Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#380943 Το 2017 πάντως έχουμε κάτι ψιψιψίνια και κοκοψόψαρα που μπορείς στο laptop να έχεις:
- πληκτρολόγιο
- ποντίκι
- ότι οθόνη γουστάρεις

Το desktop είναι γαμήσι και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.
Συν το ότι δεν μπορείς να το πάρεις σπίτι ούτε σε συνάντηση.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#380944
REALZEUS έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Με ποια λογική είναι ανώτερος ο σταθερός?


Εκτός των επιδόσεων, που πες ότι δεν ενδιαφέρουν, στην οθόνη και σε πληκτρολόγιο-ποντίκι.


Deleted User 1 έγραψε:ι αν θέλω να πάω για μια παρουσίαση στο meeting room που λέγαμε, με τι θα πάω?


Θα πρέπει να υπάρχει κι εκεί υπολογιστής και projector για αυτήν τη δουλειά. Εναλλακτικά laptop που χρεώνονται όσοι θέλουν να παρουσιάσουν. Παντού έτσι γίνεται.

Παντου; Που ειναι το παντου;

< >
Άβαταρ μέλους
By manosky
#380947 To open space είναι μια μέθοδος ελέγχου. Ο προϊστάμενος (αλλά και ο ρουφιάνος) μπορούσε να δει τι κάνεις από 40 μέτρα απόσταση. Αν τρως, αν χαζεύεις, αν τεντώνεσαι.
Πολύ επεμβατικό.

Προσωπικά, είχα πρόβλημα ακόμα κι όταν είχα 2 άτομα στον ίδιο χώρο. Αν μιλάνε στο τηλέφωνο, δεν μπορείς να συγκεντρωθείς. Αν κιόλας δεν ταιράζουν τα χνώτα καθενός με αυτά των άλλων, είναι φρίκη.


Τώρα...
QsisVTS έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Βρήκα αυτό: Eργασία τα Σάββατα και τις Kυριακές. Eπί πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας, η απασχόληση των μισθωτών τα Σάββατα είναι παράνομη και άρα άκυρη. Συνεπώς, οι απασχοληθέντες Σάββατο μισθωτοί μπορούν να αξιώσουν αποζημίωση βάσει της αρχής του αδικαιολόγητου πλουτισμού, αλλά δεν δικαιούνται αναπληρωματικής αναπαύσεως (αντί του Σαββάτου) κατ' άλλην ημέρα της εβδομάδας (A.Π. 1017/95, 353/95). O αδικαιολόγητος πλουτισμός ισούται με τις αποδοχές που ο εργοδότης θα κατέβαλε σε άλλο μισθωτό με έγκυρη σύμβαση. Oι ώρες εργασίας της έκτης ημέρας που υπερβαίνουν το νόμιμο ημερήσιο ωράριο, αποτελούν υπερωρία αμειβόμενη και αυτή βάσει των αρχών του αδικαιολόγητου πλουτισμού.
https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/ ... %84%CE%BF/


Και αυτό: http://www.kepea.gr/aarticle.php?id=1076

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι όμως...

καλά το 2004 είχαμε βαθύ πασόκ τώρα έχουμε μνημόνιο :shifty:

το σάββατο είναι κανονικά εργάσιμη και μάλιστα μπορεί μια χαρά κάποιος να δουλεύει 6ημερο αρκεί να μην ξεπερνάει τις 40 ώρες (μετά αρχίζουν τα εξτραδάκια)

μου έχει τύχει να έχω άτομο σε μισθοδοσία δευτέρα έως σάββατο 6.66 ώρες τη μέρα

νομίζω και τα πολύ παλιότερα χρόνια (προ πασοκ) δούλευαν 6ημερο, ήταν το σύνηθες

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο, όχι ακριβώς έτσι τουλάχιστον.

Πλέον, αν κάποιος εργαστεί έκτη ημέρα (ενώ έχει σύμβαση για πενθήμερο), εκτός του ότι είναι παράνομο και σηκώνει πρόστιμο, δικαιούται 30% μεγαλύτερο ωρομίσθιο/ημερομίσθιο εκ του νόμου (ο "αδικαιολόγητος πλουτισμός" του ΑΚ 904 αναγνωριζόταν μόνο δικαστικά, άρα σπανίως τον κυνηγούσαν οι εργαζόμενοι).
Ο νόμος είναι ο 3846/2010.

