Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#380587
pipinos1976 έγραψε:Τόσο μου είπαν ότι είναι, στο περίπου βέβαια. Μπορεί να είναι 40, μπορεί και 50, αλλά κάπου εκεί μου είπαν. Αυτό πάει με την αξία των εμπορευμάτων, που στην δική μου περίπτωση είναι κάτω από 50€. Μετά αυξάνονται και τα έξοδα. Μου έλεγαν κάτι για 80€ αν τα εμπορεύματα είναι 150€ κτλ. Τους έστειλα την απόδειξη σήμερα για να μου πουν ακριβώς. Δεν νομίζω, όμως, να τα πληρώσω όλα αυτά. Αφού έτσι κι αλλιώς με τα ίδια λεφτά τα παίρνω από Ελλάδα, θα τα αγοράσω από εδώ και θα τα στείλουν πίσω στον Κινέζο, ακόμη και χωρίς refund. Έτσι θα μπορέσω να γράψω αρνητικότατο review.

Ευχαριστώ.

To έγραψα πιο πριν: για αντικείμενα αρχικής αξίας 14$ και συνολικής αξίας (επί αυτής γίνεται ο εκτελωνισμός, έτσι μου είπαν, δεν ξέρω μην ρωτάτε κι ας είναι παράλογο!) 44$ με την αποστολή, πληρώσαμε για εκτελωνισμό και φόρους 100€!
:dizzy: :s_crazy :s_shout

Οπότε, τα παραπάνω μου φαίνονται πολύ λίγα και θα έλεγα μην μπλέξεις. Συνήθως αυτή την τιμή θέλει μόνον ο εκτελωνιστής του κούριερ, και μετά έχεις και το ΦΠΑ και τους φόρους κλπ κλπ.
Άβαταρ μέλους
By glf
#380599
panos2171 έγραψε:Σημερινή παραλαβή, ούτε 8$ πραγματική αξία και νταβατζιλικι 3€ στα ΕΛΤΑ.

Εικόνα

< Note >

Προχθές έβαλα και γω παρόμοια ιστορία. 3€ ακριβώς. Μια χαρά, σωθήκαν τα ΕΛΤΑ λέμε.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#380602 Επειδη εισπρατουν δασμους; Καλα κανουν. Οργανωμενο κρατος κλπ

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#380631 Oταν κάποιοι έγραφαν ότι έχουν αγριέψει τα πράγματα με το τελωνείο άλλα λέγατε.... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#380645 Ε ναι. Φόρος πλέον από το πρώτο ευρώ ή δολάριο. Ολοι πλερώ φτωχοί και πλούσιοι. :lol: :lol:

#kinima_den_plirwnw_telwneio :metalo:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#380646 Με αυτά που διαβάζω τις τελευταίες μέρες πρέπει να είμαι πολύ τυχερός που 211 ευρώ ρολόι πέρασε αέρα πατέρα χωρίς κανένα έλεγχο ( in g8777 we trust)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#380648 Δεν ήταν τύχη. Απλά πιστεψες σε Μένα.
Πήγαινε τώρα, και ΔΙΕΔΩCE το μυνημα Μου σε όλα τα Έθνη της Υφηλιου.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#380744
glf έγραψε:
panos2171 έγραψε:Σημερινή παραλαβή, ούτε 8$ πραγματική αξία και νταβατζιλικι 3€ στα ΕΛΤΑ.

Εικόνα

< Note >

Προχθές έβαλα και γω παρόμοια ιστορία. 3€ ακριβώς. Μια χαρά, σωθήκαν τα ΕΛΤΑ λέμε.

Διαβάστε τι γράφει επάνω η σφραγίδα και πιος την έχει βάλει :rtfm: Τα 3 ευρώ πάνε αυτούσια σε αυτούς :iconcool: Μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν 2 ευρώ,τώρα λόγω των νέων στόχων της τρόικας για πάταξη του λαθρεμπορίου πήγε 3 ευρώ.
Με λίγα λόγια σου λένε,πλήρω 3 ευρώ χωρίς να στο ανοίξουμε,γιατί αλλιώς θα πληρώσεις οτι διασάφηση σου βγάλουμε :rtfm: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#380752 Το 3ευρω είναι στανταράκι νομίζω (όχι σε μικρούς φακέλους μόνο). :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#380779
axel12p έγραψε:Θυμάμαι να πληρώνω 3€ για τελωνείο από το 2009, οπότε δεν είναι κάτι που αυξήθηκε τώρα.



ΤΟ ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΟΙ!!! Το 3ευρω υπηρχε και παλιοτερα. Ατονισε σε καποια φάση, και το επαναφέρουν. Μακαρι τα περισσοτερα δεματα να περνάνε απλά με ενα 3ευρω και να μην υπάρχουν αλλες συνέπειες.