Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Govus
#380789
melos86 έγραψε:Φτανεις σαν επαγγελματιας να αισθανεσαι μαλακας που δεν κλεβεις, δεν νοθευεις και γενικοτερα δεν εισαι απατεωνας!
Καθομαστε και σκοτωνομαστε να πληρωσουμε τις υποχρεωσεις μας, ακουμε και τα εξ αμαξης γιατι ο επομενος η ο προηγουμενος "ειναι τρια λεπτα φθηνοτερος" και αρα εγω αισχροκερδω και βλεπεις το λαμογιο να ειναι ανετος και χαμογελαστος και να μην τον αγγιζει τιποτα!

Δεν έχω καταλάβει τόσα χρόνια, γιατί δεν δημοσιεύονται μαζί με τα ειδησεογραφικά άρθρα, ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΕΘΥΝΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΑΤΗΡΙΩΝ. Αν δηλαδή εγώ το γνωρίζω και δεν ξαναπατήσω το πόδι μου στον απατεώνα, δεν θα βλαφθεί κι αυτός κατά κάποιο τρόπο (αφού η ατιμωρησία από το "κράτος" και τους λειτουργούς του είναι πλέον δεδομένη), προς όφελος αυτών που δεν κλέβουν :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By melos86
#381062
citastak έγραψε:Melos86 έχεις δίκιο! Δεν εννοούσα έβαλα νερό Η20, αλλά τελοσπάντων χρησιμοποίησα την έκφραση για να ρωτήσω αν έβαλα καύσιμο κακό.
Πόσο χιλιόμετρα χρειάζεται ο εγκέφαλος για να προσαρμοστεί; είμαι στα 70χλμ από το γέμισμα.

Καπου τοσο θα περιμενα και εγω... Δεν εχω ιδεα φιλε μου, μια υποθεση εκανα και εγω! Γενικα η Vpower97 ειναι καλο καυσιμο και δεν ειναι συνηθες να πετυχεις κακη παρτιδα απο το συγκεκριμενο! Απο τη στιγμη που το προβλημα ειναι μικρο, καταναλωσε την και μετα ξαναβαλε αυτη που συνηθιζες! Αν λυθει το προβλημα τελος καλο ολα καλα!
Govus έγραψε:
melos86 έγραψε:Φτανεις σαν επαγγελματιας να αισθανεσαι μαλακας που δεν κλεβεις, δεν νοθευεις και γενικοτερα δεν εισαι απατεωνας!
Καθομαστε και σκοτωνομαστε να πληρωσουμε τις υποχρεωσεις μας, ακουμε και τα εξ αμαξης γιατι ο επομενος η ο προηγουμενος "ειναι τρια λεπτα φθηνοτερος" και αρα εγω αισχροκερδω και βλεπεις το λαμογιο να ειναι ανετος και χαμογελαστος και να μην τον αγγιζει τιποτα!

Δεν έχω καταλάβει τόσα χρόνια, γιατί δεν δημοσιεύονται μαζί με τα ειδησεογραφικά άρθρα, ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΕΘΥΝΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΑΤΗΡΙΩΝ. Αν δηλαδή εγώ το γνωρίζω και δεν ξαναπατήσω το πόδι μου στον απατεώνα, δεν θα βλαφθεί κι αυτός κατά κάποιο τρόπο (αφού η ατιμωρησία από το "κράτος" και τους λειτουργούς του είναι πλέον δεδομένη), προς όφελος αυτών που δεν κλέβουν :hmmm: ;

Δεν ξερω! Ισως κολλαει στα προσωπικα δεδομενα και της αλλαγες στις επωνυμιες που γινονται παντα μετα απο συλληψεις! Νομζω οτι θα ηταν καλη λυση παντως σε γενικες γραμμες... Πολυ καλυτερες απο οτι γινεται μεχρι σημερα που κυνηγανε λαθραια βυτια και τα σταματανε στην μεση του πουθενα χωρις να τους επιτρεπουν να πανε στα πρατηρια που αποδεχονται και μεταπωλουν αυτα τα καυσιμα για να πιασουν και τον πρατηριουχο!!!
Άβαταρ μέλους
By 993cc
#381119 Μια λίστα πριν χρόνια είχε τις διευθύνσεις πάντως. Τουλάχιστον για Αθήνα που θυμάμαι.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#382499 Are you doing your car a favor, or the oil companies? :s_dunno

Άβαταρ μέλους
By elteo
#385384 μεχρι τι ωρα ειναι ανοικτα τα πρατηρια σημερα;
Άβαταρ μέλους
By dexter
#385385
elteo έγραψε:μεχρι τι ωρα ειναι ανοικτα τα πρατηρια σημερα;

