Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#380903
Anonymous Founder έγραψε:E, τότε πού διαφωνείς, δεν κατάλαβα; Αυτό δεν έγραψα κι εγώ;
Όχι 25 χορευτές, αλλά 5.
Όχι 4 κανάλια, αλλά 1.
Όχι 3 παπάδες και ένα ψάλτη, αλλά 1.

Αυτό δεν λέμε;


Aκριβώς αυτό είπες :s_thumbsup

Anonymous Founder έγραψε:Τέλος, θέλω να πω τον προβληματισμό μου επί του συνόλου. Μπορεί μια χρεωκοπημένη χώρα να έχει τέτοια θεάματα που τα βλέπουν ελάχιστοι; Μήπως επιτέλους να δούμε σοβαρά την περίπτωση να την κλείσουμε όλη αυτή την ιστορία και αυτοί οι κηφήνες (χορευτές, χορογράφοι, μουσικοί) να πάνε στο ταμείο ανεργίας που ανήκουν; Γιατί δηλαδή είναι απαραίτητοι;



edit mod
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#380905 @dimik
Έγραψες:
dimik έγραψε:Νομίζω είναι απλό και εξυπακούεται ότι πρέπει να κοπεί οτιδήποτε δεν είναι προτεραιότητα, είτε είναι χορευτές στην λυρική είτε ψάλτες και παπάδες.

Πάνω σε αυτό, εγώ κατάλαβα το:
Anonymous Founder έγραψε:E, τότε πού διαφωνείς, δεν κατάλαβα; Αυτό δεν έγραψα κι εγώ;
Όχι 25 χορευτές, αλλά 5.
Όχι 4 κανάλια, αλλά 1.
Όχι 3 παπάδες και ένα ψάλτη, αλλά 1.

Αυτό δεν λέμε;

Αν κατάλαβα λάθος, εξήγησέ μου ποιο είναι το σωστό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#380911 Στο παρακάτω το οποίο βολικά κάνεις πως δεν βλέπεις :shifty:

Anonymous Founder έγραψε:Τέλος, θέλω να πω τον προβληματισμό μου επί του συνόλου. Μπορεί μια χρεωκοπημένη χώρα να έχει τέτοια θεάματα που τα βλέπουν ελάχιστοι; Μήπως επιτέλους να δούμε σοβαρά την περίπτωση να την κλείσουμε όλη αυτή την ιστορία και αυτοί οι κηφήνες (χορευτές, χορογράφοι, μουσικοί) να πάνε στο ταμείο ανεργίας που ανήκουν; Γιατί δηλαδή είναι απαραίτητοι;
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#380932
QsisVTS έγραψε:θα έπρεπε να μπει ένας φόρος πιστού να τελειώνει το θέμα

πληρώνει φόρο όποιος θέλει (να πηγαίνει να το δηλώνει περήφανα στο κράτος :rtfm: ) και όποιος δεν πληρώνει δε θα δικαιούται τις υπηρεσίες της, εκτός αν είναι να πληρώνει αναδρομικά με πρόστιμο αν θέλει πχ να μην τον θάψουν με τους άθεους σατανάδες



Αυτό λογικά θα σκοντάφτει στο ζήτημα των προσωπικών δεδομένων.

Βγήκε το θρήσκευμα απο τις ταυτότητες γιατι δέν πέφτει λόγος στην κυβέρνηση να γνωρίζει το τί πιστεύει ο καθένας. Αν μπεί αυτός ο φόρος τότε ουσιαστικά σε αναγκάζουν να δηλώνεις το θρήσκευμά σου δια της πλαγίας οδού.

Αναρωτιέμαι πώς το διαχειρίζονται αυτό, ειδικά σε χώρες όπως η Γερμανία που έχουν και βεβαρυμένο παρελθόν.

