Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#380807 @dimik
Δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις.
Εγώ παραθέτω τρόπους εξοικονόμησης. Το αν συμφωνείς ή όχι, είναι διαφορετικό θέμα.
Δεν σε είδα να αντιδράσεις όταν τα ίδια επιχειρήματα χρησιμοποιήθηκαν για το κλείσιμο άλλων δημόσιων οργανισμών (Εργατικές Κατοικίες, ΕΡΤ, κλπ κλπ).
Δεν καταλαβαίνω γιατί να εξαιρεθούν κάποιοι.
Είναι ή δεν είναι σπατάλη η Λυρική Σκηνή, η Εθνική Βιβλιοθήκη, ή οι μισθοί των παπάδων, σε μια χώρα που έχει χρεωκοπήσει;
Είναι δυνατόν να πεινάει ο κόσμος και να μην έχουμε γάζες στα νοσοκομεία και να πληρώνουμε μουσικούς, χορευτές, παπάδες ή βιβλία;
Αφού σωστά είπες πως οι χορευτές είναι πολυτέλεια, τώρα γιατί το γυρίζεις; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By dimik
#380808 Πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να υποβιβάζεις την κουβέντα και την νοημοσύνη και των 2 μας.
Νομίζεις δηλαδή ότι επειδή έριξες εκκλησία στην κουβέντα θα τσιμπήσω? Καταρχήν νομίζεις οτι με ενδιαφέρει? :lol:
Τα (δήθεν) προβοκατόρικα ποστάκια με απογοητεύουν. :thumbsdown:

Νομίζω είναι απλό και εξυπακούεται ότι πρέπει να κοπεί οτιδήποτε δεν είναι προτεραιότητα, είτε είναι χορευτές στην λυρική είτε ψάλτες και παπάδες.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#380812 θα έπρεπε να μπει ένας φόρος πιστού να τελειώνει το θέμα

πληρώνει φόρο όποιος θέλει (να πηγαίνει να το δηλώνει περήφανα στο κράτος :rtfm: ) και όποιος δεν πληρώνει δε θα δικαιούται τις υπηρεσίες της, εκτός αν είναι να πληρώνει αναδρομικά με πρόστιμο αν θέλει πχ να μην τον θάψουν με τους άθεους σατανάδες
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#380823
QsisVTS έγραψε:θα έπρεπε να μπει ένας φόρος πιστού να τελειώνει το θέμα

πληρώνει φόρο όποιος θέλει (να πηγαίνει να το δηλώνει περήφανα στο κράτος :rtfm: ) και όποιος δεν πληρώνει δε θα δικαιούται τις υπηρεσίες της, εκτός αν είναι να πληρώνει αναδρομικά με πρόστιμο αν θέλει πχ να μην τον θάψουν με τους άθεους σατανάδες


Προσυπογράφω.
Και φόρος κομματοσκυλίασης σε όσους έχουν βολευτεί σε υπεράριθμες θέσεις στο δημόσιο.
:s_thumbsup

Αν μεθαύριο γίνει πρωθυπουργός ο Coolio και ανοίξει το πλαφόν των μετακλητών του υπαλλήλων στα 3.000 ευρώ μηνιάτικο για να 'προσελκύσει ικανά στελέχη από την αγορά σε αυτές τις θέσεις'*, δεν θα χρειαστεί εκεί ένας τέτοιος φόρος;

*
Εικόνα

Grande γκουρμεδιά σανού που έχει βάλει στο μενού της η ΠΦΑ/ΔΦΑ για να δικαιολογήσει πουρμπουάρ προς πάσης φύσεως pastitsomanatzareus (aka κομματόσκυλα του κερατά)

Πληροφορίες για περαιτέρω ταληροποίηση επί του συγκεκριμένου πιάτου: κύριος Garland ενταύθα :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#380829
dimik έγραψε:Πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να υποβιβάζεις την κουβέντα και την νοημοσύνη και των 2 μας.
Νομίζεις δηλαδή ότι επειδή έριξες εκκλησία στην κουβέντα θα τσιμπήσω? Καταρχήν νομίζεις οτι με ενδιαφέρει? :lol:
Τα (δήθεν) προβοκατόρικα ποστάκια με απογοητεύουν. :thumbsdown:

Νομίζω είναι απλό και εξυπακούεται ότι πρέπει να κοπεί οτιδήποτε δεν είναι προτεραιότητα, είτε είναι χορευτές στην λυρική είτε ψάλτες και παπάδες.