Πλέόν, μετά τη λήξη των ΣΣΕ που επέβαλλαν πενθήμερο σε κάποιους κλάδους, επιτρέπεται να συμφωνηθεί 6ήμερο σε οποιαδήποτε εργασία - πλην εκείνων που καλύπτονται ακόμα από ΣΣΕ με σχετική ρύθμιση (υποχρεωτικό πενθήμερο) και σε παλιούς εργαζόμενους ή τέλος πάντων όσους έχουν ατομική σύμβαση εργασίας που αναφέρει πενθήμερο.
Μονομερώς δεν μπορεί να τους κάνει 6ήμερους ο εργοδότης. Αν το πράξει, (βλ. π.π.) 30%, χώρια το πρόστιμο.
Αυτά.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#380953 το σχόλιο μου είχε να κάνει κυρίως με το αν το σάββατο θεωρείται εργάσιμη και αν γενικά μπορεί να υπάρξει 6ημερο, είναι κανονικά εργάσιμη, άλλωστε μαζι με τα σάββατα υπολογίζονται τα 25 ένσημα και όταν υπολογίζεις ημέρες ασφάλισης με το χέρι υποχρεωτικά μετράς και τα σάββατα

εννοείται ότι δε μπορείς να γίνεις από 5νθημερος 6ημερος μονομερώς εκτός αν εσύ δεχτείς να σου αλλάξουν τη σύμβαση με εξαίρεση σε ταβέρνες και σία
Άβαταρ μέλους
By manosky
#380956 Τα Σάββατα τα μετράς λόγω ασφαλιστικής "παράδοσης" στο πενθήμερο, από την εποχή που το εξαήμερο ήταν ο κανόνας.
Ούτε στα εστιατόρια μπορεί να γίνει μονομερής αλλαγή από πενθήμερο σε εξαήμερο.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#380960 Η περίπτωση του Νίκου είναι διαφορετική. Άλλη μέρα εργάσιμη με ένα ρεπό. Πάλι 5ημερο.

Εκτάκτως αλλαγή μπορεί να γίνει όπως είπα παραπάνω με έγκαιρη ενημέρωση στον ΣΕΠΕ. Και μισθολογικα δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση λόγω Σαββάτου σε αυτή την περίπτωση.

NickTG έγραψε:
cosneo έγραψε:
Παράβαση υπάρχει μόνο επ' αυτοφορω.



Δεν θα ήταν δύσκολο αυτό. :s_tongue


Με "καρφωτη" στην ΕΥΠΕΑ που κυκλοφορούν τα ΣΚ και εφόσον η κατάσταση προσωπικού εκείνο το Σάββατο δεν περιλαμβάνει τους παρόντες στον χώρο εργασίας.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#380963
REALZEUS έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Με ποια λογική είναι ανώτερος ο σταθερός?


Εκτός των επιδόσεων, που πες ότι δεν ενδιαφέρουν, στην οθόνη και σε πληκτρολόγιο-ποντίκι.


Deleted User 1 έγραψε:ι αν θέλω να πάω για μια παρουσίαση στο meeting room που λέγαμε, με τι θα πάω?


Θα πρέπει να υπάρχει κι εκεί υπολογιστής και projector για αυτήν τη δουλειά. Εναλλακτικά laptop που χρεώνονται όσοι θέλουν να παρουσιάσουν. Παντού έτσι γίνεται.

Projector ναι. Υπολογιστής γιατί? 2πλο κόστος. Laptop, δεύτερη οθόνη για το γραφείο και είσαι άρχοντας. Κι άμα η εταιρία σου είναι και πολύ large σου χει και δεύτερο πληκτρολόγιο στο γραφείο για να μη σου κουραστούν τα χεράκια σ' αυτό του laptop. Επίσης η όποια εμπειρία μου έχει δείξει ότι όταν πάει να γίνει χρήση κοινόχρηστου υπολογιστή, υπάρχουν 67,96% πιθανότητες να κληθεί σε κάποια φάση το ΙΤ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#380977 Σε μας ο Στάνταρντ εξοπλισμός ειναι δυο οθόνες 24αρες για όλους και για όποιον εχει λαπτοπ docking station με τσουμπλεκια ποντίκι πληκτρολόγιο kvm switch
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#380983
Deleted User 1 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Με ποια λογική είναι ανώτερος ο σταθερός?


