Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#380574 edit mod

rx8_drifter έγραψε:Kόμπλεξ? :dizzy: :help:


Ναι αυτό βλέπω κι εγώ ρε ντρίφτη και δεν καταλαβαίνω.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#380575 Εντι καλώς διαμαρτύρεσαι σου είχα βάλει και τζιφοαπάντηση, αλλά μου την αφήσαν ξεκρέμαστη τα καθήκια. :lol:

Δεν μπορώ να μη σχολιάσω όμως στο λύγκα:
1. Περι Φαρισαίων: Οι αντιλήψεις τους ήταν πιο κοντά σε αυτές της Παλαιάς Διαθήκης... Δεν υπήρχαν άλλες απόψεις εκείνη την εποχή ρε όργια, που μου κάνετε και άρθρα :lol:
2. Αντί να γράψουν όλο το κατεβατό βάλε το σωστό βίδεο να καταλάβουμε όλοι:
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#380577 Ενδιαφέρον πως μερικοί κρατάνε μόνο ότι βολεύει.
Με ποια ιδιότητα άραγε κρίνουν θεοπνευστα βιβλία? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#380581
Corto Maltese έγραψε:Εντι καλώς διαμαρτύρεσαι σου είχα βάλει και τζιφοαπάντηση, αλλά μου την αφήσαν ξεκρέμαστη τα καθήκια. :lol:

Δεν μπορώ να μη σχολιάσω όμως στο λύγκα:
1. Περι Φαρισαίων: Οι αντιλήψεις τους ήταν πιο κοντά σε αυτές της Παλαιάς Διαθήκης... Δεν υπήρχαν άλλες απόψεις εκείνη την εποχή ρε όργια, που μου κάνετε και άρθρα :lol:
2. Αντί να γράψουν όλο το κατεβατό βάλε το σωστό βίδεο να καταλάβουμε όλοι:
:s_biggrin

ΔΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

θα μου πάρει 2-3 μέρες να το συνειδητοποιήσω :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#380590 Είναι κρίμας να μην υπάρχει λίγος Λόσκι ή Φλωρόφσκι στο τοπιξ, έστω Νιαζιανζηνός, Γρηγόριος Νύσης ή Άγιος Βασίλης
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#380594
NickTG έγραψε:Ενδιαφέρον πως μερικοί κρατάνε μόνο ότι βολεύει.
Με ποια ιδιότητα άραγε κρίνουν θεοπνευστα βιβλία? :hmmm:

με ποιο κριτηριο αυτα τα βιβλια ειναι θεοπνευστα? κομμενο και ραμμενο στα μετρα της εκαστοτε πολιτικης κυβερνησης του βυζαντιου ηταν εκτως και αμα θες να μας πεις πως ο θεος εδωσε εντολες να σκοτωνουν σκλαβους να λιθοβολουν ζωα και να μπορεις να πουλας μια σκλαβα αμα δεν μπορει να φτιαξει το σπιτι σου
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#380596 Μα για μένα δεν είναι.
Μυθιστόρημα εποχής είναι.
Αλλά αν πιστεύεις στη συγκεκριμένη θρησκεία τότε είναι θεοπνευστα. Άρα δεν τα κρίνεις.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#380598
NickTG έγραψε:Μα για μένα δεν είναι.
Μυθιστόρημα εποχής είναι.
Αλλά αν πιστεύεις στη συγκεκριμένη θρησκεία τότε είναι θεοπνευστα. Άρα δεν τα κρίνεις.

ειναι ενα βιβλιο που γραφτηκε με βαση αλλα βιβλια με κρισεις και mentality της τοτε εποχης οποιος εχει κατσει να την διαβασει (και τα δυο) και δεν εχει πει ενα wtf τι γινεται εδω τοτε λεει ψεμματα απλα και ωραια
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#380600
pik. έγραψε:Και παλι εκει πχ εχουμε 7.000μεριδες φαγητο σε μια μερα μονο στην Θεσσαλονικη απο την εκκλησια.
Αυτο δεν μπορει να το κανει η επιστημη που τοσο πολυ επικαλεισαι;

Η επιστήμη δίνει μερικά δισεκατομμύρια μερίδες φαηγτό κάθε μέρα, συμπεριλαμβανομένων και των 7.000 στις οποίες αναφέρεσαι.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#380603
EDDIE_147 έγραψε:Και αυτό το γνωρίζουν από παιδάκια του Δημοτικού μέχρι τον τελευταίο αγράμματο που πηγαίνει Εκκλησία και δεν έχει διαβάσει 100 κιλά λύγκες.

