδοπιτα,και κοντεψα να σκασω.
Επεσα για μεσημεριανη σιεστα,και το ροχαλητο που εριχνα μου ειπαν ότι συγκρινοταν με σκανια v8 με κομμενη πολλαπλη στην ανηφορα της Καζας.
Και του χρονου να ειμαστε καλα παιδες!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#386250
mirage έγραψε:Ρε συ κιλο... Κηπο εχεις, χωρο εχεις ε ψησε τι ορεγεσαι μονο....

< >


Ψήνω μωρε αλλα τέτοια πράγματα ούτε ξέρω να φτιάξω ούτε βρίσκεις εντεριες να αγοράσεις. Κατσικάκι έχουνε κάτι Τούρκοι ,αλλά δεν πατάω εκεί πέρα .
Μόνο κάτι κομμάτια νέας Ζηλανδία εχω βρει σε ενα decent μέρος
Άβαταρ μέλους
By dstou
#386278
Ισως να εφταιγε και το καρβουνο?


Ίσως να πέτυχες καλά κάρβουνα, ίσως να έπαιξε ρόλο ότι φέτο είχε καλό καιρό και δεν φύσαγε, ίσως να παίζει ρόλο και η ψησταριά που έχει μεγαλύτερο βάθος και προστατεύει τη φωτιά καλύτερα. Είναι πολλοί οι παράγοντες.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#388905 Σήμερα έφαγα μια θεϊκή σαλάτα. , παντζάρι με μαρούλι και αγγουράκι σε αναλογία 50-30-20 .
Λαδάκι , ξυδάκι και μισό λεμόνι, Super .
Ήταν η τέλεια συνοδεία για τη ρεβυθάδα.