Δεν κατάλαβα γιατί την υποβιβάζω όμως...
Αν γράψω για το πόσο σωστό ήταν το κλείσιμο της ΕΡΤ, την υποβιβάζω;
Γιατί να κλείσουμε την ΕΡΤ που την βλέπουν πολλοί περισσότεροι από την Λυρική Σκηνή και να μην κλείσουμε την τελευταία;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#380832
bibendum έγραψε:https://en.wikipedia.org/wiki/Church_tax

και νόμιζα ότι μόνο εγώ είχα προοδευτικό μυαλό..

να που έχουν και μια καλή ιδέα οι κακοί ξένοι :lol:

ή καλύτερα να παραμείνουμε ελληνάρες :shifty:

περιμένω τοποθέτηση pik
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#380841
Anonymous Founder έγραψε:


Από το συγκεκριμένο επεισόδιο, προσωπικά προτιμώ αυτό το απόσπασμα:

https://www.youtube.com/watch?v=y22iQKM ... .be&t=1400
Άβαταρ μέλους
By dimik
#380862
Anonymous Founder έγραψε:
dimik έγραψε:Πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να υποβιβάζεις την κουβέντα και την νοημοσύνη και των 2 μας.
Νομίζεις δηλαδή ότι επειδή έριξες εκκλησία στην κουβέντα θα τσιμπήσω? Καταρχήν νομίζεις οτι με ενδιαφέρει? :lol:
Τα (δήθεν) προβοκατόρικα ποστάκια με απογοητεύουν. :thumbsdown:

Νομίζω είναι απλό και εξυπακούεται ότι πρέπει να κοπεί οτιδήποτε δεν είναι προτεραιότητα, είτε είναι χορευτές στην λυρική είτε ψάλτες και παπάδες.


Δεν κατάλαβα γιατί την υποβιβάζω όμως...
Αν γράψω για το πόσο σωστό ήταν το κλείσιμο της ΕΡΤ, την υποβιβάζω;
Γιατί να κλείσουμε την ΕΡΤ που την βλέπουν πολλοί περισσότεροι από την Λυρική Σκηνή και να μην κλείσουμε την τελευταία;


Γιατί συνεχίζεις- να σκορπάς τυράκια για φάκα..... έχοντας την εντύπωση ότι κανείς δεν σε παίρνει χαμπάρι ?
:s_dunno


Δεν χρειάζεται κλείσιμο ούτε η ΕΡΤ ούτε η Λυρική, μείωση μεγέθους/εξορθολογισμό χρειάζονται όπως και οι περισσότεροι οργανισμοί.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#380872 E, τότε πού διαφωνείς, δεν κατάλαβα; Αυτό δεν έγραψα κι εγώ;
Όχι 25 χορευτές, αλλά 5.
Όχι 4 κανάλια, αλλά 1.
Όχι 3 παπάδες και ένα ψάλτη, αλλά 1.

Αυτό δεν λέμε;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#380877 :lol:
Τσάμπα ήταν otso μου, γι' αυτό πήγα. Ομολογώ πως αν είχα πληρώσει, θα έκλαιγα τα λεφτά μου, καλύτερα να τα δώσω στον Πετρολούκα Χαλκιά, να γουστάρω κλαρίνο.
Γι' αυτό και λέω να την κλείσουμε την ρημάδα, τόσα λεφτά για να την βλέπουν 5 νοματαίοι, αμαρτία είναι.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By otso
#380879 τσαμπα ηταν και οταν ημουν μικρος 5 δραχμες μαθητικο και 5 ατομα μεσα , τοτε που πηγαιναν τα παιδια των εργατων και των αγροτων να αποκτησουν κουλτουρα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#380883 Κοίτα, για Λυρική και μπαλέτο, δύσκολο με ξαναβλέπω, αλλά μια όπερα θα την δοκιμάσω προσεχώς!
Όσο για το πτυχίο του καπετάνιου, μόνον μέχρι skipper σε ιστιοπλοϊκό έχω φτάσει, άχρηστος και σ' αυτό τον τομέα...
:( :s_no