Απο την άλλη βέβαια, οι χριστιανοί (ή έστω κάποιοι απο αυτούς) δέν ήταν που έκαναν συλλαλητήρια να παραμείνει το θρήσκευμα στις ταυτότητες? Μάλλον αυτούς δέν θα τους πειράζει αυτό το μέτρο.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#380938 Στη Γερμανία υπάρχει ο εκκλησιαστικός φόρος Kirchensteuer για τους Προτεστάντες ή τους ευαγγελιστές και μόνο. Άν δηλώσεις άθεος, ή οπαδός άλλου δόγματος δεν τον πληρώνεις.
Άβαταρ μέλους
By otso
#381012 στην φινλανδια ειναι, Evangelical Lutheran Church of Finland, 73.0%
Finnish Orthodox Church 1.1%
και No religious affiliation 24.3%

οι πρωτοι πληρωνουν 1% επιπλεον φορο
οι ορθοδοξοι 1,5% επιπλεον φορο
και οι σαταναδες τιποτα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#381027
Anonymous Founder έγραψε:Με δικά σου λογάκια δεν μπορείς να το πεις δηλαδή;

Τώρα δηλαδή χρησιμοποιώντας την λέξη "λογάκια" αντί λόγια υποτίθεται με υποβιβασες ή μήπως πρέπει να τσιμπήσω και να τσατιστω?

Αν δεν θες να παραδεχτείς ότι έριξες flame bait για ηλιθιους δεν τρέχει τίποτα, εγώ απλά το επισημαίνω έτσι γιατί μπορώ.

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#381032 ^report
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#381060
dimik έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Με δικά σου λογάκια δεν μπορείς να το πεις δηλαδή;

Τώρα δηλαδή χρησιμοποιώντας την λέξη "λογάκια" αντί λόγια υποτίθεται με υποβιβασες ή μήπως πρέπει να τσιμπήσω και να τσατιστω?

Αν δεν θες να παραδεχτείς ότι έριξες flame bait για ηλιθιους δεν τρέχει τίποτα, εγώ απλά το επισημαίνω έτσι γιατί μπορώ.

< >

Εγώ πάλι επισημαίνω πως στέκεσαι στο...τίποτε και απλώς γι' ακόμη μια φορά δεν απαντάς.
Προφανώς και δεν υπήρχε τίποτε μειωτικό στην φράση μου.
Αν αντί για "λογάκια" γράψω "λόγια", θα απαντήσεις;
Ακόμη δεν έχει γράψει κανένας άλλος τι είδους περικοπές θα πρέπει να κάνουμε και αν πρέπει να πληρώνει το Κράτος θεσμούς σαν την Λυρική ή την Εθνική Βιβλιοθήκη ή την ΕΡΤ.
Εγώ πρότεινα κάτι, αλλά δεν σου άρεσε, αλλά δεν μου δίνεις και την δική σου εναλλακτική, απλώς πετάς την μπάλα στην κερκίδα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#381069
Anonymous Founder έγραψε:
dimik έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Με δικά σου λογάκια δεν μπορείς να το πεις δηλαδή;

Τώρα δηλαδή χρησιμοποιώντας την λέξη "λογάκια" αντί λόγια υποτίθεται με υποβιβασες ή μήπως πρέπει να τσιμπήσω και να τσατιστω?

Αν δεν θες να παραδεχτείς ότι έριξες flame bait για ηλιθιους δεν τρέχει τίποτα, εγώ απλά το επισημαίνω έτσι γιατί μπορώ.

< >

Εγώ πάλι επισημαίνω πως στέκεσαι στο...τίποτε και απλώς γι' ακόμη μια φορά δεν απαντάς.
Προφανώς και δεν υπήρχε τίποτε μειωτικό στην φράση μου.
Αν αντί για "λογάκια" γράψω "λόγια", θα απαντήσεις;
Ακόμη δεν έχει γράψει κανένας άλλος τι είδους περικοπές θα πρέπει να κάνουμε και αν πρέπει να πληρώνει το Κράτος θεσμούς σαν την Λυρική ή την Εθνική Βιβλιοθήκη ή την ΕΡΤ.
Εγώ πρότεινα κάτι, αλλά δεν σου άρεσε, αλλά δεν μου δίνεις και την δική σου εναλλακτική, απλώς πετάς την μπάλα στην κερκίδα.



Πρότεινες κάτι με ειρωνικό και εξυπνακιδίστικο τρόπο για να προκαλέσεις συγκεκριμένους χρήστες, ας μην κρυβόμαστε.
Ναι μεν ξεκίνησες λέγοντας για μειώσεις και μετά είπες να τα κλείσουμε όλα όπως σου παρέθεσα 2 φορές και δεν σχολίασες.

