Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#380771
Anonymous Founder έγραψε:Πλήρωσα σήμερα (μία μέρα πριν την προθεσμία πληρωμής... :s_biggrin ) τον ΕΦΚΑ του Ιανουαρίου. Θα ακολουθήσω το ίδιο μότο (πληρωμή την τελευταία μέρα), μέχρι να εξοφλήσω (στο τέλος της χρονιάς υποθέτω, αφού τότε θα γίνει η εκκαθάριση του 2016...).
Εύχομαι στο λαιμό να τους κάτσουν, ευτυχώς από τον Απρίλιο θα είμαι μισθωτός και σε νέα δουλειά και να πάνε στο διάβολο όλοι τους.
Μόνον για το πρώτο τρίμηνο του 2017, θα πληρώσω όσα πλήρωνα για όλο το χρόνο στο παρελθόν! Μιλάμε 4 φορές πάνω η επιβάρυνση, και όλα αυτά ενώ υπάρχει και έκπτωση. Σε μια 5ετία κι αυτή δεν θα υπάρχει...
Εύχομαι καλά κουράγια σε όσους έχουν ακόμη μπλοκάκι. Δεν θα ξαναπώ ξανά τα παράλογα του νόμου, γνώμη μου είναι πως όλο το σύστημα θα καταρρεύσει, αφού οι ΕΕ αποκλείεται να πληρώσουν τα ποσά που έχουν προϋπολογίσει. Αυτό θα γίνει μόνον για τους πρώτους μήνες του 2017, όπως την "πάτησα" κι εγώ, κατόπιν, θα βρεθούν τα παραθυράκια ώστε να εισπράττουν ένα @.
:s_biggrin


κλασσικη περιπτωση νεοελληνα...

Αριστερος μεχρι να αγγιξουν τον πωπο του. Οταν ερθει η σειρα του να συνεισφερει --> "στον λαιμο να τους κατσουν"
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#396340 Ω, και βέβαια ο ΕΦΚΑ μου έστειλε ειδοποιητήριο ΚΑΙ για τον Απρίλιο, παρόλο που είμαι μισθωτός έκτοτε... Υποθέτω (και ελπίζω...) πως απλώς υπάρχει διαφορά στην ενημέρωση, μιας και παίζει να μην πρόλαβαν να ανεβάσουν τα νέα στοιχεία. Όπως και να 'χει, νέα ταλαιπωρία στον ορίζοντα, να δω πότε θα ξεμπλέξω...
Καλά, εννοείται πως δεν ήλπιζα πως δεν θα είχα να κάνω μαζί τους, μέχρι να γίνει η εκκαθάριση του 2016 και να μπουν και οι εισφορές για επικουρικό και εφάπαξ (άλλο ένα 11,5% :s_omg ), να πληρωθούν κι αυτά (για το πρώτο τρίμηνο του 2017 πάντα), θα είμαι δέσμιος αυτής της ιστορίας.
:s_sad
Ένας σκασμός λεφτά φυσικά πάει προς τα εκεί , πάλι καλά που έκανα ένα projectάκι και έβγαλα κάτι για να τα πληρώσω...
:s_biggrin
Καλό κουράγιο σε όσους είναι στα ίδια (χειρότερα ή καλύτερα, δεν έχει σημασία...).
:s_hang
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#396837 Κάνε ένα τηλέφωνο στο τμήμα εισφορών του πρώην ΤΣΜΕΔΕ. Πιθανό να ξέρουν να σου πουν κάτι γιατί είστε κάμποσοι στην ίδια κατάσταση.
Από όχι και τόσο αξιόπιστη πηγή από τον ΕΦΚΑ Υγειονομικων άκουσα για μετέπειτα συμψηφισμο/επιστροφή. Πιο λογικό βέβαια η επιστροφή αλλά ο θεός ξέρει πότε...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#396879 Καλά, εγώ θα το πληρώσω τώρα, ούτως ή άλλως έχουν ακόμη να εισπράξουν από εμένα, γιατί το 2016 είχα αρκετά μεγαλύτερο εισόδημα.
Έχω πάει μια φορά ήδη, αύριο θα στείλω την μάνα ξανά.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#401149 Εφκα.
Υπαρχει καποιος τροπος να μας ερχετε ςιδοποιηση οταν βγαινει η ειδοποιηση πληρωμησς? Με μυνημα, mail, κλπ?
Άβαταρ μέλους
By Serf
#406113 Έχω απορία προς τους ειδικούς σχετικά με την ιατροφαρμακευτική κάλυψη του ΕΦΚΑ για μισθωτούς. Έχω καταλάβει ότι η "θεώρηση βιβλιαρίου πρώην ΙΚΑ"* ξεκινάει από 1 Μαρτίου και κλείνει 28 Φεβρουαρίου του επόμενου έτους, σωστά; Σε ποιο διάστημα κοιτάμε το πλήθος των ενσήμων; Κάποιος που τώρα είναι ανασφάλιστος ελλείψει ενσήμων μπορεί να ασφαλιστεί για την τρέχουσα περίοδο μόλις μαζέψει τα ένσημα; Ή πάει από 1η Μαρτίου του επόμενου έτους;;;