Εκτός των επιδόσεων, που πες ότι δεν ενδιαφέρουν, στην οθόνη και σε πληκτρολόγιο-ποντίκι.


Deleted User 1 έγραψε:ι αν θέλω να πάω για μια παρουσίαση στο meeting room που λέγαμε, με τι θα πάω?


Θα πρέπει να υπάρχει κι εκεί υπολογιστής και projector για αυτήν τη δουλειά. Εναλλακτικά laptop που χρεώνονται όσοι θέλουν να παρουσιάσουν. Παντού έτσι γίνεται.

Projector ναι. Υπολογιστής γιατί? 2πλο κόστος. Laptop, δεύτερη οθόνη για το γραφείο και είσαι άρχοντας. Κι άμα η εταιρία σου είναι και πολύ large σου χει και δεύτερο πληκτρολόγιο στο γραφείο για να μη σου κουραστούν τα χεράκια σ' αυτό του laptop. Επίσης η όποια εμπειρία μου έχει δείξει ότι όταν πάει να γίνει χρήση κοινόχρηστου υπολογιστή, υπάρχουν 67,96% πιθανότητες να κληθεί σε κάποια φάση το ΙΤ.

κάθε πότε τα αλλάζετε; τα λάπτοπ δεν αντέχουν πολλά πολλά
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#380988 Εμας που είναι τσίπηδες ποτέ. Κι έχουμε και παπαρολάπτοπ, το κέρατό μου.

Αλήθεια, όσοι εδω μέσα εχετε επαγγελματικά λάπτοπ, τί σας δίνουν?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#380992 Εμείς κάθε 2-3 χρόνια. Dell Latitude E6440 έχω εγώ, μιας και βγαίνω στο πεδίο.
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#380995 Laptop + οθονη + mouse-keyboard = σαν να εχεις σταθερο.
Laptops δυνατα υπαρχουν και δεν υπολειπονται απο εναν σταθερο σε τιποτα για εργασια (και δεν μιλαω τωρα για αστειας απαιτησης καταστασεις τυπου MS Office).
Το παιρνεις και πας σε μια συναντηση, το παιρνεις και του πετας πανω ενα hdmi να το συνδεσεις με projector ή TV, το παιρνεις και δουλευεις κι απο το σπιτι σου αντι να πας στο γραφειο αν χρειαστει.

Και μπορει να υπαρχουν δουλειες που δεν το απαιτουν το laptop προφανως, αλλα αυτα δεν "γινονται παντου ετσι".

@drifter: εμενα μου εχουν δωσει ενα Dell Inspiron 15 (ειναι το 7566 αν θυμαμαι σωστα).
i7-6700HQ, 8+8 (που μου προσθεσαν) = 16GB RAM, εναν Toshiba m.2 SSD (νομιζω ~120GB) + 400GB HDD και νομιζω εχει πανω μια GTX 960M (που δεν την εχω εκμεταλλευτει ομως :hmmm: ).
Άβαταρ μέλους
By mirage
#381011 Latitude 7600. Καθε 3 χρονια σε εμας.
Το εξωτερικο πληκτρολογιο δεν ειναι θελα largoσυνης αλλα σωστης στασης εργασιας στο γραφειο Stefan.

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#381016 Καλά αυτά σε κανονικές εταιρίες. Στις περισσότερες ελληνικές που δεν έχουν μαντήλι να κλάψουν θεωρείται πολυτέλεια. Τα δε laptop μας, όσα είναι αυτά τελος πάντων, αλλάζουν κατά μ.ο. στην 5-6ετία και όταν έχουν φτάσει σε σημείο να θέλουν κάνα 30" για να κάνουν save ένα μεγάλο excel.