Προσωπικά σου απάντησα από την αρχή για εξορθολογισμό, δεν γίνεται να μην υπάρχουν υποδομές υγείας και πρόνοιας της προκοπής και να ασχολούμαστε με Λυρικές. Ναι να υπάρχει λυρική γιατί και η τέχνη είναι σημαντική αλλά στο μέγεθος που πρέπει και μπορούμε οικονομοτεχνικά, σημαντικότερη από την υγεία και την περίθαλψη των αδυνάτων δεν είναι η τέχνη ούτε σημαντικότερη της παιδείας, είναι συμπληρωματική και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Αν θες να το πάμε και σε επίπεδο εκκλησίας γιατί νομίζεις οτι θίγομαι να το πάμε, η εκκλησία δεν πρέπει να έχει περιουσία πέρα των ναών και των μοναστηριών +κάποια κτήματα από τα οποία εξαρτώνται τα μοναστήρια για την σίτιση τους ή αν έχει περιουσία, επειδή το να την πάρει το κράτος με το έτσι θέλω είναι δύσκολο, να φροντίσει μόνη της για όλα τα έξοδα της συμπεριλαμβανομένων των μισθών.

Νομίζω το έκανα ακόμα πιο ξεκάθαρο :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#381078
dimik έγραψε:Πρότεινες κάτι με ειρωνικό και εξυπνακιδίστικο τρόπο για να προκαλέσεις συγκεκριμένους χρήστες, ας μην κρυβόμαστε.


Α-ΠΟ-ΚΛΕΙ-Ε-ΤΑΙ!!!!1111
Άβαταρ μέλους
By 224v
#381105 προσωπικα πιστευω οτι θα επρεπε να ψαχνομαστε πως θα κανουμε αυτες τις υποδομες να λειτουργουν χωρις να μπαινουν μεσα = να εχουν πελατες ωστε να βγαζουν τα εξοδα τους και οχι μονο. Ειναι σιγουρο οτι ο πληθυσμος του λεκανοπεδιου δεν φτανει να τα συντηρησει. Οποτε ας τα κανουμε ελκυστικα για τους Τουριστες μας. Τοσα Κρουαζεροπλοια ερχονται στον Πειραια, ειναι ευκολο να εχουν παραστασεις για αυτους, οπως τους πανε στο Αρχαιολογικο Μουσειο κ.α. Ανθρωπους με ιδεες παραγωγικες θελουμε και οχι μιζερια....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#381109
dimik έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
dimik έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Με δικά σου λογάκια δεν μπορείς να το πεις δηλαδή;

Τώρα δηλαδή χρησιμοποιώντας την λέξη "λογάκια" αντί λόγια υποτίθεται με υποβιβασες ή μήπως πρέπει να τσιμπήσω και να τσατιστω?

Αν δεν θες να παραδεχτείς ότι έριξες flame bait για ηλιθιους δεν τρέχει τίποτα, εγώ απλά το επισημαίνω έτσι γιατί μπορώ.

< >

Εγώ πάλι επισημαίνω πως στέκεσαι στο...τίποτε και απλώς γι' ακόμη μια φορά δεν απαντάς.
Προφανώς και δεν υπήρχε τίποτε μειωτικό στην φράση μου.
Αν αντί για "λογάκια" γράψω "λόγια", θα απαντήσεις;
Ακόμη δεν έχει γράψει κανένας άλλος τι είδους περικοπές θα πρέπει να κάνουμε και αν πρέπει να πληρώνει το Κράτος θεσμούς σαν την Λυρική ή την Εθνική Βιβλιοθήκη ή την ΕΡΤ.
Εγώ πρότεινα κάτι, αλλά δεν σου άρεσε, αλλά δεν μου δίνεις και την δική σου εναλλακτική, απλώς πετάς την μπάλα στην κερκίδα.



Πρότεινες κάτι με ειρωνικό και εξυπνακιδίστικο τρόπο για να προκαλέσεις συγκεκριμένους χρήστες, ας μην κρυβόμαστε.
Ναι μεν ξεκίνησες λέγοντας για μειώσεις και μετά είπες να τα κλείσουμε όλα όπως σου παρέθεσα 2 φορές και δεν σχολίασες.