*: Που πλέον είναι καθαρά ηλεκτρονική διαδικασία χωρίς κάποιο αυτοκόλλητο
Άβαταρ μέλους
By DAP
#406134 Και ΤΙ ζητανε; Ολοι το ιδιο η ο καθενας εχει και αλλο αιτημα.....Και αν του ενος ειναι εναντιο σε καποιου αλλου; Παντα μιλω για τους εναγοντες,οχι τη σιωπηρη πλειοψηφια.....
Άβαταρ μέλους
By xenos
#414964 Αυτό το τσμέδε, πόσο μεγάλο ταμείο είναι πια;
Τις τελευταίες φορές που είχα πάει σε δρ, μου είχε πει κάτι τρέχει με σένα, δεν μπορώ να σου συνταγογραφήσω φάρμακα. Τεσπά, στέλνω την γυναίκα μου (γκρίνια φουλ :lol: ). Πάει σήμερα, τρώει 3 ώρες (γκρίνια *2 :lipsealed: ) και βρίσκουν λέει χρέος πριν 4 χρόνια! Ε λέει πόσο είναι; Απάντηση: 6 ευρώ! :dizzy: Η ταλαιπωρία ρε γμτ γιατί 1ον δεν έχουν ένα on line σύστημα να βλέπεις/πληρώνεις asap και 2ον, σου κόβουν την καλύψη για 6eu! :protest:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#459170
Anonymous Founder έγραψε:Ω, και βέβαια ο ΕΦΚΑ μου έστειλε ειδοποιητήριο ΚΑΙ για τον Απρίλιο, παρόλο που είμαι μισθωτός έκτοτε... Υποθέτω (και ελπίζω...) πως απλώς υπάρχει διαφορά στην ενημέρωση, μιας και παίζει να μην πρόλαβαν να ανεβάσουν τα νέα στοιχεία. Όπως και να 'χει, νέα ταλαιπωρία στον ορίζοντα, να δω πότε θα ξεμπλέξω...
Καλά, εννοείται πως δεν ήλπιζα πως δεν θα είχα να κάνω μαζί τους, μέχρι να γίνει η εκκαθάριση του 2016 και να μπουν και οι εισφορές για επικουρικό και εφάπαξ (άλλο ένα 11,5% :s_omg ), να πληρωθούν κι αυτά (για το πρώτο τρίμηνο του 2017 πάντα), θα είμαι δέσμιος αυτής της ιστορίας.
:s_sad
Ένας σκασμός λεφτά φυσικά πάει προς τα εκεί , πάλι καλά που έκανα ένα projectάκι και έβγαλα κάτι για να τα πληρώσω...
:s_biggrin
Καλό κουράγιο σε όσους είναι στα ίδια (χειρότερα ή καλύτερα, δεν έχει σημασία...).
:s_hang
Μια από τα ίδια ακόμα εδω. Η σύζυγος είναι μισθωτός μηχανικός. Μέχρι μέσα Ιούλιου, όμως, πλήρωνε αυτασφαλιση στον ΕΦΚΑ όντας σε άδεια μητρότητας. Από τότε έχει επιστρέψει στην εργασία της, ο εργοδότης πληρώνει κανονικά εισφορές και ο Τρισμέγιστος ΕΦΚΑ εξακολουθεί να στέλνει ειδοποιητηριο στη σύζυγο!!! Κι αναγκαστικά έχουμε πληρώσει κάποια από τα χρήματα μιας και διαφορετικά η σύζυγος φαίνεται με ασφαλιστικές οφειλές και η εταιρεία της δεν μπορεί να βγάλει ασφαλιστική ενημερότητα για να κατέβει σε δημόσιους διαγωνισμούς. Μπορντελο από τα ολίγα :-)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#459205 Εγώ έχω πληρώσει μέχρι και τον Απρίλιο, παρόλο που η πρόσληψη ξεκίνησε μέχρι τότε. Σύμφωνα με τον τελευταίο νόμο της Αχτσιόγλου (που είναι ο g; :ninja: ), θα πρέπει να μου επιστραφούν τα περισσότερα από αυτά.
Φυσικά, ο ΕΦΚΑ συνεχίζει να στέλνει ειδοποιητήρια ακόμη και σήμερα, απλώς τα αγνοώ.
:s_wacko
Άβαταρ μέλους
By xenos
#459284 Έχει κάνει κάποιος διαγραφή από ΤΕΕ/τσμέδε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#460051
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ έχω πληρώσει μέχρι και τον Απρίλιο, παρόλο που η πρόσληψη ξεκίνησε μέχρι τότε. Σύμφωνα με τον τελευταίο νόμο της Αχτσιόγλου (που είναι ο g; :ninja: ), θα πρέπει να μου επιστραφούν τα περισσότερα από αυτά.
Φυσικά, ο ΕΦΚΑ συνεχίζει να στέλνει ειδοποιητήρια ακόμη και σήμερα, απλώς τα αγνοώ.
:s_wacko

