Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#380778
bibendum έγραψε:θα τα βγαλουν απο το σπατοσημο



Τελικα οπως και με την Χοφτιφ... ετσι και με την Fraport... την επενδυση την κανουμε εμεις.

No surprises here...

Με αρεσει η αιτιολογηση.... Ενιαίο τέλος Εκσυγχρονισμού και Ανάπτυξης Αερολιμένων Με τον ιδιο ακριβως τροπο μας φορεσαν, και φαγανε πολλοι, τα αγαπημενα σε ολους μας διοδια. Εν τελει τι ακριβως πληρωνουμε με την ετησια φορολογικη δηλωση αμα εξαιρουνται ολα το ενα μετα το αλλο?
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#380813 Και Κινέζικο και αμφίβιο... βλέπεις στην αρχή το βίντεο και λες why not... φτάνει στο 00:57 και λες...why yes!!! Αν δεν μπορούν να φτιάξουν ένα εύκολο και ασφαλές καπάκι για τον κινητήρα που να κλείνει, δεν θέλω να σκέφτομαι τι άλλα κουσούρια θα έχει. :dizzy:

http://www.newsbeast.gr/world/arthro/2637841/stous-etheres-to-maio-to-kineziko-amfivio-aeroskafos-ag600
Άβαταρ μέλους
By mirage
#380822 Οπως λενε και οι φιλοι μου στην Avic ποτε μην πεταξεις με δικο μας αεροπλανο.

< >
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#380825
mirage έγραψε:Οπως λενε και οι φιλοι μου στην Avic ποτε μην πεταξεις με δικο μας αεροπλανο.

< >



Πόσα δίνουν στους test pilots;;
Δε νομίζω να δεχόμουν την θέση όσα και να μου έδιναν! :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#380826
corsair έγραψε:
bibendum έγραψε:θα τα βγαλουν απο το σπατοσημο



Τελικα οπως και με την Χοφτιφ... ετσι και με την Fraport... την επενδυση την κανουμε εμεις.

No surprises here...

Με αρεσει η αιτιολογηση.... Ενιαίο τέλος Εκσυγχρονισμού και Ανάπτυξης Αερολιμένων Με τον ιδιο ακριβως τροπο μας φορεσαν, και φαγανε πολλοι, τα αγαπημενα σε ολους μας διοδια. Εν τελει τι ακριβως πληρωνουμε με την ετησια φορολογικη δηλωση αμα εξαιρουνται ολα το ενα μετα το αλλο?


Ναι, αλλά ιδιωτικοποίηση ρε φίλε! Έτσι θα βγούμε από την κρίση!!! :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#380847 τι διαφορα εχει δηλαδη ενα ekranoplan απο αυτο το τεραστειο κινεζικο βατραχι?(βασικα γιατι κανεις δεν ασχολειται πλεον με τα ekranoplan? )
Άβαταρ μέλους
By elteo
#380897
JasonLouk έγραψε:
markvag έγραψε:Επιπλέον κυκλοφόρησε και μία άλλη φήμη αυτές τις μέρες... ζήτησαν λέει από τα everest (που έχουν τις καφετέριες στο τέρμιναλ) να πληρώνουν 35% του τζίρου κάθε μέρα + το αυξημένο (στο τριπλάσιο) ενοίκιο! :yahoo: :s_rofl ΑΝ ισχύει αυτό, μιλάμε για τρελούς απατεώνες...
..


Τοστάκι στα 9 ευρώ και freddo στα 12.5. απλά μαθηματικά. :iconcool:


Eχω κόψει το φαϊ στα αεροδρόμια καιρό τώρα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#380931 Φρέσκα νέα από SKG... ενοίκια που ζήτησαν... 27Κ / μήνα από Βιλδιρίδη (ο οποίος ήδη προσπαθούσε να μειώσει το ενοίκιο που πλήρωνε με το προηγούμενο καθεστώς... :lol: ), 12Κ από το μαγαζί που πουλάει τσιγάρα / ψιλικά... :metalo: 60Κ από το εστιατόριο... :s_rofl :s_rofl 4Κ από την εταιρεία που τυλίγει τις βαλίτσες με shrink film... :dizzy: Στα everest το σκέφτονται σοβαρά να την κάνουν (πολλές συμβάσεις δεν ανανεώνονται πέραν της 30/4)... όντως τους ζήτησαν 35% επί του τζίρου! βλέπω να μην παίζει καφεδάκι στο αεροδρόμιο σε λίγο...

Μιλάμε για πολύ μεγάλο παλούκι σε όλες εταιρείες...