Σε εταιρικο avin στο παγκρατι που ρωτησα εως τις 23:30 καθημερινα. Μετα σφραγιζουν αυτοματα οι δεξαμενες.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#385396 Δεν έχουν συγκεκριμένη ώρα. Αναλόγως το πρατήριο, τη θέση, κτλ. Βάλε νωρίς να ξεμπερδεύεις
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#385398 Ωραίο αυτό το βίντεο με τα premium , όχι οτι βάζω ποτέ αλλά έτσι απο περιέργεια.
Αυτα τα μπουκαλάκια με κάτι καθαριστικά πρόσθετα που πουλάνε τα βενζινάδικα άραγε κάνουν κάτι;
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#385483 Το ποστάρω εδώ :
Φουλάρισα σε AVIN ( δουλεύει ξάδερφος εκεί, πήρα εγώ τη μάνικα ), το "καλό" , "BEST", "SUPER", "ULTRA", "VPOWER" diesel...
Στο trip μου έδωσε 200 λιγότερα km απ΄ότι το ''απλό" στα Super Market που φουλάρω επάνω. :rant: :omg: :s_mad :thumbsdown:

Τι καύσιμα είναι αυτά ρε γαμώτο!! :slap: Στη βενζίνη (vpower) που έβαζα δεν είχα δει διαφορά..λίγο λιγότερα km μου έδινε και αυτό μάλλον γιατί σταματούσαν στο πρώτο σκάσιμο...
Φίλος μου είπε πως στο diesel η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη απ΄ότι στη βενζίνη..οι γνώμες σας?
Δυστυχώς το αλεξίσφαιρο, γερμανικό μου μοτέρ θα κάνει υπομονή αυτά τα 3-4 γεμίσματα το χρόνο..Ελπίζω να τα πιει χωρίς λόξιγκα.. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#385485
citastak έγραψε:Εδώ και χρόνια βάζω από ένα συγκεκριμένο πρατήριο ΕΚΟ στην περιοχή μου, το οποίο είναι και εταιρικό.
Προχτές, έβαλα Shell Vpower με την προσφορά σε πρατήριο στην Τατοϊου. Παρατηρώ πλέον ασταθές ρελαντί όσο το αυτοκίνητο είνια κρύο με κάποια κομπιάσματα.
Μόλις ζεσταθεί δεν το κάνει. Κάποιο σφάλμα στο OBD δεν φαίνεται.
Έβαλα νερό;
Θα την κάψω και θα ξαναπάω στην EKO για 100άρα.


Τα ιδια περιπου θεματα ειχα που εβαλα μια φορα 20 ευρω 97αρα Σελλ ενω παντα βαζω ΕΚΟ απλη. Μεχρι να βγω στον δρομο μου εσβησε 3 φορες. Το μονο που μπορεσα να σκεφτω ειναι προσαρμογη του εγκεφαλου στην νεα βενζινη. Δεν ξαναεβαλλα ποτε.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#385522
Pitt έγραψε:Are you doing your car a favor, or the oil companies? :s_dunno



KiloMeater έγραψε:Ωραίο αυτό το βίντεο με τα premium , όχι οτι βάζω ποτέ αλλά έτσι απο περιέργεια.
Αυτα τα μπουκαλάκια με κάτι καθαριστικά πρόσθετα που πουλάνε τα βενζινάδικα άραγε κάνουν κάτι;


Καλά ο ειδικός (?) λέει μια τρελή πίπα, εκεί γύρω στο 5.20-5.40.
Ότι για να διατηρήσει την ίδια ταχύτητα το αμάξι, με την premium βενζίνη θα παράξει λιγότερη ισχύ σε σχέση με την κανονική. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#385531 Μην μπερδευεστε, αλλη αγορα και αλλες βενζινες. Στο τελος του βιντεο ο εκπροσωπος των εταιρειων τα λεει οπως ειναι. Παντως στην ΕΛλαδα το πρηξιμο να σου βαλουν πριμιουμ ειναι ατελειωτο, εκει ειναι ανυπαρκτο.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#385533
KiloMeater έγραψε:Ωραίο αυτό το βίντεο με τα premium , όχι οτι βάζω ποτέ αλλά έτσι απο περιέργεια.
Αυτα τα μπουκαλάκια με κάτι καθαριστικά πρόσθετα που πουλάνε τα βενζινάδικα άραγε κάνουν κάτι;


Ενας φιλος στο Τοροντο εχει ντηζελ και κανει 50 χιλ χμ τον χρονο. Σε καθε γεμισμα βαζει ενα κεταν μπουστερ και ισχυριζεται οτι τρεχει καλυτερα ο κινητηρας με αυτο.