Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#380880
rx8_drifter έγραψε:Αυτό, έτσι όπως το κόβω δλδ, ανετα το πουλάς στον g87777 να το συνδέσει στο πόλο για να ακούει μουσική απ το aircondition :s_yes


Κοιτα να δεις...δεν κωλωσα να στειλω τον Αντμιν να μαθει μπαλετο. :s_laughat :s_laughat

Σκεψου τι θα κανω σε σενα. :x :x :x

Θα μας πεις για AUX to USB cable. :inlove:
ΚΕΡΑΚΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΡΕ, ΓΙΑ ΤΟΥΡΤΑ, ΤΡΑΒΑΣ ΚΑΝΑ ΖΟΡΙ;;; :rant: :rant: :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#380881
g47 έγραψε:Το βαζω κι εδω μηπως καποιος ξερει τι θα μπορουσε να κανει αυτο το μαραφετι. :hmmm:

Εικόνα

Εικόνα

Σαν διακόπτης on off μου φαίνεται.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#380882 Αυτό όπως το κόβω είναι κάτι σαν υποτυπώδες docking station για κινητά σε υπολογιστή.

Όταν το κουμπί δέν είναι πατημένο, τότε λειτουργεί σαν ένα οποιοδήποτε καλώδιο micro USB με το οποίο θα γίνεται φόρτιση και μεταφορά δεδομένων.

Όταν πατηθεί το κουμπί, βραχυκυκλώνωνται μεταξύ τους τα Data+ και Data- το οποίο τα πιό πολλά κινητά εκλαμβάνουν ώς σύνδεση σε DCP (Dedicated Charging Port) οπότε και το κινητό θα αρχίσει να φορτίζει με ρεύμα της τάξης του 1 Ampere, αντί για τα 500mA που θα έδινε κανονικά ο υπολογιστής. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια θα κοπεί η μεταφορά δεδομένων με τον υπολογιστή και απλά θα φορτίζει.

Αυτό δέν θα κάνει διαφορά με φορτιστή τοιχου, γιατι αυτοί συνήθως έχουν ήδη τα Data βραχυκυκλωμένα, η χρησιμοποιούν κάποιο άλλο scheme για ακόμα πιό γρήγορη φόρτιση και σε αυτή την περίπτωση θα φορτίζει πιό αργά.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#383768 Έχω αγοράσει μια IP κάμερα που θέλω να τοποθετήσω αλλά το καλώδιο του 5V 2A τροφοδοτικού είναι κοντό (για το σημείο που ενδιαφέρομαι). Θέλω τροφοδοτικό με καλώδιο κάτι σε 4+μ. Υπάρχει περίπτωση να βρω τέτοιου μήκους; Ή πρέπει να αρχίσω την κοπτοραπτική με το υπάρχον;

Επίσης, ποιον τρόπο προτείνουμε για να στηριχθεί/καλυφθεί το καλώδιο; Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική πέρα από στερεωτικά και κανάλια; Το καλώδιο θα πηγαίνει παράλληλα με σοβατεπί και θα ανέβει στη γωνία τοίχων.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#383841
Serf έγραψε:Έχω αγοράσει μια IP κάμερα που θέλω να τοποθετήσω αλλά το καλώδιο του 5V 2A τροφοδοτικού είναι κοντό (για το σημείο που ενδιαφέρομαι). Θέλω τροφοδοτικό με καλώδιο κάτι σε 4+μ. Υπάρχει περίπτωση να βρω τέτοιου μήκους; Ή πρέπει να αρχίσω την κοπτοραπτική με το υπάρχον;


Δεν νομίζω να βρείς έτοιμο με μήκος 4+ μέτρα.

Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική πέρα από στερεωτικά και κανάλια;


Υπάρχει η παλιά καλή μέθοδος, σκάψιμο μικρού αυλακιού / τοποθέτηση καλωδίου στο αυλάκι / γυψάρισμα-στοκάρισμα-βάψιμο. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By fokion
#383975 επειδη τη φοβάμαι την απόσταση και τη μικρή τάση, πριν κολλήσεις μόνιμα μετρα με ενα πολυμετρο στο τέλος τι παίρνεις.... και τις ενώσεις με κολλητήρι οχι "στριφτά"...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#383980
fokion έγραψε:επειδη τη φοβάμαι την απόσταση και τη μικρή τάση, πριν κολλήσεις μόνιμα μετρα με ενα πολυμετρο στο τέλος τι παίρνεις....


Σωστά, αλλά να το κάνει με φορτίο. Χωρίς φορτίο θα δείχνει σχεδόν την τάση εξόδου του τροφοδοτικού.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#394288 Πρακτικό πρόβλημα. Μεζονέτα 80+80 τετραγωνικά με πίνακα και υπο-πίνακα στους δύο ορόφους αντιστοίχως. Έχουν περαστεί κανάλια και καλωδίωση στο 100% (ηλεκτρικά ισχύος, ασθενή ρεύματα, έχουν αγοραστεί και πρίζες), έχουν γίνει σοβατίσματα κτλ. Για ισχυρά ρεύματα υπάρχει EIB. Δεν έχει αγοραστεί υλικό για πίνακες, ούτε διακόπτες. Ξαφνικά, το κόστος έγινε απαγορευτικό για το ΕΙΒ (μιλάμε για περίπου 17-18.000€ περίπου). Πλέον μιλάμε για επιστροφή σε κλασσική λύση, δηλαδή πετάμε το EIB, κι ας πάει χαμένο το χρήμα. Στο περίπου, όσοι ξέρουν από οικοδομές, πόσο πάει ένα διαμέρισμα για τοποθέτηση καλωδίωσης σήμερα; υλικό και εργασία.