Προσωπικά σου απάντησα από την αρχή για εξορθολογισμό, δεν γίνεται να μην υπάρχουν υποδομές υγείας και πρόνοιας της προκοπής και να ασχολούμαστε με Λυρικές. Ναι να υπάρχει λυρική γιατί και η τέχνη είναι σημαντική αλλά στο μέγεθος που πρέπει και μπορούμε οικονομοτεχνικά, σημαντικότερη από την υγεία και την περίθαλψη των αδυνάτων δεν είναι η τέχνη ούτε σημαντικότερη της παιδείας, είναι συμπληρωματική και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Αν θες να το πάμε και σε επίπεδο εκκλησίας γιατί νομίζεις οτι θίγομαι να το πάμε, η εκκλησία δεν πρέπει να έχει περιουσία πέρα των ναών και των μοναστηριών +κάποια κτήματα από τα οποία εξαρτώνται τα μοναστήρια για την σίτιση τους ή αν έχει περιουσία, επειδή το να την πάρει το κράτος με το έτσι θέλω είναι δύσκολο, να φροντίσει μόνη της για όλα τα έξοδα της συμπεριλαμβανομένων των μισθών.

Νομίζω το έκανα ακόμα πιο ξεκάθαρο :s_dunno

Για να καταλάβω πάλι τι λες:
-Όταν λέω εγώ να μειωθούν οι χορευτές της Λυρικής ή να κλείσει εντελώς, είμαι είρων και εξυπνάκιας.
-Όταν άλλοι λένε να κλείσουν 2-3 κανάλια της ΕΡΤ ή ολόκληρη, κάνουν σοβαρή ανάλυση.
Αυτό δεν λες τώρα; :lol:

Και το λες, επειδή γνωρίζεις πως κατά καιρούς έχω έρθει σε κόντρα με τους δεύτερους επί του θέματος. Δεν αξιολογείς δηλαδή την άποψη αυτή καθ' αυτή, αλλά το... ιστορικό των συνομιλιών.
Για να μην το κουράζουμε: όποιος γενικά και αόριστα λέει πως θα πρέπει να γίνουν περικοπές στο ευρύτερο Δημόσιο, χωρίς να παρουσιάζει συγκεκριμένα budget και συγκεκριμένους στόχους, είναι άσχετος.
Όποιος λέει πως η ΝΕΡΙΤ ήταν καλύτερη από την ΕΡΤ γιατί πλήρωνα 2/3 του λογαριασμού, χωρίς ν' αξιολογεί το αποτέλεσμα, είναι το ίδιο.
Το ποιες δομές θα πρέπει να μείνουν και ποιες να κλείσουν, δεν είναι καθόλου απλό. Το ότι χρεωκοπήσαμε, δεν σημαίνει πως θα κλείσουν τα πάντα. Κάποια φτιάχτηκαν με πολλή δουλειά , ιδρώτα και κόπο, δεν τα πετάς έτσι. Βάζεις συγκεκριμένους στόχους και προχωράς.
Οι στόχοι θα πρέπει να είναι ρεαλιστικοί. Δεν γίνεται να περιμένεις από την ΕΡΤ να έχει συγκρίσιμη θεαματικότητα με τον ΣΚΑΪ, όταν ο τελευταίος προβάλει Survivor. Αλλά δεν γίνεται να απαιτείς η πρώτη να δείχνει Survivor για να είναι ανταγωνιστική.
Το αυτό και για την Λυρική Σκηνή. Είμαι βέβαιος πως αν βάζαμε μέσα στον ίδιο χώρο τον Κιάμο, θα γινόταν ο σχετικός χαμός, θα ρίχναμε και μερικά λουλούδια, θ' ανοίγαμε και μερικά μπουκάλια, και στο τέλος της βραδιάς θα είχαμε κέρδος, όταν με το μπαλέτο, έχουμε ζημιά. Έλα όμως που δεν γίνεται ν' αποκτηνωθεί μια κοινωνία και να μείνει μόνον με τον Κιάμο, μην παράγοντας τίποτε άλλο πολιτισμικά.
Όποιος λέει και γράφει πως θα κόψω χορευτές για να προσλάβω νοσοκόμους, χωρίς να εξηγεί την παραπάνω απόφαση με στοιχεία, απλά δεν ξέρει τι του γίνεται. Γιατί; Απλό είναι:
-Αν οι χορευτές παρουσιάσουν το έργο τους στην Επίδαυρο ή στην νέα Λυρική Σκηνή και φέρουν μερικές χιλιάδες τουρίστες ακόμη στην χώρα, έχουν βγάλει τα λεφτά τους και πιθανόν και τα λεφτά των νοσοκόμων.
Το αυτό και με την ΕΡΤ, που είχε και δορυφορικό πρόγραμμα για την ομογένεια (εξαιρετικά σημαντικό σε όλο τον κόσμο).
Όποιος λοιπόν έχει σχέδιο περικοπών, είτε λεγεται dimik είτε λέγεται Anonymous Founder, οφείλει να παρουσιάσει την συνολική εικόνα, και όχι έναν αριθμό.
Οπότε η δική μου άποψη είναι ακόμη πιο απλή: το Κράτος ΔΕΝ γίνεται να καταρρεύσει επειδή χρεοκόπησε. Δεν είναι μια Α.Ε. να κλείσει, ούτε υπόκειται στα ίδια οικονομικά (όσο και αν κάποιοι τα μπερδεύουν, ΟΛΑ τα κράτη του κόσμου, λειτουργούν πολύ διαφορετικά από τις εταιρείες). Θα πρέπει να κρατηθούν κάποιες δομές για να συνεχίσει να λειτουργεί. Μπορεί σ' αυτές τις δομές να χρειάζεσαι ακόμη και την Λυρική με τους 25 χορευτές της. Γιατί το όφελός σου θα είναι πολύ μεγαλύτερο στο τέλος (ακόμη και σε σχέση με τα νοσοκομεία). Μπορεί και όχι φυσικά. Σίγουρα δεν είμαστε εμείς εδώ μέσα οι κατάλληλοι να το κρίνουμε.
Βέβαια, πολλοί εξ ημών, είναι σαφώς καλύτεροι από κάποιους δημοσιογράφους σαν τον Στούπα, που επηρεάζουν και κόσμο με τις ασυναρτησίες τους.
Εννοείται τα ίδιο ισχύει και για την Εκκλησία. Αν και εκεί υπάρχουν οι λύσεις που έχουν εφαρμοστεί αλλού: οποιοδήποτε κόστος για την Εκκλησία θα έπρεπε να μεταφερθεί στην ίδια και τους πιστούς της. Φυσικά, αυτή η εύκολη και προφανής λύση δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ για τους γνωστούς λόγους.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#381111
-Όταν λέω εγώ να μειωθούν οι χορευτές της Λυρικής ή να κλείσει εντελώς, είμαι είρων και εξυπνάκιας.
-Όταν άλλοι λένε να κλείσουν 2-3 κανάλια της ΕΡΤ ή ολόκληρη, κάνουν σοβαρή ανάλυση.


