Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#388839 Ακομα και αρκετα διαφορετικα μεταξυ τους pc ξεκινουν μια χαρα με τραμπα δισκων. Στην περιπτωση σου δε μπορω να φανταστω λογο που να μην παιζει 1000%. Ισως μονο θεματα ενεργοποιησης windows
Άβαταρ μέλους
By elteo
#388840 H διαφορετική μητρική ίσως παίξει ρόλο στην ενεργοποίηση των W10.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#388939
elteo έγραψε:H διαφορετική μητρική ίσως παίξει ρόλο στην ενεργοποίηση των W10.



τιποτα που ενα KMS Pico δεν θα μπορουσε να διαχειριστει :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#388950
lazarefa έγραψε:Έχω 2 πανομοιότυπα λάπτοπ, Dell D820, ίδια ακριβώς μοντέλα, παλιά (μη ρωτήσετε το πως και το γιατί). Το 1 από τα 2 χρησιμοποιείται και το άλλο, είναι άθικτο στο κουτί του (10 χρόνια τώρα..). Αυτό που χρησιμοποιείται και το δουλεύει η σύζυγος, από χθες αρνείται να ανάψει οθόνη και μέχρι νεοτέρας θεωρείται (δυστυχώς) τελειωμένο. Πλην οθόνης που δεν ανάβει, ο δίσκος που φοράει (SSD 128άρης, τον εγκατέστησα πέρσι) φαίνεται να δουλεύει (αναβοσβήνει το λαμπάκι του), κι επιπλέον είναι φορτωμένα σε αυτόν τα 10άρια windows. Το άθικτο μηχάνημα έχει πάνω του τα αρχαία ΧΡ SP1 (που κυκλοφορούσαν τότε ακόμα) και δεν έχει εκκινήσει ποτέ (είναι σφραγισμένο στο κουτί του 10 χρόνια τώρα). Αν χρειαστεί να κάνω τράμπα δίσκο για να μη χαραμίσω τον SSD με τα 10αρια, και τον περάσω στο άθικτο αδερφάκι του προβληματικού, να περιμένω ότι το τελευταίο θα εκκινήσει κανονικά (λόγω πανομοιότυπης σύνθεσης, ΜΒ κλπ);


Συνδεσε το με εξωτερικη οθονη να δεις αν παιζει

Αν ειναι πανομοιοτυπα, οπως λες, ΛΟΓΙΚΑ θα μπουταρει κατευθειαν.
Μετα θα κανεις εναν ελεγχο αν βλεπει ολες τις συσκευες συστηματος σωστα (computer management -> hardware management) γιατι καμια φορα κανουν μαλακιες τα Win 10

Αν σου ζιτησει να τα ενεργοποιησεις, τα αγορασμενα Win 10 μπορεις να τα ενεργοπιησεις παλι.
Για οδηγιες ΕΔΩ
Άβαταρ μέλους
By JBT
#388981 κύριοι σοβαρή ερώτηξις:

αυτά τα πολυμηχανήματα που έχουν και φακσ...

πώς δουλεύει το φακσ ξέρει κάποιος;;; μέσω προγράμματος στον υπολογιστή; το λαμβάνει και το μετατρέπει κλπ; ή σαν κλασικό φακσ;

:help:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#388987 Σαν κλασικό φαξ. Παίρνει γραμμή τηλεφώνου πίσω . Τώρα αν έχει κάποια επιλογή η κάθε εταιρεία να στο περνάει στον υπολογιστή κατευθείαν (μέσω σκαννερ) δεν το γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#388988 κι εγώ αυτό έλεγα ρε γμτ ότι δεν γίνεται να δουλεύει με χωρίς ( :lol: :lol: όπως λένε και τα αντράκια μου) το κλασικό βίσμα τηλεφώνου :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#388990 τηλεφωνικό βύσμα στο οποίo να βάλεις και φίλτρο για να μην επηρεάζει το ιντερνετ, όπως κάνεις και στα τηλέφωνα

μπορείς να το δουλέψεις σαν κλασικό φαξ, κάποιες φορές υπάρχουν και εφαρμογές του κατασκευαστή ώστε να μη χρειάζεται να τυπώσεις το χαρτί για να το περάσεις φαξ αλλά να το στέλνεις απευθείας από pdf

επίσης στο πολυμηχάνημα υπάρχουν οι σχετικές ρυθμίσεις στα πόσα μπιπ να γυρνάει σε φαξ (αν είσαι σε οικία πχ όπου η γραμμή χρησιμοποιείται και για ομιλία καλό είναι να μη γυρίζει σε φαξ πολύ άμεσα) , αν θες report κάθε φορά που στέλνεις κάτι κτλ..

και φυσικά για να δέχεσαι φαξ θα πρέπει να είναι ανοικτό το πολυμηχάνημα, αν το κλείσεις δεν έχεις φαξ
Άβαταρ μέλους
By JBT
#388994 ωραία ευχαριστώ παίδες :metalo:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#389004 Αν θελεις FAX μονο για να λαμβάνεις έγγραφα, η καλύτερη λύση κατά την γνώμη μου ειναι καποια υπηρεσία οπως η παρακάτω

http://www.yuboto-telephony.gr/diathesi ... x-to-email

Με 12 Ευρώ το χρόνο καθαρισες χωρις εξτρα εξοπλισμό και χωρίς να χρειάζεται να έχεις ανοιχτά μηχανηματα σε αναμονή για κάποιο εισερχόμενο. Το ειχα χρησιμοποιήσει πριν 2-3 χρόνια και με βόλεψε αφάνταστα
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#389006 Εδώ στο γραφείο έχουμε το ImageRunner 400i της Canon και δουλεύει και με ιντερνετικές υπηρεσίες φαξ (το modem board ειναι extra)
Δεν το έχω σετάρει όμως γιατί έχω στημένο στον server modem και παίζουμε με το MS Fax από τα PCia μας
Άβαταρ μέλους
By JBT
#389008 ωραίο αυτό μπαμπάκο

στα υπ΄όψιν

ΥΓ Εκτύπωση Mono: 20 ppm, Ανάλυση Εκτύπωσης: 1200x1200 DPI αυτό το πράγμα βγάζει μάπα εκτυπώσεις; :hmmm: http://www.skroutz.gr/s/3882231/Samsung ... 070FW.html
Άβαταρ μέλους
By JBT
#389052 οκ thενξ :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#389251 Στο παλιό αχρησιμοποίητο λάπτοπ ας κάνεις καλύτερα και μια αναβάθμιση του BIOS μην του πέσει βαρύς ο SSD και δεν τον αναγνωρίσει.

Πολυμηχανήματα με φαξ έχω χρόνια και έχουν πληκτρολόγιο αριθμητικό κανονικά. Μερικά μπορεί να έχουν και ακουστικό αλλά νομίζω όχι πια.
Σημαντικό είναι ότι αν το έχεις στην κανονική σου γραμμή και σηκώσεις το ακουστικό και ακούσεις φαξ να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και να μην κλείσεις αμέσως το τηλέφωνο. Νομίζω απλά πας στη συσκευή που έχει ήδη ανιχνεύσει την κλήση και πατάς να απαντήσει. Μόλις ακούσεις να απαντάει τότε κλείνεις το ακουστικό σου.