Ευχαριστώ.

* Επειδή τα περισσότερα είναι έτοιμα, μιλάμε για 2 διαμερίσματα πέρασμα μόνο η καλωδίωση για φωτισμό, οπότε το κόστος, λόγω μεγέθους, είναι αντίστοιχο ενός πλήρους διαμερίσματος μιας τυπικής πολυκατοικίας.

** Στις τιμές θα παίξουν τιμές κατασκευαστή, οπότε no problem εκεί.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#394358 Αν η καλωδίωση υπάρχει, οπότε το μόνο που μένει είναι να τοποθετηθούν οι πίνακες με τα ραγουλικά τους, τότε υπολόγισε χοντρικά 400-500€ για κάθε πίνακα και αυτό περιλαμβάνει την εργασία και τα υλικά του. Αν οι πίνακες είναι τριφασικοί ή για κάποιο λόγο απαιτούνται πολλά ραγουλικά, πρόσθεσε άλλα 100-200 ευρώ ανα πίνακα.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#395003
fubar.gr έγραψε:Αν η καλωδίωση υπάρχει, οπότε το μόνο που μένει είναι να τοποθετηθούν οι πίνακες με τα ραγουλικά τους, τότε υπολόγισε χοντρικά 400-500€ για κάθε πίνακα και αυτό περιλαμβάνει την εργασία και τα υλικά του. Αν οι πίνακες είναι τριφασικοί ή για κάποιο λόγο απαιτούνται πολλά ραγουλικά, πρόσθεσε άλλα 100-200 ευρώ ανα πίνακα.


Αν σκεφτούμε πόσο μεγάλοι είναι οι πίνακες που έχουμε (εννοείται τριφασικό) μιλάμε για 2x700, πες 1500€ μέσες άκρες με συμβατικά υλικά. Καλωδιώσεις υπάρχουν για EIB και για δίκτυα* Το πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε είναι το εξής: ξαφνικά έκλεισε μια εταιρεία που έδινε προϊόντα EIB εξαιρετικά φτηνά: κάπου 4000€ θα πήγαινε για τους δύο πίνακες. Αν αγοράζαμε τα ίδια υλικά από ΑΒΒ ή Siemens (αυτές έχουν πλέον στην Ελλάδα) η τιμή εκτοξευόταν στα 8000€ για τους πίνακδες, χωρίς να υπολογίζουμε τους διακόπτες. Γι' αυτό σκεφτήκαμε να αφαιρέσουμε, τελικά, την καλωδίωση του EIB και να τα κάνουμε συμβατικά κι ας χάσουμε τα λεφτά που έχουμε δώσει για αυτή την καλωδίωση (παλιά που είχαμε χρήμα). Χτες, όμως, κατάφερα να βρω μια άκρη και, τελικά, η τιμή για τους δύο πίνακες, με υλικά της ΑΒΒ, φτάνει τα 5000€, οπότε, μάλλον, θα προχωρήσουμε με το EIB.

Ευχαριστώ.

* Εκεί είναι δικό μου παιχνίδι και μιλάμε για 2 τηλέφωνα και 2 data Cat6a σε κάθε δωμάτιο, ακόμη και σε κάθε πλευρά μπαλκονιού. Τα διαμερίσματα ενώνονται μεταξύ τους, αλλά και κεντρικά με το υπόγειο (κι εκεί κανονικά δίκτυα κτλ). Έχει δορυφορικές σε κάθε δωμάτιο, εξωτερικά, υπόγειο κτλ. Κάμερες στα μπαλκόνια αλληλοκαλυπτόμενες με διπλή εγκατάσταση (coaxial, utp), pilotis, ταράτσες, συναγερμοί στα διαμερίσματα και κοινόχρηστοι κ.α. πολλά. Αυτά όλα είναι σχεδιασμένα από εμένα, οπότε έκανα ό,τι ήθελα. Όχι πως δεν έχω ακούσει γκρίνιες και εξυπνάδες από κάτι ηλίθιους που δεν ξέρουν να συνδέσουν τηλέφωνο με το RJ11 (6P4C για τους περίεργους που θα πεταχτούν να διορθώσουν), αλλά αυτά ήταν φυσιολογικά και από το ένα αυτί μπαίνουν και στο άλλο αυτί βγαίνουν.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#395372 Ζηλεύω, έτσι μου έρχεται να γκρεμίσω το σπίτι και να το ξαναφτιάξω. Το μεγάλο μου παράπονο είναι πως ο φραγκοφονιάς ο κατασκευαστής δεν έβαλε τον ηλεκτρολόγο να περάσει αναμονές στις αποθήκες με τον πίνακα του καθενός ώστε ο καθένας να έχει το ρεύμα του και να κάνει ό,τι θέλει. Τώρα είναι κοινόχρηστο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#397511 Δεν εχω πεισθεί για τη χρησιμότητα ακόμα αλλά μιας και ειχα μια σχετική κουβέντα με ενα γνωστό, τον γνώμη έχετε για συναγερμούς σπιτιού που αγοράζεις και εγκαθιστάς μόνος σου , με ασύρματη σύνδεση των μερών του;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#397515
KiloMeater έγραψε:Δεν εχω πεισθεί για τη χρησιμότητα ακόμα αλλά μιας και ειχα μια σχετική κουβέντα με ενα γνωστό, τον γνώμη έχετε για συναγερμούς σπιτιού που αγοράζεις και εγκαθιστάς μόνος σου , με ασύρματη σύνδεση των μερών του;


Απ' τ΄ολότελα, καλή κι η Παναγιώταινα... :s_dunno