Από την άλλη η φραπόρτ, στα Βουλγάρικα αεροδρόμια που πήρε έδωσε εξαιρετικούς μισθούς σε πολύ κόσμο, τους οποίους και προσέλκυσε από άλλες εταιρείες (handlers, κτλ). Σε έναν χρόνο τους πετσόκοψε... :help: Ακούω πως στη Θεσσαλονίκη, χειριστές μηχανημάτων που δούλευαν σε handlers με 300-400 ευρώ / μήνα πήγαν στους Γερμανούς με 1300 / μήνα καθαρά... και πολύ φοβάμαι πως έρχεται παγίδα... :oops:

Και φυσικά, πήγαμε σήμερα να φωτογραφηθούμε για τις νέες ταυτότητες εισόδου στον αερολιμένα (παρόλο που εγώ ιδίως την είχα μόλις ανανεώσει) και το γραφείο ήταν κλειστό για σήμερα και αύριο... :tomato: Στην ΥΠΑ αυτό ποτέ δεν συνέβη, όταν έλειπε κάποιος, πάντα υπήρχε αντικαταστάτης... Στον αποδοτικό ιδιώτη, άμα κάποιος λείπει, κλείνουμε το γραφείο... :s_mad :s_mad



Να συζητήσουμε πόσο βοηθάνε την ανταγωνιστικότητα του αεροδρομίου και την εμπειρία του επιβάτη όλα αυτά;;; :roll:

Καθίστε να δούμε και πως θα εξελιχθεί η καθημερινότητα των εργαζομένων, γιατί δεν ακούω και πολύ ενθαρρυντικά πράγματα... :rant:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#380939
markvag έγραψε:shrink film


Stretch film! :rtfm:


markvag έγραψε:Και φυσικά, πήγαμε σήμερα να φωτογραφηθούμε για τις νέες ταυτότητες εισόδου στον αερολιμένα (παρόλο που εγώ ιδίως την είχα μόλις ανανεώσει) και το γραφείο ήταν κλειστό για σήμερα και αύριο... Στην ΥΠΑ αυτό ποτέ δεν συνέβη, όταν έλειπε κάποιος, πάντα υπήρχε αντικαταστάτης... Στον αποδοτικό ιδιώτη, άμα κάποιος λείπει, κλείνουμε το γραφείο...


Ναι, τι; Θα πληρώνουμε διπλούς εργαζομένους; Πως την είδατε κύριε; :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By corsair
#380974
markvag έγραψε:Φρέσκα νέα από SKG... ενοίκια που ζήτησαν... 27Κ / μήνα από Βιλδιρίδη (ο οποίος ήδη προσπαθούσε να μειώσει το ενοίκιο που πλήρωνε με το προηγούμενο καθεστώς... :lol: ), 12Κ από το μαγαζί που πουλάει τσιγάρα / ψιλικά... :metalo: 60Κ από το εστιατόριο... :s_rofl :s_rofl 4Κ από την εταιρεία που τυλίγει τις βαλίτσες με shrink film... :dizzy: Στα everest το σκέφτονται σοβαρά να την κάνουν (πολλές συμβάσεις δεν ανανεώνονται πέραν της 30/4)... όντως τους ζήτησαν 35% επί του τζίρου! βλέπω να μην παίζει καφεδάκι στο αεροδρόμιο σε λίγο...

Μιλάμε για πολύ μεγάλο παλούκι σε όλες εταιρείες...



Ευσχημος τροπος να διωξουν ντοπιους και να φερουν μεγάλα ψαρια απο το εξωτερικο?
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#380981 Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά ένας αερολιμένας δεν είναι χώρος για φτηνά ενοίκια και μικρομάγαζα. Θα εκπλαγώ πάρα πολύ αν δεν καταφέρουν να βρουν άλλους να αντικαταστήσουν αυτούς που θα φύγουν.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#380991
Χρήστος Λάππας έγραψε:Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά ένας αερολιμένας δεν είναι χώρος για φτηνά ενοίκια και μικρομάγαζα. Θα εκπλαγώ πάρα πολύ αν δεν καταφέρουν να βρουν άλλους να αντικαταστήσουν αυτούς που θα φύγουν.



Ρε συ Χρηστο μικρομαγαζα ειναι τα Everest , Βιλδιριδης κ.λ.π;
Άβαταρ μέλους
By corsair
#380993
Χρήστος Λάππας έγραψε:Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά ένας αερολιμένας δεν είναι χώρος για φτηνά ενοίκια και μικρομάγαζα. Θα εκπλαγώ πάρα πολύ αν δεν καταφέρουν να βρουν άλλους να αντικαταστήσουν αυτούς που θα φύγουν.


Το τι ειναι φτηνο διαφερει απο χωρα σε χώρα και εξαρταται και απο το προφιλ της οικονομιας. Εκτος και αν εχουν σκοπο να φερνουν all year round Ρωσους ολιγαρχες, τοτε τα νουμερα αυτα δε μου ακουγονται ιδιαιτερως ρεαλιστικα.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#380997
gianik έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά ένας αερολιμένας δεν είναι χώρος για φτηνά ενοίκια και μικρομάγαζα. Θα εκπλαγώ πάρα πολύ αν δεν καταφέρουν να βρουν άλλους να αντικαταστήσουν αυτούς που θα φύγουν.



Ρε συ Χρηστο μικρομαγαζα ειναι τα Everest , Βιλδιριδης κ.λ.π;


Το Everest προφανώς όχι. Τον άλλο δεν τον ξέρω καν.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#381009 Αρα; Μικρομάγαζο.

< >