Γουωτ; Επιστροφή; Ξέχασε τα αυτά. ΔΕΝ υπάρχει επιστροφή. :iconcool:
Η μόνη επιστροφή που μπορεί /θέλει /ξέρει να υπάρξει είναι η δικιά σου μπροστά στην dominatrix κΕφη.
Οι εισφορές που πλήρωσες, μπορεί μεν να συμψηφιστουν αλλά δεν πρόκειται να δεις ρούβλι τσακιστο παλιόπαιδο. Αυτά θεωρούνται προκαταβολή ασφάλισης για
οοοοοοοταν ξαναβγείς στο κουρμπέτι ως ΕΕ.Ταδε Έφη :s_roses προϊστάμενος ΟΑΕΕ Παγουρωνινων. Γαματο;; :s_sarcastic

Θεώρησε το ως "απόλαυση ασφάλισης". :s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By skous
#460066
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ έχω πληρώσει μέχρι και τον Απρίλιο, παρόλο που η πρόσληψη ξεκίνησε μέχρι τότε. Σύμφωνα με τον τελευταίο νόμο της Αχτσιόγλου (που είναι ο g; :ninja: ), θα πρέπει να μου επιστραφούν τα περισσότερα από αυτά.
Φυσικά, ο ΕΦΚΑ συνεχίζει να στέλνει ειδοποιητήρια ακόμη και σήμερα, απλώς τα αγνοώ.
:s_wacko


Aπλώς προσοχή να μην ανέβει το "χρέος" πάνω απο 5κ, γιατί μετά πέφτει κατάσχεση....
Και δεν νομίζω να ελέγχουν αν όντως το χρέος είναι πραγματικό ή λάθος... Οπότε μετά μπλέκεις.