Ναι, γι' αυτό ακριβώς είναι που λεγεται ταληροποίηση για τρίχρονα :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#380609 Στα γρήγορα...

pik. έγραψε:μα αγαπητε εγω πιστευω οτι ολες οι θρησκειες ειναι αληθινες.
Δηλαδη και Ινδουιστικες θεοτητες υπαρχουν,και Αλλαχ και Γιαχβε και ο,τι θελεις.
Μονο ου πιστευω οτι ολες αυτες ειναι σατανιστικες θρησκειες εν αγνοια τους,δηλαδη ολοι αυτοι πιστευουν στον σατανα ενω δεν το ξερουν.
Και η ΜΟΝΗ αληθινη θρησκεια ειναι ο Χριστιανισμος και δει η ορθοδοξη πιστη.
αρα δεν εχει να κανε με τι παραμυθι πιστευουμε αλλα τι βαση υπαρχει.


Το ίδιο πιστεύουν και εκείνοι για εσένα, ποιος έχει δίκιο;;;; :hmmm: Με ποιο κριτήριο;;; Θα πρέπει να είναι κάτι το αντικειμενικό. :rtfm:

Τι βάση υπάρχει για τη δικιά σου θρησκεία και δεν υπάρχει για τις άλλες;;; Μην ξεχνάς πως και οι άλλοι έχουν θαύματα... :iconcool:


pik. έγραψε:ομως οχι εμεις πιστευουμε οτι θα μας σωσει η επιστημη αποκλειστικα.
Ποσοι πεινανε πανω στην γη σημερα;
Ποσα παιδια δεν εχουν ποσιμο νερο;
Ποσοι εχουν χαθει απο πολεμους ;
ακομα και στην χωρα μας ποσοι εχουν πεθανει αυτοκτονησει εχουν παθει καταθλιψη και εχουν καταστραφει λογω της κρισης και της βλακειας;
Και παλι εκει πχ εχουμε 7.000μεριδες φαγητο σε μια μερα μονο στην Θεσσαλονικη απο την εκκλησια.
Αυτο δεν μπορει να το κανει η επιστημη που τοσο πολυ επικαλεισαι;


Πόσοι πεινούσαν πριν την επιστήμη;;; (να σε γλιτώσω από ψάξιμο, μονίμως κάπου στο 90% του πληθυσμού)
Πόσοι πέθαιναν από ευλογιά, από ιλαρά, από διάφορες άλλες ασθένειες που σήμερα τις θεραπεύουμε;;; Το ξέρεις καλύτερα από εμένα.

Έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα; Σαφέστατα και όχι, είμαστε πολύ μακριά.

Τι πρόοδο είχαμε σε αυτά τα προβλήματα πριν την επιστήμη;;; Μηδαμινή.

Έχουμε κάνει τεράστια πρόοδο ΜΕ την επιστήμη και ΕΞΑΙΤΙΑΣ της επιστήμης;; Νομίζω μόνο κάποιος με παρωπίδες θα το αρνούνταν...


rx8_drifter έγραψε:eddie, δηλωμένοι άθεοι εχουν διαβάσει πολύ περισσότερο για την θρησκεία απο ατομίδια που πιστεύουν


Για να απορρίψεις κάτι τόσο ευρέως διαδεδομένο και πανταχόθεν προβαλόμενο και μέχρι ενός σημείου επιβαλλόμενο στην Ελλάδα, χρειάζεται να το ξέρεις καλά συνήθως... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#380632 τι λεει η βιβλος για αυτον?
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#380633
mjacob έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Και αυτό το γνωρίζουν από παιδάκια του Δημοτικού μέχρι τον τελευταίο αγράμματο που πηγαίνει Εκκλησία και δεν έχει διαβάσει 100 κιλά λύγκες.

Ναι, γι' αυτό ακριβώς είναι που λεγεται ταληροποίηση για τρίχρονα :lol:


Αυτό είπε ο ψαράς από τη Ναζαρέτ. :)

edit mod