Στο χω ξαναπεί πολλές φορές (άσχετα αν οι χρήστες δεν το βλέπουν γιατί το σβήνεις επειδή σου δημιουργούν σύγκρυο τέτοια ποστ).
Ή θα είσαι τρολάκι edit mod ή θα είσαι αυστηρός και τυπικός mod.

To παραπάνω που κουόταρα είναι μια παπάτζα επιπέδου αβαβαο που δεν σε τιμά (βάσει όσων ξέρω για σένα στα 10 χρόνια που διαβάζω γραπτά σου).
Τι κόστος έχει η ΕΡΤ και τι κόστος έχουν οι χορευτές της Λυρικής;

Πριν κάποια χρόνια έπαιξε αυτού του είδους το χιουμοράκι με όχι ιδιαίτερη επιτυχία.
Μιλάμε για εξόφθαλμες περιπτώσεις που οι καλοί πελάτες του συστήματος κονομάνε αβέρτα και ο αντίλογος είναι:
- να σκοτώσουμε τους συνταξιούχους για εξοικονόμηση;
- να καταργήσουμε τη ΔΕΗ και να βλέπουμε με λάμπα πετρελαίου;
- να πετάμε ασθενείς έξω από τα νοσοκομεία για δίνουμε περισσότερα λεφτά στη ΜΕΡΚΕΛ;

Χιουμοράκι που θα μπορούσε να φανεί αστείο σε καθυστερημένους (και αν) χρησιμοποιείται σε τάχαμου σοβαρές αναλύσεις επιπέδου Τράγκα.

Αν αυτό είναι το επίπεδο σου ΟΚ.
Απλά είχα (είχαμε) διαφορετική εντύπωση.

:s_howdy